Bizimle iletişime geçiniz

Genel

OHAL’in hukuksuzlukları kitap oldu

Eski Uyuşmazlık Mahkemesi Genel Sekreteri Dr. Ufuk Yeşil, OHAL dönemini “hukuksuzluk” açısından kitaplaştırdı. Savunması dahi alınmadan yargılanan yüzbinlerin sorunları bu kitapta.

BOLD – 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL’le hayatımıza giren KHK’ları inceleyip kitap yazan Dr. Ufuk Yeşil, Alternatif Düşünce ve Medya Yayıncılık’tan çıkan Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında OHAL Uygulamaları kitabında OHAL ve KHK’lardaki hukuksuzlukları inceledi.

Yeşil, çok ağır isnatlara rağmen savunmaları dahi alınmayan 125 bin kişinin, kimler tarafından hangi kritere göre hazırlandığı belli olmayan listelere isimleri eklenmek suretiyle mesleklerinden çıkarıldıklarını belirtti.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla 125 binden fazla kişinin mesleklerinden çıkarıldığını, üç binden fazla kurum ve kuruluşun da kapatıldığını anlatan Yeşil, milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplarla ‘irtibatlı’ ve ‘iltisaklı’  olma kavramlarının ihraçlara gerekçe yapıldığını hatırlattı.

Kitabında, bu kavramların istihbari nitelikli olduğunu ve ihraca gerekçe olamayacağını belirten Yeşil,”Gerekçede yer verilen irtibat ve iltisak kavramları, daha önce hukukumuzda bulunmayan, ceza ve disiplin hukuku açısından bir anlamı ve karşılığı olmayan ‘istihbari’ nitelikli kavramlardır.

Başka bir ifadeyle, herhangi bir mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan ‘idari bir kurulun’ kararıyla, isimleri KHK’lerde açıklanmayan yapı, grup ve oluşumlar ‘terör örgütü’, bu örgütlerle irtibatlı ve iltisaklı olduğu iddia edilen kişiler de ‘terör örgütü üyesi’ kabul edilmiştir. Fakat bu kabul Türk Ceza Kanunu’nun 2/2. maddesinde ifadesi bulunan ‘İdarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza ihdas edilemeyeceği ilkesi’ ile ‘masumiyet karinesine’ aykırıdır” tespitlerini yaptı.

SORGUSUZ SUALSİZ MESLEKTEN ÇIKARILDILAR

Mesleğinden sorgusuz sualsiz atılan kişilere hangi terör örgütü ile bağlantılı oldukları bildirilmediğini haklarındaki çok ağır isnatlara rağmen savunmalarının dahi alınmadığını kaydeden Yeşil, “Kim ve kimler tarafından hangi kritere göre hazırlandığı belli olmayan listelere isimleri eklenmek suretiyle mesleklerinden çıkarılmışlardır.” ifadelerini kullandı.

Kitabında OHAL işlemleri ve uygulamalarını temel hak ve özgürlükler ve evrensel hukuk kriterleri açısından değerlendiren Eski Uyuşmazlık Mahkemesi Genel Sekreteri Yeşil, kitabında OHAL Türkiye’sindeki hukuk uygulamalarına  yer verdi.

Yeşil’in kitabında OHAL KHK’lerinin hukuka uygunluğu ve Anayasa Mahkemesi’nin OHAL sürecinde oynadığı rol, hâkim ve savcılar özelinde meslekten çıkarmaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygunluğu, hâkim ve savcılar özelinde yapılan tutuklamaların özgürlük ve güvenlik hakkı bağlamında değerlendirilmesi.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun etkili bir hukuki yol olup olmadığı, hükümetin bir dönem gündeme getirdiği tek tip kıyafet uygulamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygunluğu ile 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliğinin yargı ile ilgili kısımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kitabın temin edilebileceği link

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular