Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Eski AKP’liler Davutoğlu’nun manifestosuna temkinli yaklaşıyor

Ahmet Davutoğlu’nun manifestosuna AKP’den kopmuş isimler farklı yaklaşıyor. Ertuğrul Yalçınbayır, “olumlu” derken, Ahmet Faruk Ünsal ise, Davutoğlu’nun bugün eleştirdiği sisteme EVET oyu verdiğini hatırlatıyor ve “Önce özeleştiri, sonra eleştiri” diyor.

Bir süredir yeni parti kuracağı iddiaları gündemden düşmeyen eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden Cumhur İttifakı’na partinin yönetim şeklinden söylemine kadar bir dizi eleştiride bulunmuştu.

TÜM SİYASİ PARTİLER DİKKATE ALMALI

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve Abdullah Gül’ün kurduğu 58. Hükümette başbakan yardımcılığı yapan Ertuğrul Yalçınbayır, Davutoğlu’nun açıklamasının tüm siyasi partiler tarafından dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Artı Gerçek’in haberine göre Yalçınbayır, “Sayın Davutoğlu bu açıklamasında diyor ki, ben bunları sayın cumhurbaşkanına yazılı ve sözlü olarak ilettim; iç gerilimleri, iç çatışmaları, kritik tarihi eşiğe geldiğimizi, iç ahengin sarsıldığını, vizyon üretilmediğini, uygulama kapasitesinin daraltıldığını ve AK Parti’nin kuruluş felsefesinden uzaklaşıldığını, yine ekonomide iyi yönetimin olmadığını anlattım” dedi.

MİLLETİN MESAJI ALINMAZ İSE!

Davutoğlu’nun, milletin bir mesaj verdiğini ve bu mesajlar alınmadığı takdirde ülkeyi ve AK Parti’yi zor bir sürecin bekleyeceğini söylediğini ifade eden Yalçınbayır, “Partinin İstanbul, Ankara ve birçok yerde toplumsal desteğinde görülen azalmadan bahsediyor. Her bir paragrafta hukuktan, denetimden, ehliyetten, liyakattan bahsediyor. Siyasi ahlaka sık sık vurgu yapıyor. Yeni anayasanın zorunlu olduğundan bahsediyor” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN PARTİLER DİKKATE ALMALI

Davutoğlu’nun manifestosunun sadece parti yöneticilerine değil, ilgili kurullara, partinin tabanına değil, kanaat önderlerine de, aydınlara da, her kesimden vatandaşlara da hitap ettiğini belirten Yalçınbayır, “Yani bu çağrı fevkalade önemli bir çağrı. Bu sadece gaz sıkışması değil, bu bir bombardıman. Bütün kesimlere hitap eden ve bana göre bütün partilerin de dikkate alması gereken bir söylem. Ben bunun sadece parti içine yönelik bir iş olduğunu düşünmüyorum. Bunları zamanında söylemediler, bunlara fırsat tandılar, kendileri de onayladılar, nasıl geldiyse öyle gittiler. Ama üzerinde durulması gereken önemli hususlara vurguda bulunmuştur.” dedi.

ZAMANINDA SESLERİNİ ÇIKARMADILAR AMA!

Yalçınbayır, “Olumlu karşılıyorum. Zamanında sesini çıkarmayanlar şimdi neden bunları ortaya koyuyorlar diye düşünülse bile bunlar ortada duran en önemli sorunlar.” ifadelerini kullandı. Yalçınbayır, bu açıklamanın yeni partinin sinyali mi sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bu olaylar yeni değil ki, şimdi ortaya çıkıyor. Ben bunların ortaya çıkmasını önemsiyorum ama başarılı olup olamayacakları artık onların çalışmalarına bağlı. Şunu söylemek istiyorum, zamanında o yanlışın, o kötünün önünde duramayanlar başarılı olma şansına sahip değildir.”

CUMHURBAŞKANI LİDERLERİ TOPLAMALIDIR

Ertuğrul Yalçınbayır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye ittifakı” açıklamasını da yorumladı: “Demiri soğutmak… Demir gücü temsil eder, hem siyasal gücü hem de maddi olarak bir gücü temsil eder. Bu gücü ilme uygun olarak kullanmazsanız demiri fevkalade kızdırırsınız. Sizin önce bu gücü kullanmadaki zafiyetinizi samimi olarak söylemeniz, özür dilemeniz lazım. Özür dilemezseniz bile özür mahiyetinde işlemlerde bulunun, güzel söz söyleyin ve herkesi kucaklayın. Ayrıştırıcı üslup kullanılarak demir soğur mu? Demiri soğutacak ortamı yaratmak durumundasınız. Sayın cumhurbaşkanı liderleri toplamalıdır. Kucaklaşmalıdır. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Sayın Erdoğan bunları yapabilecek güçtedir.”

ÜNSAL: ÖNCE ÖZELEŞTİRİ SONRA ELEŞTİRİ

AKP eski milletvekili Ahmet Faruk Ünsal ise Ahmet Davutoğlu’nun bugün eleştirdiği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine Meclis’te onay verdiğini hatırlattı.

“Açıklamayı samimi buluyor musunuz?” sorusuna Ünsal, “Samimiyetin ötesinde Evet için uğraştı, Meclis’te oy verdi. İnsanlar OHAL koşullarında, her türlü riski göze alarak Hayır kampanyası yürütürken Sayın Davutoğlu konformizm içerisindeydi. Kuvvetler ayrılığı ve demokrasiden yana herkesin cesaretli uyarılarını hiçe sayıp, tüm kamu gücünü denetimsiz tek kişinin emrine veren anayasa değişikliğine Evet dedi. Bugün şikayet ettiği sorunları kurumsallaştırdı. Şimdi buna dur demek için herkesin önüne geçmeye çalışıyor. Önce özeleştiri, sonra eleştiri” diye konuştu.

YENİ OLUŞUMUN İŞARET FİŞEĞİNİ ATTILAR

Ünsal, “yeni partinin sinyali mi?” sorusuna da “Öyle gözüküyor. Yeni bir oluşumun işaret fişeğini attılar” yanıtını verdi ve şöyle devam etti: “330 oy çıksın, referanduma gidilsin konformizmiyle statüsünü koruma derdine düşenler ile o deli gömleği anayasa milletin sırtına geçirilmeye çalışılırken OHAL koşullarında canını malını özgürlüğünü tehlikeye atıp Hayır için çalışanları eşitleyen yaklaşımlar emeğe ve adalete uymaz.”

Ve Davutoğlu bayrak açtı: Cumhurbaşkanlığı toplumun yarısı ile kopuş yaşıyor

Politika

Türkeş’in oğlu MHP yönetimi topa tuttu

Babalar gününde babası Alparslan Türkeş için yaptığı paylaşımda MHP yönetimini ağır bir dille eleştiren Kutalmış Türkeş’ten MHP’lileri hedef alan yeni bir paylaşım geldi.

BOLD – MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Kutalmış Türkeş, MHP yönetimini topa tuttu. Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ı kasteden Kutalmış Türkeş, Yıldırım için “Türkeş’in resmini ayaklar altına alan” ifadelerini kullandı.

TÜRKEŞ’İN KÖPEĞİ OLURDU

Yıldırım hakkında ağır ifadeler kullanan Türkeş paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Eğer birisi Alparslan Türkeş’e ‘Buda kılıklı’ deseydi; o Türkeş’in dava arkadaşı değil, ancak köpeği olurdu! İşte bu yüzden Türkeş’e hakaret ederek MHP tabelasını ve Türkeş’in resmini ayakları altında çiğneyen, Türkçe konuşamayan Yaşar Yıldırım MHP başkan yardımcısı şuan!”

Kutalmış Türkeş, Babalar Günü’nde de babası Alparslan Türkeş’i şu ifadelerle andı: “Senin sayende hüküm sürüp utanmadan bize meydan okuyanlar var! Merak etme babaların babası, ardından korkunç bir intikam alacaklar var!”

MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş de, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Alaattin Çakıcı tarafından kaleme alınan mektup sonrası CHP Liderini arayarak parti yönetiminin tutumundan duyduğu rahatsızlığı iletmişti.

Ekrem İmamoğlu’na suikast son anda önlendi

 

Okumaya devam et

Politika

Milli Araştırmanın anketinden sürpriz sonuç: Yüzde 51,5’le birinci

Sosyal medyada gündem olan Milli Araştırmanın yaptığı son seçim anketine göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz sorusuna yanıt verenlerin yüzde 51’i Fatih Erbakan dedi.

BOLD – Milli Araştırma son anket çalışmasını kamuoyuyla paylaştı. Sosyal medyayı sallayan ankete göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 . sırada yer buldu. Ankette yüzde 51 oy oranıyla birici sırada Fatih Erbakan yer aldı. Erbakan’ın en yakın rakibi ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Yavaş’ı yüzde 19,5’lik oy oranıyla Erdoğan takip ediyor. Erdoğan’ın ardından da yüzde 2,5’le Muharrem İnce yer alıyor.

Sosyal medyayı sallayan anket sonuçları, kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

Okumaya devam et

Politika

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya yasası sonrası Türkiye’de temsilcilik açmayan şirketlere üstü örtülü mesajlar verdi. Erdoğan, “Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’a video mesajla katılarak sosyal medyayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya üzerindeki denetimleri savunan Erdoğan, “Hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer faşizmdir” ifadesini kullandı

Erdoğan şunları söyledi:

“Sosyal medya Sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır. Sosyal medya sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE MESAJ

Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek

Uluslararası medya Avrupa’daki olaylarda üç maymunu oynadılar. Fransa’nın medyaya ablukası karşısında eleştirel tek cümle kurmadılar. Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen nobran tavra bir dur denilmezse, bunun acısını Avrupa ile beraber tüm insanlık çekecektir.”

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE CEZA KESİLMİŞTİ

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası gereği temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesilmişti.

Tek kişilik hücrede gardiyan dayağına takipsizlik kararı

Okumaya devam et

Popular