Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Türkiye FIBA seçimlerinde Turgay Demirel’i değil Sırp Adayı destekleme kararı aldı

Spor tarihinde görülmemiş skandal. Türkiye, Uluslararası Basketbol Federasyonu Başkanı (FIBA) Turgay Demirel’i yeni seçimde desteklemeyecek. Sırp adayı destekleme kararı alındı.

Türkiye Basketbol Federasyonu(TBF), bu hafta sonu Münih’te yapılacak olan Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Başkanlık Seçiminde mevcut başkan Turgay Demirel’i değil, Sırp temsilci Dejan Tomasevic’i destekleyecek.

Spor tarihinde görülmemiş olay TBF’deki sıkıntıyı da ortaya çıkardı. Bu durumun içeride yaşanan anlaşmazlıkların Uluslararası arenaya taşınması olarak değerlendirildi.

İşte Atilla Türker’in konuyla ilgili tespitleri.

TBF’NİN KARARI FİBA TOPLANTISINDA ORTAYA ÇIKTI

FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) Avrupa Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Seçimi bu hafta sonu Almanya’nın Münih kentinde yapılacak.

49 üye ülke bu seçimde oy kullanacak. Turgay Demirel, sporseverlerin çok iyi bildiği üzere, 4 yıldır FIBA’nın Avrupa başkanlık koltuğunda oturuyor. Bir Türk olarak ülkemizi Avrupa’da gururla temsil ediyor. Ve bir kez daha başkanlığa aday. Aday ama… Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), bu seçimde Turgay’ı Demirel’i desteklememe kararı aldı. İnanılacak gibi değil ama aynen böyle.

Ne yalan söyleyeyim, ben bu haberi ilk duyduğumda “Yok artık, olamaz. Mümkün değil. Daha neler” dedim. Fakat kısa bir araştırmadan sonra acı gerçek ortaya çıktı. Belgesi mevcut… Taraflarla da görüştüm.

Hidayet Türkoğlu, Turgay Demirel’in TFF ile hiç temasa geçmediği için bu kararı aldıklarını açıkladı.

DEMİREL’İN DIŞINDA 2 ADAY DAHA VAR

Bu seçimde Turgay Demirel’in dışında 2 aday daha bulunuyor. Kimler mi bunlar? Biri, Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Dejan Tomasevic. Diğeri ise, Belçika Basketbol Federasyonu adayı, aynı zamanda FIBA Avrupa Başkan Yardımcısı Cyriel Coomans. Ve Türkiye, Sırp temsilci Dejan Tomasevic’i destekleyecek.

Hiç yorum yapmadan devam etmek istiyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda yazıyorum. Bu seçimde Turgay Demirel’i şu ülkeler destekliyor: Fransa, Finlandiya, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya, Ukrayna ve Monaco.

SIRP TEMSİLCİ İÇİN KOLLAR SIVANDI

Şöyle bir iddia var: 22 Mart 2019 tarihinde Slovenya Basketbol Federasyonu tarafından Ljubliana’da düzenlenen toplantıya Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serbülent Şengün katıldı.

Hidayet Türkoğlu bu toplantıda Türkiye olarak Turgay Demirel’i desteklemediklerini, adaylarının Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri eski ünlü basketbolcu Dejan Tomasevic olduğunu söyledi. Tomasevic’in başkan olabilmesi her türlü çabanın gösterileceği de yine bu toplantıda dile getirildi. Toplantıya Türkiye’nin yanısıra Slovenya, Sırbistan, İsrail, Hırvatistan, Karadağ, Rusya, Litvanya, Bosna Hersek ve Finlandiya temsilcileri katıldı.

Makedonya adına oy kullanan Noumoski, Turgay Demirel lehine oy kullanacaktı görevden alındı.

NAUMOSKİ GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan… Ülkemiz basketboluna uzun yıllar hizmet veren efsane isim Petar Naumoski ile ilgili olarak da çok şaşırtıcı bir durum ortaya çıktı. Petar Naumoski’nin, Turgay Demirel için verdiği desteğin ortadan kaldırılması için Makedonya Federasyon Başkanlığı görevinden düşürüldüğü ifade edildi.

İŞTE O BELGE

Şimdi… Belgeye gelelim.  Sayın Hidayet Türkoğlu, 8 Mayıs tarihinde kendi mail adresinden Avrupa’daki diğer başkanlara gönderdiği mesajda düşüncelerini çok açık bir şekilde bildirdi. (Bu belgeyi bu yazının en altında görebilirsiniz)

Hidayet Türkoğlu, gönderdiği mailde “Cyriel Coomans ve Dejan Tomasevic seçim süreciyle ilgili bizimle temasa geçtiler. Onlarla düzenli olarak görüşüyoruz. Turgay Demirel ise destek veya herhangi bir iletişim kurmak için bizimle temasa geçmedi. Bu eşine az rastlanır durumla ilgili doğabilecek yanlış anlama ve iletişimsizliklerden kaçınmak için şunu açık bir dille söyleyebilirim ki Türkiye Basketbol Federasyonu olarak Mr. Demirel’in başkan adaylığını desteklemiyoruz” dedi.  Daha ne desin!

Hidayet Türkoğlu’nun gönderdiği mail.

DEMİREL: “EVET DOĞRU” TÜRKOĞLU: “EVET DOĞRU”

Bu yazıya son noktayı koymadan önce hem Sayın Turgay Demirel’in kendisiyle, hem de Sayın Hidayet Türkoğlu’nun kurmay heyeti ile telefon görüşmesi yaptım. Turgay Demirel olayı doğruladı. Sorduğum sorular üzerine konuyu ana hatlarıyla özetledi. Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kendisine niye destek gösterilmediğine anlam veremediğini ve bilmediğini söyledi.

Hidayet Türkoğlu’nun kurmay heyeti de benzer bir yaklaşım gösterdi. Türkoğlu’nun ekibi “Bu seçim sürecinde Turgay Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu ile en ufak bir temasa geçmedi. Ne başkan düzeyinde, ne de başka bir şekilde iletişimde bulunmadı. Ama diğer iki aday, Türkiye Basketbol Federasyonu ile sürekli iletişim halindeydi. Her türlü planlarını ve projelerini bize aktardılar. Gerek Avrupa, gerekse Türkiye adına ne gibi güzel çalışmalar yapacaklarını ortaya koydular” dediler.

Manşet

NBA’de yılın en iyisi Giannis, çaylağı ise Doncic oldu

NBA’de 2018-2019 sezonun en iyileri belli oldu. Yılın MVP’si yunan oyuncu Yunan Giannis Antetokounmpo seçildi. Çaylak oyuncu ise Sloven Luca Doncic oldu.

BOLD – NBA’de Toronto Raptors sezonu şampiyon olarak tamamlarken yılın en iyi oyuncuları da belli oldu. Sezonu 27.7 sayı, 12.5 ribaund ve 5.9 asist ortalamasıyla tamamlayan Milwauke Bucks oyuncusu Yunan oyuncu Giannis Antetokounmpo MVP (en değerli oyuncu) seçildi. Yılın çaylağı ödülüne ise Dallas Mavericks formasını giyen 20 yaşındaki Sloven oyuncu Luca Doncic layık görüldü.

Giannis ve Doncic’in seçilmeleri, bu iki kategorinin 2. kez Amerika dışında doğan oyunculara gitmesine neden oldu. Daha önce 2002’de Tim Duncan ve Pau Gasol bu ödülleri kazanmayı başarmıştı.

NBA’in iki efsanesi Larry Bird ve Magic Johnson’da Ömür Boyu Başarı ödülünü aldı.  

NBA’NİN EN İYİLERİ

Yılın MVP’si: Giannis Antetokounmpo – Yunanistan (Milwauke Bucks)

Yılın Çaylağı: Luca Doncic – Slovenya (Dallas Mavericks)

MIP en çok gelişme gösteren: Pascal Siakam -Kamerun (Toronto Raptors)

Yılın savunmacısı: Rudy Gobert – Fransa (Utah Jazz)

Yılın 6. adamı: Lou Williams (Los Angeles Clippers)

Ylını Koçu: Mike Budenholzer (Milwauke Bucks)

GECENİN DİĞER ÖDÜLLERİ

NBA Cares Toplumsal Dayanışma Ödülü: Bradley Beal (Washington Wizard)

Yılın Takım Arkadaşı: Mike Conley (Memphis Grizzlies)

Ömür Boyu Başarı ödülü: Larry Bird-Magic Johnson

Sager Strong Ödülü: Robin Roberts

Hareketlilik Ödülü: Marcus Smart ( Boston Celtics)

Yılın Yöneticisi Ödülü: Jon Horst (Milwaukee Bucks)

Okumaya devam et

Manşet

Fikret Orman Quaresma’yı çözmüş; tepkisi laz tepkisidir

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın ücretinin 12 milyon lira olduğu açıkladı. Quaresma’nın tepkisini ise laz tepkisine benzetti.

BOLD – Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gündeme dair konulara cevap verdi. Siyah-Beyazlı takımı yeni sezon transfer çalışmalarınına ve mali durumla ilgili konulara da değinen Orman, Beşiktaş’ı kayyumdan aldıklarını söyledi. Orman’ın beIN Sports’a yaptığı açıklamalar şöyle:

ABDULLAH HOCA BİR ŞEY TALEP ETMEDİ 

Abdullah hoca bizden bir şey talep etmedi. Ben ne futbolcularla, ne teknik direktörlerle parasal konuları konuşmam. Bizim önümüze bir menajer de koymadı. Tazminat maddesi yok bildiğim kadarıyla. Yıllık 12 milyon TL alacak.

Talisca’lar, Cenk Tosun’lar, Pepe’ler, Babel’ler varken ligi 4. sırada bitirdik. Bütçelerimizi aşağıya çekmemiz lazım. Bu hayatın ve Türkiye’nin gerçeği. Her tarafta mali sıkıntılarımız var. İşlerimizde, fabrikalarımızda sıkıntılarımız var. Kulüpler de benzer.

BAŞAKŞEHİR’DEN GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ TEK OYUNCU YOK 

Göksel Gümüşdağ bizim çok yakın dostumuzdur, iyi ilişkilerimizin olduğu bir kişiliktir. Abdullah hoca ile 5 yıllık kontratları varken sözleşmelerini feshettiler. Şu anda samimiyetle söylüyorum, onlarla görüştüğümüz tek oyuncu yok.

QUARESMA DUYGUSAL TEPKİ VERİYOR, 1 YIL DAHA SÖZLEŞMESİ VAR 

Quaresma konusunda benim bildiğim, bilmediğim bir gerçek yok. Kamuoyunun önünde bir camia burası. Gazeteciler bizden daha hızlı öğreniyor bazı şeyleri bazen. Şeffaf bir kurum burası. Quaresma ilk geldiğinde 2.5 sene oynadı sanırım, 4 sene de oynadı. 6.5 senedir bizde. Bu ilişkiler duygusal ilişkiler değillerdir.

Profesyonel ilişkiler. Ricardo’nun 1 yıl daha sözleşmesi var. Bu duygusal bir iş değil ama Ricardo duygusal bir arkadaşımız. Gazetelerdeki haberlere duygusal tepki veriyor. Bizim sakladığımız bir şey yok. Gelir, konuşuruz. Ayrılmak istiyorsa ayrılır. Oyuncunun menfaati önemli ama takımımızın menfaati çok daha önemli. Burada birisi %100 yalan bir haber yapmıştır, o da ona intikal etmiştir. Ricardo’nun tepkisi biraz laz tepkisidir, bir anda yükselip bir anda iner.

CENK TOSUN DÖNMEK İSTEDİĞİ ZAMAN DÖNER 

Oyuncu bir eşya, bir vazo değil. Bir ruhu var, bir insan. Biz oyuncu açısından sadece kulüp bazlı karar veririz. Oyuncu kendi açısından karar verir. Cenk Tosun da giderken kendi gitmek istedi, ondan transferi oldu. Cenk bizim evladımız. Hep buralarda, hiç gitmedi gibi zaten. Ben onunla da konuştum, biraz daha oralarda kalmak istiyor. Dönmek istediği zaman döner.

BURAK’LA ANLAŞMAMIZ FUTBOLU BEŞİKTAŞ’TA BIRAKMAK ÜZERİNE 

Burak Yılmaz’a teklif geldi ama tatmin edici değil. Burak Yılmaz’ın transferi bizim açımızdan konuşulur bir şey değil. Burak futbolu burada bırakmak istiyor, bizim onunla anlaşmamız bu şekilde. Dorukhan için de yazılı bir teklif gelmedi. Dorukhan ile alakalı bir resmi teklif yok, bu yüzden konuşulacak bir şey yok.

Kagawa’yı kadromuzda düşünüyoruz ama kendisinin İspanya hayali var. Temmuz ayında tekrar konuşacağız. İspanya’da kendi istediği bir kontrat bulursa oraya da gidebilir.

GELECEK SEZON KALEDE KARİUS OLACAK 

Gelecek sezon Beşiktaş’ın kalesinde Karius olacak. Şu anda başka kaleci düşünmüyoruz. Yabancı bir kaleci aldığımızda onun benchte durma durumu yok. Öyle bir düşüncemiz yok. Utku’ya şans tanımamız gerektiğini düşünüyoruz 2. kaleci olarak. Fabri’yi düşünmüyoruz, 2 yabancı kaleci alınca biri sahada, kulübede oluyor, diğerini tribüne gönderiyorsunuz. Tribündeki kaleciye niye o kadar para verelim?

KULÜP KAYYUMA GİDİYORDU ÖYLE ALDIK 

Beşiktaş’ta biz bir çıta ortaya koyduk. Türkiye’de Beşiktaş’tan beklenmeyecek şeyler başardık ve bunlar Beşiktaş’ın kendi çıtası haline geldi. Biz Beşiktaş’ı 2012’de aldığımızda kulüp kayyuma gidiyordu, öyle aldık. Biz yeni bir sayfa açtık. 200 milyon doların üstünde bir yatırım yaptık. Tüm tarihinde yaptığı sponsorluk anlaşmalarından daha büyük anlaşmalar yaptık. Mağaza yatırımları, forma satışları yaptık. 110 sene içinde satılan oyunculardan daha fazlasını sattık.

PUSU KÜLTÜRÜ VAR BİZDE İKTİDAR SAVAŞLARI OLUYOR 

Biz çıtayı buraya çekince taraftarların da bu şekilde bir beklentisi oluştu. Para sihirbazı, Türkiye’nin ekonomisini yönetsin gibi pozisyonlardayken pusu kültürü var bizde. İktidar savaşları oluyor. İnternet sitesi kurdurarak, taraftarı yönlendirdiler.

Beşiktaş’ın dünyanın her yerinde taraftarı var. Beşiktaşlılar bizim Beşiktaş’a neler kattığımızı ve neler yaptığımızı biliyorlar. Son dönemdeki skorlardan memnun değillerdi. Biz de değildik. Şenol hoca da değildi.

FENERBAHÇE DOST CAMİAMIZ

Fener Ol çok iddialı bir kampanyaydı. Onları tebrik ediyorum. Beşiktaş’ta böyle bir şey yapmadık, düşünmüyoruz da. Böyle olacaklarını düşünmüyordum. Tebrik ediyorum, cesaret gerektiren bir şey. Fenerbahçe dost camiamız.

Okumaya devam et

Manşet

Hollandalı teknik adamdan Messi’ye ağır eleştiri

Hollandalı teknik adam Louis Van Gaal, Barcelona’nın  son yıllarda Şampiyonlar Ligi’nde hayal kırıklıkları yaşamasında Lionel Messi’nin önemli bir payı olduğunu düşünüyor

BOLD – Son olarak Manchester United’ı çalıştıran Hollandalı teknik direktör Louis van Gaal, Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi’nin kendisini takıma adapte etmek zorunda olduğunu savundu.

Hollandalı teknik adam, El Pais’e yaptığı açıklamalarda Messi’ye Barcelona’nın oyun yapısında fazla özgürlük tanındığını ve takımın başına geçen teknik direktörlerin Messi’nin bireysel yeteneklerini takımın üzerinde tuttuğunu söyledi.

MESSİ BAŞARISIZLIĞI KENDİNE SORMALI

“Bir takım oyuncusu olmaktan daha önemli bir şey yoktur.” diyen Van Gaal, şöyle devam etti: “Barcelona bunun sorununu yaşıyor. Messi, bu kadar uzun süredir Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayamamış olmalarının sebebini kendisine sormalı. Barcelona, herkesin dünyanın en iyisi olduğunu söylediği bir futbolcuyla kaç Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadı? Bireysel anlamda dünyanın en iyi oyuncusu çünkü istatistikleri inanılmaz. Ama neden beş yıldır Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşayamıyor?”

Messi’nin kaptan olarak kendisini sorgulaması gerektiğini savunan Van Gaal, “Barcelona’nın Avrupa’da son yıllarda yaşadığı başarısızlığın tek sorumlusu sadece teknik adamlar değil. Messi de bundan sorumlu. 30 oyunculuk bir kadroları var ve Messi kendisini takıma adapte etmek zorunda. Bunun başka bir yolu yok.” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular