Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Eski AKP’liler Davutoğlu’nun manifestosuna temkinli yaklaşıyor

Ahmet Davutoğlu’nun manifestosuna AKP’den kopmuş isimler farklı yaklaşıyor. Ertuğrul Yalçınbayır, “olumlu” derken, Ahmet Faruk Ünsal ise, Davutoğlu’nun bugün eleştirdiği sisteme EVET oyu verdiğini hatırlatıyor ve “Önce özeleştiri, sonra eleştiri” diyor.

Bir süredir yeni parti kuracağı iddiaları gündemden düşmeyen eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden Cumhur İttifakı’na partinin yönetim şeklinden söylemine kadar bir dizi eleştiride bulunmuştu.

TÜM SİYASİ PARTİLER DİKKATE ALMALI

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve Abdullah Gül’ün kurduğu 58. Hükümette başbakan yardımcılığı yapan Ertuğrul Yalçınbayır, Davutoğlu’nun açıklamasının tüm siyasi partiler tarafından dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Artı Gerçek’in haberine göre Yalçınbayır, “Sayın Davutoğlu bu açıklamasında diyor ki, ben bunları sayın cumhurbaşkanına yazılı ve sözlü olarak ilettim; iç gerilimleri, iç çatışmaları, kritik tarihi eşiğe geldiğimizi, iç ahengin sarsıldığını, vizyon üretilmediğini, uygulama kapasitesinin daraltıldığını ve AK Parti’nin kuruluş felsefesinden uzaklaşıldığını, yine ekonomide iyi yönetimin olmadığını anlattım” dedi.

MİLLETİN MESAJI ALINMAZ İSE!

Davutoğlu’nun, milletin bir mesaj verdiğini ve bu mesajlar alınmadığı takdirde ülkeyi ve AK Parti’yi zor bir sürecin bekleyeceğini söylediğini ifade eden Yalçınbayır, “Partinin İstanbul, Ankara ve birçok yerde toplumsal desteğinde görülen azalmadan bahsediyor. Her bir paragrafta hukuktan, denetimden, ehliyetten, liyakattan bahsediyor. Siyasi ahlaka sık sık vurgu yapıyor. Yeni anayasanın zorunlu olduğundan bahsediyor” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN PARTİLER DİKKATE ALMALI

Davutoğlu’nun manifestosunun sadece parti yöneticilerine değil, ilgili kurullara, partinin tabanına değil, kanaat önderlerine de, aydınlara da, her kesimden vatandaşlara da hitap ettiğini belirten Yalçınbayır, “Yani bu çağrı fevkalade önemli bir çağrı. Bu sadece gaz sıkışması değil, bu bir bombardıman. Bütün kesimlere hitap eden ve bana göre bütün partilerin de dikkate alması gereken bir söylem. Ben bunun sadece parti içine yönelik bir iş olduğunu düşünmüyorum. Bunları zamanında söylemediler, bunlara fırsat tandılar, kendileri de onayladılar, nasıl geldiyse öyle gittiler. Ama üzerinde durulması gereken önemli hususlara vurguda bulunmuştur.” dedi.

ZAMANINDA SESLERİNİ ÇIKARMADILAR AMA!

Yalçınbayır, “Olumlu karşılıyorum. Zamanında sesini çıkarmayanlar şimdi neden bunları ortaya koyuyorlar diye düşünülse bile bunlar ortada duran en önemli sorunlar.” ifadelerini kullandı. Yalçınbayır, bu açıklamanın yeni partinin sinyali mi sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bu olaylar yeni değil ki, şimdi ortaya çıkıyor. Ben bunların ortaya çıkmasını önemsiyorum ama başarılı olup olamayacakları artık onların çalışmalarına bağlı. Şunu söylemek istiyorum, zamanında o yanlışın, o kötünün önünde duramayanlar başarılı olma şansına sahip değildir.”

CUMHURBAŞKANI LİDERLERİ TOPLAMALIDIR

Ertuğrul Yalçınbayır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye ittifakı” açıklamasını da yorumladı: “Demiri soğutmak… Demir gücü temsil eder, hem siyasal gücü hem de maddi olarak bir gücü temsil eder. Bu gücü ilme uygun olarak kullanmazsanız demiri fevkalade kızdırırsınız. Sizin önce bu gücü kullanmadaki zafiyetinizi samimi olarak söylemeniz, özür dilemeniz lazım. Özür dilemezseniz bile özür mahiyetinde işlemlerde bulunun, güzel söz söyleyin ve herkesi kucaklayın. Ayrıştırıcı üslup kullanılarak demir soğur mu? Demiri soğutacak ortamı yaratmak durumundasınız. Sayın cumhurbaşkanı liderleri toplamalıdır. Kucaklaşmalıdır. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Sayın Erdoğan bunları yapabilecek güçtedir.”

ÜNSAL: ÖNCE ÖZELEŞTİRİ SONRA ELEŞTİRİ

AKP eski milletvekili Ahmet Faruk Ünsal ise Ahmet Davutoğlu’nun bugün eleştirdiği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine Meclis’te onay verdiğini hatırlattı.

“Açıklamayı samimi buluyor musunuz?” sorusuna Ünsal, “Samimiyetin ötesinde Evet için uğraştı, Meclis’te oy verdi. İnsanlar OHAL koşullarında, her türlü riski göze alarak Hayır kampanyası yürütürken Sayın Davutoğlu konformizm içerisindeydi. Kuvvetler ayrılığı ve demokrasiden yana herkesin cesaretli uyarılarını hiçe sayıp, tüm kamu gücünü denetimsiz tek kişinin emrine veren anayasa değişikliğine Evet dedi. Bugün şikayet ettiği sorunları kurumsallaştırdı. Şimdi buna dur demek için herkesin önüne geçmeye çalışıyor. Önce özeleştiri, sonra eleştiri” diye konuştu.

YENİ OLUŞUMUN İŞARET FİŞEĞİNİ ATTILAR

Ünsal, “yeni partinin sinyali mi?” sorusuna da “Öyle gözüküyor. Yeni bir oluşumun işaret fişeğini attılar” yanıtını verdi ve şöyle devam etti: “330 oy çıksın, referanduma gidilsin konformizmiyle statüsünü koruma derdine düşenler ile o deli gömleği anayasa milletin sırtına geçirilmeye çalışılırken OHAL koşullarında canını malını özgürlüğünü tehlikeye atıp Hayır için çalışanları eşitleyen yaklaşımlar emeğe ve adalete uymaz.”

Ve Davutoğlu bayrak açtı: Cumhurbaşkanlığı toplumun yarısı ile kopuş yaşıyor

Analiz

AKP’den Erdoğan’ın yetkilerini ‘kağıt üzerinde azaltma’ teklifi

Türkiye gazetesi, AKP yönetiminin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türk tipi başkanlık yetkilerini azaltmak için çalışma yürüttüğünü yazdı. Erdoğan’ın sınırsız yetkilerini kağıt üzerinde azaltmanın bile güç olduğu habere yansıdı.

BOLD ANALİZ – 24 Haziran 2018 tarihinde hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi kimseyi memnun etmedi. Ülkeyi uçurma vaadiyle Türk tipi başkan olan Erdoğan, Türkiye ekonomisini derin bir krize soktu. Merkez Bankası’nın 128 milyar doları harcandı. Ayarlanmış rakamlara rağmen işsizlik, enflasyon ve faiz hızla artarak dünya rekorları kırdı.

YOKSULLUK ARTTI, HAK VE ÖZGÜRLÜKLER KISITLANDI

Erdoğanizm adı verilen sistem sonrası yoksulluk arttı. Hak ve özgürlükler kısıtlanırken cezaevleri AKP ve Erdoğan muhalifleriyle dolduruldu. 3 yılda Türkiye’yi geriye götüren Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi AKP tarafından masaya yatırıldı. Anayasa değişikliği paketiyle sistemin belli yönlerinin düzeltileceği iddia ediliyor.

REFORMUN ADI İYİLEŞTİRİLMİŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ

Reform diye sunulan çalışma Türkiye gazetesi Meclis muhabiri Yücel Kayaoğlu’nun imzasıyla manşete taşındı. Habere göre Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanının kararname yetki çerçevesi daha net çizilecek. Gensoru ve güven oylamasına benzer bir sistemle Meclis’in denetim yetkisi artırılacak. Bazı bakanların atanması ABD’deki gibi Meclis’in onayına bağlı olacak. Yürürlükten kaldırılan sözlü soru önergesi sisteminin geri getirilecek. Bu kapsamda bakanların belli günlerde Meclis Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü sorularını cevaplaması sağlanacak.

ERDOĞAN YETKİLERİNİ GERİ VERİR Mİ?

Saray’a yakın Türkiye gazetesinde yayımlanan bu habere göre Erdoğan’ın yetkileri kağıt üzerinde tartışmaya açıldı. Ancak haberde Erdoğan’ın kararnamelerle Türkiye’yi yönetme isteğinden vazgeçip vazgeçmeyeceğine dönük net bir bilgi yer almadı. Meclis’in denetim yetkisini güçlendirme kapsamında gensoru uygulamasının geri getirilmesinin de tartışıldığı kaydediliyor.

SEMBOLİK DEĞİŞİKLİKLERE ONAY

AKP’nin kağıt üzerinde ele aldığı değişikler içinde Erdoğan’ın onay verebileceği sembolik öneriler yer alıyor. MHP’nin gündeme getirdiği Cumhurbaşkanı Yardımcısının seçimle gelmesi önerisi bunlardan biri. AKP ve Erdoğan bu öneriye sıcak bakıyor. Cumhurbaşkanı yardımcılarından birinin milletvekilleri arasından atanması formülünün hayata geçireceği kaydediliyor.

Kağıt üzerinde bile Erdoğan’ın yetkilerini azaltmanın ne kadar zor olduğu AKP’den aktarılan kulis habere yansımış oldu.

Okumaya devam et

Politika

AKP ile MHP Seçim Yasası için kararı bu hafta verecek

Seçim kanunlarında değişiklik yapmak için kolları sıvayan AKP ve MHP bu hafta kararını veriyor. MHP, daraltılmış bölge teklifine sıcak bakmıyor. Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesinde ise iki parti ‘kendiliğinden’ anlaştı.

BOLD – Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “AKP uzun süren hazırlığının ardından seçim yasalarından yapılmasını düşündüğü değişiklikleri belirleyip MHP’ye iletmişti. TBMM tatile girmeden önce de MHP, daraltılmış bölge ile en yaşlı hakim dışında il seçim kurullarına başkan belirlenebilmesine olanak tanıyan düzenlemelere sıcak bakmadığını AKP’ye iletmişti” diye yazdı.

ESNEK DARALTILMIŞ BÖLGEYE MHP SICAK BAKMIYOR

Seçim bölgeleri konusunda MHP’nin net duruşunu dün itibarıyla da ortadan kaldırmadığına işaret eden Sarıkaya, “Her ne kadar AKP içinden, esnek daraltılmış bölgeleri 7 yerine 10 milletvekiline çıkaralım, önerisi geliyor olsa da MHP sıcak bakmıyor” kulisi paylaştı.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU HDP’YE KALIR ENDİŞESİ

MHP yönetiminin esnek daraltılmış bölge sisteminin parlamentoyu 2,5 partili yapıya dönüştüreceğinden endişe ettiğine dikkat çeken Sarıkaya, “Doğu ve Güneydoğu’da AKP ve HDP dışında hiçbir partinin vekil çıkarma şansını elde edemeyeceği kaygısı var. Ayrıca mevcut sistem, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Mersin gibi büyük kentlerde az oy alan partilere milletvekilli çıkarma şansı getiriyor” bilgisi verdi.

ORTAK LİSTE ÖNERİSİ

AKP’nin önerisinde daraltılmış bölgenin hala durduğunu aktaran Sarıkaya, “Önceden belirlenen ve ilan edilen bölgelerde merdiven sistemi yöntemiyle, iki partinin tek ve çift rakamlı sıralara aday koyacağı ortak liste hakkı getiriyor. Tartışılan modele göre örneğin ilk sıra AKP’nin, ikinci sıra MHP’nin olacak. Bunun MHP’ye daha fazla avantaj getireceği görüşü savunuluyor; ancak MHP henüz olurunu vermiş değil” dedi.

SEÇİM BARAJI KENDİLİĞİNDEN YÜZDE 5

Sarıkaya, seçim barajına ilişkin de şu bilgileri aktardı: “Yıllardır indirilmesi tartışılan yüzde 10 seçim barajının yüzde 5’e çekilmesi konusunda iki partinin mutabakatı söz konusu. Gerekçeleri de Anayasa gereği, en son yapılan seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte yüzde 5’ini almış partilerin Cumhurbaşkanı adayı gösterebiliyor olması. Dolayısıyla baraj zaten kendiliğinden yüzde 5 olarak Anayasa ile oluşmuş durumda.”

ERKEN SEÇİM

Bütün bu konuların bu hafta sonuna kadar AKP ve MHP heyetlerince karara bağlanması gerektiğini belirten Sarıkaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çünkü Anayasa gereği seçim kanunlarında yapılan değişiklikler bir yıl içinde yapılacak bir seçimde uygulanamıyor. Eğer uzlaşı sağlanabilirse Ekim ayında kanun teklifinin TBMM’ye verilip, en geç Kasım başında çıkması amaçlanıyor. Bu aşamada olası görülmüyor ama 2022 Ekim sonu Kasım başından sonra yapılacak seçimde uygulanabilmesi için de bugünden tüm hazırlıkların yapılması gibi bir zorunluluk ortada duruyor.”

Okumaya devam et

Politika

Selin vurduğu Rize’de çay molası

Malatya’da eve ekmek götüremediğini söyleyen şoför esnafına ‘Al bu keyif çayını iç’ diyen Erdoğan, sel felaketinin vurduğu Rize’de vatandaşa yine çay fırlattı. Erdoğan’ı dinlemeye gelen kalabalığın isteksiz tavrı ise dikkatlerden kaçmadı.

BOLD – Partisinin geçen Ekim ayındaki Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi.

AL KEYİF ÇAYI İÇ

Erdoğan “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

ERDOĞAN RİZE’DE DE ÇAY DAĞITTI

Erdoğan bugün de sekiz günde iki kere sel felaketi yaşanan, altı kişinin hayatını kaybettiği, iki kişinin de kaybolduğu Rize’ye gitti. Erdoğan’ın yaptığı ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde çay dağıtmasına sosyal medyada tepki yağdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: “Bir Erdoğan klasiği! Rize’de sel yüzünden evi başına yıkılmış insanların başına çay fırlatıyor. Bu utanç görüntüleri sadece AKP Türkiyesi’nde olur.”

KEYİF ÇAYI MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: “Sel afetinin yaralarını sarmak için Rize’ye gelen Sayın Erdoğan, yine yaraları sarmak adına Rizeli kardeşlerimize çay fırlatarak devletin tüm gücünü ziyadesiyle hissettirdi.(!) Yahu insaf! Vatandaşın evi, barkı, dükkanı sular altında kalmış. Ne çayı? Keyif çayı mı? Hem de Rize’de?”

SEL İÇİN GİTTİ ÇAY DAĞITTI

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: “Erdoğan sel felaketi için gittiği Rize’de miting yapıp, vatandaşa çay dağıttı. Çayın memleketinde, sel felaketine uğrayan vatandaşa miting yapıp, çay dağıtmak nedir?”

ŞAKA DEĞİL

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız: “Sel olmuş; birçok ev zarar görmüş ve halk maddi açıdan çökmüş durumda ama hala çay dağıtıyor! Şaka değil, gerçek…”

AFETZEDELERİN KAFASINA ÇAY ATMAK

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun tepkisin şöyle dile getirdi: “’Afetzedelerin kafasına çay atmak’. Başka bir şey yazmaya gerek var mı?”

TEK EKSİKLERİ ÇAYDI ZATEN

İyi Partili Lütfü Türkkan ise “Rize’de evi sel altında kalan vatandaşın tek eksiği de çaydı zaten. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı

KİTLE PEK SEVİNMEDİ

Erdoğan’ın çay dağıttığı sırada kalabalığın büyük çoğunluğunun isteksiz tavrı dikkatlerden kaçmadı. Görüntüleri paylaşan gazeteci Can Dündar da, “Kitleler çok sevinmiş gibi gelmedi bana” diyerek özetledi durumu.

AKP dış politikası: Türk gençleri Afganistan’a Afgan gençler Türkiye’ye

 

Okumaya devam et

Popular

Shares