Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Üniversiteli Cemile’nin öyküsü: Asla yıkılma

Tutuklu anne ve babasının hapishane görüşçüsü, iki küçük kardeşinin mecburi annesi ve şimdinin mahpusu… 18 yaşından 20 yaşına üniversiteli Cemile’nin direniş öyküsü…

CEVHERİ GÜVEN

BOLD/ÖZEL-21 Mayıs sabahı 05:00’dan itibaren Sakarya Üniversitesi’nde okuyan 18 öğrencinin evine polis baskınları başladı. Onlardan biri 20 yaşındaki Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Bölümü öğrencisi Cemile Rahime Sönmez’di.

Emniyetteki ilk sorguda, arkadaşlarıyla yaptıkları pikniğin “örgüt faaliyeti” olarak ihbar edilmesi üzerine gözaltına alındıklarını öğrendiler. Polis piknikteki herkesin fotoğrafını çekmiş, piknik suç sayılmış ve 20’li yaşlardaki 18 öğrencinin evi sabahın köründe basılmıştı. Cemile ve diğer öğrenciler Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında terör örgütü üyeliğinden gözaltına alındılar.

18 YAŞINDA TEK BAŞINA HAYATA DİRENEN BİR GENÇ KIZ

OHAL dönemi pek çok genç gibi Cemile’nin de hayatını kökünden değiştirdi. Ablası Kuaybe Sönmez’in okuduğu İpek Üniversitesi kapatıldı. Ablası eğitimini tamamlamak için yurt dışına gitmek zorunda kaldı.

Ardından önce annesi, sonra babası tutuklandı. Cemile tek başına biri liseye diğeri ilkokula giden kardeşiyle kalakaldı.

Bir yandan kardeşleriyle ilgileniyor, diğer yandan tutuklu anne ve babasının emniyet, adliye ve avukat işlerini takip ediyor, açık kapalı görüşlerine koşturuyordu. Ablası dönemiyordu, çünkü döndüğünde pasaportunun iptal edilmesi ve eğitiminin ikinci kez yarıda kalması büyük ihtimaldi. Cemile 18’inde zor bir hayata karşı tek başınaydı.

Zorluklarla geçen iki yılın ardından şimdi bir piknik nedeniyle Cemile de tutuklandı. Şimdi 20’sinde ve Sakarya Cezaevi’nde genç bir mahpus.

Cemile ve ablası Kuaybe Sönmez

Gerisini ablası Kuaybe Sönmez anlatıyor:

BUNLARI YAŞAMAK İÇİN DAHA ÇOK GENÇ

“Annemle kız kardeşim beraber gözaltına alındı. Arkadaşlarıyla bir piknik yapmışlar, o piknikten dolayı gözaltına alındılar. Öğrencilerin piknik yapması gözaltı nedeni oldu. 20 yaşında 9 üniversite öğrencisi kızı bir piknik nedeniyle tutukladılar.

Cemile geçtiğimiz kış, sömestr tatilinde benim yanıma geldi. Sonra geri döndü. Kaçma şüphesi bir suçu olsa geri dönmezdi.

Babam Kayseri Bünyan Cezaevi’nde hapis. Annem beş ay öncesine kadar Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeydi, ağır sağlık sorunları nedeniyle tahliye oldu. Şimdi kız kardeşim Cemile tutuklandı. Onun da kalp kapakçığında sorun var. Ben ülkeye gidemiyorum. Dört kardeşiz. Liseye giden, bir de 10 yaşında iki kardeşim var.

Babam ekonomist, annem de veteriner hekim. İkisi de KHK ile ihraç edildi. İkisine de 7.5’ar yıl ceza verdiler. Babam tutuklu bekliyor Yargıtay sürecini, annem tutuksuz.

Ben İpek Üniversitesi’nde okuyordum. Üniversitemiz kapatıldıktan sonra yurt dışına çıktım, şimdi Polonya’da İletişim Tasarım ve Gazetecilik okuyorum.

Annemi ve babamı, bir dönem Gülen Cemaati’nin kurumlarında çalıştılar diye, yasal bankalardan Bank Asya’ya para yatırdılar diye tutukladılar. Bana kalırsa bir ton zırvalıktan oluşan şeyleri suç diye ortaya koydular. Kendisinden önce başkalarına dua eden insanlardı annem ve babam. Kendi çocuklarından önce başkalarının çocuklarının başını okşayan insanlardı. Bir kere kötü söz söylemişliğimiz yok, argo cümle bile kullanmayan bir aileyiz. Ama şu anda hakka hukuka riayet eden insanların çile çektiği bir dönem ve bu dönemde cezalandırılıp içeri alındılar.

Kardeşim daha 20 yaşında. Annem ve babam tutuklandığında 18 yaşındaydı. Tüm işleri tek başına halletti. Adliyelerde bekledi, emniyet, avukat işlerini gördü, başvuruları o yaptı. Evi çekip çevirdi, iki küçük kardeşimle ilgilendi. Bunları yaşamak için yaşı çok küçük. O zaman bir sıkıntısı olsa alırlardı. Yurt dışına gitti geldi, çocuk orada okuyor. Okuduğu üniversitedeki arkadaşlarıyla bir piknik yaptı diye mi suçlu durumuna düştü.

Annemin ağzından kaç kez “Keşke beni alsalar da çocuğumu bıraksalar” cümlesini duydum. Annem artık dayanılmaz olan hastalıkları nedeniyle tahliye edildi, sonrasında da ameliyat oldu.

Annem tahliye olduğunda kardeşim gitmişti babamın yanına, müjdeli haberi vermeye. Şimdi annem babamın yanına kızının tutuklandığını söylemeye gidecek.”

SIRA ÖĞRENCİLERE GELDİ

Cemile ile birlikte gözaltına alınan öğrencilerden biri de 19 yaşındaki Senanur Özcerit’ti. O da Cemile gibi annesiyle birlikte gözaltına alındı. Babası Ahmet Turan Özcerit cezaevinde kansere yakalanmış, 4. evreye geldikten sonra tahliye edilmiş, kısa süre sonra da hayatını kaybetmişti.

Sakarya Üniversitesi’nin piknik yapan öğrencilerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 öğrenciden Senanur dahil 9’u serbest kaldı. Cemile dahil 9 öğrenci ise tutuklandı.

Son dönemde öğrenciler üzerine yoğun bir baskı kurulmaya başlandı.

Emniyet, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği “gizli” ibareli yazıyla öğrenciler hakkında devam eden soruşturmalar hakkında bilgi verdi. Yargılaması devam eden, hakkında hüküm tesis edilmemiş öğrencilerin isim listesini içeren yazıda, bu öğrencilerin burslarının kesilmesi ve yurtlardan çıkartılmaları istendi.

İlk listede Ankara Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler yer aldı.

Emniyet’in gönderdiği yazıda, listede isimleri bulunan öğrenciler hakkında talep edilen işlem yapıldıktan sonra durumun Valiliğe bildirilmesi istendi.

Bu yazı ve Sakarya Üniversitesi’ndeki öğrencilerin başına gelenler, fişlemenin artık öğrencilere kadar indiğini gösteriyor. Öğrencilerin piknikte fişlenmek ya da kaldığı yurtta fişlenmek, ardından eğitim hayatını yarıda bırakacak yaptırımlarla karşılaşmaları her an mümkün.

Erdoğan Rejimi, 28 Şubat’ta başörtüsü nedeniyle eğitimi yarıda kalan öğrenciler üzerinden yıllar boyu siyaset yürüttü. Şimdi ise bizzat AKP tarafından çok daha fazla öğrenciyi kapsayan fişleme listeleriyle, tutuklanma dahil çok sayıda öğrenci eğitim hayatını yarıda bırakma riskiyle karşı karşıya.

BOLD ÖZEL

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık korona hasta sayılarını gösteren haritayı paylaştı. Türkiye’nin 81 ilinde de Kovid-19 hasta sayısı arttı.

BOLD – Bütün şehirlerde korona hasta sayısı arttı. En fazla artış ise Sinop’ta oldu. 100 bin kişide 160 hastanın görüldüğü Sinop’ta 27 Şubat-5 Mart haftasında 314,15 vaka tespit edildi. Bu oranla Sinop yüksek riskli şehirler kategorisinde yer aldı.

İSTANBUL VE ANKARA’DA DA ARTTI

Bold, Bakan Koca’nın paylaştığı 27 Şubat-5 Mart tarihli İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritasını bir önceki haftayla karşılaştırdı. Buna göre İstanbul’da 100 bin kişide 99,18 vaka görülürken yeni haritada 117,57’ye yükseldi. Ankara’da ise 100 bin kişide testi pozitif çıkan kişi sayısı 33,84’ten 54,83’e tırmandı. İzmir’de de tablo değişmedi ve bir haftada vaka sayıları hızlıca tırmandı.

Mavi kategorideki düşük riskli Doğu ve Güneydoğu illerinde de hasta sayılarında hızlı bir artış yaşandığı haritaya yansıdı.

21-26 Şubat İllere Göre Vaka Sayısı Haritası

BAKAN DETAY VERMEDİ

Bakan Koca, “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” çağrısında bulundu.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

PTT, sıvı yağa 32 lira zam yaptı

Vatandaşa ucuz yağ satma vaadinde bulunan Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) 32 lira zam yaptı. PttAVM.com 5 litrelik Ayçiçek yağını geçen ay 57,90 liraya satarken şimdi 89,95 liraya çıkardı.

BOLD – Üst üste gelen zamlarla vatandaşın mutfağına almakta zorlandığı sıvı yağa yine zam geldi. BİM, Şok ve A-101 gibi indirim marketlerinde 59,50 liraya satılan 5 litrelik sıvı yağın fiyatı 62,50 liraya yükseldi.

İNDİRİMLİ HALİ BİLE PİYASADAN PAHALI

Asıl zam ucuz yağ satma sözü veren PTT’de oldu. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Ayçiçek yağı 57,90 TL’den 99,96 liraya fırladı. PttAVM.com internet sitesi üzerinden satışa sunulan yağa yüzde 10 indirim yapılarak 89,95 liraya düşürüldü. İndirimli haliyle bile PTT’nin sattığı yağ piyasadaki Ayçiçek yağlarından 27,45 lira daha yüksek fiyatta.

VATANDAŞIN GÜNDEMİ ZAM

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre yüzde 15,61’e yükselen enflasyonda gıda zamları önemli yer tutuyor. Zam üstüne zam gelen Ayçiçek yağındaki fiyat artışları sosyal medyada da vatandaşın tepkisini çekiyor. Yurttaşlar, çektiği videolarda marketten aldıkları sıvı yağı törenle evine getiriyor. Son olarak Güldür Güldür Show programında da sıvı yağa gelen zamlar iğneleyici bir dille eleştirildi.

 

Ayçiçek yağına gelen zamlar herkesin gündeminde.

Sıvı yağda ithalatçı firmaya 7 milyon dolar, yerli çiftçiye 4 lira

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

AKP Hükumeti koronavirüs cezalarını yeni bir vergi kalemine çevirdi. İçişleri Bakanlığı 42 günde sokağa çıkma yasağına uymayan 214 bin 83 kişiye ceza kesti. Vatandaşlar 674 milyon 361 bin 450 TL para cezası ödeyecek. Bu parayla Çin aşısı bedelinin önemli kısmı karşılanmış oldu.

BOLD ÖZEL – Zonguldak Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun sert üslubuyla yaptığı denetimler koronavirüs cezalarını gündeme getirdi. 23 Kasım 2020-4 Ocak 2021 arasında gece ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayanlara kesilen ceza dudak uçuklattı. Salgınla işini kaybeden ve yoksullaşan milyonlarca vatandaş cezaları ödemekte zorlanacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZALARI

Bold’un İçişleri Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre 4 Ocak 2021 haftasında 35 bin 544 vatandaşa kişi başına 3 bin 150 lira para cezası uygulandı. 21 Aralık haftasında ise 40 bin 591 yurttaşa aynı miktarda ceza yazıldı. 14 Aralık haftasında da sokağa çıkan 38 bin 874 kişiye koronavirüs cezası kesildi. 7 Aralık haftasında gece boyunca ve cumartesi pazar gün boyunca sokağa çıkma yasağını delen 39 bin 146 yurttaş cezadan nasibini aldı.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN 825 LİRA, CEZA 3 BİN 150 LİRA

Kovid-19 cezaları 1 Aralık haftasında da durmadı. 37 bin 614 vatandaşa kişi başına 3 bin 150 lira sokağa çıkma yasağına uymamaktan ceza yazıldı. 28 Kasım haftasında da kısıtlamalara uymayan 12 bin 671 kişiye ceza uygulandı. 23 Kasım haftasında ise 9 bin 583 vatandaş 3 bin 150 lira cezayla yüz yüze kaldı.

MASKE VE DİĞER CEZALAR DAHİL DEĞİL

ABD, İngiltere, Almanya gibi ülkeler koronavirüs döneminde vatandaşına para desteği verirken, Türkiye’de kesilen cezalar tepki topluyor. AKP hükumeti Kovid-19 cezalarını gelir kapısına dönüştürdü. Sokağa çıkma yasağını delenlere 3 bin 150 lira ceza kesiliyor. Maske takmayanlara 900 lira para cezası uygulanıyor. Vali ve kaymakamlıkların belirlediği alanlarda sigara içenlere de 900 lira ceza yazılıyor.

Sadece sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen 674 milyon liralık cezaya maske ve diğer cezalar eklendiğinde rakam 1 milyar lirayı geçiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0