Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Terörle Mücadele Kanunu, muhaliflere karşı gizli bir anayasa”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yargı reformu strateji belgesini eleştirdi. Terörle Mücadele Kanunu kalkmadan yargı reformundan bahsedilemeyeceğini dile getirdi.

BOLD – Partisinin grup toplantısında konuşan Temelli, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) Kürtlere ve muhaliflere karşı uygulanan gizli bir anayasa olduğunu belirtti. “TMK kalkmadan bu ülkede bir yargı reformundan bahsetmek mümkün değildir. Eğer bu ülkede bugün toplumsal barış bu denli tahrip edildiyse bu TMK nedeniyledir” dedi.

BİZİM HAZIRLIĞIMIZ VAR, İSTEYİN GÖNDERELİM

TMK’nın, toplumsal muhalefete, Kürtlere, demokrasi güçlerine karşı Demoklesin kılıcı gibi sürekli sallandırıldığını anlatan Temelli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eğer gerçekten yargıda samimi reforma ihtiyaç duyuyorsanız, bakın bizim hazırlığımız var. İsteyin gönderelim, inceleyin. Bizim hazırlığımız toplumsal barış üzerinedir. Toplumsal barışı tahrip eden bütün düzenlemelerden bu ülkeyi kurtarmak üzerinedir.”

BU BELGE TEK ADAM REFORMUDUR

Temelli, yargı reformu strateji belgesinin demokrasiden, hukuk devletinden ne denli uzaklaşıldığının göstergesi olduğunu dile getirdi. “Her zamanki gibi önden topluma, kamuoyuna umudu, beklentileri servis ediyorlar sonra da zamana yayma politikasıyla strateji belgesi eylem planı yayınladık diyorlar. Biz bu reformu tek adam reformu olarak nitelendirebiliriz” diye konuştu.

CEZAEVLERİNDEKİ ÇOCUKLAR

Temelli şunları kaydetti: “Demokratik siyasetin önünün açılması, kürsü dokunulmazlıklarının sağlanması, demokratik siyasetten dolayı hiç kimsenin yargılanmaması üzerine hazırlanmış ve toplumsal barışı inşa edecek iddialı bir çalışmamız var. Gelin Meclis çatısı altında müzakere edelim, toplumun beklentilerini bir an önce karşılayalım. Cezaevlerinde hasta tutsaklar var, çocuklar var. Cezaevinde bunun ötesinde bu ülkede sendikal haklar yasaklı, grev yasaklı. Bu ülkede vicdani ret hakkı yok. Kadın katliamları almış başını gidiyor. Katilleri yani kadınları katledenleri maalesef yargı koruyor. Yargıda hakim olan erkek egemen zihniyetin kırılmasına yönelik herhangi bir ifadeyi de biz bu belgede göremedik.”

12 EYLÜL İŞKENCELERİNİ HALFETİ’DE GÖRDÜK

Temelli, yargı reformunu konuşurken Halfeti’de 54 kişinin gözaltında işkenceye maruz kaldığını hatırlattı. “Adeta 12 Eylül hafızası canlandı. Elektrik verildi, darp edildiler. Tecavüz ile tehdit edildiler, yani 12 Eylül cuntasının uyguladığı işkence yöntemlerini biz Haziran’ın ikinci yarısında Halfeti’de gördük. Bu suçu işleyenlerden hesap soracağız” dedi.

İSTANBUL’DA KAYYUM VARMIŞ, ONU DA SÜPÜRECEĞİZ

Temelli, İstanbul seçimlerine ilişkin ise şunları söyledi: “Nerede bir kayyum varsa onu süpürmeye devam edeceğiz. Duyduk ki İstanbul’da bir kayyum var onu da süpüreceğiz. Eğer İstanbul seçmeniyseniz buradan herkese sesleniyorum; nerede olursak olalım 23 Haziran’da İstanbul’da olalım, oyumuza, irademize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım.”

HDP’li Kurtulan: Yıldırım’ın Kürdistan söylemi İstanbul seçimlerine yönelik

Politika

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Malatya’da yol üzeri minibüs ve servis şoförlerinin dertlerini dinleyen Erdoğan, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyerek kredi desteği isteyen esnafa çay verdi.

BOLD – Partisinin Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi. Fakat esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” sözleri Erdoğan’a inandırıcı gelmedi.

KREDİ DESTEĞİ İSTEDİLER ÇAY VERDİ

Erdoğan, İşlerinin azaldığını söyleyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Bu görüntüler bugün Malatya’da çekildi! Minibüsçüler ve servisçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini anlatıyor. Esnaf: “Evimize ekmek götüremiyoruz!” Erdoğan: “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan müdahale etti Bakan Mustafa Varank’ın sesi kesildi

Erdoğan’ın ikazına rağmen, kuru kaysı deposu açılışana katılan firmaları saymaya devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonunun sesini kapattılar

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin il kongresi için gittiği Malatya’da toplu açılış törenine de katıldı. Kuru kaysı deposunun açılışı için düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda açılışa katılan firmaların adlarını saymak isteyen Bakan Varank, Erdoğan’dan veto yedi.

Erdoğan’ın ‘saymayalım’ ikazını duymayan Varank şirketlerin adlarını saymaya devam etti. Varank’a izin vermeyen Erdoğan kurdelenin kesilmesini istedi. Erdoğan’ın ikazlarını duymayan Varank’ın mikrofonunun sesi kısıldı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan ABD’ye: Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin

Rusya’dan alınan S 400 hava savunma sistemleri denemeleri sonrası kınama yayınlayan ABD’yi hedef alan Erdoğan, “Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin il kongrelerine katılmaya devam ediyor. Bugün de Malatya kongresinde partililere seslenen Erdoğan’ın hedefinde S 400 denemelerini kınayan ABD vardı. Rus hava savunma sistemini ABD’nin karşı çıkmasına karşı aldıklarını hatırlatan Erdoğan, ABD’nin Ermenistan ile çatışma halinde olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i Türkiye ile tehdit ettiğini söyledi.

YAPTIRIMIN NEYSE GEÇ KALMA YAP

Erdoğan konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor, diyor ki ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye’ye de yeri gelirse yaptırım uygularız.’ Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin.Yaptırımın neyse geç kalma yap. F-35 için adım attık, bizi tehdit ettiniz. ‘S400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz.”

KUTLU YÜRÜYÜŞÜ DURDURAMAYACAKLAR

Uluslararası komplolarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Erdoğan: “Güçleri yetse, ellerinden gelse ülkemizi bir kaşık suda boğmaya niyetli olanların heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni sinsiliklerle, yeni ahlaksızlıklarla karşımıza çıkıyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle, ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar” dedi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ karikatürüne tepki:

Okumaya devam et

Popular