Bizimle iletişime geçiniz

Genel

70 milyon liralık büyük ikramiyenin sahibi hâlâ ortada yok

Milli Piyango İdaresi (MPİ) Genel Müdürlüğü tarafından 31 Aralık 2018’de yapılan yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi tutturan talihli, parasını hâlâ almadı.

Milli Piyango İdaresi’nin ikramiyenin zaman aşımına dair internet sitesine koyduğu sayaca göre, talihli kuruma başvurmaması halinde 210 gün sonra hakkını kaybedecek ve para Hazine’ye devrolacak.

31 ARALIK’A KADAR VAKTİ VAR

Yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyenin, ‘7615536’ numaralı tam bilete isabet etmişti. Talihlinin nisan ayına kadar kuruma başvuru yapmaması üzerine MPİ internet sitesine bir zaman aşımı sayacı koymuş ve “Milli Piyango biletinin zaman aşımı süresi 1 yıl olup, talihli 31 Aralık 2019 tarihinden önce biletini ibraz ederek ikramiyesini alabilir. Bu tarihten sonra ibraz edilen bilet zaman aşımına uğrar, ikramiyesi ödenmez. İdarenin oyunlarında alınmayan ikramiye tutarları, İdare hesaplarına gelir kaydedilerek Hazineye devredilir” açıklamasında bulunmuştu.

14 GÜNLÜK FAİZİ 525 BİN TL

70 milyon liranın faizi de bir servet değerinde. Talihli 70 milyonu ilk gün tahsil edip banka faizine yatırsaydı şimdiye kadar yaklaşık 525 bin TL faiz geliri (yıllık brüt yüzde 23 faiz oranı ile 14 gün) elde edecekti.

Yılbaşından sonraki ilk iş günü 2 Ocak çarşambaydı. Eğer talihli kazandığı büyük ikramiyeyi dolara çevirseydi yaklaşık 12 milyon 963 bin doları olurdu (Dolar/TL, 2 Ocak: 5.40). Aradan geçen 5 ayda 5.40’tan 5.80’e çıktı, ikramiyeyi alması ve dolara çevirmesi halinde aradan geçen sürede talihlinin kazancı 5 milyon 300 bin Türk Lirası’ndan fazla olurdu.

Milli Piyango’da şaibe artık umursanmıyor bile: Kazananların 8’i aynı ilçeden

Genel

1 milyon N95 maskesi ve 30 bin koruyucu kıyafet el altından Romanya’ya satılmış

Koronaya karşı sağlık çalışanlarının kullanması gereken maske ve kıyafetlerin Romanya’da bir içki firmasına satıldığı ortaya çıktı. Türkiye değil Romanya soruşturma açtı.

BOLD – Korona salgınının ülkede giderek yayılmasına rağmen ciddi önlemler alınmaması nedeniyle Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Hükümet, muhalefetin ve sivil toplum örgütlerinin hedefinde. Salgınla mücadele de yaşanan sorunların başında ise sağlık çalışanlarının maske ve koruyucu kıyafet bulamaması geliyor.

Türkiye’de sağlık emekçileri, maske ve koruyucu kıyafet eksikliğinden yakınırken, bu konuda yaşanan bir skandalın haberi Romanya’dan geldi.

1 MİLYON MASKE, 300 BİN KORUYUCU KIYAFET SATILDI

Radio Free Europe’nin Romence yayınında yer alan habere göre; ülkede alkollü içki satışı yapan Romwine & Coffee SRL adlı bir şirket, Türkiye’den 1 milyon 75 bin maske, 30 bin koruyucu kıyafet satın aldı.

Şirket, Türkiye’den tanesi 38 liraya satın aldığı FFP2 tipi maske ile tanesi 55 liraya satın aldığı FFP3 tipi maskeyi Romanya Devleti’ne toplam 12 milyon Euro’ya sattı. Yapılan bu satış işlemine ilişkin Romanya Başbakanı Ludovic Orban’ın talimatı ile başlatılan soruşturmayla skandal ortaya çıktı.

İLK PARTİ 19 MART’TA ULAŞTI

Romanya medyasında yer alan haberlere göre; Türkiye’den alınan maskelerin ilk bölümü 19 Mart’ta bu ülkeye ulaştı. Ülkeye ulaşan malzemelerin görüntüleri de yayımlandı. (link). Romanya medyasında yer alan bilgilere göre, satın alınan malzemelerin geri kalan kısmı ise, önümüzdeki günlerde bu ülkeye gönderilecek.

1 MİLYON MASKE 20 BİN TÜRK İÇİNMİŞ!

Konuya ilişkin bir başka haber ise B1.ro sitesinde yer aldı. Yayınlanan bu (link) habere göre; Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Atalay, Romwine & Coffee şirketinin CEO’su Catalin Hideg ile birlikte Ankara’ya gelerek Sağlık Bakanlığı’ndan izin aldı.

İddialara göre; Atalay, Bakanlığa maskelerin Romanya’da yaşayan Türkler için alındığını söyledi.

20 milyon nüfuslu Romanya’da, yaklaşık 20 bin Türk yaşıyor.

ANKARA’DA BİR HAFTALIK MASKE, ELDİVEN STOĞU KALDI

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, yaşanan bu sıkıntıyı, “Ankara’nın en eski üniversite hastanelerinden birinde bir haftalık maske, eldiven stoğu kalmış durumda, sıkıntı büyük. Sağlık personelini koruyamazsanız, toplum sağlığı bütünüyle tehlikeye girer” sözleriyle gündeme taşımıştı.

Yine Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ise, “Biz sağlık emekçilerinin şu an tek derdi aslında yaşatmak için hayatta kalabilmektir. Bunun içinse dünya standartlarında, yeterli sayıda, sürekli bir kişisel koruyucu ekipman desteği gerekmektedir” açıklamasında bulunmuştu.

SOYLU ‘FABRİKALARINA EL KOYARIZ’ DEMİŞTİ

Bakan Koca, bunları söylerken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, Türkiye’de bazı maske üreticilerinin maskeleri depolarında tutup Bakanlığa satmadıklarını belirterek, “Fabrikalarına el koyarız” tehdidinde bulunmuştu. Bu konuda yaşanan sıkıntı nedeniyle Ticaret Bakanlığı da 4 Mart’ta aldığı kararla küresel virüs salgını nedeniyle koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatını ön izne bağlı mallar listesine aldı.

Okumaya devam et

Genel

AKP’li trol olmayan ‘Boğaziçi Tıp Fakültesini kazandım’ dedi sosyal medya koptu

Tiyatro oyuncusu ve sanatçı Orhan Aydın’ın hükumete yönelik siyasi göndermeler yaptığı muhalif paylaşımlarına yorum yazarak, alaya alan AKP’li trol hesap fena yakalandı.

BOLD- Muhalif paylaşımlar yapanlara bir çok trol hesaptan hakarete varan yorumlar geliyor. Bunlardan biri de Esma (@1Tasat) adlı hesap kullanıcısı. Tiyatro oyuncusu ve sanatçı Orhan Aydın’ın paylaşımlarına yorum yazarak, alaya alan AKP’li trol hesap fena yakalandı.

HESABI KAPATTI

İmam Hatip Lisesinden (İHL) mezun olduktan sonra Boğaziçi Tıp Fakültesini kazandığını söyleyen Esma adlı sosyal medya kullanıcısı dalga konusu oldu. Esma adlı hesap kullanıcısının hiç kurulmayan Boğaziçi Tıp Fakültesinden okuduğunu söylemesi sosyal medyada gündem oldu. Tepkilerin ardından kullanıcı hesabını kapattı.

‘Katarla devam eden uçuşların Kanal İstanbul’la ilgisi mi var?’

 

Okumaya devam et

Genel

Çinli kaptan İstanbul’da koronadan öldü!

İstanbul Boğazı’ndan geçiş için demir bölgesinde bekleyen Çinli şirketin işlettiği kuru yük gemisinin kaptanı, yeni tip koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

BOLD – Dünya geneli 669 bini aşkın insanın canına mal olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) denizcilik sektörünü de vurmaya başladı.

ÖLÜMÜ HUDUT VE SAHİLLER SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİLDİ

Yüküyle Gine’den yola çıkan Çinli COSCO Shipping Bulker şirketince işletilen Feng De Hai isimli 200 metrelik gemi, önceki gün İstanbul demir bölgesinde ikmal için demirledi.

Gemi kaptanının koronavirüs teşhisiyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Ölüm sonrası durum Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bildirilip gemi karantinaya alındı.

CENAZE NAKİL ŞİRKETİNE TESLİM EDİLDİ

Naaşın ailesine gönderilmek üzere bir cenaze nakil şirketine teslim edildiği öğrenildi.

Öte yandan kuru yük gemisinin seyrine izin verildiği ve varış noktası Ukrayna Dneprobugsky limanına doğru hareket ettiği bildirildi.

Umrecilerin yurttaki karantinası bugün sona eriyor

Okumaya devam et

Popular