Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Huawei’nin yeni işletim sisteminin hazır olduğu ortaya çıktı: Başına gelecekleri çok önceden biliyor muydu?

Google'ın Android desteğini çekmesinden sonra Huawei yeni işletim sistemini duyurdu. Şirketin, yıllardır kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Google’ın Android desteğini çekmesinden sonra Huawei’nin yeni işletim sisteminin detayları açığa kavuştu.

Önceki günlerde ABD’nin Huawei’yi kara listeye almasıyla beraber bütün desteğini geri çeken ve Huawei’nin lisanslarını iptal eden Google’ın ardından, ABD merkezli bazı tedarikçiler de Huawei ile iş birliğinde bulunmayacaklarını açıklamışlardı. Tüm yaşananların ardından Huawei’nin zaten hazırlıklı olduğu ortaya çıktı.

Android işletim sistemi desteğinin çekilmesi ihtimaline karşı hâlihazırda bir işletim sistemi geliştirdiği ortaya çıkan Çinli şirket, bu işletim sistemini “Project Z” olarak adlandırıyor.

Güney Çin merkezli bir kaynağa göre Huawei mobil işletim sistemini 2012 yılında ABD’nin diğer bir Çinli akıllı telefon üreticisi ZTE’yi yasaklaması ve aynı şeyin kendi başına da gelebilme ihtimali üzerine yıllardır geliştiriyor.

Huawei Genel Müdürü ve Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu’nun daha önceden yaptığı bir açıklamada, Huawei’nin Android erişimini kaybetmesi durumunda kendi işletim sistemini tanıtabileceğine değinmesi ise bu bilgiyi neredeyse tamamen doğruluyor. Ne var ki aynı kaynağa göre bu işletim sistemi her ne kadar kullanılabilir olsa da son kullanıcı için uygun durumda değil.

Akıllı telefon sektöründe 1. sırada yer alan Samsung’un ardından hemen 2. sırada (3. sırada da Apple var) gelen Huawei’nin bahsi geçen işletim sisteminin geliştirmesini bir an önce tamamlamak için tüm kaynaklarını kullanacağı tahmin ediliyor. ABD’nin uyguladığı yaptırımlar ise Huawei’yi artık tamamen Project Z’ye odaklanmaya zorunlu bırakacak.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular