Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İslam coğrafyasından Ramazan gelenekleri

Yılın en özel zaman dilimi, on bir ayın sultanı Ramazan bir kez daha yaşamlarımızı saflaştırmaya, gönüllerimizin ve zihinlerimizin pasını silmeye geldi. Dünya genelindeki Müslüman topluluklar, fikir ve ideal bakımından dağınıklık gösterseler de Ramazan’ı diğer günlerden farklı yaşamak hususunda ortak davranıyorlar. İşte İslam coğrafyasından farklı Ramazan gelenekleri…

MISIR’DA IŞILTILI RAMAZAN GECELERİ

Mısır’da, Fatımi’lerden kalma bir gelenek olarak Ramazan’da sokaklar, caddeler, apartmanlar fanuslarla süsleniyor. Fanusların yanında caddelerin donatıldığı renkli kağıt süsler de şöhretini koruyor. Köylerde ise plastikten yapılan üçgen, yıldız ya da ay şeklindeki süslemeler, Ramazan adetleri arasındaki yerini koruyor. Mısırlılar orucunu açarken sütle ıslatılmış hurma tercih eder. Sahurda ise tok tutucu özelliğinden dolayı karın çivisi dedikleri ezilmiş iç bakladan yapılan yemeği yemeyi tercih ederler.

HİLALLERLE DOLU ÜRDÜN SOKAKLARI

Ürdün’de evlerin camlarına, balkonlara asılan ışıklı hilaller, Ramazan’ın gelişinin habercisi. Ramazan ayında, apartmanların bazen her dairesini süsleyen hilaller, özellikle iftar ve sahur saatlerinde Amman gecelerini aydınlatıyor.

LÜBNAN’IN BÜYÜK SOFRALARI

Lübnan Ramazanlarında en önemli şey başkalarına özellikle de ihtiyaç sahiplerine iftar vermek. Bu amaçla yüzlerce kişinin katıldığı büyük iftarlar düzenleniyor. Beyrut başta olmak üzere sokaklar, Ramazan ayında sadaka verilmesini, ihtiyaç sahipleri ve yetimlere yardım edilmesini tavsiye eden afişlerle donatılıyor.

SUDAN’DA BİRLİK ZAMANI

Sudan Ramazanlarının en belirgin özelliği birlikte geçirilen zamanlar. Küçük köylerden büyük kentlerin mahallelerine kadar insanlar mümkün oldukça beraber iftar ediyor, beraber namaz kılıyor. İlk teravihten sonra “Ramazan düğünü” denilen bir şenlikte defler çalınıyor, naatlar okunuyor. Sudanlıların iftar sofralarının favorisi ise, süt ve yoğurt eklenerek yapılan “Sabaroa” isimli bir tür güveç.

YEMEN’DE ‘SÜRME’ ZAMANI

Yemenliler, Ramazan geldiğinde evlerini boyarken, buna ekonomik olarak güç yetiremeyenler duvarları yıkayarak temizliyor. Camilerde halıların değişmesi de Ramazan gelenekleri arasında. Hayır sahipleri, özellikle son 10 günde itikafa girilen camilerde halıları ve kullanılan eşyaları yenilemeye özen gösteriyor.

Yemen’de ayrıca Peygamber efendimiz Hazret-i Muhammed’in sürme çekme geleneği devam ettirilir. Erkeklerin evleri dışında da sürme çekmeleri için cami avlularında “sürmeciler” bulunur.

ENDONEZYA ÇOCUKLARI İÇİN ATEŞ TOPU ZAMANI

Endonezya’da her yıl ramazan ayında yanan hindistan cevizi ile oynanan “ateş futbolu” geleneği sürdürülüyor. Ateş futbolunun oynanması için havanın kararması beklenirken, maç sırasında oyuncular ayakkabı, kaleciler de eldiven kullanamıyor.

Endonezya’da bizdeki Karagöz ve Hacivat benzeri “Wayang Golek” adını verilen kukla oyunu bir diğer Ramazan geleneği. Endonezya Müslümanları iftarda önce tatlı yiyor, ana yemeğe ise akşam namazı kılındıktan sonra geçiliyor.

Dünya

Telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddia edilen Apple’a Avrupa’da 180 milyon euroluk dava

Avrupa’da bir tüketici derneği, kullanıcıları yeni modellere teşvik etmek amacıyla iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla Amerikan teknoloji devi Apple’a 180 milyon euroluk dava açacağını açıkladı.

BOLD – Apple, Mart ayında ABD’de açılan bir davada davacılarla uzlaşmaya gitmiş ve 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Şirket geçen ay da benzer bir davada 113 milyon dolar tazminat ödemişti.

Euroconsumers adlı tüketici derneği, dünkü açıklamasında Belçika ve İspanya’daki dava başvurularının ardından birkaç hafta içinde İtalya ve Portekiz’de de dava açılacağını duyurdu.

Dernek 2014-2020 yılları arasında satılan toplam üç milyon adet iPhone 6, 6 Plus, 6 S ve 6 S Plus’un her biri için 60’ar euro ödeme yapılmasını istiyor.

Apple 2017’de eski iPhone’ların bataryalarının aniden bitmesini engellemek için yapılan güncellemelerin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti.

Apple’dan yeni davalarla ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Müşterilerimizi yeni modellere teşvik için asla herhangi bir Apple ürününün ömrünü kısaltmayız ya da kullanıcı deneyimini zayıflatmayız” denildi.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de 3 eski başkan kamera karşısında Kovid-19 aşısı olacak

ABD’nin eski başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı. Obama, Bush ve Clinton, aşı için kamera karşısına geçecek.

BOLD – Eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kovid-19’a karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayladığı aşıyı kamera karşısında yaptıracaklarını belirtti.

Obama, Bush ve Clinton’ın kamera karşısında aşı olarak halk arasında farkındalığı arttırmayı ve aşının güvenilir olduğunu kanıtlamayı hedeflediği ifade edildi.

Obama, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’yle daha önceden çalıştığını ve kendisine çok güvendiğini belirtti. Fauci’nin “güvenilir” dediği aşıyı hemen yaptıracağını ifade eden Obama, bunu televizyon ekranlarında yapacağını ya da kaydedeceğini söyledi.

Bush’un özel kalem müdürü Freddy Ford, Fauci ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx ile temasa geçtiklerini kaydederek, Bush’un kameralar önünde aşıyı olabileceğini belirtti.

Clinton’ın basın sekreteri Angel Urena de eski Başkan’ın halkı teşvik etmek için kamuoyu önünde aşı olmayı istediğini ifade etti.

Putin’in talimatıyla Rusya’da toplu aşılama gelecek hafta başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Popular