Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

SGK, beş aydır veri açıklamıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu yılbaşından bu yana veri açıklanmaması nedeniyle sigortalı sayısındaki düşüş ve emekliler için prim ödeyeceklerin sayısı beş aydır bilinmiyor.

BOLD-Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay işsizlik rakamlarını açıklamak için yaptığı Hanehalkı İşgücü Araştırması’na önemli katkı sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) beş aydır hiç veri açıklamadı.

EMEKLİ MAAŞLARI TEHLİKEDE Mİ?

Karar yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü köşe yazısında hem bu konuyu hem de emekli aylığı ile ilgili endişeleri kaleme aldı.

Eylülde 20 milyon 621 bin 914 kişi olan toplam çalışan sayısı, SGK’nın en son veriyi açıkladığı aralıkta 20 milyon 093 bin 780’e kadar geriledi. Yani, SGK’ye prim ödeyenlerin sayısı 528 bin 134 kişi azaldı.

Kahveci’nin SGK’ya dayandırarak paylaştığı verilere göre çalışan ve emeklilerde durum şöyle:

Zorunlu sigortalı: 19 milyon 374 bin 552 kişi

Emekli sayısı: 11 milyon 867 bin 931 kişi.

2018 yılı için devlet katkısı hariç prim gelirleri: 255 milyar 619 milyon lira.

Emekli aylığı ödemeleri: 245 milyar 106 milyon lira.

Sağlık giderleri: 91 milyar 512 milyon lira.

Toplam SGK giderleri: 384 milyar 962 milyon lira.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bütçeden yapılan transferler:

2015: 79 milyar 039 milyon lira

2016: 108 milyar 073 milyon lira

2017: 128 milyar 183 milyon lira

2018: 150 milyar 530 milyon lira

2019’un ilk dört ayında bütçe giderlerini yüzde 29,5 artışla 330 milyar 430 milyon liraya ulaştığını hatırlatan İbrahim Kahveci, aynı dönemde vergi gelirleri artışının yüzde 6,4’te kaldığını ve ancak 203 milyar 33 milyon liraya ulaştığını aktardı.

Karar yazarı, SGK’nın veri açıklamayı kestiği için bu sorunun cevabının bilinmediğini söyledi ve ekledi: Umarım yakında emeklilik maaşları hakkında başka şeyler kesilmez.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 12 Mayıs’ta katıldığı CNN Türk yayınında ocak ve şubat sonrası istihdamın artacağı bir döneme girildiğini söyleyerek “Sadece mart ve nisan ayında Sosyal Güvenlik Kurumu’na giriş noktasında istihdam artışı 520 bini geçmiş durumda” demişti. Ancak bu veri, SGK’de yer almıyor.

Kanser hastaları ölüme terk edildi

 

Gündem

Vatandaşa yasak Erdoğanlara serbest: İftar yasağını yine deldiler

Kendi açıkladığı yasağa rağmen ilk iftarı şehit aileleriyle toplu yapan Erdoğan, bugün eşi Emine Erdoğan ile birlikte de bir ailenin evine konuk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası toplu iftar davetlerinin yasak olduğunu ilan etti. Basın toplantısının ardından Erdoğan, Saray’da buluştuğu şehit aileleriyle iftar yaptı.

Erdoğan’ın bu tavrı büyük tepki topladı. Erdoğan çifti, bugün de iftarda bir ailenin evine konuk oldu. Bu davetin fotoğrafları da basına servis edildi. Ramazan’ın 2. günü de toplu iftar yasağını delen Erdoğan’a sosyal medyada tepki var.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR

Artan vaka sayıları yüzünden Bilim Kurulunun tavsiye kararlarını görüşen Bakanlar Kurulu’nun ardından dün bir dizi yeni önlemler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yeni alınan tedbirler duyuruldu. Genelgede “Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek” denildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını hız kesmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte yapılan testler sonucu 62 bin 797 kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Son 24 saatte 279 kişi ise koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Toplu iftar yasağını ilk delen Erdoğan oldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararları bozdu.

BOLD – Darbe çağrışımı olarak bilinen davada ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu davalara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

YARGITAY DAHA ÖNCE MÜEBBETİ BOZDU

Ilıcak ve Altan daha önce ‘darbe çağrışımı’ davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İki gazeteci “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozdu.

Yeniden başlayan yargılamada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a geldi. Yargıtay son olarak bu kararı da bozdu ve Altan’ı tahliyesine hükmetti.

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Hükumeti devirmek istediğine dair hiçbir kanıt yok

Okumaya devam et

Gündem

Skandal işçi alımı: AKP’li çıkana kadar kuraya devam

Trabzon CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, sosyal medyada çok tartışılacak bir görüntü paylaştı. Çaykur’a işçi alımı için yapılan kurada hep AKP’liler çıktı. Çıkmayınca yeniden çekim yapıldı.

BOLD – Çaykur’a 210 işçi alımı için 22 bin 956 kişi başvurmuştu. Eleman alımı kura çekimiyle yapıldı. İşçi alımıyla ilgili iddia ise şok etti.

Görüntüleri Karadeniz şivesiyle anlatan bir vatandaş, “Çaykur’a eleman alıniy arkadaşlar. Haburdaki rezilliği az izleyin ya. Çekti markayi, yanındaki listeye baktı. Bakti tutmayi attı bir daha içeri. Şimdi çekti bakayi listeye var. Okuyor şimdi numarayi. Al sana Çaykur yönetimi.” diye anlattı.

Görüntüleri sosyal medyadan paylaşan CHP’li Çakır ise “Çaykur’da işe alımlar öncesi parti il, ilçe başkanlarından gelen listelerin insanların gözüne baka baka kuradan nasıl çıktığına iyi bakın. Yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0