Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Süleyman Soylu’ya Halfeti sorusu: İşkencelerden haberiniz var mı?

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa Halfeti’de yaşanan polis işkencesini TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya zor sorular yöneltti.

BOLD – Aşye Sürücü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Filistin askısı, kaba dayak, elektrik şoku, cinsel taciz ve hakaretlere uğrayan kadınların, sistematik olarak işkence gördüklerinden haberiniz var mı” diye sordu.

BARO’NUN RAPORU İLE İŞKENCE İSPATLANMIŞTI

Halfeti’nin Dergili mahallesinde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından yapılan gözaltına alınanlara yönelik işkence iddiaları gündeme gelmiş, görüntüler, mağdurların anlatımları ve baronun raporu işkenceyi gözler önüne sermişti.

KADINLARA FİLİSTİN ASKISI VE ELEKTRİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemi ile soru önergesi veren Sürücü, tutuklanan kadınların; Filistin askısı, falaka, cinsel organdan elektrik verme, kaba dayak, işkence görenlerin seslerinin dinletilmesi gibi işkence yöntemlerini Urfa Barosu’na kayıtlı avukatlara anlattığını kaydetti.

TOPLU TECAVÜZLE TEHDİT ETTİLER

Sürücü, soru önergesinde şunların altını çizdi: “Sistematik bir şekilde işkence gördüklerini kaydeden kadınlar, polislerin kendilerine toplu tecavüz tehdidinde bulunduğunu da belirtmiştir. Adliyeye çıkarılacağı son güne kadar işkence gördüğünü belirten kadınlardan G.A. olay yaşandığında mahallede olmadıklarını, 3 gün önce ziyarete gittikleri Urfa merkezdeki akrabalarının evinden alındıklarını ve herkesin yere yatırılarak darp edildiğini söylemiştir.”

İŞKENCECİLERİN İFADESİ DAHİ ALINMADI

Sürücü, Urfa Barosu ve İnsan Hakları Derneği avukatlarının davaya müdahil olduğunu, etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini ve işkence ile ilgili şimdiye kadar kolluk kuvvetlerinden ifadesine başvurulan kimsenin olmadığını aktardı.

SÜRÜCÜ, SOYLU’YA ŞU SORULARI YÖNELTTİ

* Uluslararası sözleşmeler ve iç hukukta insanlık dışı uygulamaları/kötü muameleyi yasaklayan çeşitli yasalar olmasına rağmen bu tür uygulamaların yapıldığı ile ilgili iddialar doğru mudur?

* Bakanlığınız tarafından işkence yaptıkları iddia edilen kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatıldı ise ne aşamadadır?

* Olayın yaşandığı tarihten itibaren olaya müdahil olmuş kolluk kuvvetleri ile ilgili etkin bir soruşturmanın yürütülmemesinin sebebi nedir?

* Halfeti ve Bozova köylerinden gözaltına alınıp Jandarma ve Urfa TEM şube de 12 gün boyunca Filistin askısı, kaba dayak, elektrik şoku, cinsel taciz ve hakaretlere uğrayan kadınların, sistematik olarak işkence gördüklerinden haberiniz var mıdır?

HDP’den skandal iddia: Halfeti’de kadınlara toplu tecavüz tehdidinde bulunuldu

Politika

Üniversite’ye Giriş Sınavında Öğrencilere “Binali Yıldırım Seti” dağıtıldı

31 Mart’ta İstanbul seçimlerini kaybeden AKP, YSK’nın kararıyla yenilenecek seçimleri kazanmak için her alanda reklam yapmaya devam ediyor. İstanbul’da Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına(YKS) giren öğrencilere su ve sandviçten oluşan, üzerinde Binali Yıldırım’ın resminin olduğu paketler dağıtıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP), İstanbul Kağıthane’de bulunan Tınaztepe İlköğretim Okulu’nda henüz sınava girişler devam ediyorken YKS’ye girecek olan öğrencilere bir set dağıttı. Dağıtılan setin içinde üzerinde Binali Yıldırım’ın fotoğrafı bulunan su ve sandviç olduğu görüldü.

Okullarda siyaset yapılmasının yasak olmasına rağmen öğrenciler için çok önemli bir sınav olan YKS öncesi, Binali Yıldırım’ın propagandasının yapıldığı set dağıtılması tepki çekti. AKP,bundan önceki bir çok seçim öncesinde okul, hastahane, cami gibi siyasetin girmemesi gereken alanlarda seçim propagandası yapmış ve büyük tepki almıştı.

Davutoğlu ile Erdoğan arasında “Binali Yıldırım” kavgası

Okumaya devam et

Politika

Yapılan son ankete göre Ekrem İmamoğlu, 5 puan farkla önde

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart’ta gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından, 23 Haziran’da yenilenecek seçime ilişkin Sonar Araştırma yaptığı son anket çalışmasını paylaştı. Sonar’ın anketine göre, Ekrem İmamoğlu’nun oyu yüzde 52,3’ü buldu.

AKP’nin ve MHP’nin adayı Binali Yıldırım ile CHP ve İyi Parti’nin adayı Ekrem İmamoğlu, bugün saat 21.00’da gerçekleşecek canlı yayında karşı karşıya gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan iki adayın alacağı oy oranları ile ilgili araştırma yapan Sonar Araştırma Şirketi’nin Başkanı Hakan Bayrakçı, yaptıkları son anket çalışmalarına ilişkin verileri sosyal medya hesabından paylaştı.

Sonar Araştırma Şirketi’nin açıkladığı son ankette göre; Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım’a karşı önde görülüyor. Sonar’ın paylaştığı anket 3 bin 400 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemi ile yapıldı.

Açıklanan anket sonucunda Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini açıklayanların oranı yüzde 49,2 olurken, Binali Yıldırım’a oy vereceklerin oranı ise yüzde 43,9 oldu. Kararsızların oranı ise yüzde 2,5 olarak belirlendi.

Hakan Bayrakçı yaptıkları son araştırmada karasızların dağılımıyla Ekrem İmamoğlu’na 52.3 oy, Binali Yıldırım’a ise 46.7 oy çıktığını duyurdu.

Ankete göre Ekrem İmamoğlu seçimi 5 puan farkla kazanıyor.

Ekrem İmamoğlu’ndan Sabah yazarına: Sizin iktidarla ilişkiniz kadar benim Koç Holding ile ilişkim yok!

Okumaya devam et

Politika

HDP 1 milyon 200 bin seçmenini firesiz sandığa götürecek “Isı Haritası” çıkardı

HDP Grup Başkanvekili Oluç, 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen HDP seçmenine yönelik “Isı Haritası” çıkardıklarını belirtti. 23 Haziran’da 1 milyon 200 bin HDP seçmenini firesiz sandığa götüreceklerini söyledi.

BOLD- HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, hiç kimsenin Kürt seçmenin tutumundan şüphe duymamasını istedi. 23 Haziran’da da AKP-MHP bloğuna kaybettireceklerini dile getirerek, Türkiye demokrasisine nefes aldıracaklarını kaydetti.

MAHALLE MAHALLE DURUMUMUZU BİLİYORUZ

31 Mart seçimlerinden sonra sandık sandık değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Oluç, “Hangi mahallelerde seçmenlerimiz yeterince sandığa gitmemiş bunu tespit ettik. Bu çalışmamıza ‘ısı haritası’ ismini verdik. O ısı haritasında hangi mahallere gitmemiz gerektiğini, nerelerde seçime katılmamış seçmenimizin olduğunu bilerek oralara gidiyoruz” dedi.

BİZİM OY VERMEYEN BİR SEÇMENİMİZ KALMAMALI

Oluç şunları kaydetti: “Vekillerimizi çıkardığımız ısı haritasına bakarak, seçildikleri şehrin yurttaşlarının yoğun bulunduğu her yere gönderme kararı aldık. Yine eski vekillerimizi, belediye eşbaşkanlarımızı, çalışmalara kattık. Dolayısıyla biz İstanbul’un her tarafından olan 1 milyon 200 bin seçmenimizin tamamını sandığa taşıyacak ve sonuç alacak bir çalışmayı sürdürüyoruz. Bizim oy vermemiş seçmenimiz kalmamalı ve mümkün olduğu kadar yüksek bir oranda bu işi bitirmeliyiz.”

AKP-MHP’NİN EGEMENLİK ALANINI DARALTTIK

HDP’nin İstanbul seçimleri için yaptığı çalışmayla CHP’ye belediye kazandırmak ya da CHP’ye oy vermek amacında olmadığına dikkat çeken Oluç, asıl amaçlarının AKP-MHP’nin egemenlik alanını daraltarak, Türkiye demokrasisine nefes aldırmak olduğunun altını çizdi. Oluç, şöyle devam etti: “Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Aydın, İzmir, Yalova, Ankara, İstanbul, Ardahan gibi birçok yerde aslında seçmenlerimiz ikna edebildik ve bunun sonucunda AKP-MHP iktidarının egemenlik alanını daralttık. Kaybettirdik.”

AKP’YE ‘KÜRDİSTAN’ DEDİRTEN HDP’NİN MÜCADELESİDİR

AKP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da dile getirdiği “Kürdistan” söylemine ilişkin de konuşan Oluç, AKP’ye “Kürdistan” söylemini söyleten asıl şeyin Kürt halkı ile HDP’nin mücadelesi olduğunu söyledi. Oluç, şunları kaydetti: “Batıda istediğimiz yerlerde kaybettirdiğimizi gördüler. İstanbul’da da kaybettirdiğimizi gördüler. Şimdi de acaba böyle bir takım sözler sarf ederek, Kürt halkına iyi bir mesaj verebilir miyiz diye düşünüyorlar.”

Buldan: Kürtler AKP’ye bırakın oyu, günahını bile vermeyecek

Okumaya devam et

Popular