Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Diyanet’ten Erdoğan’a gönderme: İstişare et

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ay yayımlanan dergisinde istişareyi kapak yaptı. İslam’da, Kur’an’da, Hz. Peygamber’in hayatında ve Türk-İslam devlet geleneğinde şuranın ele alındığı dergide örneklere de yer verildi. Dergide yer alan yazılar ve örnekler, kararları hep tek başına alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı akıllara getirdi.

KÜRESEL MESELELERDE İSTİŞARE ET
Diyanet Dergisinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kalema aldığı başyazıda “istişareyi kulluğun, sorumluluğun ve ahlakın mütemmim bir cüzü haline getirilmesi” gerektiği vurgulanarak, “Bu da göstermektedir ki, şahsî, ailevî, toplumsal ya da küresel bütün meselelerde, istişare ile bilgi ve tecrübelerden oluşan ortak aklın teklifini yerine getirmek, en doğru davranış olmanın yanında hayata ve geleceğe dair yol gösterici ve ufuk açıcı yeni perspektifler de kazandıracaktır.” denildi.

BİRLEŞTİRİCİ OLMAKTAN UZAK DİL İSTİŞAREYE ENGEL
İstişare bağlamında bahse konu maslahatları temin etmede önemli bir hususun da ortak bir dil ve yapıcı bir yaklaşımın varlığı olduğunu vurgulayan Erbaş, “Zira ortak zihin ve gönül imbiğinde demlenmeyen; kuşatıcı, yapıcı, birleştirici ve kucaklayıcı olmaktan uzak bir dil, istişare önündeki en önemli engeldir. Diğer taraftan, benmerkezci, dışlayıcı ve dikte edici bir yaklaşımın önüne geçerek yapıcı, kuşatıcı bir tutumla kolektif çözüm imkânı sunan istişare, birçok farklı fikir ve görüşün aynı potada buluşmasıyla bilgi, hikmet ve marifeti önceleyen medeniyet hazinesinin en değerli yapıtaşıdır.” dedi.

İSTİŞARENİN GÖZ ARDI EDİLMESİ EN TEMEL SEBEP
Bugün yaşanan dünyanın maddeyi aşırı yücelten ve yegâne hedef kılan bir yaklaşım üzerinden biz şuurunu iyice zayıflatmasına dikkat çeken Erbaş, “Bunun sonucunda tebarüz eden aşırı bireysellik ve bencillik, istişare mekanizmasının işletilmesinin önündeki en büyük engeldir. Aile ve toplumla doğru ilişkiler kurmakta zorlanan insanın yaşadığı problemler analiz edildiğinde, istişarenin göz ardı edilmesi temel bir sebep olarak öne çıkmaktadır.” dedi.

KENDİNE GÜVENEN KİŞİ HATALARINI GÖREMEZ
Prof. Dr. Ali Galip Gezgin de Türk İslam geleneğinde şuranın önemine vurgu yaparak, “Bir kimse sadece kendi yeteneklerine güvendiği takdirde hatalarını göremez. Bazı işlerde doğru hareket etse bile genellikle yanılır. Bundan dolayı sağlıklı karar verebilmek için yeterli derecede bilgi ve deneyime ihtiyaç vardır. Bir ferdin tek başına her türlü bilgi ve deneyime sahip olması zordur. Onun için “Akıl, akıldan üstündür.” denilmiştir.” dedi.

ŞURA GEREĞİ GİBİ UYGULANMALI
Gezgin, yazısını şöyle sonlandırdı: “Türk devlet yönetiminin temel dinamiklerinden biri olan “şûra”, gereği gibi uygulandığı takdirde gerek birey gerekse topyekûn bir millet olarak isabetli ve başarılı adımlar atılmasını sağlar. Şûraya sadece devlet yönetiminde değil hayatın her aşamasında ihtiyaç vardır. Şûra, bilgi birikimi ve tecrübesi olan kişilerle yapılan bir faaliyet olduğuna göre, bireyin hata yapmasını büyük ölçüde önleyen bir ilkedir.”

Gündem

Saray’ın yıllık hizmet ve personel giderlerini duyan vatandaş şaşkın: İstihdam için Saray yapmışlar

Tasarruf tedbirlerinden muaf tutulan Saray’ın Sayıştay raporuna yansıyan harcamalarını gören vatandaşlar, yıllık 2 milyarı TL’yi bulan mal-hizmet alımı ve personel giderlerine israf dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 30 Haziran’da yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesiyle devlet kurumlarında tasarrufa gidileceği açıklandı.

KENDİSİNİ MUAF TUTTU BAKANLIKLAR İSE UYMADI

Genelgeden Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliği kapsam dışı bırakıldı. Genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarına, araç kullanımından cep telefonu faturalarına, gazete ilanlarından davet ve etkinlik organizasyonuna kadar çok sayıda kalemde kesintiye gidilmesi talimatı verildi.

Bazı bakanlık ve kurumların genelgeye uygun hareket etmedikleri basına yansımıştı. Genelgeye rağmen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, lüks sedan araç kiralamasıyla gündeme geldi. Aile Bakanlığı her biri aylık 25 bin liraya 10 araç kiralandı.

SARAY’IN MAL-HİZMET VE PERSONEL GİDERLERİ

Tasarruftan muaf tutulan Saray’ın harcamaları Sayıştay raporuna yansıdı. Gazeteci Murat Ağırel’in sosyal medyadan paylaştığı harcama miktarlarına vatandaşlar inanamadı.

Ağırel paylaşımında şu ifadeleri kullandı: Sayıştay’ın yayımladığı rapora göre Cumhurbaşkanlığı bütçe giderleri tablosunda Saray’ın bir yıllık mal ve hizmet alım gideri 1 Milyar 630 Milyon TL! Bir yıllık personel gideri 314 Milyon TL.”

Ekonomik krizle boğuşan Türkiye’de Saray’ın yaptığı devasa harcama sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti. Yıllık 2 milyar TL’ye dayanan harcamaya gelen tepkiler şöyle:

Şahap Kavcıoğlu elin parasıyla hesap yapıyor: Rezervlerimiz 30 milyar dolar arttı

Okumaya devam et

Gündem

Kayıp olduğunu bilmeyen kişi arama ekibiyle kendisini aradı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde eve dönmeyen kişi için arama ekibi oluşturuldu. Arananın kendisi olduğunu bilmeyen Beyhan Mutlu (50) da arama çalışmalarına katıldı. Ekipten biri ormanda ‘Beyhan’ diye bağırınca Beyhan Mutlu durumu anladı.

BOLD – İnegöl ilçesi Çayyaka Mahallesi’nde, gece saatlerinde arkadaşlarıyla ormanda alkol alan Mutlu, evine gitmek için ayrıldı. Bir süre sonra mahalleye dönen arkadaşları Mutlu’nun eşiyle karşılaştı. Eşi, Beyhan Mutlu’dan haber alamadığını, telefonuna da ulaşamadığını söyledi.

KENDİNİSİ ARAMA ÇALIŞMALARINA KATILDI

Beyhan Mutlu’nun, ormanda kaybolduğunu düşünen arkadaşları, jandarmaya haber verdi. İhbar üzerine bölgeye, jandarmanın yanı sıra UMKE ve İNDAK ekibi sevk edildi. Çalışmalar sürerken bölgedeki Mutlu kendisini arayanların yanına geldi. Burada, ekipteki görevliden ormanda kaybolan bir kişiyi aradıklarını öğrenen Mutlu da arama çalışmalarına katıldı. Bir süre sonra bir personel “Beyhan Mutlu” diye bağırdı. Mutlu da ‘Buradayım’ diye cevap verince gerçek ortaya çıktı. Kendisinin arandığını öğrenen Beyhan Mutlu, ifadesi alındıktan sonra ekipler tarafından evine bırakıldı.

Okumaya devam et

Gündem

Osman Gökçek’in İpek ailesinden iki kadına saldırdığı görüntüler

Türkiye’deki erkeklerin kadına yönelik şiddet ve cinayetleri sınır tanımıyor. AKP’li Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in, Londra’da iki kadınla tartıştığı görüntüler ortaya çıktı. Akın İpek’in eşi ve kızı olduğu anlaşılan görüntülerde Gökçek’in kadınlara hakaretler ettiği duyuluyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından belediye başkanlığından kovulan Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yayınladığı görüntüler büyük tepki topladı.

KADIN MAKYAJ BÖLÜMÜNDE OTURAN GÖKÇEK

Videoya yorum yapan Akın İpek, “İki yıl önce, 12 Haziran 2019 da Londra da; Harrods mağazası, kadın makyaj reyonunda oturan Melih Göçek in, oğlu Osman Gökçek, eşim ve kızımla karşılaşmış. Aileme yaptığı terbiyesizliği görüyorsunuz… Bunun programını da yapacakmış…” diye yazdı.

İpek’in eşi Nevin İpek’de olayın perde arkasını anlatacağını belirterek, “Bu günün önünü arkasını merak eden olursa zevkle anlatırım, zira hayatımda hiç bu kadar korkudan pörtleyen bir çift göz görmemiştim. 2 yıl olmuş.” mesajı paylaştı.

VATAN EVLADIYIM DEYİNCE, GÖKÇEK’İN YOLSUZLUKLARI HATIRLATILDI

Londra’da vatan millet edebiyatına sığınan Gökçek’in, “Ben bu vatanın milletin evladıyım.” sözleri manidar bulundu. Osman Gökçek’e, babası Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni milyarlarca lira zarara uğrattığı hatırlatıldı.

Okumaya devam et

Popular

Shares