Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

102 yaşındaki kadın, 95 yaşındaki arkadaşını öldürdü

Fransa’daki bir huzurevinde yaşayan 102 yaşındaki bir kadının, oda komşusu olan 92 yaşındaki bir başka kadını öldürme şüphesiyle gözaltına alındı.

Savcı, şu anda bir psikiyatri hastanesinde tutulan zanlının daha önce bakıcılara “birini öldürdüğünü” söylediğini açıkladı.

Ülkenin kuzeyindeki Chezy-sur-Marne’daki huzurevinin bir bakıcısı, cinayet kurbanını yüzündeki ciddi yaralarla yatağında yatarken buldu.

Otopside, ölüm nedeninin “boğulma ve kafaya vurulan darbeler” olduğu sonucuna varıldı.

Cesedin, geçen Cumartesi gece yarısı bir bakıcı tarafından bulunduğu kaydedildi.

Dünya

Afganistan’da akrep zehri fabrikası açıldı

Afgan bir tüccar, uluslararası pazarlarda litresi 10 milyon dolardan (58 milyon TL) alıcı bulan akrep zehrini üretmek için tesis kurdu.

BOLD – Afganistan’ın Herat kentinde yarım milyon dolar bütçe ayırarak kurulan tesiste Herat ilinin farklı bölgelerinden toplanmış değişik türlerden 22 binden fazla akrep barınıyor.

Independent Türkçe’de yeralan habere göre, dünyadaki en pahalı sıvılar arasında yer alan akrep zehiri çoğunlukla ABD, Avrupa ve Arap ülkelerinde alıcı buluyor.Tesislerde her üç ayda bir 300 gram zehir üretilyor. Üç litre zehir uluslararası pazarlarda 30 milyon dolara satılabiliyor.

Akrep zehiri, kanser tedavisinde ve antibiyotik üretiminde kullanılıyor. Sıvı, kanserli tümörlerin büyüklüğünü ve yerini belirlemekte çok yardımcı olan klorotoksin içeriyor. Akrep zehrinden ayrıca Sıtma tedavisinde de faydalanılıyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Ve Trump İran’a yaptırım kararlarını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump İran’ın nükleer silah geliştirmesi ve Ortadoğu’da militan gruplara verdiği desteği önlemek için uyguladığı baskı politikasında yeni bir adım daha attı.

BOLD-Trump yeni imzaladığı kararnameyle İran’ın ruhani lideri ve yakınlarını ekonomik yaptırımlarla hedef aldı. Yeni yaptırımların hedefinde İran’ın ruhani lideriyle birlikte üst düzey askeri yetkilileri var. Yaptırımlar bu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını öngörüyor.

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada yaptırımların İran’ın artan provokatif eylemlerine verilen güçlü ve orantılı bir yanıt olduğunu bildirdi.

Trump “Rejim tehlikeli eylemlerinden ve nükleer silah üretilmesi, uranyum zenginleştirilmesi, balistik füze geliştirilmesi, teröre destek, yabancı çatışmaların tetiklenmesi ve ABD ile müttefiklerine karşı düşmanca faaliyetler gibi hırslarından arınana kadar Tahran’a yaptırım uygulamayı sürdüreceğiz” dedi.

Bu yaptırımlar İran’ın ruhani lideri Ali Hamaney ve yakın yardımcılarının ABD’deki nakit ve desteklerine erişimlerini engelliyor.

İRAN’DAN YENİ TEHDİT: YİNE VURURUZ

Öte yandan İran donanma komutanı İran ordusunun hava sahasının ihlal edilmesi halinde tekrar harekete geçerek daha fazla ABD gözlem hava aracını vurabileceğini söyledi.

ABD ve İran arasındaki gerilim İran’ın geçen hafta ABD’ye ait bir insansız hava aracını vurarak düşürmesiyle tırmanmıştı. Trump, olayın ardından İran’a saldırı emri vermiş ancak can kaybının yüksek olacağı şeklinde uzman raporlarının ardından kararından son anda dönmüştü.
eye yeni bir savaş gemisi gönderdi.

Yunanistan ordusu Akdeniz’de ‘sondaj savaşı’ için hazırda bekliyor

Okumaya devam et

Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye’ye kimse talimat veremez, biz S-400’ü aldık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400’lerle ilgili meydan okudu. “Türkiye’ye kimse talimat veremez. Hangi yaptırım olursa olsun, hangi açıklama gelirse gelsin biz S-400’ü aldık” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Temmuz ayındaki teslimat öncesi ABD ile zirveye çıkan S-400 krizini değerlendirdi. ABD’nin yaptırım ihtimalini değerlendiren Çavuşoğlu, “Türkiye, ABD’nin bir ürünü ‘Al’ dediğinde alacak, ‘Alma’ dediğinde almayacak bir ülke değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye’nin bu konuda duruşu gayet açık ve nettir” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin acil olarak hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu belirtti. “NATO Türkiye hava sahasının sadece yüzde 30’unu koruyor. Biz kendi güvenliğimiz için kendi ihtiyacımızı karşılamak durumundayız. Keşke ABD’den alabilseydik. Trump ile Cumhurbaşkanımız konuşacak. Trump’la konuşulduğunda Trump durumu gayet iyi anlıyor ama ABD’den her zaman olduğu gibi farklı farklı sesler geliyor” dedi.

Çavuşoğlu, S-400 alımı dolayısıyla ABD’nin Türk pilotların F-35 eğitimi almasını durdurmasını diğer F-35 program ortaklarının tasvip etmediğini de iddia etti.

ABD’DEN EKONOMİK YAPTIRIM TEHDİDİ GELMİŞTİ 

Brüksel’de geçen hafta gazetecilerin sorularını cevaplandıran siyasi ve askeri işlerden sorumlu ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Clarke Cooper, Türkiye için ekonomik yaptırımların ‘çok uygun’ bir seçenek olduğunu belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Clarke Cooper, “Çözüm arayışı bugün hala mümkün ancak yaptırımların uygulanması bir eylem süreci olarak duruyor ve şu noktada çok uygun” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı basın ile geçen hafta yaptığı toplantıda ABD’li yetkililer arasında görüş ayrılığı olduğunu ima etmiş, “Amerika’nın bir sıkıntısı var, bizim sayın Trump ile olan ilişkilerimiz çok çok farklı ama sayın Trump’ın altındakilerle olan ilişkilerimiz çok çok farklı” demişti.

Erdoğan ayrıca ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarılması halinde konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını söyledi.

BU HAFTA İKİ KRİTİK GÖRÜŞME VAR

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hafta yapılacak G-20 Zirvesinde Japonya’da bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşmede S-400 krizi ve F-35 alımı ile ilgili konularda önemli kararlar alınması bekleniyor.

Ayrıca bu hafta Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, ABD’nin yeni Savunma Bakanı Vekili  Mark Esper ile görüşmesi de bekleniyor.

ABD’nin bir önceki Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, aile içi şiddet iddiaları üzerine görevini bırakmıştı.

ABD’li Bakan Yardımcısı: Türkiye için ekonomik yaptırımlar “çok uygun” bir seçenek

Okumaya devam et

Popular