Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Çorumlular Müge Anlı’ya karşı intifada başlattı

Çorum ile Yozgat arasındaki gerilim Müge Anlı yüzünden tekrar patlak verdi. Sungurlu’yu Yozgat’a bağlayan Müge Anlı’yla ilgili Çorumlular renkli paylaşımlar yaptı.

BOLD- ATV’de Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert programında alt yazı krizi yaşandı. Programın rejisi Çorum’un en büyük ilçesi Sungurlu’yu sehven Yozgat’a bağladı. Görüntü sosyal medyada hızla yayıldı. Yanlışlığı kısa süre sonra fark eden reji yazıyı ekrandan kaldırdı. Ancak görüntüyü sosyal medya gören Çorumlular, hatayı affetmedi, eğlenceli paylaşımlarla dalga geçtiler.

– Düş yakamızdan Yozgat

– Sungurlu’dan başlamışlar

– Yozgat’a bağladılar

Okumaya devam et

Medya

Star gazetesi Elif Çakır’ın Kabataş yazısını siteden kaldırmış

Elif Çakır’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında Star gazetesinde yazdığı ve Kabataş’ta başörtülü bir kadının “deri pantolonlu ve üstleri çıplak adamlar” tarafından şiddete uğradığını iddia ettiği köşe yazısının gazetenin sitesinden kaldırıldığı ortaya çıktı.

BOLD – Gazeteci Bildirici Fatih Portakal’ın Ordu’daki VIP krizi görüntülerini yayınlaması gerektiği görüşünü dile getirdi. Kabataş olayını hatırlatıp “İzledim demek yetmez, kamu yararı için yayınlamalıydı” dedi.

Faruk Bildirici olayı Elif Çakır’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında Star gazetesinde yazdığı ve Kabataş’ta başörtülü bir kadının “deri pantolonlu ve üstleri çıplak adamlar” tarafından şiddete uğradığı iddiasıyla karşılaştırdı. Haberi yeniden okumak için aradığında internet sitesinden kaldırılmış olduğunu öğrendiğini yazdı.

Bildirici “Fatih Portakal, Kabataş ve Elif Çakır’ın Yazısının Silinmesi” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

FOX TV’nin anchormani Fatih Portakal’ın, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi Seddar Yavuz’a, “İt” dediğini duyduğunu savunarak, “O görüntüyü izlememiş olsaydım o cümleleri etmezdim” demesi “Kabataş vakası”nı anımsattı.

Star Gazetesi Yazarı Elif Çakır Gezi olayları sırasında yaptığı haber ispatlanamamış medya tarihine “Kabataş yalanı” olarak geçmişti.

ELİF ÇAKIR’IN ‘KABATAŞ’ YAZISI UÇMUŞTU

Kabataş denilince de benim aklıma Elif Çakır’ın, Star gazetesinde yazdığı “üzerleri çıplak, elleri deri eldivenli, başları tuhaf bantlı 70-100 Gezi Eylemcisi”nin başörtülü bir kadını taciziyle ilgili fantastik öykü gelir. O çarpıcı öyküyü yeniden okumak için Star gazetesinin web sayfasına girdim ama bulamadım. Yoktu…

Yazarlar bölümünde Elif Çakır’ın yazılarının olduğu sayfada, 12 Haziran 2013 tarihli yazısı duruyordu; onun üzerinde de 16 Haziran 2013 tarihli yazısı. Ama ikisinin arasında olması gereken 13 Haziran 2013 tarihli “Kadınlar küfrediyor, erkekler vuruyordu” başlıklı yazı uçmuştu.

YAZININ KALDIRILDIĞINDAN ELİF ÇAKIR’IN DA HABERİ YOK

Star gazetesi yönetimine sordum, yazının neden kaldırıldığına dair açık bir yanıt alamadım. Bir süredir Karar gazetesinde yazan Elif Çakır’a da sordum, o da yazısının kaldırıldığını bilmiyordu, benim sorum üzerine baktığında öğrendi bu gelişmeyi.

Doğrusu, Elif Çakır’ın bütün eski yazıları Star’ın arşivinde dururken Kabataş yazısının oradan tesadüfen silinmiş olduğuna inanamıyorum.

SESSİZCE KALDIRMAK OLMAZ, ÖZÜR BORÇLARI VAR

Faruk Bildirici, başka sitelerde Elif Çakır’ın yazısını görmenin mümkün olduğunu gazetenin internet sitesinden silinmesinin yeterli olmadığını yazdı:

Böylesine ağır bir işlev görmüş, o günün fırtınalı ortamı içerisinde insanları haksız yere töhmet altında bırakmış, mütedeyyin insanların tepki göstermesine neden olmuş, toplumun kutuplaştırılmasında büyük rol oynamış bir yazıyı web sayfasından silmek, yanlışı mahçup bir edayla kabul etmek anlamına gelebilir ama yetmez. Bu yazının neden silindiğinin açıkça okurlar ile kamuoyuna duyurulması ve özür dilenmesi gerekli. Tabii “Diliniz kaba, vicdanınız taş” yazan yazarların da açıklama ve özür borçları var.

Fatih Portakal’a yayınlayamayız uyarısı: ‘Bu iş Kabataş’a dönüyor’

Okumaya devam et

Medya

Mansur Yavaş aleyhine haber yapmak isteyen Beyaz TV ekibinin zor anları

Ankara’daki mezarlıklar üzerinden Mansur Yavaş aleyhinde haber yapmak isteyen Beyaz TV haber ekibi bir kadını tepkisiyle karşılaştı. Bakımsız mezarlıklar konusunda Yavaş’a haksızlık yapıldığını söyleyen kadın haber ekibine zor anlar yaşattı.

Yayın yönetmenliğini görevden el çektirilen Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yaptığı Beyaz TV’nin haber ekibi Beypazarı’ndaki mezarlıklarda çekim yaptı. Büyükşehire bağlı mezarlıkların bakımsızlığının anlatıldığı haber için, vatandaşlarla da röportaj yapıldı. Beypazarlıların mezarlıklarla ilgili görüşlerini almak isteyen Beyaz TV muhabiri, röportaj yapmak istediği bir kadının tepkisiyle karşılaştı.

HEM KONUŞTU HEM ÇEKTİ HEM DE YAYINLADI

Muhabirin ‘mezarlık perperişan halde’ diyerek mikrofon uzattığı kadın, kanalın Mansur Yavaş’a haksızlık yaptığını belirterek ‘Mezarlıktaki otları Mansur Yavaş mı yapmış? Beyaz TV’nin kime nasıl haber yaptığını çok iyi biliyoruz. Mezarlıklar yılın bu zamanı hep böyle olur; sonra da temizlenir. Neden Melih Gökçek zamanında mezarlıklar berbat durumdayken, şehitlik berbat durumdayken yayımlanmıyordu da şimdi mi yayımlanıyor? Beyaz TV, Beypazarı’nı şimdi mi düşünür oldu?’ sözleriyle tepki gösterdi.
Beyaz TV’ye tepki gösteren kadın yaşadığı olayı cep telefonuyla kaydederek sosyal medyada yayınladı.

Okumaya devam et

Medya

Polis “Erdoğan halk hareketiyle devrilecek” haberi yapan ETHA’yı bastı

Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) bu akşam polis tarafından baskın düzenlendi, ajansın sunucularına müdahale edildi. Baskına gerekçe olan haberde Erdoğan’ın devrileceği yazıyordu.

BOLD – Etkin Haber Ajansı’nda (ETHA) çalışan editör ve muhabirler gözaltına alındı. Polis akşam saatlerinde ETHA’yı basarken, Ajansın web sitesi ve sunucuları da erişime kapatıldı.

Baskın sonrası Ajansın twitter adresinden ilk bilgiler aktı:

“Binamızdaki keyfi polis araması 3 saattir devam ediyor. Arkadaşlarımız rehin alınmış durumda. İçerde kimlerin olduğu hakkında bilgi verilmiyor.

Ajansımızda polis araması tamamlandı. Öğrenebildiğimiz kadarıyla editörlerimiz İsminaz Temel, Deniz Bakır ve Serdal Işık ile ajans çalışanımız Mehmet Acettin gözaltına alınarak TEM’e götürüldü.

Büromuza gerçekleştirilen polis baskınında ajansımıza ait 11 bilgisayar kasası, 3 harddisk, 7 dizüstü bilgisayar, 5 kamera, ajansımıza ve çalışanlara ait cep telefonları ile flaşdisklere el konuldu. Arama sırasında çalışma alanları dağıtıldı

Muhabirlerimiz Havva Çuştan, Ozancan Sarı ile Ceylan Yayınları çalışanı Gülçin Aykul’un da gözaltına alındığı öğrenildi.”

BASKINA NEDEN OLAN HABER

ETHA Ajansı’na baskına gerekçe gösterilen haber ise Tayyip Erdoğan ile diğer diktatörlerin karşılaştırılmasına ilişkin haber olduğu öğrenildi. Haberde Erdoğan’ın ülkeyi getirdiği anti demokratik durum anlatılırken, sonunun diğer diktatörler gibi olacağı vurgulanıyor ve bir halk hareketiyle devrileceği belirtliyor.

Okumaya devam et

Popular