Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Bu otomobil hidrojenle çalışıyor

Hidrojenle çalışan otomobil I-TECH Fuarı’nın en dikkat çekici ürünlerinden oldu. 87 km hız yapan aracın Ankara’dan İstanbul’a yakıt masrafı ise yalnızca 5 TL.

BOLD – Ankara’nın ilk teknoloji fuarı I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde kapılarını açtı. 3 gün boyunca canlı teknolojik şovlara ev sahipliği yapacak olan I-TECH’te en dikkat çeken ürünlerden biri de hidrojenle çalışan otomobil oldu.

87 KM HIZ YAPIYOR

Hidroket Fizart’ın ‘Pars’ isimli ve hidrojenle çalışan aracı saatte 87 km’ye hız yapabiliyor. ‘Pars’, Ankara-İstanbul arası mesafeyi yaklaşık 5 liraya kat edebiliyor. Ankara Üniversitesi Hidromobil Takımı ve Ankara Üniversitesi bünyesindeki mühendislik dallarında okuyan öğrencilerden oluşan Hidroket-Fizart tarafından sergilenen ve hidrojenle çalışan araç, Ankara Üniversitesi öğrencileri tarafından yapıldı. Hidroket-Fizart ayrıca I-TECH’te Güneş ve Hybrid araçlar sergisi ile yer alıyor.

Dijital dönüşüm, akıllı teknolojiler, blockchain, yatay gerçeklik ve dikey zeka, dijital dönüşüm ve dijital ekomomi, endüstri 4.0 gibi konuların konuşulduğu I-TECH’te Sanal ve Artırılmış Gerçeklik, Yapay Zeka, Robotik, Internet of Things, Drone, E-Spor, E-Müzik, Evde Eğlence, 3D Yazıcılar, Oyun Ekipmanları, Start-up, Melek Yatırımcılar, Mobil Aplikasyon Sistemleri’nin son ürünleri katılımcılarla buluşuyor.

Teknoloji

Sosyal medyanın yeni trendi FaceApp ne kadar güvenilir?

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve insanların fotoğraflarını değiştirerek farklı görünümler kazanmasını sağlayan FaceApp’ın güvenilirliği sosyal medya kullanıcıları tarafından sorgulanıyor.

BOLD – Rusların geliştirdiği FaceApp uygulaması, Türkiye’de özellikle yaşlandırma efektiyle popüler oldu. Uygulamayı kullananlar fotoğrafları üzerinden yüzlerine sakal ekleme, makyaj yapma ya da cinsiyet değiştirme gibi efektleri tercih edebiliyor.

Son dönemde yaşlandırma efektiyle sosyal medyayı işgal eden uygulamanın ne kadar güvenilir olduğu ise kimi sosyal medya kullanıcıları tarafından güçlü bir şekilde dile getirildi.

BÜTÜN FOTOĞRAF GALERİSİNE ERİŞİM YOK

Özellikle kimi kullanıcılar, uygulamanın bütün fotoğraf galerilerine erişim sağladığını öne sürüyor ancak TechCrunch internet sitesi, yaptıkları testlerde uygulamanın böyle bir erişiminin olmadığını ortaya çıkardı.

Uygulama sadece tek bir fotoğrafa erişim sağlıyor; fotoğrafı kendi bulut sistemine yükleyerek gerekli değişiklikleri uyguluyor.

Faceapp uygulamaması,bütün dünyayı etkisi altına alan ve insanların fotoğraflarını değiştirerek farklı görünümler kazanmasını sağladı.

48 SAAT İÇİNDE SİLİNİYOR

Yazılımı piyasaya süren Rus Şirket, bu fotoğrafları farklı amaçlarla sisteminde sakladığı iddialarına ise her bir fotoğrafın bulut sisteminden 48 saat içinde silindiğini belirterek uygulamanın güvenli olduğunu savundu.

Şirketin CEO’su Yaroslav Goncharov yaptığı açıklamada, fotoğrafların bu amaçla kullanılmadığını söyleyerek fotoğrafları sadece düzenlemek için kullandıklarını söyledi.

Uygulamayı geliştiren St, Petersburg merkezli Wireless Lab şirketinden yapılan açıklamada ise “Her ne kadar araştırma – geliştirme departmanı Rusya’da bulunsa da, kullanıcı bilgileri Rusya’ya transfer edilmiyor” denildi.

FBI SORUŞTURMALI

ABD Senatosu’ndaki Demokratların lideri Chuck Schumer de FaceApp uygulamasının tehlikeli olabileceğini ve ABD vatandaşlarının kişisel bilgilerin ‘yabancı güçlerin eline geçebileceğini söyleyerek FBI’ın konuyu soruşturması yönünde çağrı yaptı.

Merkezi Rusya’nın St. Petersburg şehrinde olan şirketin sunucuları ise ABD’de yer alıyor.

Facebook: Milyonlarca Instagram şifresi, şifresiz bir şekilde depolandı

 

 

Okumaya devam et

Teknoloji

Bu elektrikli motosiklet birçok arabadan daha güçlü

Elektrikli motosiklet pazarının yeni yıldızı olarak görülen Curtiss Hades, 217 beygir güce ve 200 Nm’lik torka sahip. Bu değerler çoğu otomobilin kapasitesinin üzerinde.

BOLD – Daha önce Confederate için Wraith ve Hellcat motosikletleri tasarlayan J.T. Nesbitt, motosiklet tutkunları tarafından adı sıklıkla duyulan bir tasarımcı. Sanatçı bu defa, “iki tekerlekli minimalizmin nihai ifadesi” olarak nitelendirdiği Hades adlı motosiklet ile sahnede. Motosiklet, yeni fikirlerle dolu olmasıyla öne çıkıyor.

Tasarımcı, mümkün olduğu kadar fazla parçayı birden fazla amaçla kullanmayı denediği bu elektrikli motosiklet tasarımında 217 beygirlik yüksek bir güce ve 200 Nm’lik şaşırtıcı bir torka ulaşmayı başardı.

Motosikletin bu gücü kontrol ederken destek sağlayacak iri bir selesi yok. Onun yerine ince, arkaya doğru hafifçe yükselen ve altında da kırmızı renkli, yuvarlak arka farların olduğu bir sele tercih edilmiş.

Motosikletin altında, normalde motorun olduğu yerde batarya duruyor. Bataryayı kadro borusuna, normalde yakıt tankının bulunduğu bölgeye bağlayan bir kolon yok. Motosikletin gövdesi bir tabancaya, bataryası da eski usül, döner mekanizmalı şarjörüne benziyor.

Motosiklet bu haliyle, son 100 yılda motosikletlere ilgi duymuş herkes için bir garip görüntüye sahip.

Hades’in ön tarafı, Curtiss’in sık sık kullandığı gidon borusuna sahip. Ön çamurluğun üzerine kapanan bu yapı sayesinde motosiklet daha az malzeme kullanılarak ve daha hafif şekilde üretilebiliyor. Süspansiyonu ise farların altındaki tek parça şok emici sağlıyor.

Motosikletin ön tarafındaki pençevari yapı, arka tarafta da kendini tekrar ediyor. Merkez eksene göre simetrik olan bu yapı, süspansiyon ne yaparsa yapsın bel bölgesinin sıkıntı yaşamamasını sağlıyor.

Bu motosikletin iddia ettiği kadar minimalist olduğunu savunmak kolay değil. Öte yandan, genel olarak elektrikli motosikletler büyük çirkin iki tekerlekli kutulardan hallice üretildikleri için geleceğe dair bir umut, genel bir tasarım dili oluşturulması için atılmış bir ilk adımı oluşturuyor.

Hades, 2020 yılında 75 bin dolarlık etiketiyle satışa çıkacak. Bu biraz tuzlu fiyatı gözden çıkarabilenlerden firmanın bir diğer isteği de WeFunder’da kendilerinin hisselerinden almaları. Böylece Hades, CAD tasarımlarından gerçek bir seri üretim motora dönüşebilir.

Okumaya devam et

Teknoloji

WhatsApp’ın güvenlik açığı, fotoğraf ve videoları ele geçirmesine neden olabilir

WhatsApp ve Telegram’daki güvenlik açığı hackerların özel fotoğraf, video ve sesli notları görmesine ve suistimal etmesine neden olabilir. Android kullanıcıları tehdit altında.

BOLD – Siber güvenlik şirketi Symantec’ten araştırmacılar, “Medya Dosyası İstismarı” zayıflığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar bunun popüler mesaj uygulamasının Android versiyonunu etkileyeceğini iddia etti.

Araştırmacılar eğer bu açıktan istifade edilirse saldırganların WhatsApp ya da Telegram kullanıcılarının “hassas içeriklerini kişisel kazanç ya da zarar vermek için suistimal edip kullanabileceği” konusunda uyardı.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME

Öte yandan, iki mesajlaşma uygulaması da kullanıcılarına gönderenin kimliğini korumak için tasarlanan ve hackerların mesajların içeriğine ulaşmasını engelleyen uçtan uca şifreleme güvencesi sağlıyor.

Symantec araştırmacıları bulgularına dair yaptıkları detaylı açıklamada, “Yeni nesil anlık mesajlaşma uygulamalarının içerik manipülasyonu ve gizlilik risklerine karşı bağışıklığı olduğu yaygın bir düşünce. Uçtan uca şifreleme iletişimin bütünlüğü açısından etkili bir mekanizma olsa da, eğer şifrede uygulama düzeyinde hatalar varsa bu mekanizma yeterli olmaz” denildi.

Araştırmacıların ortaya koyduğu güvenlik açığı kötü niyetli kişilerin içeriğin şifrelenmesinden önce veya sonra bu açıktan faydalanarak medya dosyalarına ulaşmasına ve bu dosyaları kullanmasına neden olabilir.

ANDROID’İN İHMALİ VAR

Sorun WhatsApp’ta Android’in ihmalinden kaynaklanırken Telegram’da ise “Galeride Sakla” özelliği açılırsa etkili oluyor.

Symantec araştırmacıları iki uygulamanın da kullanıcılarını Medya Dosyası İstismarı’ndan koruyacak bir önlemi olmadığı konusunda uyardı.

Google’ın bir sonraki mobil işletim sistemi Android Q’da güvenlik açığının istismarını önlemeye yardımcı olacak değişiklikler yapılabilir. Yine de uygulamaların kullanıcıları da mağdur olmamak için harekete geçebilir.

Araştırmacılar, “Kullanıcılar medya dosyalarının başka bir alanda depolanmasına izin veren özelliği devre dışı bırakarak Medya Dosyası İstismarı riskini azaltabilir” dedi ve kullanıcılara uygulamaların ayarlarını değiştirme önerisinde bulundu.

Facebook ve WhatsApp gruplarında en çok siyaset konuşanlar Türkler

Okumaya devam et

Popular