Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Geçinemeyen aileler çocuklarını çalıştırıyor

Her geçen gün daha da derinleşen kriz dar gelirli aileleri zorluyor. Geçinemeyen aileler çocuklarını okutmak yerine çalıştırmak zorunda kalıyor. 2 milyon çocuk okumak yerine işçi olarak çalışıyor.

 

BOLD – Çocuk işçiliği ile mücadele edilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından 2002 yılından bu yana 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olarak kutlanıyor. 17 yıldır yapıla tüm çalışmalar çocuk işçiliğini azaltmaya yetmedi. Geçinmekte zorlanan aileler çocuklarını okutmak yerine çalıştırıyor.

 

ÇOCUKLARIN İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çocuk işçiliğine karşı birçok etkinlik yaptıklarını belirterek, “Ama Nisan ayında TÜİK tarafından yayınlanan “İstatistiklerle Çocuk 2018” Çalışmasının sonuçları bize gösterdi ki bu çalışmalar henüz başlangıç ve yeterli değil. Ne yazık ki TÜİK verilerinden çocuk olarak tanımladığımız 15-17 yaş grubunda işgücüne katılım oranı yüzde 20,3’ten yüzde 21,1’e çıkmış durumda. Oysa çocuklarımızın yeri okullardır” diye konuştu.

 

2 MİLYON ÇOCUK, İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYOR

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ise TÜİK verilerine göre Türkiye’de çocuk işçilerin sayısının arttığını vurgulayarak, “Bu oran yüzde 21,1’e ulaşmıştır. 2 milyon çocuğumuz işçi olarak çalışmaktadır. Çocukların hane halkı gelirine katkıda bulunmak üzere çalışması işin daha da acı tarafıdır. Sokakta çalıştırılan çocukların sayısı da ne yazık ki artmaktadır. Çocukların çocukluğunu yaşamaktan, okuldan alıkoyan; fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine engel olacak tehlikeli işlerde kesinlikle çalıştırılmaması gerekir. Ülke olarak çocuk işçiliğinin önlenmesi için daha fazla gayret göstermeliyiz.” dedi.

 

ÇOCUK İŞÇİLER YOKSULLUĞUN GÖSTERGESİ

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç ise çocuk işçiliğinin artmasının yoksulluğun bir göstergesi olduğunu ifade ederek, “Göçün olduğu bölgelerde çocuk işçiliği yoğunluk göstermektedir. Büyük metropollere göç etmek zorunda bırakılan Kürt ailelerin çocukları da ağır işlerde çalıştırılmaktadır. Çocuklar kayıt dışı çalıştırılmaktadır, sosyal güvenceleri yoktur. Çocuk işçilere ilişkin resmî bir veri de yoktur. Bu da devletin bu soruna yaklaşımını göstermektedir. Her yıl onlarca çocuk işçi iş cinayetlerine kurban gitmektedir. Bu konuda gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi ve önlem alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

 

2019’DA 26 ÇOCUK İŞÇİ ÖLDÜ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin paylaştığı rapora göre 2019’un ilk beş ayında en az 26 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini dile getirerek şu açıklamayı yaptı: “Çocuk işçiliğiyle mücadele yılı ilan edilen 2018’de 67 çocuk iş cinayetiyle en çok çocuk iş cinayetinin yaşandığı yıl olmuştur. Türkiye’de çocuk işçiliğinin bu denli yaygınlaşmasının önemli nedenlerinden biri de devletin bu alana ilişkin denetimsizlik ve cezasızlık politikasıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2010’dan bu yana geçen dokuz yılda sadece 416 iş yerinde çocuk işçi ihlali tespit etmiştir ki bu bir skandal sayılır. Yaşamını yitiren 26 çocuk işçinin 4’ü mülteci, göçmen çocuklarıdır. Tarım sektöründe ölümlerin 8-10 yaşlarına düştüğü görülmektedir. Yaşamını yitiren 26 çocuğun 4’ü kız çocuğudur. İş cinayetinde yaşamını yitiren çocukların 9’u 14 yaş ve altındadır.”

 

DÜNYADA 152 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ VAR

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ise dünya genelinde 152 milyon çocuğu, Türkiye’de ise 2 milyondan fazla çocuğun çalıştığını söyledi. Yeşil, Türkiye’de son beş yılda 319 çocuğumuz iş cinayetlerine kurban gittiğini kaydetti.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular