Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Süleyman Soylu’ya Halfeti sorusu: İşkencelerden haberiniz var mı?

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa Halfeti’de yaşanan polis işkencesini TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya zor sorular yöneltti.

BOLD – Aşye Sürücü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Filistin askısı, kaba dayak, elektrik şoku, cinsel taciz ve hakaretlere uğrayan kadınların, sistematik olarak işkence gördüklerinden haberiniz var mı” diye sordu.

BARO’NUN RAPORU İLE İŞKENCE İSPATLANMIŞTI

Halfeti’nin Dergili mahallesinde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından yapılan gözaltına alınanlara yönelik işkence iddiaları gündeme gelmiş, görüntüler, mağdurların anlatımları ve baronun raporu işkenceyi gözler önüne sermişti.

KADINLARA FİLİSTİN ASKISI VE ELEKTRİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemi ile soru önergesi veren Sürücü, tutuklanan kadınların; Filistin askısı, falaka, cinsel organdan elektrik verme, kaba dayak, işkence görenlerin seslerinin dinletilmesi gibi işkence yöntemlerini Urfa Barosu’na kayıtlı avukatlara anlattığını kaydetti.

TOPLU TECAVÜZLE TEHDİT ETTİLER

Sürücü, soru önergesinde şunların altını çizdi: “Sistematik bir şekilde işkence gördüklerini kaydeden kadınlar, polislerin kendilerine toplu tecavüz tehdidinde bulunduğunu da belirtmiştir. Adliyeye çıkarılacağı son güne kadar işkence gördüğünü belirten kadınlardan G.A. olay yaşandığında mahallede olmadıklarını, 3 gün önce ziyarete gittikleri Urfa merkezdeki akrabalarının evinden alındıklarını ve herkesin yere yatırılarak darp edildiğini söylemiştir.”

İŞKENCECİLERİN İFADESİ DAHİ ALINMADI

Sürücü, Urfa Barosu ve İnsan Hakları Derneği avukatlarının davaya müdahil olduğunu, etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini ve işkence ile ilgili şimdiye kadar kolluk kuvvetlerinden ifadesine başvurulan kimsenin olmadığını aktardı.

SÜRÜCÜ, SOYLU’YA ŞU SORULARI YÖNELTTİ

* Uluslararası sözleşmeler ve iç hukukta insanlık dışı uygulamaları/kötü muameleyi yasaklayan çeşitli yasalar olmasına rağmen bu tür uygulamaların yapıldığı ile ilgili iddialar doğru mudur?

* Bakanlığınız tarafından işkence yaptıkları iddia edilen kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatıldı ise ne aşamadadır?

* Olayın yaşandığı tarihten itibaren olaya müdahil olmuş kolluk kuvvetleri ile ilgili etkin bir soruşturmanın yürütülmemesinin sebebi nedir?

* Halfeti ve Bozova köylerinden gözaltına alınıp Jandarma ve Urfa TEM şube de 12 gün boyunca Filistin askısı, kaba dayak, elektrik şoku, cinsel taciz ve hakaretlere uğrayan kadınların, sistematik olarak işkence gördüklerinden haberiniz var mıdır?

HDP’den skandal iddia: Halfeti’de kadınlara toplu tecavüz tehdidinde bulunuldu

Politika

Erdoğan bir yılda ‘bu oyuna gelecek kadar’ istikametini nasıl kaybetti?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle ilgili sadece bir yıl önce söylediği sözler gündem oldu: “Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

BOLD – Ayasofya’nın Diyanet’e devredilerek camiye çevrilmesine yasal statü kazandıran kararnameye imzalayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçimlerinden önce cami talebine karşı çıkan sözleri dikkat çekti. Canlı yayında Ayasofya’nın cami yapılmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Belli bir bölümünde şu anda namaz da kılınıyor. Bunları da aşmak bizim için sorun değil ama getirisi götürüsü nedir? Bunun bir götürüsü var. Onun faturası bizim için çok daha ağırdır unutmayalım. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bizim binlerce camimiz var. Acaba bunu söyleyenler o camilerin başına ne gelir düşünüyor mu? Şu anda kundaklama hareketleri, birçok şeyler yapılıyor. Bunları düşünmeden, hesabını yapmadan söylüyorlar. Kusura bakmasınlar bunlar dünyayı tanımıyorlar. Muhataplarını bilmiyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

“Elinde geriye Gezi Parkı’nı kapatmak ve idam cezası kaldı”

Okumaya devam et

Politika

HDP’li Meral Danış Beştaş Mecliste merdivenlerden düşerek yaralandı

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Mecliste merdivenlerden düşerek yaralandı. Hastaneye kaldırılan Beştaş’ın durumunun iyi olduğu bildirildi.

BOLD – Mecliste ana binadaki basın kapısı önündeki merdivenlerden düşen Beştaş, hastaneye kaldırıldı. Beştaş’a ilk müdahaleyi yanındaki milletvekilleri yaptı. Daha sonra Meclis kampüsü içerisinde bulunan sağlık birimine haber verildi. Ambulansla gelen sağlık ekipleri Beştaş’ı sedyeyle ambulansa taşıdı. Hastaneye kaldırılan Meral Danış Beştaş’ın müşahede altında tutulduğu, durumunun iyi olduğu öğrenildi.

meral danış beştaş yaralandı

Semiha Yıldırım’a hakaret eden Levent Özeren tutuklandı, Akşener özür diledi

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Doğan Taşdelen vefat etti

Doğan Taşdelen

CHP Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, tatil için gittiği Bodrum’da vefat etti. Doğan Taşdelen, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in babasıydı.

BOLD –  Taşdelen’in ölüm haberini Barış Yarkadaş,Twitter hesabından  duyurdu. Yarkadaş, “Çankaya eski Belediye Başkanı CHP’li Doğan Taşdelen’i kaybettik. Taşdelen, Bodrum’da yaptığı tatil esnasında hayata veda etti. CHP Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in babası Doğan Taşdelen’e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Doğan Taşdelen, 1989-1999 yılları arasında Çankaya Belediye Başkanlığı yapmıştı. Taşdelen, DSP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının yanı sıra, Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde Başbakanlık Müşavirliği görevinde de bulunmuştu.

Muharrem İnce davet gelirse Ayasofya’da namaza hazır

Okumaya devam et

Popular