Bizimle iletişime geçiniz

Manşet

Dinlendirmelerdeki dengesizlik, hakemlerin ayarını bozdu

Yayıncı kuruluşun yorumcusu Şansal Büyüka, son haftalarda hakemlerin yaptığı hataları ve Beşiktaş başkanı Fikret Orman’ın “Hakemler ellerinde hesap makinesi kaç maça gideceğim, kaç VAR’a gideceğim, kaç para alacağımın peşinde” sözlerini değerlendirdi.

Hakemlerin profesyonelleştikten sonra kazançlarının ciddi oranda arttığını belirten Büyüka, VAR sistemi ile birlikte bu kazancın daha da yükseldiğini belirtti. Eskiden hakemlerin başka işlerle uğraştığının altını çizen tecrübeli gazeteci, profesyonel olduktan sonra maddi olarak rahata kavuştuklarını vurguladı.

Ev, araba sahibi olduklarını bunlar için kredi çektiklerini belirten Şansal Büyüka hakemlerin büyük takıma karşı hata yapıp ceza almaktan korktuklarını aktardı. Bu yüzden de büyük takım aleyhine hata yapacağına küçük takım lehine hata yapmayı tercih ettiğini yazdı.

CEZA SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Maddi refaha kavuşan bazı hakemlerin maçtan kıyamet kopsa da umursamayanların olduğu ve lüks otellere moral depolamaya gittiklerini belirtti. Eski MHK’nın da bundan haberi olduğunu vurgulayarak “Bu işin düzelmesini istiyorsak, hakemlere verilen ceza sistemine yeni bir denge getirilmesi gerekiyor. Eğer bir ceza verilecekse, eğer dinleneceklerse, bunu aldıkları para darbe yemeden, başka türlü yapmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Şansal Büyüka’nın hakemlerle ilgili yazısı şöyle:

Beşiktaş Başkanı, aynı zamanda Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman, “Hakemler ellerinde hesap makinesi kaç maça gideceğim, kaç VAR’a gideceğim, kaç para alacağımın peşinde” diye açıklama yaptı.

Fikret Başkan maalesef haklı… Keşke haklı olmasaydı ama haklı…
Elbette hakemler, hatta herkes çok daha fazla para kazansın. Ayrıca futbol ekonomisinin bu kadar büyüdüğü bir ortamda hakemler elbette hak ettiklerini almalı…

2-3 BİN MAAŞA BAŞKA İŞLERDE ÇALIŞIYORLARDI

Amaaa… İşin gerçekten aması var. Hakemler birkaç yıl öncesine kadar amatördü. Bir-ikisi dışında kalanlar 2-3 bin lira maaşla başka işlerde çalışıyor, hafta sonu çok küçük paralara, adeta amatörlüğün içinde kalarak maç yönetiyordu.
Sonra profesyonel hakemliğe geçildi. Maaş bağlandılar, maç başı paraları çok ciddi anlamda arttı, bir de şimdi VAR’dan aldıkları paralar eklendi.

GÜNÜMÜZ TARİFESİ ÖNCE MAAŞLARI..

Günümüze uygulanan hakemlerin tarifesi şöyle… Önce maaşları… Maç yönetseler de yönetmeseler de bu maaşları tıkır tıkır alıyorlar. FIFA kokartlı ya da daha önce FIFA kokartı takan hakemler: Ayda 17 bin lira net… FIFA kokartı takmayan hakemler: Ayda 16.500 lira net… 5 yıllık tecrübenin altındaki hakemler: Ayda 10.700 lira net…

Bunlar maaşlar… Bir de yönettikleri maç başı paralar var. Burada bir ayırım yok… Hepsi aynı parayı alıyor. Maç başı: 10.000 lira net… VAR hakemi: Maç başı 4.400 lira..

Sadece bir örnek olarak veriyorum, hedef seçerek yazmıyorum, iyi anlaşılsın diye yazıyorum. Suat Arslanboğa geride bıraktığımız hafta cuma-cumartesi-pazar VAR hakemliği yaptı. Maç başı 4.400 x 3= 13.200 lira aldı. Şimdi kupa finalini yönetecek, 10.000 lira daha alacak.
Sonuçta cumadan çarşambaya 3 VAR hakemliği, bir kupa finali, 6 gün içinde Suat Arslanboğa’nın eline 23.200 lira geçecek.

Tekrar ederek, üstüne vurgu yaparak sıkça yazıyorum, helal hoş olsun. Bir hakem her ay 3 maç yönetirse 30 bin lira alıyor. 3 de VAR hakemliği yaparsa 13.200 lira daha alıyor. Bir de maaş, eline ayda 60 bin lira net geçiyor. Daha fazla yönetip, VAR görevi yapıp daha fazla alanlar da var.

2-3 BİN ALANLAR BİRDEN 60-70 BİN LİRA ALMAYA BAŞLADI

İşte sıkıntı burada başlıyor. Yaklaşık 2-3 yıl önce hakemlik dışında mütevazı bir işte çalışıp 2-3 bin lira aylık alan hakemler (bir-ikisi hariç), birden ayda 60-70 bin liraları almaya başladılar.

Elbette her insan huzur içinde, imkanlarını genişleterek yaşamak ister. Hakemler 2-3 bin lira aylıktan 60-70 bin lira aylığa geçince doğal olarak kendilerine büyük ihtimalle, araba-ev almaya başladılar. Bu da son derece doğal… Sonuçta çalmıyorlar, çırpmıyorlar. Emeklerinin karşılığını alıyorlar. Helal hoş olsun…

Hakemlerin bu maaşları almaya başlayınca bir bölümü kafalarını sokacak bir ev almak, altlarına bir araba çekmek için krediler çektiler. Bu da son derece doğal… Herkesin yaptığını yaptılar.

Ama maç yönetip hata yapanlar, MHK’den bazen kısa, bazen uzun süreli dinlendirme alınca, her ay ellerine geçen para, özellikle uzun süreli ceza alanlar için ciddi anlamda azaldı. Kredileri ödemekte zorlanmaya başladılar.

BÜYÜK TAKIMA MI KÜÇÜK TAKIMA MI YAPTIĞINA GÖRE CEZA

Esas nokta şu: Dinlendirmelerdeki dengesizlik, hakemlerin ayarını ve mali durumunu bozdu.
Hakemler genellikle yaptıkları hatanın “Büyüklüğüne-küçüklüğüne” göre değil, “Büyük takıma mı-küçük takıma mı” yaptığına göre ceza aldılar.

O zaman hakem taktir hakkı kullanacağı bir pozisyonda, “Küçüğün aleyhine verirsem fazla bir şey olmaz, büyüğün aleyhine çalarsam kıyamet kopar” diye düşünmez mi? Küçüğün aleyhine hata yapan bir-iki haftada geri döndü. Yani parasal kaybı çok az oldu. Büyüğün aleyhine hata yapan yandı. Haftalarca, hatta aylarca maç alamadı, maaşın dışında tek kuruş para kazanamadı.

Önce mali dengesi, sonra huzuru ve morali, motivasyonu bozuldu, kredilerini ödeyemez, kendisini maça hazırlayamaz duruma geldi. Bütün bunlardan sonra hakem niye büyüğün aleyhine hata yapıp yansın, on binlerce lira gelirden uzak kalsın. Bu durumda kararsız kaldığı pozisyonlarda genellikle büyüğü yakmak yerine, küçüğü yaktı.

PARAYI GÖRÜNCE SOSYALLEŞENLER VAR

Bir de parayı görünce, en hafif ifadesi ile yazayım, “sosyalleşenler” var. Yönettiği maçta kıyamet kopmasına rağmen umursamayan, ünlü otellere moral depolamaya gidenler… Üstelik eski MHK’nin haberi var.
Bu işin düzelmesini istiyorsak, hakemlere verilen ceza sistemine yeni bir denge getirilmesi gerekiyor. Eğer bir ceza verilecekse, eğer dinleneceklerse, bunu aldıkları para darbe yemeden, başka türlü yapmak gerekiyor.

Nedir o, ne olabilir diyorsanız, o da hakemleri yöneten MHK’nin işi… Sonuçta “para çıktı, mertlik bozuldu.” Gene yazıyorum ve öyle bağlıyorum… Hakemlerin paralarına dokunarak, kazandıklarını ellerinden alarak disipline etmeye çalışmayın, bu uygulama ters tepti. Hakemler kazanmaya devam etsinler ki, sahada kazanmayı hak edenin hakkını yemesinler.

Manşet

Sevilla menajeri Monchi açıkladı; Fenerbahçe Kjaer’i istiyor

Fenerbahçe stoper için eski oyuncusu Simon Kjaer’e yöneldi. Sevilla Sportif Direktörü Monchi, Kjaer’in transferi için Fenerbahçe ile görüştüklerini açıkladı.

BOLD – fenerbahçe, savunmayı güçlendirmek için eski oyuncusu Simon Kjaer’in peşine düştü ve ilk girişimlerini yaptı. İspanyol ekibi Sevilla’nın Monchi lakaplı sportif direktörü Ramon Rodriguez Verdejo, Nemanja Gudelj’in transferi için düzenlenen basın toplantısında transferle ilgili açıklamalar yaptı.

FENERBAHÇE İLE KJAER İÇİN GÖRÜŞTÜK

Fenerbahçe’nin gündemindeki Simon Kjaer için de konuşan Monchi, Danimarkalı stoper için sarı-lacivertli ekiple görüştüklerini kaydetti.

“Simon Kjaer için bazı teklifler var” diyen Monchi, “Fenerbahçe ile 3 hafta ya da 1 ay öncesine kadar bir görüşmemiz olmuştu. Ancak, 15 gündür Fenerbahçe ile bir temasımız yok.” ifadelerini kullandı.

Kjaer’in halihazırda kendi oyuncuları olduğunu belirten Monchi, “Şu an takımımızın bir futbolcusu. Çok eğlenceli ve harika bir takım oyuncusu. Transferin bitmesine daha çok süre var. Sahip olduğumuz oyuncuları, kar edebileceğimiz şekilde elden çıkarmaya gayret edeceğiz.” diye konuştu.

 

KJAER 12,5 MİLYON EURO’YA SEVİLLA’YA GİTMİŞTİ

Fenerbahçe’nin uzun süredir görüştüğü Kjaer, önümüzdeki sezon Sevilla’da kalmak istemiyor. Sarı lacivertlilerin de eski oyuncusunu kadrosuna katmak için çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

30 yaşındaki Danimarkalı stoper geçtiğimiz sezon Sevilla formasıyla 37 maçta mücadele etti. Kjaer iki sezon formasını giydiği Fenerbahçe’den 2017-2018 sezonu başında 12,5 milyon euro bonservis bedeliyle Sevilla’ya transfer olmuştu.

Okumaya devam et

Manşet

Beşiktaş Adriano’yu elinde tutamadı, Brezilyalı Paranaense’ye imza attı

Beşiktaş, sözleşmesi biten Brezilyalı savunma oyuncusunu takımda tutamadı. 34 yaşındaki oyuncu Brezilya’nın Paranaense kulübü ile 1 yıllık sözleşme imzaladı.

BOLD – Geçtiğimiz sezonu Beşiktaş’ta tamamlayan ve sezon sonunda sözleşmesi biten Adriano Correia Claro, Brezilya ekiplerinden Athletico Paranaense ile 1 yıllık sözleşme imzaladı. Kulüp resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla Adriano transferini duyurdu.

Beşiktaş’ta teknik direktör Abdullah Avcı tecrübeli oyuncunun bir yıl daha kalmasını istiyordu ancak taraflar ücrette anlaşamadı. Beşiktaş’ın Adriano’nun talep ettiği parayı vermesinin mümkün olmadığı ve bu nedenle ülkesine döndüğü öğrenildi.

Adriano Barcelona’dan sonda geldiği Beşiktaş’ta da başarılı bir dönem geçirdi. Şampiyonluk yaşadı.

15 YIL SONRA ÜLKESİNE DÖNDÜ

15 yıl aradan sonra Brezilya’ya dönen Adriano, bu kararı hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Takım yapısı, felsefe, yönetim gibi seçenekler karar vermemde etkili oldu. Kariyerim boyunca aldığım kararlarda hep bu seçenekleri göz önünde bulundurdum. Athletico ile kariyerime devam edeceğim. Mümkün oldukça çabuk adapte olmayı ve takımın benden beklentilerine cevap vermek istiyorum. Formayı giyeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum.”

AVRUPA’TA TAKTİKSEL OLARAK ÇOK GELİŞTİM

Avrupa’da taktiksel anlamda kendini çok geliştirdiğini ifade eden 34 yaşındaki oyuncu, “Kariyerim boyunca kendime çok iyi baktım. Farklı pozisyonlarda oynayabilirim. Avrupa’da taktiksel anlamda çok şey öğrendim. Tiago Nunes ile çalışacağım için mutluyum” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş formasıyla 111 maça çıkan Brezilyalı oyuncu, 4 gol atıp 11 asist yapma başarısı gösterdi.

Okumaya devam et

Manşet

Napoli’ye giden Eljif’in vedası: Alex, Lefter olamadım ama ‘Elmas’ oldum

Fenerbahçe’den İtalya’nın Napoli takımına transfer olan Eljif Elmas’ın satış rakamları belli oldu. Genç oyuncu ise Sarı-Lacivertlilere bir veda mesajı yayınladı. Kadıköy’deki Galatasaray maçını unutamadığını söyledi.

BOLD – Fenerbahçe’den İtalya’nın Napoli takımına transfer olan Eljif Elmas’ın maliyeti açıklandı. 16 milyon euro ve bonuslarla anlaşma gerçekleşirken Makedon oyuncu Sarı-Laciverlilere bir video ile veda etti.

Eljif Elmas, Fenerbahçe Kulübünün YouTube kanalında yayımlanan veda mesajında, Sarı-Lacivertli formayı gururla taşıdığını belirterek, “Kuzey Makedonya’dan gelip Türkiye’nin en büyük takımında oynadım. Bu şanlı forma her zaman benimle birlikte olacak. Belki bir gün burada büyük Fenerbahçe taraftarıyla buluşacağım. Alex, Lefter gibi büyük oyuncu olmak istedim. Belki onlar gibi olamadım ama Elmas oldum” ifadelerini kullandı.

KADIKÖY’DEKİ GALATASARAY MAÇINI UNUTMAYACAĞIM

Kadıköy’de Galatasaray ile oynadıkları derbi maçının kendisi için unutulmaz olduğunu aktaran Makedon futbolcu, şunları kaydetti:“Kadıköy’de unutamadığım maç Galatasaray maçıdır. Küçüklüğümden beri hayal ettiğim maçtı. Bir de gol attığım için mutluyum.

Taraftarla birlikte olduğum için çok mutluyum. Gurur verici bir şey. İnşallah onlar için her zaman Elmas olarak kalırım ve yine birgün burada buluşuruz. Büyük Fenerbahçe taraftarı sizi hiçbir zaman unutmayacağım, her zaman kalbimde taşıyacağım.”

ELJİF ELMAS’IN VEDA VİDEOSU

FENERBAHÇE SATIŞ DETAYLARINI AÇIKLADI

Napoli ile Eljif Elmas’ın transferi konusunda anlaşan Fenerbahçe, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) genç futbolcunun satış detaylarını açıkladı. Fenerbahçe’nin KAP’a yaptığı açıklamada Napoli’nin Eljif Elmas için 16 milyon euro net ve 3 milyon euro da bonus ödeyeceği bildirildi.

Eljif Elmas böylece Fenerbahçe’nin sattığı en pahalı futbolcu unvanını da eline geçirmiş oldu. Fenerbahçe’nin daha önce sattığı en pahalı futbolcu 16 milyon Euro’ya Birleşik Arap Emirlikleri ekibi Al-Ahli’ye giden Moussa Sow’du.

KAP BİLDİRİMİ ŞÖYLE

Fenerbahçe tarafından KAP’a yapılan bildirim ise şöyle: “Profesyonel Futbolcumuz Eljif Elmas’ın İtalyan Kulübü SSC Napoli’ye, oyuncunun tarafımızla olan sözleşmesinin 16.000.000 EUR bedelle feshi karşılığında transferi konusunda taraflarca anlaşma sağlanmıştır. FIFA talimatları gereği doğacak olan dayanışma katkı bedelleri her iki kulüp tarafından eşit oranda paylaşılacaktır.

Transfer bedeline ilaveten, Futbolcunun performansına ve SSC Napoli kulübünün sportif sonuçlarına bağlı olarak SSC Napoli, Kulübümüze aşamalı olarak azami 1.500.000 EUR bonus bedeli ödeyecektir.

Ayrıca, SSC Napoli tarafından Futbolcunun ileride diğer bir kulübe transferi halinde SSC Napoli tarafından elde edilecek transfer bedeline bağlı olarak Kulübümüzün azami 1.500.000 EUR bonus elde etme imkanı bulunmaktadır.”

FENERBAHÇE’NİN SATTIĞI EN PAHALI OYUNCULAR

Josef: 12 milyon Euro

Anelka: 12 milyon Euro

Jay-Jay Okocha: 12,4 milyon Euro

Simon Kjaer: 12,5 milyon Euro

Elvir Baljic: 15,6 milyon Euro

Moussa Sow: 16 milyon Euro

Eljif Elmas: 16 milyon Euro (+1,5 Euro)

Okumaya devam et

Popular