Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Bekaroğlu: İstanbul seçimi yenilenirse iktidar da değişir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İstanbul’da seçimin yenilenmesi durumunda iktidarın da değişeceğini ileri sürdü.

Bekaroğlu, tüm sıkıntılara rağmen Türkiye’de hala güvenli bir seçimin yapılabildiğini savunarak, seçimin iptaline ilişkin “Demokrasinin zaten tabutu hazırlanmış ve bunu yaparlarsa son çivi çakılmış olur” diye konuştu.

SEÇİMİN TEKRARINDA İMAMOĞLU 250 BİN FARKLA KAZANIR

Yapılan itirazların kimseyi tatmin etmediğini belirten Bekaroğlu, seçimlerin yenilenmesi halinde CHP’nin nasıl bir tutum alması gerektiğine dair ise şunları söyledi: “Bu konu daha partimizde istişare edilmedi. Çünkü ihtimal vermiyoruz. Ama konuşulduğu zaman ben şahsen tekrar seçime girilmesinden yanayım. Tekrar yapılacak seçimde insanlar çok daha hassas ve dikkatli bir şekilde sandıkları bekleyecektir. Toz kondurmayacaklardır ve Ekrem İmamoğlu, 250-500 bin farkla kazanacaktır.”

İLÇELERİNDE İPTAL EDİLMESİ GEREKİR

MA’ya konuşan Bekaroğlu, “İlçeleri de iptal etmeleri gerekiyor böyle bir durumda. CHP 14 ilçe mi almış, 25 ilçe alacak. Ondan sonra da başka şeyler olacak. Artık 250 bin-500 bin farkla İstanbul’un kazanılması demek hükümetin ve Tayyip Erdoğan’ın tartışılması demektir. Hemen arkasından cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi gelir. Yani iktidar da değişir.” dedi.

YSK TARİHİ BİR KARARIN ARİFESİNDE

“Şimdi olağanüstü itiraz yoluyla YSK’den İBB seçimlerini iptal edilmesini istiyorlar” diyen Bekaroğlu, şöyle devam etti: “Sandık kurullarının oluşumunda kanuna aykırılık olduğu sebebiyle iptal edilecekse bütün bir İstanbul’un iptal edilmesi lazım. 4 tane oy bir zarfa konuluyor ve aynı sandık kuruluna veriliyor. Bence iptal edilmeyecek ve edilmemesi gerekiyor. YSK tarihi bir kararın arifesindedir, Türkiye demokrasi tarihinin en önemli kararı bu. Sadece seçim değil, ülkenin iç barışıyla ilgili bir karar vermek durumunda YSK. YSK’nın vereceği karar, Türkiye’yi bir karanlığın içine itebileceği gibi, ülke için yeni güzel şeylerin başlangıcı da olabilir.”

KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI PROVAKASYONDUR

AKP ve MHP’nin bundan sonra seçim kazanmalarının mümkün olmadığını gördüklerini belirten Bekaroğlu, “O nedenle demokratik ortamı zehirlemek istiyorlar. Bir kargaşa oluşturmak, olağanüstü durum ilan etmek, seçimleri yaptırmamak gibi amaçları var. Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı da bunlardan biri. Kemal Beye yapılan saldırı bir provokasyondur. Bu provokasyonda devlet vardır. Bu tip provokasyonlarda hep devletin bir tarafı olmuştur.” dedi.

BAHÇELİ PARALEL DEVLETİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ

Bekaroğlu şunları dile getirdi: “Paralel devletler asla ve asla iktidardan vazgeçmek istemiyorlar. Bunların en önemli aktörlerinden bir tanesi de Devlet Bahçeli’dir. Bu paralel devlet bir kargaşa, bir karanlık ortam oluşsun ve iktidarları devam etsin istiyorlar. Devletin içinde, devlet aklı ve paralel devlet aklı arasında ciddi bir savaş var. Umut ediyorum ki devlet aklı kazanacak burada. Seçim sonuçları tescil edilecek, itirazlar reddedilecek ve Türkiye normal bir şekilde yoluna devam edecek.”

BAHÇELİ HER DÖNEM KARANLIKLAR PRENSİYDİ

Bekaroğlu, Erdoğan’ın seçimi ve halk desteğini kaybettiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Erdoğan’ı kimse taşıyamıyor, en yakınları bile taşıyamıyor. Erdoğan ve Bahçeli, bu milletin sırtında çok ağır yük haline geldiler. Bahçeli ile ilgili söyleyecek bir şeyim yok. Bahçeli her dönem karanlıklar prensiydi. Ama Erdoğan’a şunu söylüyorum: 17 seneden beri bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Şu anda da Cumhurbaşkanısınız. Tek adamsınız. Daha ne istiyorsunuz? Demiri soğutun. Daha uygun ortamlarda siyaset yaptınız oralara dönün. Bahçeli’yi taşımak zorunda değilsiniz. Bu dünyaya çakılıp kalacak değilsiniz, demokratik ülkelerde, demokrat liderlerin yaptığı gibi seçimi kaybetmesini de bilin! Seçimi kaybederek gidin! Bu, sizin için de, bizim için de, hepimiz için de en iyisi.”

ERDOĞAN, BAHÇELİ’Yİ YÜK OLARAK GÖRÜYOR

Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” çıkışını değerlendiren Bekaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı ve Bahçeli’yi yük olarak görüyor. Artık Bahçeli’yle de amacına ulaşamadığını gördü ama bir ihtimal diye YSK kararını bekliyor. YSK seçimleri iptal ederse, Bahçeli’ye muhtaç olacak. İstanbul seçimlerini alamayacağını düşünüyorum ama alırsa demokratik olmayan yollarla alacak ve bedeli çok ağır olacak. Kendisi de bedel öder. Dolayısıyla önce ‘Türkiye İttifakı’, ‘demiri soğutmak’ gibi güzel şeyler söyledi sonra Bahçeli, ‘Ya benimsin ya kara toprağınsın’ deyince Cumhur İttifakı’na alternatif olarak söylemediğini açıkladı.”

Ahmet Takan: Gül’cüler tek parti ile siyaset sahnesine girilmesinden yana

Politika

AKP ile MHP Seçim Yasası için kararı bu hafta verecek

Seçim kanunlarında değişiklik yapmak için kolları sıvayan AKP ve MHP bu hafta kararını veriyor. MHP, daraltılmış bölge teklifine sıcak bakmıyor. Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesinde ise iki parti ‘kendiliğinden’ anlaştı.

BOLD – Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “AKP uzun süren hazırlığının ardından seçim yasalarından yapılmasını düşündüğü değişiklikleri belirleyip MHP’ye iletmişti. TBMM tatile girmeden önce de MHP, daraltılmış bölge ile en yaşlı hakim dışında il seçim kurullarına başkan belirlenebilmesine olanak tanıyan düzenlemelere sıcak bakmadığını AKP’ye iletmişti” diye yazdı.

ESNEK DARALTILMIŞ BÖLGEYE MHP SICAK BAKMIYOR

Seçim bölgeleri konusunda MHP’nin net duruşunu dün itibarıyla da ortadan kaldırmadığına işaret eden Sarıkaya, “Her ne kadar AKP içinden, esnek daraltılmış bölgeleri 7 yerine 10 milletvekiline çıkaralım, önerisi geliyor olsa da MHP sıcak bakmıyor” kulisi paylaştı.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU HDP’YE KALIR ENDİŞESİ

MHP yönetiminin esnek daraltılmış bölge sisteminin parlamentoyu 2,5 partili yapıya dönüştüreceğinden endişe ettiğine dikkat çeken Sarıkaya, “Doğu ve Güneydoğu’da AKP ve HDP dışında hiçbir partinin vekil çıkarma şansını elde edemeyeceği kaygısı var. Ayrıca mevcut sistem, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Mersin gibi büyük kentlerde az oy alan partilere milletvekilli çıkarma şansı getiriyor” bilgisi verdi.

ORTAK LİSTE ÖNERİSİ

AKP’nin önerisinde daraltılmış bölgenin hala durduğunu aktaran Sarıkaya, “Önceden belirlenen ve ilan edilen bölgelerde merdiven sistemi yöntemiyle, iki partinin tek ve çift rakamlı sıralara aday koyacağı ortak liste hakkı getiriyor. Tartışılan modele göre örneğin ilk sıra AKP’nin, ikinci sıra MHP’nin olacak. Bunun MHP’ye daha fazla avantaj getireceği görüşü savunuluyor; ancak MHP henüz olurunu vermiş değil” dedi.

SEÇİM BARAJI KENDİLİĞİNDEN YÜZDE 5

Sarıkaya, seçim barajına ilişkin de şu bilgileri aktardı: “Yıllardır indirilmesi tartışılan yüzde 10 seçim barajının yüzde 5’e çekilmesi konusunda iki partinin mutabakatı söz konusu. Gerekçeleri de Anayasa gereği, en son yapılan seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte yüzde 5’ini almış partilerin Cumhurbaşkanı adayı gösterebiliyor olması. Dolayısıyla baraj zaten kendiliğinden yüzde 5 olarak Anayasa ile oluşmuş durumda.”

ERKEN SEÇİM

Bütün bu konuların bu hafta sonuna kadar AKP ve MHP heyetlerince karara bağlanması gerektiğini belirten Sarıkaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çünkü Anayasa gereği seçim kanunlarında yapılan değişiklikler bir yıl içinde yapılacak bir seçimde uygulanamıyor. Eğer uzlaşı sağlanabilirse Ekim ayında kanun teklifinin TBMM’ye verilip, en geç Kasım başında çıkması amaçlanıyor. Bu aşamada olası görülmüyor ama 2022 Ekim sonu Kasım başından sonra yapılacak seçimde uygulanabilmesi için de bugünden tüm hazırlıkların yapılması gibi bir zorunluluk ortada duruyor.”

Okumaya devam et

Politika

Selin vurduğu Rize’de çay molası

Malatya’da eve ekmek götüremediğini söyleyen şoför esnafına ‘Al bu keyif çayını iç’ diyen Erdoğan, sel felaketinin vurduğu Rize’de vatandaşa yine çay fırlattı. Erdoğan’ı dinlemeye gelen kalabalığın isteksiz tavrı ise dikkatlerden kaçmadı.

BOLD – Partisinin geçen Ekim ayındaki Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi.

AL KEYİF ÇAYI İÇ

Erdoğan “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

ERDOĞAN RİZE’DE DE ÇAY DAĞITTI

Erdoğan bugün de sekiz günde iki kere sel felaketi yaşanan, altı kişinin hayatını kaybettiği, iki kişinin de kaybolduğu Rize’ye gitti. Erdoğan’ın yaptığı ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde çay dağıtmasına sosyal medyada tepki yağdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: “Bir Erdoğan klasiği! Rize’de sel yüzünden evi başına yıkılmış insanların başına çay fırlatıyor. Bu utanç görüntüleri sadece AKP Türkiyesi’nde olur.”

KEYİF ÇAYI MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: “Sel afetinin yaralarını sarmak için Rize’ye gelen Sayın Erdoğan, yine yaraları sarmak adına Rizeli kardeşlerimize çay fırlatarak devletin tüm gücünü ziyadesiyle hissettirdi.(!) Yahu insaf! Vatandaşın evi, barkı, dükkanı sular altında kalmış. Ne çayı? Keyif çayı mı? Hem de Rize’de?”

SEL İÇİN GİTTİ ÇAY DAĞITTI

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: “Erdoğan sel felaketi için gittiği Rize’de miting yapıp, vatandaşa çay dağıttı. Çayın memleketinde, sel felaketine uğrayan vatandaşa miting yapıp, çay dağıtmak nedir?”

ŞAKA DEĞİL

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız: “Sel olmuş; birçok ev zarar görmüş ve halk maddi açıdan çökmüş durumda ama hala çay dağıtıyor! Şaka değil, gerçek…”

AFETZEDELERİN KAFASINA ÇAY ATMAK

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun tepkisin şöyle dile getirdi: “’Afetzedelerin kafasına çay atmak’. Başka bir şey yazmaya gerek var mı?”

TEK EKSİKLERİ ÇAYDI ZATEN

İyi Partili Lütfü Türkkan ise “Rize’de evi sel altında kalan vatandaşın tek eksiği de çaydı zaten. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı

KİTLE PEK SEVİNMEDİ

Erdoğan’ın çay dağıttığı sırada kalabalığın büyük çoğunluğunun isteksiz tavrı dikkatlerden kaçmadı. Görüntüleri paylaşan gazeteci Can Dündar da, “Kitleler çok sevinmiş gibi gelmedi bana” diyerek özetledi durumu.

AKP dış politikası: Türk gençleri Afganistan’a Afgan gençler Türkiye’ye

 

Okumaya devam et

Politika

Saray’dan fon açıklaması: Beşinci kola müsaade etmeyiz

Türkiye’de bazı medya kuruluşlarının ABD’den fon aldığı iddialarını yakından takip ettiklerini açıklayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlandığına dair haberlere ilişkin açıklama yaptı. Altun, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir vakfın Türkiye’de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti.

Türkiye Anayasası’nın haber alma ve verme özgürlüğünü güvence altına aldığını hatırlatan Altun, özgür basının, demokrasinin belkemiği olduğunu vurguladı. Medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunu da bildiklerini aktaran Altun, şunları kaydetti:

  • Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız.
  • Kimsenin şüphesi olmasın ki ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız.
  • Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz.
  • Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır.
  • Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür.
  • Örneğin ABD’de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır.
  • Türkiye’de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır.
  • Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız.

Okumaya devam et

Popular

Shares