Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Süleyman Soylu’ya Halfeti sorusu: İşkencelerden haberiniz var mı?

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa Halfeti’de yaşanan polis işkencesini TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya zor sorular yöneltti.

BOLD – Aşye Sürücü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Filistin askısı, kaba dayak, elektrik şoku, cinsel taciz ve hakaretlere uğrayan kadınların, sistematik olarak işkence gördüklerinden haberiniz var mı” diye sordu.

BARO’NUN RAPORU İLE İŞKENCE İSPATLANMIŞTI

Halfeti’nin Dergili mahallesinde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından yapılan gözaltına alınanlara yönelik işkence iddiaları gündeme gelmiş, görüntüler, mağdurların anlatımları ve baronun raporu işkenceyi gözler önüne sermişti.

KADINLARA FİLİSTİN ASKISI VE ELEKTRİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemi ile soru önergesi veren Sürücü, tutuklanan kadınların; Filistin askısı, falaka, cinsel organdan elektrik verme, kaba dayak, işkence görenlerin seslerinin dinletilmesi gibi işkence yöntemlerini Urfa Barosu’na kayıtlı avukatlara anlattığını kaydetti.

TOPLU TECAVÜZLE TEHDİT ETTİLER

Sürücü, soru önergesinde şunların altını çizdi: “Sistematik bir şekilde işkence gördüklerini kaydeden kadınlar, polislerin kendilerine toplu tecavüz tehdidinde bulunduğunu da belirtmiştir. Adliyeye çıkarılacağı son güne kadar işkence gördüğünü belirten kadınlardan G.A. olay yaşandığında mahallede olmadıklarını, 3 gün önce ziyarete gittikleri Urfa merkezdeki akrabalarının evinden alındıklarını ve herkesin yere yatırılarak darp edildiğini söylemiştir.”

İŞKENCECİLERİN İFADESİ DAHİ ALINMADI

Sürücü, Urfa Barosu ve İnsan Hakları Derneği avukatlarının davaya müdahil olduğunu, etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini ve işkence ile ilgili şimdiye kadar kolluk kuvvetlerinden ifadesine başvurulan kimsenin olmadığını aktardı.

SÜRÜCÜ, SOYLU’YA ŞU SORULARI YÖNELTTİ

* Uluslararası sözleşmeler ve iç hukukta insanlık dışı uygulamaları/kötü muameleyi yasaklayan çeşitli yasalar olmasına rağmen bu tür uygulamaların yapıldığı ile ilgili iddialar doğru mudur?

* Bakanlığınız tarafından işkence yaptıkları iddia edilen kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatıldı ise ne aşamadadır?

* Olayın yaşandığı tarihten itibaren olaya müdahil olmuş kolluk kuvvetleri ile ilgili etkin bir soruşturmanın yürütülmemesinin sebebi nedir?

* Halfeti ve Bozova köylerinden gözaltına alınıp Jandarma ve Urfa TEM şube de 12 gün boyunca Filistin askısı, kaba dayak, elektrik şoku, cinsel taciz ve hakaretlere uğrayan kadınların, sistematik olarak işkence gördüklerinden haberiniz var mıdır?

HDP’den skandal iddia: Halfeti’de kadınlara toplu tecavüz tehdidinde bulunuldu

Politika

MHP’li Enginyurt’tan EYT’lilere ağır hakaret: Ne adam denir ne insan

Cemal Enginyurt, MHP’ye düşmanlık yapmakla suçladığı EYT’lilere, ”Üç kuruşluk şahsi menfaatini vatan, devlet, bayraktan önde tutana ne adam denir ne de insan” diyerek hakaret etti.

BOLD- Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası olarak bilinen düzenlemenin, daha önce bu yasa için söz veren MHP’nin oyları ile TBMM’de takılması EYT’li vatandaşların tepkisini çekmişti.

Yasanın iptalinin ardından sosyal medyada MHP’li isimler ile EYT’li vatandaşlar arasında süregelen tartışmalar yaşanıyor. MHP’nin öne çıkan isimleri sosyal medyada EYT’lilerin hedefi haline geldi.

ÜÇ KURUŞ MENFAAT İÇİN

MHP’nin yasaya önce ‘evet’ sonra ‘hayır’ demesinin ardından başlayan tepkiler partinin önde gelen isimlerinden Cemal Enginyurt’u çileden çıkardı. Enginyurt sosyal medya hesabından ‘EYT’liler her dakika MHP düşmanlığı yapıyor’ diyerek EYT’lileri CHP ile işbirliği yapmakla suçladı.

Enginyurt daha sonra yaptığı paylaşımla EYT’lilere ağır hakaretlerde bulundu. MHP’li Enginyurt’un paylaşımı şöyle ”Üç kuruşluk şahsi menfaatini vatan, devlet, bayraktan önde tutana ne adam denir ne de İNSAN.”

Mustafa Boydak: Moralimiz motivasyonumuz yerinde

Okumaya devam et

Politika

Aydın Ünal’dan AKP’lilere çağrı: Sustukça yutulma sırası size gelecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski gözdesi, Pelikan mağduru metin yazarı Aydın Ünal, parti içerisine yuvalanmış ”Pelikan adlı örgüt derhal tasfiye edilmeli, sıra size de gelecek” diyerek eski dostlarını uyardı.

BOLD- Pelilkancılar olarak bilinen Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi adlı sivil toplum kuruluşunun hedefindeki isim Erdoğan’ın eski metin yazarı Aydın Ünal, sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu.

Ünal paylaşımında kaybedecek bir şeyi olmayan dava delisi biri olduğunu vurgulayarak Pelikancılara meydan okudu. ‘Uyumlu’ olup makamını korumak yerine kavga etmeyi ve kaybetmeyi göze aldığını söyleyen Ünal AKP içinde yuvalanmış Pelikan adlı örgütü için, ”Bu tehlikeli örgüt ağababalarıyla birlikte derhal tasfiye edilmelidir” diye konuştu.

Ünal paylaşımının sonunda ”Susma sustukça ikbal değil, yutulma sırası sana gelecek” sözleriyle AKP içinde ‘uyumlu’ olmayı tercih edenlere de mesaj verdi.

Ünal’ın paylaşımlarına AKP’li Mustafa Yeneroğlu’ndan olumlu cevap geldi. Yeneroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ”İtibar suikastını meslek edinmiş tacirler yine Aydın abiye saldırmış ve özel hayatını ifşa etmek durumunda bırakmışlar. Sadece 4 yıldır tanıdığım ve adam gibi adam olduğuna kefil olduğum Aydın abiye üzülmekten ziyade sessiz dostları adına ve genel halimize üzülüyorum” dedi.

Babacan ve Davutoğlu’dan Erdoğan’ı korkutan plan

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Tanal, personel istihdamına ilişkin bilgi vermeyen TRT’nin peşini bırakmıyor

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, personeli hakkında bilgi vermekten kaçınan TRT’nin peşini bırakmıyor. Bilgi edinme talebi geri çevrilen Tanal, şimdi de Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna başvurdu.

BOLD – TRT Genel Müdürlüğü’nün, kurumda istihdam edilen personelin cinsiyetlerine göre sayıları, çalışanların öğrenim durumları ve üniversite mezunu olanların kaçının iletişim fakültesi mezunu olduğuna ilişkin bilgi edinme talebini, “kamuoyunu ilgilendirmediği” gerekçesiyle reddettiği CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itirazda bulundu.

TRT KURUM İÇİ POLİTİKA GEREKÇESİNE SIĞINIYOR

Tanal, itiraz dilekçesinde, TRT’nin bilgi edinme talebini haksız şekilde reddettiğini kaydetti. Dilekçesinde, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince bilgi edinme başvurusuna olumlu yanıt verilmesi gerektiğini dile getiren Tanal, TRT’nin “Kurum içi politika” kavramına sığınarak yasal zorunluluğa uymamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

TOPLUMUN TÜM FERTLERİNİ İLGİLENDİRİYOR

CHP’li Mahmut Tanal, şunları kaydetti: “TRT’nin tarafımızdan sorulan soruların kamuoyunu ilgilendirmediği yönündeki değerlendirmelerine katılmak mümkün değildir. Aksine sorular toplumun tüm fertlerini ilgilendiren, kamuoyu tarafından merak edilen ve pragmatik düzlemde cevaplarının kişilerin hayatlarında ve seçimlerinde belirleyici olacağı sorulardır. Aksi uygulama, Anayasanın, kanunun ve sayın kurulun işlevini ortadan kaldıracak, devletin şeffaflık ilkesine ve denetlenebilirlik algısına zarar getirecektir.”

TRT’den Mahmut Tanal’a: Personel politikamız kamuoyunu ilgilendirmez

Okumaya devam et

Popular