Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Epilepsi hastası Yargıtay hâkiminden tayin isyanı: Ölebilirim

Hakimler Savcılar Kurulu, epilepsi hastası Yargıtay Tetkik Hâkimi Defne Bülbül’ü tüm sağlık raporlarını gözardı ederek Erzurum’a gönderdi. Bülbül, “Ölebilirim” dedi.

BOLD – 2019 yılı adli ve idari kararnamesini açıklayan Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay Tetkik Hakimi Defne Bülbül’ü Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı. Demokrat Yargı Derneği’nin Genel Sekreteri de olan Bülbül, epilepsi hastası olduğu ve aile desteğine ihtiyaç duyduğu için önceki görev yeri olan Aydın’dan Ankara’ya tayin edilmişti. Ankara’da doktor kardeşiyle kalan Bülbül, sağlık raporları gözardı edilerek Erzurum’a atandı.

Hakim Defne Bülbül, BirGün’den Mehmet Emin Kurnaz’a konuştu. Epilepsi hastası olduğunu ve geçmişte beyin kanaması geçirdiğini aktardı. Bülbül, “Ağır nöbetler geçiriyorum. Bekar olduğum için aile desteğine ihtiyacım var. Hastalığım sebebiyle yalnız yaşayamam. Bu, ölümüme göz yummak olur. Annem ve babam 70 yaşın üstünde insanlar, Erzurum’a gelemezler. Eski görev yerimde kalabilir veya Ankara’da başka bir göreve atanabilirim. Birinci sınıfım, hiçbir soruşturmam veya başka cezam yok” dedi.

DEMOKRATİK YARGI DERNEĞİ: HSK KARARDAN DÖNMELİ

Demokrat Yargı Derneği de genel sekreterleri olan Bülbül’ün atanmasına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Süregelen kontrollü tedavinin kesintiye uğramasının ağır ve hayati boyuttaki sonuçlarıyla herkesin vicdanını yaralayacağı açıktır. HSK’dan bu karardan dönmesini ve kararın hastalık ve dernek faaliyetleri göz önüne alınarak geri alınmasını veya tedavisini ailesinin desteğiyle sürdürebileceği bir başka göreve atanmasını istiyoruz.”

Gündem

Soylu: 2019’da 318 kadın cinayete kurban gitti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019’un ilk 11 ayında 318 kadının cinayete kurban gittiğini, kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80’inin bildirilmediğini söyledi.

BOLD İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlık binasında kadın mülki idare amirlerini kabul etti. Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, kadın kaymakamlar, vali ve vali yardımcılarının verimli çalıştıklarını, bu yapıyı genişletmeyi, yoğun olarak insana temas eden bu meslekte kadınların gücünü, bakış açısını, hassasiyetini daha fazla işin içine katmayı istediklerini söyledi. “Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul etmeyeceğiz” diyen Soylu, iki yıl içerisinde 550 bin kolluk personelinin aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi almasını planladıklarını kaydetti.

YÜZDE 80’İ BİLDİRİLMİYOR

Kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80’inin bildirilmediğini belirten Soylu, “Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun da daha öncesinde herhangi bir başvuru bulunmuyor. Bu yıl 318 kadın cinayeti kurbanı var. Bunların sadece 19’una ait tedbir kararı vardı. Diğerlerinin herhangi bir tedbir kararı ve başvurusu yoktu. Dolayısıyla buraya ilişkin de çalışmalar yürütüyor, şikayet ve başvuru mekanizmalarının daha etkin ve daha hızlı işlemesi için tedbirler geliştiriyoruz” dedi.

KCDP’YE GÖRE 402 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2017 yılında 409, 2018 yılında 440 kadın öldürüldü. Platform, 2019’un ilk 11 ayında 402 kadının cinayete kurban gittiğini açıkladı.

Tutuklu gazeteci sayısı 16 yılda 10 kat arttı

Okumaya devam et

Gündem

12 Eylül’de bile beraat eden kitabı suç delili sayıldı: “Beni de asın bari! Bu hangi hukuk?”

Örgüt üyeliğinden yargılanan üniversite öğrencisi Furkan Sevim’in evinde bulunan ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ kitabı suç delili sayılan Nihat Behram, “Beni de asın bari” diyerek isyan etti.

BOLD – Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencisi Furkan Sevim (23), sosyal medyadaki muhalif paylaşımları yüzünden CİMER ve BİMER’e yapılan şikayet sonucu, geçen sene evine baskın yapılarak gözaltına alındı. Sevim hakkında, DHKP-C terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından dava açıldı. Suçlamalara delil olarak da Sevim’in evinde aramalarda bulunan yıldızlı siyah bere ve Nihat Behram’ın kaleme aldığı İbrahim Kaypakkaya biyografisi ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ adlı kitabı gösterildi. Genç üniversiteli, 3 Aralık’ta görülen karar duruşmasında silahlı örgüt üyeliği suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, zincirleme örgüt propagandası yapma suçlamasıyla da 2 yıl 3 ay olmak üzere toplam 9 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

ÖĞRENİM KREDİSİNİ BİLE FAİZİYLE GERİ İSTEDİLER

Anadolu Üniversitesinin de hakkında soruşturma başlattığı Furkan Sevim’in öğrenim kredisi kesilerek, eğitim hayatı devam ederken ödenen 2 yıllık paranın faiziyle geri alınmasına karar verildi.

KARAR NİHAT BEHRAM’IN İÇİNİ YAKTI

Üniversite öğrencisine kendi kitabı yüzünden hapis cezası verilmesi yazar Nihat Behram’ı isyan ettirdi. Sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren Behram, Bu hangi hukuk? Nasıl vicdan? Ne biçim kin? Beni de asın bari! ifadelerini kullandı. Behram mesajında, ”İlk basımı 43 yıl önce çıkmış. 12 Eylül’de bile beraat etmiş. Yabancı dillere çevrilmiş kitabımı evinde bulunduran öğrenciye 9 yıl zindan! İçimde kalbim yandı! Beni de asın bari! Bu hangi hukuk? Nasıl vicdan? Ne biçim kin? Hiçbir acı böyle yakmaz, insanın yurdu için duyduğu acı kadar”dedi.

MHP’li Enginyurt, vekile ‘çakar’ ayrıcalığını savundu: “Mafya babalarının da var”

Okumaya devam et

Gündem

Kürtaj baskısına boyun eğmeyen eski sevgiliye gasp tuzağı

Adapazarı’nda 7 aylık hamile kadının sokak ortasında dövülmesi olayının arkasından ‘kürtaj ol’ baskısı yapan bebeğin babası, eski sevgili çıktı.

BOLD – Adapazarı’nda 2 hafta önce gerçekleşen olay şöyle gelişti; Dr. Kamil Sokakta yürüyen 7 aylık hamile F.A., bir kapkaççı tarafından saldırıya uğradı. Hamile kadından çantayı alan saldırgan kadını dövmeye devam etti. Kaçan saldırgan zorla aldığı çantaya hiç dokunmadan bir çöp kutusuna attı.

Emniyette kurulan özel ekip saldırganı arama başladı. Görgü tanıklarının ifadelerine başvuran polis olayın basit bir gasp olayı olmadığını tespit etti. Araştırmalarını derinleştiren polis, çevredeki yüze yakın güvenlik kamerası incelemeye alındı.

AYNI ELBİSE ELE VERDİ

Hamile F.A’yı ifadeleri doğrultusunda eski sevgilisi Taner Oktay K’yı da araştıran polis, kamera görüntülerinden F.A’yı darbeden şüphelinin eski sevgiliyle aynı iş yerinde çalıştığını tespit etti. Şüpheli Ümit Ö’yü ele veren şey ise saldırı sırasında giydiği giysiyi iş yerinde de aynı gün giymesi oldu. Ümit Ö. olay yerindeki kameralara ve Taner Oktay K’nın çalıştığı fabrikadaki güvenlik kameralarına aynı giysilerle yansıdı. Polis, Taner Oktay K. ve Ümit Ö’yü gözaltına aldı.

İTİRAF ETTİ

Taner Oktay K., emniyetteki ifadesinde, F.A’dan ayrıldıktan sonra kendisinden hamile olduğunu öğrendiğini, kürtaj için baskı yaptığını, F.A.’nın kabul etmemesi nedeniyle bu saldırı planını yaptıklarını söyledi. Taner Oktay K’nin, iş arkadaşı Ümit Ö’den, gasp edecekmiş gibi yapıp, F.A’yı dövmesini istediği ve bu sayede bebeği kaybetmesini sağlamayı amaçladığı ortaya çıktı.

35 BİN LİRA ALMIŞ

Saldırıyı Taner Oktay K. ile ortak planladıklarını söyleyen Ümit Ö. de ifadesinde, iş arkadaşından saldırı karşılığı 35 bin lira aldığını itiraf etti.

12 Eylül’de bile beraat eden kitabı suç delili sayıldı: “Beni de asın bari! Bu hangi hukuk?”

Okumaya devam et

Popular