Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Türkiye’de televizyon, internet dizilerine yenildi mi?

Geçen yıl 27 şehirden 2.262 katılımcıyla yapılan bir araştırma, internet dizilerinin televizyona göre daha ön planda olduğunu ortaya koydu.

Dünyada oldukça yaygın olan çevrimiçi dizi izleme alışkanlığı, yeni platformlarla birlikte Türkiye’de de artıyor.

Çevrimiçi dizi platformlarının en büyük problemi korsan olmaya devam ederken, müşterilerin Netflix, BluTv, BeinConnect ve Turkcell TV+ gibi platformlardan memnuniyeti de artış gösteriyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 60’ı ücret ödediği platformları korsan yayınlardan daha güvenli buluyor.

Katılımcıların yüzde 90’ı reklamsız ve istediği zaman izleyebilme özelliğini ön plana çıkarıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 84,4’ü, içeriklere yasal bir şekilde erişmenin korsan siteleri ziyaret etme ihtimalini azalttığını düşünüyor.

Katılımcılar yasal dizi ve film izleme platformlarının korsan içerikleri yayınlayan sayfaları ziyaret etme ihtimalini azalttığını düşünse de bu sayfalar giderek büyümeye devam ediyor. Kapatılan internet siteleri alan adlarının yanına sayı ekleyerek yayın hayatlarına devam ediyor.

Korsan yayın yapan sitelerin yayın hayatlarına devam etmekte ısrar etmesinin sebebi ise elbette ki buradan sağlanan kazançlar. Türkiye’de en çok ziyaretçi alan 5 korsan site, küresel anlamda en çok ziyaret edilen ilk 10.000 site arasına girmeyi başarmış durumda. İddialara göre, bu internet sitelerinin reklam gelirleri yıllık 1 milyon doları buluyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Aralık 2018’de Twitter üzerinden gerçekleştirdiği araştırmaya 27 şehirden toplam 2.262 kullanıcı katıldı. Anket sonucuna göre kullanıcıların ücretli platformlarda en çok önem verdiği 3 konu; “İstenilen zamanda izleyebilme”, “İçerik zenginliği” ve “Reklamsız olması” şeklinde sıralanıyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu önemli sonuçlardan biri de katılımcıların yaklaşık yüzde 70’inin ücretli platformların sağladığı güvenlik özellikleri nedeniyle bu alana yöneldiği. Bu tarz platformlarda yer alan aile şifreleri gibi özellikler, başta çocuklu aileler olmak üzere oldukça önemli hale geliyor.

Ekonomi

BKM Express kapanıyor

Rekabet Kurumu, Bankalararası Kart Merkezi'ne (BKM) 3 yıl önce tanınan muafiyetin geri alınmasına ve BKM Express'in kapatılmasına karar verdi.

Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) 2016 yılında tanıdığı muafiyetten vazgeçen Rekabet Kurumu, Türkiye’deki dijital cüzdan çözümlerinden BKM Express’in kapatılmasına karar verdi.

BOLD – Rekabet Kurumu, 21 Haziran 2012’den beri hizmet veren BKM Express’in 60 gün içinde sonlandırılmasını kararlaştırdı.

Kurumun resmi internet sitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

“Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağına ve bu nedenle Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’ye, Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınmasına, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, işbu kararın gerekçesinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express’in hizmet sunmayı sonlandırmasına karar verildi.”

BKM Express’in hizmetleri 23 Ağustos Cuma gününe kadar devam edecek. Ancak kararla ilgili ayrıntılar ve BKM Express’in akıbeti belirsizliğini koruyor.

Okumaya devam et

Dünya

İşte dünyanın ilk elektrikli “ticari” uçağı

İsrailli uçak üreticisi Eviation, dünyanın tamamen elektrikli ilk ticari uçağı Alice’i tanıttı. 9 yolcu kapasiteli uçak, tek şarjla 10.000 fit yükseklikte ve saatte 450 km hızda 1.050 kilometre menzile sahip.

İsrailli uçak üreticisi Eviation, dünyanın tamamen elektrikli ilk ticari uçağı Alice’i tanıttı. Uçak, tek bataryayla 1.050 kilometre uçabiliyor.

BOLD – Elektrikli otomobil devriminin sürdüğü günümüzde yolculuklar için daha çevreci çözümler “havalara” çıktı. Eviation firması, dünyanın tamamen elektrikli ilk ticari uçağının tanıtımını yaptı.

En fazla 9 yolcu alabilen Alice isimli uçak, tam dolu tek bir bataryayla 10.000 fit yükseklikte saatte yaklaşık 450 kilometre hızla 1.050 km uçuş yapabilen lityum-iyon batarya ile çalışıyor. Uçuşa, kanat uçlarına ve gövdeye yerleştirilen üç adet pervane destek veriyor.

95 adet kompozit malzemeden üretilen ve kısa mesafeli uçuşlarda kullanılacak olan bu ilk Alice modelinin 2022 yılına kadar hizmette olması bekleniyor. Firmanın ayrıca geliştirilmekte olan daha büyük bir Alice ürünü var. Firma, yeni Alice modelinin yaklaşık 1.200 km menzile sahip olabilecek daha güçlü bir alüminyum batarya ile çalışacağını açıkladı.

Alice, dünyadaki karbondioksit salınımını ve havacılık kirliliğini büyük ölçüde azaltacak olan ve yakıt tasarrufu açısından oldukça önemli bir yere sahip elektrikli uçak akımında bir ilk olarak görülüyor. Elektrikli uçaklarla şu an uzun mesafeli uçuşlar mümkün görünmese bile gelişmesi beklenen batarya teknolojisi sayesinde ilerleyen dönemlerde elektrikli uçak sektörü ciddi bir gelişme gösterebilir.

Önünde güzel bir gelecek olan elektrikli uçak sektörü, İngiliz devi Rolls Royce’u da heyecanlandırmış durumda. Daha önce 2021’e kadar elektrikli bir uçağı gökyüzünde görmek isteyen İngiliz şirket, Siemens’in elektrikli uçak bölümü olan eAircraft’ı 50 milyon euroya satın aldı.

Okumaya devam et

Teknoloji

Energizer 12 euroluk telefonunu tanıttı: Çift SIM kart, hafıza kartı girişi, ön ve arka kamera…

Genellikle devasa bataryalarıyla gündeme gelen Energizer, çift SIM kart girişine ve bazı minimal özelliklere sahip 12 euroluk E12 isimli yeni telefonunu tanıttı.

Genellikle yüksek batarya kapasitesine sahip telefonlarla tanınan Energizer, 12 euroya satılacak çok daha basit ve minimal bir telefonu piyasaya sürdü.

BOLD – İsmini fiyat etiketinden aldığı düşünülen Energizer E12, çift SIM kart girişine ve bazı minimal özelliklere sahip.

Küçük ve basit olan telefon 91 gram ağırlığında ve 50 mm genişliğinde. Arama yapmaktan başka pek de fazla özellik sunmayan telefonun fiyat etiketi de bunu söylüyor. E12, 12 euroluk satış fiyatıyla piyasaya çıktı.

1.000 mAh’lik bir bataryaya sahip olan telefon, bir haftalık bekleme süresinin yanı sıra 8 saatlik müzik dinleme kapasitesiyle geliyor. Ekranın hemen altında da müziğin kontrol edilebileceği düğmeler bulunuyor.

Energizer E12’de hem ön hem de arka kamera bulunuyor. Kameraların ikisi de VGA.

2G bağlantıyı destekleyen telefon, yalnızca arama yapmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış. Türkiye’deki vergisiz fiyatı yaklaşık 80 TL olan telefonun nasıl bir başarı yakalayacağı ya da herhangi bir başarı yakalayayıp yakalamayacağı merak ediliyor.

Okumaya devam et

Popular