Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD, DEAŞ elebaşısı Bağdadi’nin yerini mi buldu mu?

ABD Özel Kuvvetleri tarafından 2015 yılında Suriye’de yakalanan Nesrin Esad İbrahim’in, IŞİD elebaşı Ebubekir el Bağdadi’nin yakalanması için yürütülen çalışmalarda önemli role sahip olduğu ortaya çıktı. Bir dönem Bağdadi’ye çok yakın olduğu bilinen İbrahim’in terör örgütü liderini saklanma ihtimali olan yerleri bildirdiği belirtiliyor.

Umm Sayyaf adıyla bilinen 29 yaşındaki kadın, Mayıs 2015’te ABD Özel Kuvvetleri’nin Deyrizor’da yaptığı bir operasyon sırasında yakalandı; baskında örgütün bir dönem medya ayağının üst düzey isimlerinden biri olan kocası Ebu Sayaff ise öldürüldü.

O dönemde savunma uzmanları Umm Sayyaf’ın ABD’li yetkililerle işbirliği yaptığını ve birçok üst düzey IŞİD komutanının ismini ve iletişim bilgilerini ilettiğini söylemişti.

Fakat Suriye’deki bu işbirliğinin detayları henüz gün ışığına çıktı. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre; kocasının Bağdadi’ye yakınlığı, İbrahim’e terör örgütü liderini daha iyi anlama ve bazı IŞİD toplantılarına katılma imkânı sağladı.

Bağdadi’nin elindeki ‘Türkiye’ dosyasının sırrı!Nesrin Esad İbrahim’in Amerikalılara harita ve fotoğraflarla yol gösterdiği ve hatta Bağdadi’nin Irak’ın Musul kentinde saklanabileceği yeri nokta atışı gösterdiği iddia edildi. Fakat ABD ordusu, sonraları Bağdadi’nin muhtemelen saklandığı yer olduğu belirtilen noktayı sivillere zarar gelebileceği için ve o gece yaşanan yoğun hava trafiği nedeniyle bombalamadı.

Guardian’a konuşan İbrahim, “Onlara evin nerede olduğunu söyledim. Orada olduğunu bilmiyordum, zira ona tahsis edilen ve onun en sevdiği yerlerden biriydi” dedi. İbrahim, Bağdadi’nin propaganda videolarının Irak’ın Taji kentinde bulunan evlerinde çektiğini öne sürdü.

AMAL CLOONEY’DEN ‘İADE EDİN’ ÇAĞRISI

Nesrin Esad İbrahim, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentinde yargılandı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Geçen ay ünlü Hollywood yıldızı George Clooney’nin insan hakları avukatı eşi Amal Clooney, İbrahim’in kadınlara karşı işlediği suçlar nedeniyle ABD’ye iade edilmesi yönünde çağrı yaptı.

İbrahim, Yezidi kadınların seks kölesi yapılması ve ABD’li yardım çalışanı Kayla Mueller’in esir alınması gibi insanlığa karşı işlenen suçlarda kilit rolü olduğu düşünülüyor.

SON GÖRÜNTÜLERİNDE “TÜRKİYE” DETAYI DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Bağdadi’ye ait görüntü veya fotoğraflar yaklaşık 5 yıldır hiçbir yerde yayınlanmıyordu. Ancak DEAŞ elebaşı geçen ay uzun bir video yayınlayarak “ölmedim ve örgütüme hakimim” mesajı vermişti. Görüntülerde ‘Türkiye eyaleti’ başlıklı bir dosyayı incelerken görüntüler Bağdadi elemanlarıyla birlik dosyayı uzun uzun inceliyordu. İstihbarat uzmanları bu detayın DEAŞ’ın Türkiye’de saldırılara geçeceğine dair bir işaret olabileceği konusunda uyarı yapmıştı.

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Popular