Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Yeni askerlik sisteminde cevap bekleyen sorular var

Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelliyi de kalıcı hale getiren yeni askerlik sistemi tartışmalara neden oldu. Uzmanlar Cumhurbaşkanına tanınan yetkilerin sınırlarının net olarak çizilmemesini eleştiriyor.

Kamuoyunda yeni askerlik sistemi olarak bilinen, AKP’li milletvekillerinin imzasını taşıyan Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin bayram sonrasında görüşülmesi bekleniyor. Ancak savunma komisyonunda sadece ana muhalefet partisi CHP’den değil, iktidar ortağı olarak bilinen MHP’lilerden de eleştiriler yükselmesi kafaları karıştırdı.

Yeni askerlik sistemine ilişkin eleştiriler “ordu zayıflatılıyor, askerlik çağına gelmiş olanlarda eşitlik ilkesi bozuluyor ve cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler veriliyor” başlıklarında toplanıyor.

Yeni sistemde askerlik süresi er ve erbaşlar için altı aya, yedek subaylar için bir yıla indiriliyor. Askerlik süresinin indirilmesine ya da uzatılmasına cumhurbaşkanının karar vermesi öngörülüyor. Bedelli askerliği kalıcı hale getiren model, temel askerlik eğitimi süresini bir ay için zorunlu kılıyor.

MHP DE YENİ SİSTEMDEN ENDİŞELİ

6 ayı dolan askerlere terhis yolunu açan düzenleme için “Ordu zayıflatılıyor” eleştirisi bu noktada geliyor. Bu yenilikle birlikte, mevcut durumdaki askerlerin dörtte üçünün terhis edileceğini hesaplayan MHP, bu eleştiriyi dile getirenlerin başını çekiyor. MHP Bursa milletvekili Hidayet Vahapoğlu, tecrübe kazanmış askerlerin terhisinin Türkiye’nin savunmasında ne gibi eksiklikler doğuracağının dikkate alınmasını istediklerini dile getiriyor. Endişelerini meclis savunma komisyonunda anlatan Vahapoğlu, “Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ne gibi risklerle karşı karşıya kalınacağı hesaplanmış mıdır” diye soruyor.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de, “Askerlik 12 aylıkken yetmeyen asker kaynağı, süre 6 aya inince nasıl yetecek” diye soruyor. Yoklama kaçağı ve bakaya kalanların da hesaplanmasını isteyen MHP ile CHP, hükümetin bu düzenlemeyi gözden geçirmesinde fayda görüyor. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ise yoklama kaçağı bakaya kalanların sayısının kamuoyunda dillendirildiği gibi 600 bin değil de 400 bin olduğunu belirtirken, her türlü ayrıntının dikkatle incelendiğini, yeni sistemin sorun yaratmayacağını söylüyor.

EMEKLİ KORGENERAL KARAKUŞ: ALTI AYDA ASKER YETİŞTİRİLEMEZ

Emekli hava korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye’de askerlik sistemini en iyi bilen ve analiz eden isimlerin başında geliyor. Karakuş, DW Türkçe’ye askerliğin bir yıl değil de 6 ayla sınırlı olmasının büyük sıkıntı yaratacağını söylüyor. Karakuş, “Bir askerin en basit piyade silahını öğrenebilmesi için bile bir yıl gerekir. 6 ayda askere doğru düzgün eğitim verilmez. Ordunun zayıflatılacağı endişeleri yerindedir” çıkışı yapıyor.

Stratejist, emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu da, ordunun zayıflatılacağı endişelerine hak veriyor. 12 aylık askerliğin bile kısa olduğunu anlatan Kuloğlu, “6 ayda kabak bile yetişmez. Sonra siz yetiştirdiğiniz askeri hemen terhis edeceksiniz. Peki o tecrübeli askere ihtiyaç olduğunda ne yapacaksınız. Mevcut asker sayısı, terhislerle birlikte ciddi oranda düşecek. Asker açığını Milli Savunma Bakanlığı nerden karşılayacak” diye soruyor. Kuloğlu, yeni sistemin Türkiye’ye profesyonel orduyu getirmesinin de mümkün olmayacağını savunuyor.

“PARASI OLAN MUAF, OLMAYAN ZORUNLU ASKER”

Sistemin bedelli askerliği kalıcı hale getirmesine de tepki büyük. CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, “Gurbetçiyle, Türkiye’deki vatandaşı ayırmamışlar bile” diyor. Sancar, bu durumun haksızlık olduğunu belirtirken, “Gurbetçiyle Türkiye’deki vatandaşı aynı tutarsanız, adalet olmaz. Döviz ile nasıl işleyecek sistem, ortaya konsun. Yurtdışındaki asgari ücret ile Türkiye’deki asgari ücret bir mi” çıkışı yapıyor.

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, “Parası olanlar askerlikten muaf, olmayanlar mecburen asker. Böyle sistem olmaz” diyor. Kuloğlu, “Vatan savunmasının parayla yapılabiliyor olması Türkiye’ye hiç uymaz. Türkiye, Avrupa ülkeleriyle aynı güvenlik riskleriyle, tehditleriyle karşı karşıya değil. Türkiye’de savunma daha zor. Bu yüzden Türkiye’de halk-ordu bağı güçlendirilmişti. Ama şimdi siz bu gelenekten uzaklaşıyorsunuz. Parası olmayanlara ne diyeceksiniz? Askerliği parayla özdeşleştirmek ne kadar doğru olacak” eleştirisini getiriyor.

Emekli hava korgeneral Erdoğan Karakuş da, bedelli askerliğin hiçbir soruna çözüm olmayacağını söylüyor. Karakuş, “Bedelli askerlik bir gelir kaynağına dönüştürülüyor. Aslında, askerliğin teşvik edilmesi gerekiyordu. Bu da bir yıllık askerlik yapılması ve bu sürede asgari ücret verilmesiyle olurdu” diyor.

45. MADDE SİSTEMİN GRİ NOKTASI

Yeni askerlik sistemi getiren Askeralma Kanun Teklifi’nin 45’inci maddesi de merak uyandırmaktan öte “Cumhurbaşkanı özel ordu mu kuracak” sorularını da beraberinde getirdi. 45’inci madde şöyle:

“Barışta, olağanüstü hal ve seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulur.”

Cumhurbaşkanına neden böyle bir yetki verildiğini Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum çerçevesinde düzenleme yapıldı” sözleriyle açıklasa da, Cumhurbaşkanının kimleri özel olarak görevlendirebileceği, kimin neye gönüllü olacağı soruları Ankara’da en çok sorulan soruların başında gelmeye devam ediyor.

Emekli tümgeneral Armağan Kuloğlu, “Neyin, ne olduğu belli değil. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin her şeyi kapsayabileceği düşüncesiyle, askerlik için de böyle bir düzenleme öngörmek, sistemi bilmemektir. Türkiye hukuk devletiyse, bu madde de bir sınırın konulması gerekirdi. Cumhurbaşkanının özel ordu kuracağına ilişkin dedikodular, haberler bitmez artık” diyor.

130 BİN ASKERİN TERHİS OLMASI BEKLENİYOR

Milli Savunma Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre, yasanın çıktığı anda 6 ayını doldurdukları için terhis olacakların sayısı 130 bin olarak belirlenmişti.

Toplantıda, yasanın yeniden gözden geçirilip, tartışmalı maddelere açıklık kazandırılması ve yasanın uzlaşmayla çıkarılması için yasanın sıkıştırılmış bir takvimde ele alınmaması ve başlayacak 9 günlük bayram tatili sonrasında ele alınması kararlaştırıldı.

AKP’nin yasanın maddelerinde değişikliğe gitmek yerine, komisyon raporunda, eleştirilen ya da kaygı uyandırılan maddelerle ilgili tanımlara açıklık getirilmesi seçeneğine daha sıcak baktığı belirtiliyor. AKP yöneticileri, düzenlemenin bayram sonrasındaki ilk mesai gününde görüşmelerine başlanmasını planladıklarını söylediler.

Ancak görüşmelerin 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonrasına da kalabileceği belirtiliyor.

Askerlik yasasında SADAT’a özel madde mi?

Politika

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Malatya’da yol üzeri minibüs ve servis şoförlerinin dertlerini dinleyen Erdoğan, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyerek kredi desteği isteyen esnafa çay verdi.

BOLD – Partisinin Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi. Fakat esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” sözleri Erdoğan’a inandırıcı gelmedi.

KREDİ DESTEĞİ İSTEDİLER ÇAY VERDİ

Erdoğan, İşlerinin azaldığını söyleyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Bu görüntüler bugün Malatya’da çekildi! Minibüsçüler ve servisçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini anlatıyor. Esnaf: “Evimize ekmek götüremiyoruz!” Erdoğan: “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan müdahale etti Bakan Mustafa Varank’ın sesi kesildi

Erdoğan’ın ikazına rağmen, kuru kaysı deposu açılışana katılan firmaları saymaya devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonunun sesini kapattılar

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin il kongresi için gittiği Malatya’da toplu açılış törenine de katıldı. Kuru kaysı deposunun açılışı için düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda açılışa katılan firmaların adlarını saymak isteyen Bakan Varank, Erdoğan’dan veto yedi.

Erdoğan’ın ‘saymayalım’ ikazını duymayan Varank şirketlerin adlarını saymaya devam etti. Varank’a izin vermeyen Erdoğan kurdelenin kesilmesini istedi. Erdoğan’ın ikazlarını duymayan Varank’ın mikrofonunun sesi kısıldı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan ABD’ye: Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin

Rusya’dan alınan S 400 hava savunma sistemleri denemeleri sonrası kınama yayınlayan ABD’yi hedef alan Erdoğan, “Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin il kongrelerine katılmaya devam ediyor. Bugün de Malatya kongresinde partililere seslenen Erdoğan’ın hedefinde S 400 denemelerini kınayan ABD vardı. Rus hava savunma sistemini ABD’nin karşı çıkmasına karşı aldıklarını hatırlatan Erdoğan, ABD’nin Ermenistan ile çatışma halinde olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i Türkiye ile tehdit ettiğini söyledi.

YAPTIRIMIN NEYSE GEÇ KALMA YAP

Erdoğan konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor, diyor ki ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye’ye de yeri gelirse yaptırım uygularız.’ Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin.Yaptırımın neyse geç kalma yap. F-35 için adım attık, bizi tehdit ettiniz. ‘S400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz.”

KUTLU YÜRÜYÜŞÜ DURDURAMAYACAKLAR

Uluslararası komplolarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Erdoğan: “Güçleri yetse, ellerinden gelse ülkemizi bir kaşık suda boğmaya niyetli olanların heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni sinsiliklerle, yeni ahlaksızlıklarla karşımıza çıkıyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle, ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar” dedi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ karikatürüne tepki:

Okumaya devam et

Popular