Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Bu hafta vizyonda 12 film var

14 Haziran 2109 Cuma günü Türkiye’deki sinemalarda 12 film gösterime giriyor. Büyük yönetmen Andrei Tarkovski’nin üç kült filminin yeniden gösterileceği haftada dokuz yeni film de izleyici karşısına çıkacak. İşte haftanın filmleri…

STALKER

Tarkovski’nin 1979’da çektiği Stalker farazi bir dünyada geçiyor. Bu farazi dünyaya düşen gök taşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, bir bölge oluşturur. Bu bölgede insanların tutkularını gerçeğe dönüştüren bir güce dair söylentiler vardır.

Ancak Zone bölgesine sadece cesur Stalker’lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. Tarkovski’nin seçtiği Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim insanına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir…

SOLARIS

1972 tarihli Tarkovski klasiği Solaris, fantastik bir bilim kurgu. Solaris, insanların zihinleriyle oynayan, bilinçaltındaki korkuları ve tutkuları maddeleştiren gizemli bir gezegendir.

Kendine özgü bir gücü olan bu gezegeni araştırmak için gönderilen uzay adamı da bu güçten nasibini alır.

AYNA

1974 tarihli Ayna, Tarkovsi’nin öz yaşamından izler taşıyan bir film. 2. Dünya Savaşı sırasında ormandaki bir kulübede yaşayan bir ailenin öyküsü üzerinden yönetmen; eski karısı, anne, babası ve kendi kuşağının yaşamına ayna tutmaya çalışır.

SİYAH GİYEN ADAMLAR: GLOBAL TEHDİT

Will Smith ve Tommy Lee Jones ile sevdiğimiz Men in Black serisinin yeni bölümünde Chris Hemsworth ve Thor Ragnarok’taki rol arkadaşı Tessa Thompson var. İkiliye Liam Neeson eşlik ediyor. Dünyayı dış tehditlere karşı koruyan ekip bu kez bir köstebeğin peşinde.

CİNNET

Kötü senaryolardan ve iki sınıf oyunculuklardan bıkmadıysanız kocasını öldüren ama buna dair hiçbir şey hatırlamayan bir kadının öyküsünü izleyebilirsiniz. Ya da en iyisi Gothica’yı izleyin. Konu bize tanıdık geldi çünkü.

ROCKETMAN

Müziğin yaşayan efsanelerinden Elton John’un akademi sıralarından dünyaca ünlü bir stara dönüşmesinin öyküsünün anlatıldığı filmde John’u Taron Egerton canlandırıyor.

HAYALİMDEKİ KÖY

Tanıtım metinlerinde sadece “yıllar sonra köyüne dönen bir adamın hikayesinin anlatıldığı film” ifadesi yer alan filmde Yeşilçam’ın ünlü karakter oyuncuları yer alıyor.

KUYU

Yine bir ele geçirilme hikayesi… Bu sefer kötücül güç yer altından gelmiştir. Oğlunun değişiminden endişelenen anne onu korumak için her şeyi yapacaktır.

FERHAT İLE ŞİRİN ÖLÜMSÜZ AŞK

“Efsane yeniden doğuyor” gibi iddialı bir sloganla sunulan filmin fragmanını izleyince siz ne düşünürsünüz bilmem, ama biz pek bir efsane göremedik. TV filmi formatındaki yapımı kaç kişi izleyecek merak ediyoruz doğrusu..

BEKÇİ

Kasabanın mezarlığında bekçilik yapan Salih, yaptığı işten dolayı bir süre sonra gerçek dünyadan kopmaya başlar. Kulübeye gelirken giderken kasaba yolunda yaşadıkları, gece kulübeye gelen adamlar ve Salih’in rüyasına giren genç kız onun psikolojisinin bozulmasına neden olur. Zamanla paranoya görmeye başlayan Salih, artık gerçekle hayali birbirine karıştıracak hale gelir.

BAYRAK-1

Bir TV filmi daha… Kim hangi akla hizmet böyle bir film çeker ve nasıl olur da bu film(!) vizyona girer? İlla militarizm izlemek istiyorsanız TV’de çok daha iyi örnekler var.

KAHRAMAN TAVUK UZAYDA

Haftanın tek animasyonunda gezegeni ve sevdiklerini uzaylılardan kurtarmak için zorlu bir maceraya atılan Condorito’nun hikayesi anlatılıyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Kültür

‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ sergisi İzmir’de yeniden açılıyor

Koronavirüs pandemik salgın nedeniyle kapılarını geçici olarak resimseverlere kapatan Fikret Muallâ sergisi, 20 Ekim’de İzmir’de yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

BOLD– 28 Şubat 2020’de ziyarete açılan “Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ” sergisi, salgın sebebiyle kısa süre sonra kapatılmıştı. 20 Ekim 2020’de kapılarını tekrar açacak olan sergi iki ay süreyle ziyaretçi kabul edecek.

Sergide Fikret Muallâ’nın 55 eserinin yanı sıra sanatçıya ait mektup, kitap ve kişisel eşyalara da yer veriliyor. Ara Güler’in çektiği Fikret Muallâ fotoğraflarının da bulunduğu sergi pazartesi hariç her gün saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Pandemi tedbirlerinin uygulanacağı sergide ziyaret süresi 30 dakika ile sınırlandırıldı. Galeri içerisinde aynı anda en fazla 15 kişinin bulunabileceği sergiye ziyaretler 0232 502 11 00 nolu telefondan randevu alınarak yapılabilecek.

Okumaya devam et

Popular