Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Kırmızı et ömrü kısaltıyor, bitki uzatıyor

Bilim insanları, haftada 3 kez kırmızı et tüketmenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını ortaya koydu.

BOLD – Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar büyük bir grup katılımcının 8 yıllık süreyi kapsayan kırmızı et tüketim miktarı ile ardından gelen 8 yıllık süreçteki ölüm oranları arasındaki ilişkiyi inceledi.

Araştırma kapsamında 30-55 yaşlarındaki 53 bin 553 kadın hemşirenin ve 40-75 yaşlarındaki 27 bin 916 erkek sağlık uzmanının verileri kullanıldı.

Çalışmanın başlangıcında hiçbir katılımcıda kalp-damar ya da kanser hastalığı bulunmuyordu.

Katılımcılar için her 4 yılda bir düzenlenen ankette geçen bir yıl içinde kırmızı eti ne sıklıkla tükettikleri soruldu.

Yaş ve diğer potansiyel faktörleri inceleyen araştırmacılar, 8 yıl boyunca haftada 3,5 kez ve daha fazla işlenmiş veya işlenmemiş et yemenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını belirledi.

Benzer şekilde, pastırma ve sosis gibi işlenmiş kırmızı etlerin haftada 3,5 porsiyon ya da daha fazla tüketilmesi erken ölüm riskini yüzde 13 artırıyor. İşlenmemiş kırmızı et tüketimindeki artışsa erken ölüm riskini yüzde 9 yükseltiyor.

Araştırma ekibi ayrıca, kırmızı et yerine hayvan ve bitki temelli daha sağlıklı alternatifler tercih etmenin hem kadın hem de erkeklerde erken ölüm riskini azalttığını tespit etti.

Örneğin, günlük bir porsiyon kırmızı eti bir porsiyon balıkla değiştirmek, erken ölüm riskini yüzde 17 azaltıyor.

Araştırmada, “protein kaynağını değiştirmenin ya da sebze, tam tahıl gibi bitki temelli sağlıklı yiyecekler tüketmenin ömrü uzatabileceği” ifade edildi.

 

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular