Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Bekaroğlu: İstanbul seçimi yenilenirse iktidar da değişir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İstanbul’da seçimin yenilenmesi durumunda iktidarın da değişeceğini ileri sürdü.

Bekaroğlu, tüm sıkıntılara rağmen Türkiye’de hala güvenli bir seçimin yapılabildiğini savunarak, seçimin iptaline ilişkin “Demokrasinin zaten tabutu hazırlanmış ve bunu yaparlarsa son çivi çakılmış olur” diye konuştu.

SEÇİMİN TEKRARINDA İMAMOĞLU 250 BİN FARKLA KAZANIR

Yapılan itirazların kimseyi tatmin etmediğini belirten Bekaroğlu, seçimlerin yenilenmesi halinde CHP’nin nasıl bir tutum alması gerektiğine dair ise şunları söyledi: “Bu konu daha partimizde istişare edilmedi. Çünkü ihtimal vermiyoruz. Ama konuşulduğu zaman ben şahsen tekrar seçime girilmesinden yanayım. Tekrar yapılacak seçimde insanlar çok daha hassas ve dikkatli bir şekilde sandıkları bekleyecektir. Toz kondurmayacaklardır ve Ekrem İmamoğlu, 250-500 bin farkla kazanacaktır.”

İLÇELERİNDE İPTAL EDİLMESİ GEREKİR

MA’ya konuşan Bekaroğlu, “İlçeleri de iptal etmeleri gerekiyor böyle bir durumda. CHP 14 ilçe mi almış, 25 ilçe alacak. Ondan sonra da başka şeyler olacak. Artık 250 bin-500 bin farkla İstanbul’un kazanılması demek hükümetin ve Tayyip Erdoğan’ın tartışılması demektir. Hemen arkasından cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi gelir. Yani iktidar da değişir.” dedi.

YSK TARİHİ BİR KARARIN ARİFESİNDE

“Şimdi olağanüstü itiraz yoluyla YSK’den İBB seçimlerini iptal edilmesini istiyorlar” diyen Bekaroğlu, şöyle devam etti: “Sandık kurullarının oluşumunda kanuna aykırılık olduğu sebebiyle iptal edilecekse bütün bir İstanbul’un iptal edilmesi lazım. 4 tane oy bir zarfa konuluyor ve aynı sandık kuruluna veriliyor. Bence iptal edilmeyecek ve edilmemesi gerekiyor. YSK tarihi bir kararın arifesindedir, Türkiye demokrasi tarihinin en önemli kararı bu. Sadece seçim değil, ülkenin iç barışıyla ilgili bir karar vermek durumunda YSK. YSK’nın vereceği karar, Türkiye’yi bir karanlığın içine itebileceği gibi, ülke için yeni güzel şeylerin başlangıcı da olabilir.”

KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI PROVAKASYONDUR

AKP ve MHP’nin bundan sonra seçim kazanmalarının mümkün olmadığını gördüklerini belirten Bekaroğlu, “O nedenle demokratik ortamı zehirlemek istiyorlar. Bir kargaşa oluşturmak, olağanüstü durum ilan etmek, seçimleri yaptırmamak gibi amaçları var. Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı da bunlardan biri. Kemal Beye yapılan saldırı bir provokasyondur. Bu provokasyonda devlet vardır. Bu tip provokasyonlarda hep devletin bir tarafı olmuştur.” dedi.

BAHÇELİ PARALEL DEVLETİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ

Bekaroğlu şunları dile getirdi: “Paralel devletler asla ve asla iktidardan vazgeçmek istemiyorlar. Bunların en önemli aktörlerinden bir tanesi de Devlet Bahçeli’dir. Bu paralel devlet bir kargaşa, bir karanlık ortam oluşsun ve iktidarları devam etsin istiyorlar. Devletin içinde, devlet aklı ve paralel devlet aklı arasında ciddi bir savaş var. Umut ediyorum ki devlet aklı kazanacak burada. Seçim sonuçları tescil edilecek, itirazlar reddedilecek ve Türkiye normal bir şekilde yoluna devam edecek.”

BAHÇELİ HER DÖNEM KARANLIKLAR PRENSİYDİ

Bekaroğlu, Erdoğan’ın seçimi ve halk desteğini kaybettiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Erdoğan’ı kimse taşıyamıyor, en yakınları bile taşıyamıyor. Erdoğan ve Bahçeli, bu milletin sırtında çok ağır yük haline geldiler. Bahçeli ile ilgili söyleyecek bir şeyim yok. Bahçeli her dönem karanlıklar prensiydi. Ama Erdoğan’a şunu söylüyorum: 17 seneden beri bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Şu anda da Cumhurbaşkanısınız. Tek adamsınız. Daha ne istiyorsunuz? Demiri soğutun. Daha uygun ortamlarda siyaset yaptınız oralara dönün. Bahçeli’yi taşımak zorunda değilsiniz. Bu dünyaya çakılıp kalacak değilsiniz, demokratik ülkelerde, demokrat liderlerin yaptığı gibi seçimi kaybetmesini de bilin! Seçimi kaybederek gidin! Bu, sizin için de, bizim için de, hepimiz için de en iyisi.”

ERDOĞAN, BAHÇELİ’Yİ YÜK OLARAK GÖRÜYOR

Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” çıkışını değerlendiren Bekaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı ve Bahçeli’yi yük olarak görüyor. Artık Bahçeli’yle de amacına ulaşamadığını gördü ama bir ihtimal diye YSK kararını bekliyor. YSK seçimleri iptal ederse, Bahçeli’ye muhtaç olacak. İstanbul seçimlerini alamayacağını düşünüyorum ama alırsa demokratik olmayan yollarla alacak ve bedeli çok ağır olacak. Kendisi de bedel öder. Dolayısıyla önce ‘Türkiye İttifakı’, ‘demiri soğutmak’ gibi güzel şeyler söyledi sonra Bahçeli, ‘Ya benimsin ya kara toprağınsın’ deyince Cumhur İttifakı’na alternatif olarak söylemediğini açıkladı.”

Ahmet Takan: Gül’cüler tek parti ile siyaset sahnesine girilmesinden yana

Politika

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık tazminat davası

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki konuşması nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki ifadeleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk’te katıldığı bir programda, Sakarya’da kurulu Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC’ye devrini gündeme getirerek, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” ifadesini kullanmıştı.

AKP ve ortağı MHP’den CHP’ye eleştiriler gelmesi üzerine Kılıçdaroğlu, grup toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı orduya kumpas kurmakla suçlamıştı. Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti: “Sen orduya kumpas kuran bir başbakansın sen. Orduyu büyüten silahlar değil moral değerlerdir, maneviyattır, güçtür. Sen o moral değerlerin dibine dinamit koydun. Sen kim ordu kim! Sen orduyu darmadağın ettin ya! Devlete bu kadar ihanet eden bir kişi hâlâ ordudan bahsedip bizi suçlayacak. Sen kimsin ya, kimsin sen? Vatana ihanet edenler vatanseverlikten bahsedemezler. Genel kurmay başkanlarını terör örgütünün istekleri üzerine tutuklatıp aylarca hapiste tutanlar vatan severlikten bahsedemezler.”

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı parti içinden bir isim

Okumaya devam et

Politika

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı parti içinden bir isim

CHP’li Gürsel Tekin, partisinin Cumhurbaşkanı adayının belli olduğunu belirterek, “Bu sadece bizim kendi partimiz içinde, partimizin mutfağında hepimizin kabul ettiği bir isim” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, katıldığı Youtube kanalında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının belli olduğunu ve bu ismin parti içinde herkesin kabul ettiği bir isim olduğunu söyledi.

Polemik Haber’in Youtube’daki yayınına katılan CHP İstanbul Milletvekili Tekin, “Ama aynı adayın Millet İttifakı için bugünden kabul görüp görmeyeceğini bugünden karar verirsek tam da Cumhur İttifakı’nın isteyeceği tuzağa düşeriz” ifadesini kullandı.

Tekin, şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi sorumlu davranmak zorunda. Sistemin bize dayatmış olduğu 50.1 maalesef bunu gerektiriyor. Genel Başkan’ın buradaki çabası takdire şayan, hiç o konuda bir eleştirim yok. Hiç kimse kusura bakmasın CHP’nin adayı olmaz olur mu? Elbette CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı var. Ama adayınızı bugünden ilan etmeye kalkarsanız Millet İttifakı dışında dahil olabilecek birçok siyasi partinin de önünü kesersiniz.

Yoksa CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı hazır. Buna emin olun. Ama bu sadece bizim kendi partimiz içinde, partimizin mutfağında hepimizin kabul ettiği bir aday. Ama aynı adayın Millet İttifakı için bugünden kabul görüp görmeyeceğini bugünden karar verirsek tam da Cumhur İttifakı’nın istediği tuzağa düşeriz. O tuzağa düşmemek için… Kimse merak etmesin CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı hazır.”

Mahkemeden skandal karar: Tutuklu avukata savunma yasağı

Okumaya devam et

Politika

Katar’a satışların araştırılmasına AKP ve MHP engeli

Borsa İstanbul’un hisselerinin Katar Yatırım Otoritesine devrinden sonra alevlenen tartışmalar sonrası, CHP Grup Başkanvekillerinin ‘Katar’a yapılan satışlar araştırılsın’ önergesi reddedildi.

BOLD – Muhalefet son yıllarda AKP yönetimince Katar’a yapılan satışların araştırılmasını istiyor. Borsa İstanbul’un hisselerinin Katar Yatırım Otoritesine devrinden sonra alevlenen tartışmalar Meclis’e de taşındı.

Erdoğan’ın satış eleştirilerin ardından ‘Para paradır’ açıklaması sonrası CHP Grup Başkanvekilleri, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) işlemleri ve Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar’a satılmasının araştırılması amacıyla komisyon kurulması için önerge verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla Türkiye Varlık Fonu işlemlerinin araştırılması için dün TBMM’ye verdikleri önergenin bugün gündemin üst sırasına alınarak görüşülmesi için CHP grup önerisi sundu.

SAYIŞTAY’A DENETLETTİRMEDİNİZ

Oylama geçilmeden önce Genel Kurulda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu TVF’nin ülke için zararlı olduğunu belirterek, “Eğer devam ettirecekseniz şeffaflığı sağlayacaksanız. Bu Varlık Fonu Başkanı’nın Cumhurbaşkanı olması yakışmıyor. Sayıştay’a denetlettirmediniz. İhale Kanunu, Vergi Kanunu’ndan muaf tuttunuz. Madem bu kanunlar zararlı, millet niye uyuyor? Bir tek siz mi akıllısınız? Ülke bir çöküşe gidiyor, ağır bir depremin içindeyiz. İnsanlar işsizlik ve pahalılıktan kırılıyor. Enflasyon fiilen yüzde 20 üzerinde. Bütün dünya bu olanları görüyor. Ortada varlığımız yok, borç içindeyiz, varlıklarımız elden gidiyor” dedi.

“KATARLA İLİŞKİ MUTLAKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Varlık Fonunun kara bir delik haline getirildiğini söyleyen İyi Parti Grubu adına konuşan Samsun Milletvekili Erhan Usta da: “Varlık fonları, varlık biriktirmek için kurulur. Bizde ise elimizdeki kaynakları peşkeş çekmek için kurulan bir fon olduğu açık. Keyfi ve denetimsiz bir yapı oluşturulmuştur. Bu delik kapatılmalıdır. Sayın Erdoğan’a uçak hediye ediyor. Katar’la olan bu karanlık ilişkilerin mutlak suretle gözden geçirilmesi lazım” dedi. Usta, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aynı zamanda Varlık Fonu Başkanı olmasını da eleştirerek, “Bu fon kapatılmalıdır” şeklinde konuştu. Usta, CHP önerisini desteklediklerini söyledi.

SU KAYNAKLARININ SATIŞI

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da öneriyi destekleyeceklerini belirterek, “Katar’a satılan varlıkları” anlattı. Kenanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı garantörlüğünde yapılıyor. Son 10 anlaşmada önemli şeyler var. Borsa İstanbul’un yüzde 10’u var. Bir tane su yönetimi anlaşması var, bu nedir? Biz Katar’a su kaynaklarımızı mı veriyoruz. Bu kamuoyuna açıklanmıyor. Gizli tutuluyor. Türkiye’nin su sorunu yaşadığını biliyoruz. Şimdi bu su anlaşması ile ne yapılmak istendiğinin açıklanması isteniyor. Su kaynaklarının Katar’a satılması bizleri rahatsız ediyor” diye konuştu.

Öneriye ‘Zırva’ diyen AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ise muhalefete katılmadıklarını söyledi. Çıkan kısa süreli gerginlik ardından yapılan oylamada, CHP önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Meclis kürsüsünden Katar’ı savunan AKP vekilden tarihi gaf

Okumaya devam et

Popular