Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Bu hafta vizyonda 7 yeni film var

“Avengers: Endgame”in bütün listelere ipotek koyması beklenen 26 Nisan haftasında Türkiye’deki sinemalarda 7 yeni film vizyona giriyor. İşte haftanın filmleri…

AVENGERS: ENDGAME

Avengers serisinin önceki filmi Infinity War’la korkunç titan Thanos amacına ulaşmış ve evrenin neredeyse yarısını yok etmiştir. Marvel evreninde bir devri kapatıp yeni bir devri açacak olan filmde kahramanlarımız, Captain Marvel, Black Widow, Ant-Man, Nebula, Iron Man, Captain America, Spiderman, The Wasp ve Thor karakterleri her şeyleri pahasına Thanos’a karşı mücadeleyi sürdürecekler.

EVE DÖNÜŞ

Madde bağımlılığı sebebiyle başını belaya sokup, bir Noel arifesinde eve dönen Ben ve hiçbir şeyden haberi olmamasına rağmen, olayı kavramakta çok gecikmeyen annesi Holly’nin 24 saatlik hikayesini anlatan Eve Dönüş, merakla beklenen filmler arasında yer alıyor.

CORGI

3 boyutlu animasyon filmi “The Queen’s Corgi”, Kraliçe Elizabeth’in sadık dostu Corgi ırkı bir köpeğin kaybolduktan sonra yaşadığı maceraları konu alıyor. Fincanlarda, şapkalarda ve hatta trenlerin üzerinde bir fotoğrafları olan ünlü ve soylu Corgi Rex, kaybolur ve kendisini içinde bir dövüş klübü de bulunan bir barınakta bulur. Bu macera Rex’in arkadaşlığı, aşkı ve en önemlisi kim olduğunu keşfetmesine vesile olur.

HASBİHAL

35 yaşlarında, ailesiyle yaşayan, sürekli kitap okuyan ve obsesif bir karakter olan Hasbi oldukça sert bir baba ve bir o kadar sevecen bir anneye sahiptir. Hasbi, komşu kızı Müjgan’a da platonik olarak aşıktır, ama Müjgan’da zengin ve şımarık Tanberk ile flörtleşmektedir. Ancak Müjgan-Tanberk ilişkisi, Tanberk’in karakteri yüzünden yürümez. Konudan bi haber olan Hasbi ise, Müjgan’ı sevgilisinden ayırmak için uygunsuz bir plan yapar ve başını belaya sokar.

SIFIR: ETKİSİZ ELEMAN

İlkokul yıllarında bir travma yaşayan Vecdi’nin bu travmanın üzerinde bıraktığı psikolojik etkiden kurtulmaya çalışmasına odaklanıyor. 40 yaşında olan Vecdi bir avukattır ancak içine kapanıklığı yüzünden dava kazanamamaktadır. Karısı Gülay’la beraber pasifliğinden kurtulmanın yollarını arayan Vecdi’yi trajikomik bir serüven beklemektedir.

NEBULA

Ruhun doğadaki yerini keşfeden Hay’ın çıktığı yolculuğu konu alan film Hay’ın, yedi yaşındayken açık arazide ölü bir at bulması ile başlıyor. Yetişkinlerin gözünde bir at leşine dönüşen bu sorundan kurtulmak için verilen çaba onu yetişkinliğinde bile etkileyecek bir anıya dönüşür. İlerleyen yaşlarında kurban keserken, kendi bacağını da kesmesiyle yeniden ortaya çıkar ve Hay madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.

SENİNLE BAŞIM DERTTE

Yvonne’ın eşini kaybetmesinin ardından, herkesin gözünde kahraman olan komiser eşinin aslında rüşvetçi biri olduğunu öğrenir. Üstelik, masum bir insanın hapse girmesine de sebep olmuştur! Bunun manevi ağırlığı altında ezilen Yvonne, hapisten salıverilen Antoine’a kendini başka bir kimlikle tanıtır ve hayatı mahvolmuş bu adama bir şekilde yardımcı olmayı kendine görev edinir.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Wonder Woman 1984, Türkiye vizyon tarihi 15 Ocak

25 Aralık olarak duyurulan gösterim tarihi sinemaların kapatılması üzerine bir kez daha ertelenen Wonder Woman 1984 filmi 15 Ocak 2021’de vizyonda olacak.

BOLD– Warner Bros., gişede 1 milyar doları zorlaması beklenen Wonder Woman 1984’ü ABD’de 25 Aralık 2020’de gösterime sokacağını ama aynı gün HBO Max’te de yayınlayacağını duyurarak geçtiğimiz günlerde sürpriz yapmıştı.

DUYURULAN VİZYON TARİHLERİ SALGINA BAĞLI

Birçok ülkede sinema salonlarının ne zaman açılacağı belli olmadığı için Asya, Latin Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri için vizyon tarihi duyurmayan Warner Bros., ülkelerin muhtemel açılma politikalarına göre vizyon tarihleri ilan etti.

Şirketin açıklamasına göre Wonder Woman 1984’ün Türkiye’deki vizyon tarihi 15 Ocak 2021… Tabi bu tarih şu anki yasakların 31 Aralık’ta sona ereceği öngörülerek belirlendi. Salgının ülkedeki hızı düşünüldüğünde söz konusu gösterim tarihinin oldukça belirsiz olduğu söylenebilir.

HEM SİNEMADA HEM DİJİTALDE

Yapım şirketinin gösterim ve dijital yayını aynı anda planlamasının filmin gişe hasılatını olumsuz etkileyeceği kesin. Ancak, HBO’nun yaygın gösterime sokulmayan filmlere özel ücret talep ettiği göz önünde bulundurulursa Warner Bros.’un yine de hatırı sayılır bir kazanç elde edeceği söylenebilir. Türkiye’de henüz HBO Max olmadığı için yerli izleyicinin sinemaların yeniden açılmasını beklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Kültür

TRT Bilge Tonyukuk Abidesi’nin 1300. yılına özel belgesel hazırladı

UNESCO’nun 2020-2021 etkinlikleri kapsamında yer alan Bilge Tonyukuk Abidesi’nin dikilişinin 1300’üncü yıl dönümünde TRT Avaz tarafından özel bir belgesel hazırlandı.

BOLD– Sekizinci yüzyılın ilk yarısında dikilen ve Türkçenin ilk yazılı eseri olan Göktürk Yazıtları’ndan biri olan Tonyukuk Abidesi, İslam öncesi Türk siyaseti, askeri yapısı, hukuku ve düşünce hayatına dair önemli bilgiler içeriyor.

TÜRKÇENİN EN ESKİ YAZILI METİNLERİ

Bilge Tonyukuk’un kendi ağzından yazdırdığı kitabede yaşadığı döneme dair verdiği bilgiler gözetilerek hazırlanan belgeselde, Göktürk dönemine ait tarihi olaylar, Türklerin savaş stratejileri, bağımsızlık mücadelesi için verilen savaşlar, Tonyukuk’un Türk milleti için verdiği mücadeleler anlatılıyor.

Coşkun Oğuz’un yönetmenliğini üstlendiği belgeselin çekimleri Kazakistan, Türkiye ve Göktürk Yazıtları’nın bulunduğu Moğolistan’da gerçekleştirildi.

Belgeselde, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Erhan Aydın, Prof. Dr. Darhan Kuandıkoğlu Kıdırali, Prof. Dr. Şaban Doğan, Dr. Yakup Ömeroğlu, Arkeolog Adil Yılmaz ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın görüşleri yer alıyor.
“Tonyukuk” belgeseli yarın 21.30’da TRT Avaz ekranlarında izlenebilecek.

Okumaya devam et

Kültür

Ceylan Ertem koronavirüse yakalandı: Keşke ‘evinizde kalın’ diyebilseydim

Koronavirüse yakalandığını duyuran Ceylan Ertem, ” Keşke hepinize ‘evinizde kalın, hastalıktan korunun, gerisini düşünmeyin’ diyebilseydim ama ekmek derdi…” açıklamasında bulundu.

BOLD– Son yılların en başarılı müzisyenlerinden şarkıcı Ceylan Ertem de koronavirüse yakalandı. Twitter hesabından açıklama yapan Ertem, “İnanılmaz bir koruma kollama içinde de olsam ne yazık ki bugün Covid-19 test sonucum pozitif çıktı dostlar.” dedi.

NASIL YAKALANDIM BİLMİYORUM

Tedbirlere uymasına rağmen koronavirüse yakalandığını belirten Ceylan Ertem’in açıklaması şöyle:

“Maskemi çıkarmama rağmen nereden nasıl bulaştığını bilemiyorum ama şu an evde karantinadayım. İlaçlarıma 1 saat evvel başladım. 5. günümde olduğumu düşünüyor doktorum.

Doktor hanımefendi beni sakinliğe, moralimi yüksek tutmaya yönlendirdi. Hastaneye yatmama gerek olmadan umarım evde atlatabilirim. Ki hafif atlatacağım söylendi. Hastanelerdeki hemşireleri doktorları çok iyi anlayıp, önlemlerimizi en yüksek seviyeye çıkarmamızı tavsiye ederim. Belli ki nisan ayındaki gibi evlerimize kapanıp izole olmalıyız ama biliyorum, ekmek derdi…

Keşke hepinize ‘evinizde kalın, hastalıktan korunun, gerisini düşünmeyin’ diyebilseydim.
Öyle bir gücüm olabilseydi… Diyebileceğim tek şey lütfen çok çok dikkatli olun.”

Okumaya devam et

Popular