Connect with us

Dünya

Türkiye’nin Mısır’a iade ettiği Muhammed Abdülhafız’dan haber alınamıyor

İdama mahkum edilen ve sığındığı Türkiye’den Sisi rejimine iade edilen Muhammed Abdülhafız’ın yeri bilinmiyor. Eşi ise 55 gündür haber alamıyor.

BOLD – Karar Gazetesi’nden yayınlanan Af Örgütü Basın Koordinatörü Beril Eski imzalı habere göre Muhammed Abdülhafız gördüğü işkencelerden akıl sağlığını yitirdi. Ailesinin de Abdülhafız’ın nerede tutulduğunu bilmediği açıklandı.

Müslüman Kardeşler Hareketi Üyesi Muhammed Abdülhafız Hüseyin, 16 Ocak’ta sığınma başvurusunda bulunmak için Somali’den Türkiye’ye geldi. Ancak AKP, Abdülhafız’ı ölüm cezasına mahkum edildiği Mısır’a elleri arkadan kelepçeli olarak geri gönderdi.

GAZALİ: EŞİMİN AKIBETİNDEN ENDİŞELİYİM

Mısır’da Savcı Hişam Bereket’e yönelik bombalı saldırıdan suçlu bulunan Abdülhafız, Mısır’a geri gönderilmeden önce mahkeme tarafından gıyaben ölüm cezasına mahkum edilmişti. Eşi Walaa El Gazali’nin anlattığına göre Somali’de yaşayan Abdühlafız, Türkiye’de sığınma başvurusunda bulunabileceğine yönelik aldığı sağlam güvencelerle İstanbul’a geldi. Ancak, iltica başvurusu hazırlığı yaparken Atatürk Havaalanı’nda Sisi rejimine teslim edildi. 

HÜSEYİN’İN EL KONULAN EŞYALARI EŞİNE TESLİM EDİLMEMİŞ

Abdülhafız’ın eşi Gazali, eşinin akıbetinden endişeli olduğunu açıkladı. İstanbul’a yerleşen Gazali’ye eşinin havayolu şirketi tarafından el konulan eşyaları da halen teslim edilmedi. Eşinin sınır dışı edilmesinden sonra İstanbul’a yerleşen Gazali, en büyük korkusunun eşinin unutulması olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü Mısır Araştırmacısı Hüseyin Baoumi ise, Abdülhafız’ın adil koşullarda yargılanmadığına dair ciddi endişeler taşıdıklarını ifade etti. 2015’te Hişam Bereket’e yönelik saldırı sırasında Abdülhafız’ın Mısır dışında olduğuna dair deliller bulunduğu ancak buna rağmen saldırıdan sorumlu tutulduğu kaydedildi. Bereket davasında bugüne kadar 9 sanığın ölüm cezası infaz edildi.

AĞIR İŞKENCELERE TABİİ TUTULDUĞU BELİRTİLİYOR 

Baoumi’nin ve eşi Gazali’nin aktardığına göre, Abdülhafız, Ocak ayında Mısır’a geri gönderildikten sonra yeniden yargılanmaya başladı. İlk duruşma ise 3 Mart’ta görüldü. Duruşmaya kadar geçen sürede hiçbir avukat veya aile üyesi Abdülhafız ile görüştürülmedi.

Avukatlarıysa, duruşmada Abdülhafız’ın gözlerinin odaklanamadığını, olur olmadık yerlerde güldüğünü, hava soğuk olmasına rağmen yazlık kıyafetlerle duruşmaya çıktığını ve akli dengesinin yerinde olmadığını bildirdi. Avukatların tanıklıkları, Abdülhafız’ın ağır işkenceye maruz kaldığına işaret ediyor. Eşi El Gazali, Muhammed Abdülhafız’ın nerede tutulduğunu bilmiyor ve 55 gündür de kendisinden haber alamıyor. 

İade edilen Mısırlı genç akli melekesini kaybetti

Dünya

Louvre Müzesi’nin eski müdürü tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı

Fransa’nın dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin eski Müdürü Jean-Luc Martinez tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Martinez, ‘kara para aklama’ ve ‘organize dolandırıcılıkta suç ortaklığı’ yapmakla suçlanıyor.

BOLD – Ortadoğu’da tarihi eser kaçakçılığına karıştığı suçlamasıyla gözaltına alınan ve savcılıkta ifade veren Martinez hakkında savcılık tarafından adli denetim kararı çıktı.

ABU DABİ ŞUBESİNE ALINAN ESERLER

Fransa’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü “le Canard enchaîné” gazetesi, Martinez’in Louvre’un Abu Dabi kentindeki şubesi adına satın alınan eserlerde yapıldığı iddia edilen sahtekarlığa göz yummakla suçlandığını yazdı.

SAHTE BELGELERE GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR

Euronews’in haberine göre Martinez, milyonlarca Euro karşılığında satın alınan Mısır antik döneminin beş parçası için düzenlenen sahte belgelere “göz yummakla” suçlanıyor.

2013 ile 2021 yılları arasında Louvre Müzesi’nin Müdürü olarak görev yapan Jean-Luc Martinez, daha sonra ülkesinde kültürel miras alanında uluslararası işbirliğiyle ilgili temsilci görevine getirilmişti.

Fransa’da istikrarın olmadığı bazı Ortadoğu ülkelerinde tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili 2018 yılında başlatılan ve 2020’de sorgu hakimine devredilen adli kovuşturma temelinde, ön soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

SORUŞTURMADA MISIR, LİBYA, YEMEN VE SURİYE’NİN ADI GEÇİYOR

Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili soruşturmada adı geçen ülkelerin Mısır, Libya, Yemen ve Suriye olduğu belirtiliyor.

Fransız yargısının, Abu Dabi’deki Louvre Müzesi adına Mısır’dan yasa dışı yollarla çıkartıldığı iddia edilen 5 eserin galeriler yoluyla satın alınması sırasında yapıldığı iddia edilen yasa dışı eylemlere özellikle yoğunlaştığı bildirildi.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Dünya

Gizliliği ihlal eden Twitter’a ABD’de ceza: 150 milyon dolar ödeyecek

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliğini koruyamadığı gerekçesiyle Twitter’e 150 milyon dolar para cezası kesti.

BOLD – Sosyal medya platformu Twitter, ABD’de, kişisel verileri ihlalden para cezasına çarptırıldı. Kişisel verilerin gizliliğini koruyamayan Twitter, 150 milyon dolar para cezası ödeyecek.

6 YIL GÜVENLİK İHLALİ TESPİT EDİLDİ

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonundan yapılan açıklamada, Twitter’ın kullanıcı verilerinin “gizliliğini ve güvenliğini” Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde sağlayamadığı ifade edildi. Twitter ile yapılan anlaşma uyarınca platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceği belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler alacağı kaydedildi.

Açıklamada, Twitter’ın söz konusu dönemde, yalnızca kullanıcı hesaplarını korumak için telefon numaraları ve e-posta adreslerini kullanmadığı, aynı zamanda bu bilgilerin “kullanıcılara reklam gönderilmesi” için de kullandığı belirtildi.

 

İzmir’de TEM polisi dronla çekip medyaya servis etti: 21 kişiye ters kelepçeli gözaltı

Okumaya Devam Et

Dünya

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsrail ziyareti sonrası basın açıklaması yapan İsrailli Bakan Yair Lapid, Tevrat’a göre her İsraillinin Türk pasaportu hakkı olduğunu söyledi. Lapid, Çavuşoğlu’nun Türkiye davetini ise “döner olacaksa gelirim” diyerek cevapladı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıllık aradan sonra İsrail’i ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı oldu.

Mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında “yeni bir başlangıç” mesajları verdi.

İsrail ve Türkiye’nin bölgedeki iki önemli güç olduğunu ve çok uzun bir ortak tarih ve geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Lapit Tevrat’tan da alıntılar yaptı.

Lapid, ilk kez Türkiye’nin Harran kentinde kitap gönderilen İbrahim Peygamberin, “Ülkenizden ailenizden ve atalarınızın evinden ayrılıp size gösterdiğimiz topraklara gidin” denilmesi üzerine buradan yürüyerek İsrail topraklarına vardığını, çocuklarından Yahudi toplumunun doğduğunu anlattı.

Bunları anlattıktan sonra Çavuşoğlu’na dönen Lapid, “Konsolosluk hizmetlerinizi korkutmak istemiyorum sayın Bakan, ama bizim kitabımıza göre aslında hepimiz Türkiye’den geliyoruz ve hepimiz aslında Türk pasaportu alma hakkına sahibiz” dedi.

İSRAİLLİLER SİZİ ÇOK SEVİYOR

Çavuşoğlu’na “Sayın Bakan, diplomasinin ötesinde İsrailliler Türkiye’yi çok seviyor” diyen Lapid sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kadar basit. Her gün onlarca uçuş İsrail’den ayrılıyor Türkiye’ye geliyor. Binlerce İsrailli sizin kültürünüzü, müziklerinizi, güzel plajlarınızı, güzel pazarlarınızı çok seviyorlar… Bugün ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturmuş olduk. Bundan sadece bizler değil önümüzdeki yıllarda çocuklarımız da faydalanacak.”

DÖNER OLACAKSA GELİYORUM

Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonunda Lapid’i Türkiye’ye davet ederek “Türkiye’ye ziyaretinizi dört gözle bekliyorum” dedi. Lapid’in “Döner kebap olacaksa geliyorum” yanıtı gülüşmelere neden oldu.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar