Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’nin YSK Temsilcisi Tiryaki: Sandık görevlilerinin 77 sülalesinin kişisel verilerini çaldınız

HDP’nin YSK temilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, AKP’nin İstanbul seçimlerinde birçok bakanlıktan veri çaldığını söyledi. Tiryaki çalındığını iddia ettiği verileri tek tek açıkladı.

Tiryaki, TBMM’de yaptığı konuşmada, “Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlığıyla, 9 bini aşkın sandık kurulu üyesinin TC kimlik numaralarını aldınız, bunların nerede çalıştığına dair bilgileri SGK’den aldınız, BAĞ-KUR’dan aldınız; bütün verileri aldınız, devletin bütün olanaklarını kullandınız. Bu kişilerin ailelerine kadar bütün bilgilerini aldınız” dedi.

BEN KİMİN NEYİ ÇALDIĞINI ANLATAYIM

AKP’nin İçişleri Bakanlığını kendi yan şirketi gibi kullandığını belirterek, “Ne diyorsunuz? ‘Çünkü çaldılar’ diyorsunuz. Ben şimdi kimin neyi çaldığını size anlatacağım. Seçimlerin iptali için başvurduğunuzda dediniz ki; 20 bin zihinsel engelli oy kullandı. Siz Sağlık Bakanlığından kişisel verileri çaldınız. Çalan biri var; sizsiniz! Zihinsel engellilerin, 20 bin zihinsel engellinin verisini hukuka aykırı biçimde Sağlık Bakanlığından aldınız. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı davranarak bu verileri çaldınız, suç işlediniz.

10 BİN KISITLININ KİŞİSEL VERİLERİNİ ÇALDINIZ

Tiryaki şunları dile getirdi: “Dediniz ki: ‘5 bin kısıtlı var, 5 bin kısıtlı, 5 bin küsur kısıtlı’ Daha sonra bir liste daha verdiniz, 5 bin 515 kişilik kısıtlı listesi ’10 bin kısıtlı oy kullandı’ dediniz. Bu kısıtlıların TC kimlik numarası, hangi mahkemede kısıtlılık kararı verildiği ve bunların ne zaman kesinleştiği bilgisinin tamamını Adalet Bakanlığından aldınız, çaldınız! Yine kişisel verileri aldınız. Çalan birisi var ve sizsiniz!”

SANDIK KURULU BAŞKANLARININ LİSTESİNİ ÇALDINIZ

Tiryaki, “Başka şeyleri de çaldınız. Neyi çaldınız? Sandık kurulu başkanlarının listesini aldınız. Şimdi, sandık kurulu başkanlarının listesini hiçbir siyasi parti ilçe seçim kurullarından alabilir mi? Alamaz, ilçe seçim kurullarından alamaz. Siz ilçe seçim kurullarından bütün sandık kurulu başkanlarının, İstanbul’daki 31 sandığın sandık kurulu başkanının listesini aldınız, İçişleri Bakanlığından bunlara ait bütün verileri aldınız; ben şimdi ne verileri aldığınızı söyleyeceğim.” dedi.

SANDIK GÖREVLİLERİNİN AİLELERİNİN BİLGİLERİNİ ÇALDINIZ

Tiryaki, 9 bini aşkın sandık kurulu üyesinin TC kimlik numaralarının alındığına dikkat çekerek, “Bunların nerede çalıştığına dair bilgileri SGK’den aldınız, BAĞ-KUR’dan aldınız; bütün verileri aldınız, devletin bütün olanaklarını kullandınız. Bunun hiç kimseyle paylaşılması mümkün değilken İçişleri Bakanlığını kendi yan şirketiniz gibi kullandınız, bütün verileri aldınız. Daha başka şeyleri aldınız, bunların ailelerine ilişkin bilgileri aldınız. Dilekçelerinizde var, o valiz valiz, bavul bavul getirdiğiniz dilekçenin ekinde var” ifadelerini kullandı.

SANDIK KURULU BAŞKANLARININ AKRABALARININ BİLE VERİLERİNİ ÇALDINIZ

Tiryaki, “Dilekçelerinizde yazıyor, deniliyor ki: ‘Bu sandık kurulu başkanının eniştesi Fetö’den alındı, kayınbiraderi Fetö’den yargılandı.’ Bu ne demek? Sadece sandık kurulu başkanlarının değil, sadece sandık kurulu üyelerinin değil, yetmiş yedi sülalelerinin verilerini aldınız İçişleri Bakanlığından. İşte, çalma budur. Siz bütün kişisel verileri çaldınız, sonra da itiraz ettiniz. Hukuka aykırılık varsa en büyük hukuka aykırılık budur.” dedi.

AYNI BİLGİLERİ KİME VERSENİZ O DİLEKÇEYİ YAZAR

Tiryaki konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Şimdi, size başka bir şey söyleyeceğim. Bütün bunları üst üste koyup ne dediniz? Dediniz: ‘Orada bir şeyler oldu, o yüzden iptal edildi.’ Ben size şunu söyleyeyim: 81 ille ilgili, 900 ilçeyle ilgili aynı bilgileri İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve diğer bakanlıklar, burada zeki 600 milletvekili var, herhangi birisine versinler, bir hafta içerisinde sizin yazdığınız dilekçenin aynısını yazmazsa ben hiçbir şey bilmiyorum. Siyaseti de bırakırım, avukatlığı da bırakırım, milletvekilliğini de bırakırım diyorum.”

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki koronavirüse yakalandı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve eşi Neşe Özhaseki, koronavirüse yakalandı. Özhaseki çifti, Kayseri Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

BOLD – Evde kendilerini karantinaya alan Özhaseki çifti, 1 haftalık ilaç tedavisinin ardından doktorların tavsiyesi üzerine Kayseri Şehir Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Mehmet Özhaseki, hastalığıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Özhaseki, “Eşim ile birlikte genel durumumuz iyi olmakla beraber bugüne kadar evde sürdürdüğümüz tedavi doktorlarımızın tavsiyesi ile tedbir amaçlı hastane ortamına nakledilmiştir. Hamdolsun ki endişelenecek bir durumumuz yok. Rabbimizin bize ve tüm hastalarımıza tez vakitte şifa buyurmasını diliyorum” dedi.

Soylu açıkladı: İçişleri Bakanlığından 42 bin kişi ihraç edildi

Okumaya devam et

Politika

HDP Milletvekili Kemal Bülbül’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’e, silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, kararın bir örneğinin TBMM’ye gönderilmesine karar verdi.

BOLD – Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Milletvekili Kemal Bülbül’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Karar duruşmasına tutuksuz sanık Bülbül katılmazken, avukatı hazır bulundu. Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Bülbül’ün cezalandırılmasını istedi. Bülbül’ün avukatı ise mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilinin beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, Bülbül’ün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, kararın bir suretinin TBMM Genel Sekreterliğine ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmesine hükmetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığına işkenceci daire başkanı: Elif Sümercan

Okumaya devam et

Politika

Soylu açıkladı: İçişleri Bakanlığından 42 bin kişi ihraç edildi

Süleyman Soylu, bugüne kadar İçişleri Bakanlığından 42 bin kişinin ihraç edildiğini açıkladı. 14 bin kişinin görevden uzaklaştırıldığını, 13 bin kişinin de görevlerine iade edildiğini kaydetti.

BOLD -Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinde ihraçlarla ilgili açıklama yaptı.

Soylu, İçişleri Bakanlığından bugüne kadar 42 bin kişinin ihraç edildiğini, 14 bin kişinin görevden uzaklaştırıldığını, 13 bin kişinin görevlerine iade edildiğini bildirdi.

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı PKK operasyonunda gözaltına alındı

Okumaya devam et

Popular