Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Türkiye’de televizyon, internet dizilerine yenildi mi?

Geçen yıl 27 şehirden 2.262 katılımcıyla yapılan bir araştırma, internet dizilerinin televizyona göre daha ön planda olduğunu ortaya koydu.

Dünyada oldukça yaygın olan çevrimiçi dizi izleme alışkanlığı, yeni platformlarla birlikte Türkiye’de de artıyor.

Çevrimiçi dizi platformlarının en büyük problemi korsan olmaya devam ederken, müşterilerin Netflix, BluTv, BeinConnect ve Turkcell TV+ gibi platformlardan memnuniyeti de artış gösteriyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 60’ı ücret ödediği platformları korsan yayınlardan daha güvenli buluyor.

Katılımcıların yüzde 90’ı reklamsız ve istediği zaman izleyebilme özelliğini ön plana çıkarıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 84,4’ü, içeriklere yasal bir şekilde erişmenin korsan siteleri ziyaret etme ihtimalini azalttığını düşünüyor.

Katılımcılar yasal dizi ve film izleme platformlarının korsan içerikleri yayınlayan sayfaları ziyaret etme ihtimalini azalttığını düşünse de bu sayfalar giderek büyümeye devam ediyor. Kapatılan internet siteleri alan adlarının yanına sayı ekleyerek yayın hayatlarına devam ediyor.

Korsan yayın yapan sitelerin yayın hayatlarına devam etmekte ısrar etmesinin sebebi ise elbette ki buradan sağlanan kazançlar. Türkiye’de en çok ziyaretçi alan 5 korsan site, küresel anlamda en çok ziyaret edilen ilk 10.000 site arasına girmeyi başarmış durumda. İddialara göre, bu internet sitelerinin reklam gelirleri yıllık 1 milyon doları buluyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Aralık 2018’de Twitter üzerinden gerçekleştirdiği araştırmaya 27 şehirden toplam 2.262 kullanıcı katıldı. Anket sonucuna göre kullanıcıların ücretli platformlarda en çok önem verdiği 3 konu; “İstenilen zamanda izleyebilme”, “İçerik zenginliği” ve “Reklamsız olması” şeklinde sıralanıyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu önemli sonuçlardan biri de katılımcıların yaklaşık yüzde 70’inin ücretli platformların sağladığı güvenlik özellikleri nedeniyle bu alana yöneldiği. Bu tarz platformlarda yer alan aile şifreleri gibi özellikler, başta çocuklu aileler olmak üzere oldukça önemli hale geliyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular