Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

450 milyon $ değerindeki tablo 500 milyon euroluk yattaymış!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından satın alındıktan sonra ortadan kaybolan ve hakkında birçok söylenti çıkarılan Salvator Mundi isimli tablonun prensin süper lüks yatı Serene’de bulunduğu belirtildi.

Prens Selman ve 500 milyonluk yatı

VELİAHT PRENSİN YAT TUTKUSU
450 milyon dolara Da Vinci’nin tablosunu satın alan Muhammed bin Selman’ın, tablonun fiyatıyla gelen tepkiler nedeniyle Salvator Mundi’yi satmak istediği konuşulmuş hatta Selman’ın, tabloyu Muhammed bin Zayid’in Topaz isimli yatıyla takas etmek istediği belirtilmişti.

450 milyon dolarlık Topaz, Türkiye’yi ziyareti sırasında deposunun 1.5 milyon liraya dolmasıyla haber olmuştu

Sanat uzmanları 500 yaşındaki bir Da Vinci tablosunun açık denizde nemli ve sıcak bir ortamda bulunmasının sağlıklı olmadığını belirtiyorlar. Her ne kadar içinde bulunduğu yat tablodan pahalı olsa da!

Dünya

AB Komisyonu: Boykot çağrısı Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Erdoğan’ın Fransa mallarını boykot çağrısının “Türkiye’yi AB’den daha da uzaklaştırdığını” açıkladı. Komisyon, Türkiye’nin anlaşmalardan doğan yükümlülüklerine bağlı kalmasını istedi.

BOLD – Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerginlik sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü yaptığı Fransa mallarını boykot etme çağrısına bir tepki de AB Komisyonu’ndan geldi.

AB Komisyonu Sözcüsü bugün Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Herhangi bir AB ülkesinin ürünlerine karşı boykot çağrısı yapmak mevcut yükümlülüklerin ruhuna aykırı olduğu gibi Türkiye’yi de AB’den daha da uzaklaştırıyor” dedi.

Sözcü, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmaların malların serbest dolaşımını öngördüğüne dikkat çekerek “Türkiye Ortaklık anlaşması, Gümrük Birliği ve Türkiye-Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu Serbest Ticaret Anlaşması’na bağlı kalmayı taahhüt ettiği yükümlülüklere saygı göstermelidir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, son aylarda Fransa ile yaşanan gerginliklere ve son karikatür krizine değinerek, “Nasıl Fransa’da Türk markalı mal satın almayın deniyorsa ben de şimdi milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” demişti.

Fransa’da sosyal medyada Türk mallarına boykot kampanyası

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da sosyal medyada Türk mallarına boykot kampanyası

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n Fransız mallarına yönelik boykot çağrısının ardından Fransa’da da Türk mallarına yönelik sosyal medyada boykot çağrıları yükselmeye başladı.

BOLD – Fransız sosyal medya kullanıcılarının Twitter’da #BoycottTurquie etiketiyle başlattığı kampanya salı sabah saatlerinden itibaren ülke gündeminde ilk sıralara yükseldi.

Ancak Fransız yasalarına göre boykot çağrısı yapanlar 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Arap Birliği’nin İsrail ürünlerine yönelik 1977’deki boykot çağrısının ardından Fransa, ‘ekonomik faaliyetin normal şekilde uygulanmasını engellemeyi’ suç kapsamına aldı.

Cergy-Pontoise Ünivesitesi’nden hukuk profesörü Gwénaële Calvès’e göre bu yasanın amacı, İsrailli firmalar üzerinden satılan Fransız ürünlerinin korunmasını sağlamaktı ve benzer yasal düzenlemeleri Kanada ile ABD de yürürlüğe koymuştu.

Fakat söz konusu yasasının Gazze blokajında İsrail’e tepki için yapılan boykot çağrılarını da kapsaması, uzmanlar tarafından ‘aşırı bir yorum’ olarak tanımlandı.

Brüksel Üniversitesi’nden uluslararası hukuk profesörü François Dubuisson, yasanın politikaları eleştirilen bir yabancı devletin mallarını boykot etmeyi engellemediği görüşünü dile getirdi.

Her ne kadar 2010’da Fransız hükümeti 1977 yasasının kapsamını genişleterek “bir ulusa karşı ayrımcılığın alenen kışkırtılması” temelinde ele alıp İsrail mallarını boykotu yasaklasa da hukuki tartışmaları bitiremedi.

Fransız mahkemeleri de bu konuda açılan onlarca davada boykot yanlıları için yasanın öngördüğü cezaları uygulamamayı tercih etti. 2012’de İsrail mallarını boykot için bir süpermarkette meyve suyu şişesinin üzerine etiket yapıştıran Filistin yanlısı bir protestocu bin euro para cezasına çarptırıldı.

Fransa İçişleri Bakanı: Türkiye iç işlerimize karışmamalı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa İçişleri Bakanı: Türkiye iç işlerimize karışmamalı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısının ardından, Türkiye’nin Fransa’nın içişlerine karışmaması gerektiğini söyledi.

BOLD – Darmanin, France Inter Radyosu’na yaptığı açıklamada Türkiye ve Pakistan’ı kast ettiğini söyleyerek “Fransa’da olanlara dış güçlerin karışması, her birimizi şoke etmeli” dedi. Fransız bakan “Türkiye Fransa’nın içişlerine karışmamalı” diye de ekledi.

Fransa’da 16 Ekim’de Samuel Paty adlı bir öğretmenin, Hazret-i Muhammed’in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmesi sonrası Montpellier ve Toulouse kentlerindeki belediye binalarına, Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan karikatürler yansıtılmıştı.

Samuel Paty cinayetinin ardından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da dinlerin eleştirilmesi ve karikatürlerin bir hak olduğunu savunarak, bunları yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

Macron’un bu açıklamasına tepki gösteren Erdoğan da, “Ülkesindeki milyonlarca farklı inanç mensubuna böyle davranan bir devlet başkanına ne denilebilir, öncelikle akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın, Fransız Cumhurbaşkanı Macron hakkında yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirtilerek, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu istişarelerde bulunmak üzere ülkesine çağrıldı.

Erdoğan dün yaptığı konuşmada, “Fransız markaları satın almayın; Fransız ürünlerine itibar etmeyin” diyerek boykot çağrısında bulundu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Popular