Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Diyanet’ten Erdoğan’a gönderme: İstişare et

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ay yayımlanan dergisinde istişareyi kapak yaptı. İslam’da, Kur’an’da, Hz. Peygamber’in hayatında ve Türk-İslam devlet geleneğinde şuranın ele alındığı dergide örneklere de yer verildi. Dergide yer alan yazılar ve örnekler, kararları hep tek başına alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı akıllara getirdi.

KÜRESEL MESELELERDE İSTİŞARE ET
Diyanet Dergisinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kalema aldığı başyazıda “istişareyi kulluğun, sorumluluğun ve ahlakın mütemmim bir cüzü haline getirilmesi” gerektiği vurgulanarak, “Bu da göstermektedir ki, şahsî, ailevî, toplumsal ya da küresel bütün meselelerde, istişare ile bilgi ve tecrübelerden oluşan ortak aklın teklifini yerine getirmek, en doğru davranış olmanın yanında hayata ve geleceğe dair yol gösterici ve ufuk açıcı yeni perspektifler de kazandıracaktır.” denildi.

BİRLEŞTİRİCİ OLMAKTAN UZAK DİL İSTİŞAREYE ENGEL
İstişare bağlamında bahse konu maslahatları temin etmede önemli bir hususun da ortak bir dil ve yapıcı bir yaklaşımın varlığı olduğunu vurgulayan Erbaş, “Zira ortak zihin ve gönül imbiğinde demlenmeyen; kuşatıcı, yapıcı, birleştirici ve kucaklayıcı olmaktan uzak bir dil, istişare önündeki en önemli engeldir. Diğer taraftan, benmerkezci, dışlayıcı ve dikte edici bir yaklaşımın önüne geçerek yapıcı, kuşatıcı bir tutumla kolektif çözüm imkânı sunan istişare, birçok farklı fikir ve görüşün aynı potada buluşmasıyla bilgi, hikmet ve marifeti önceleyen medeniyet hazinesinin en değerli yapıtaşıdır.” dedi.

İSTİŞARENİN GÖZ ARDI EDİLMESİ EN TEMEL SEBEP
Bugün yaşanan dünyanın maddeyi aşırı yücelten ve yegâne hedef kılan bir yaklaşım üzerinden biz şuurunu iyice zayıflatmasına dikkat çeken Erbaş, “Bunun sonucunda tebarüz eden aşırı bireysellik ve bencillik, istişare mekanizmasının işletilmesinin önündeki en büyük engeldir. Aile ve toplumla doğru ilişkiler kurmakta zorlanan insanın yaşadığı problemler analiz edildiğinde, istişarenin göz ardı edilmesi temel bir sebep olarak öne çıkmaktadır.” dedi.

KENDİNE GÜVENEN KİŞİ HATALARINI GÖREMEZ
Prof. Dr. Ali Galip Gezgin de Türk İslam geleneğinde şuranın önemine vurgu yaparak, “Bir kimse sadece kendi yeteneklerine güvendiği takdirde hatalarını göremez. Bazı işlerde doğru hareket etse bile genellikle yanılır. Bundan dolayı sağlıklı karar verebilmek için yeterli derecede bilgi ve deneyime ihtiyaç vardır. Bir ferdin tek başına her türlü bilgi ve deneyime sahip olması zordur. Onun için “Akıl, akıldan üstündür.” denilmiştir.” dedi.

ŞURA GEREĞİ GİBİ UYGULANMALI
Gezgin, yazısını şöyle sonlandırdı: “Türk devlet yönetiminin temel dinamiklerinden biri olan “şûra”, gereği gibi uygulandığı takdirde gerek birey gerekse topyekûn bir millet olarak isabetli ve başarılı adımlar atılmasını sağlar. Şûraya sadece devlet yönetiminde değil hayatın her aşamasında ihtiyaç vardır. Şûra, bilgi birikimi ve tecrübesi olan kişilerle yapılan bir faaliyet olduğuna göre, bireyin hata yapmasını büyük ölçüde önleyen bir ilkedir.”

Gündem

Libya’ya aşı verdik inşaat aldık troller coştu: Sancak teslimidir

Erdoğan’ın Libya Heyetiyle yaptığı görüşme sonrası açıkladığı 150 bin doz aşı hibesi tepki toplarken, AKP’li sosyal medyada kullanıcısı Abdurrahman Uzun’dan skandal ‘sancak’ paylaşım geldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden Libya heyetindeki Millî Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile ortak basın toplantısında konuştu.

HİBE 150 BİN AŞI

Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı. Bu kapsamda, ‘Libya’da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol’, ‘Libya’da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’, ‘Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’ ve ‘Trablus’ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’ imza altına alındı.

Libya ile kader birliği yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Bu vesileyle Korona belasının yaygın şekilde devam ettiği sürede yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz” dedi.

SIRADA MUSUL KERKÜK KIRIM….

Erdoğan’ın aşı açıklaması sosyal medyada tepki topladı. Vatandaşlar aşısız  öğretmenlerin yüz yüze eğitim yapmak zorunda olduğu halde Libya’ya aşı gönderilmesine tepki gösterdi.

Öte yandan, AKP’li sosyal medya kullanıcısı Abdurrahman Uzun’dan ilginç bir paylaşım geldi. Libya Heyetinin Türkiye ziyaretinin basit bir ziyaret olmadığını vurgulayan Uzun: “Libya Heyetinin tam kadro ülkemize gelmesi bir ziyaret değil bir sancak teslimidir. Emanetler tek tek geri alınacak. Kıbrıs’tan başladık. Şuana kadar Afrin, İdlib, Ayasofya, Karabağ, Trablusgarp…. Sırada Musul, Kerkük, Kırım, Balkanlar, Yemen, Kudüs ve Medine… inşallah” ifadelerini kullandı.

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

Okumaya devam et

Gündem

Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı

Sırası gelmeden doktorun odasına giren ve kendisini muayene etmeyen doktora kızan Osmaniye Cumhuriyet Savcısı doktoru gözaltına aldırdı. Savcı, doktor Kemal Gökhan Günel’i tehdit de etti. Meslektaşlarına destek olmak amacıyla Devlet Hastanesi’nden 50 kadar doktor Osmaniye Adliyesi önünde bekliyor.

BOLD  – Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, sırası gelmeden girdiği doktorun odasında kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı.

Edinilen bilgiye göre, daha önce farklı bir doktorda muayene olan Osmaniye Cumhuriyet Savcısı Mehmet B., bugün Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelerek iddiaya göre Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasına girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyleyen Mehmet B., doktordan kendisini muayene etmesini istedi.

Sözcü’nün haberine göre içeride başka bir hasta olduğunu söyleyen Doktor Kemal Gökhan Günel, ayrıca Savcı Mehmet B.’ye daha önceki doktoruna kontrol olması gerektiğini, bu şekilde kendisini muayene edemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine iddiaya göre Savcı Mehmet B., kendisini muayene etmeyen doktorun gözaltına alınması için polise talimat verdi. Olayın duyulması üzerine hastane yönetimi ve diğer doktorlar meslektaşlarının bu şekilde gözaltına alınmaması için Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasının önüne gelerek gözaltı işlemine engel olmak istediler.

“TERS KELEPÇE YAPIN EMNİYETE GÖTÜRÜN TALİMATI VERDİ”

Daha sonra doktor Kemal Gökhan Günel başka bir araçla Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğüne ifade vermeye gitti. Yaşadığı olayın tamamıyla savcının nüfuzunu kullanmak olduğunu belirten Doktor Kemal Gökhan Günel, “Hasta muayene ediyordum. Sert bir şekilde kapı çaldı, birdenbire içeri bir şahıs girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyledi ve muayene etmemi istedi. Ben de içeride hasta varken bu şekilde muayene edemeyeceğimi bildirdim. Durumunu anlattı, sonra kontrolünün geldiğini söyledi. Ben de kendisine muayene ve tedavi olduğu ve kendisinin takibinin yapıldığı ilk hekimden muayene olması gerektiğini ilettim. Odamda bana bağırdı çağırdı. ’Şimdi senle görüşeceğiz, sen beni nasıl muayene etmezsin’ dedi. Ben ve hemşirem odamdan çıktık. Bir süre sonra geri geldim. Hastalarım odanın önünde birikmiş şekilde duruyor. Odama girdiğimde savcı bey hala odadan gitmemiş. Sonra ‘ters kelepçe yapın emniyete götürün’ şeklinde polise talimat vermiş. Hastaneye polisler geldi. Üstelik ben olay saatinde hastanede nöbetçi doktordum” dedi.

Osmaniye Devlet Hastanesi’nden yaklaşık 50 kadar doktor, meslektaşlarına destek olmak için Osmaniye Adliyesi’nde bekliyor.

Okumaya devam et

Gündem

Tam kapanmada son söz Erdoğan’ın

Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir süredir gündemi meşgul eden tam kapanmayla ilgili yarınki Kabine Toplantısını işaret etti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Koca, gazetecilerin “Tam kapanma veya farklı önlemler söz konusu olacak mı?” sorusunu yanıtladı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Konuyla ilgili sorulara Koca: “Bugün Bilim Kurulu özellikle bu çerçevede yarından itibaren Ramazan’ın başlamasıyla birlikte. Ne gibi tedbirler alınabilir? Önerilerimiz neler olabilir diye. Genel kapsayıcı bir şekilde, alternatifli bir hazırlık yapıldı. Öneri anlamında. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında kabine toplantısı var. Kabine toplantısında alternatifli kapsayıcı önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede zaten Sayın Cumhurbaşkanımız devamında alınan kararları uygun gördükleri halinde açıklayacak” dedi.

Yoğun bakımda doluluk oranına ilişkin de konuşan Koca: “Vaka sayısının daha yoğun olduğunu, aynı oranda hasta sayımızın daha artmadığını rakamlarda görüyorsunuz. Sağlık altyapımızda ciddi sorunların olmadığını söyleyebilirim. Yatak doluluk oranında yüzde 56.3. Servis yatağında bir sorun yok. Erişkin yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 71.3. Yani yüzde 30’a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bin hasta anlamına geliyor” dedi.

SORUN YAŞANAN 6 KENT

Bazı illerin yoğun bakım ünitelerinde doluluktan dolayı sorunların yaşandığını belirten Koca: “Yüzde 80’in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de. Bu illerde, yüzde 80’nin üzerinde diğer illerde ise yüzde 80’in altında erişkin yoğun bakım doluluk oranı. Önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa elettik vakalar ve genel düzenlemeyle korona için ayrılan yoğun bakım sayımızı arttırarak herhangi bir sorun olmayacağını söyleyebilirim” dedi.

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0