Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Çocuklarınızın teknoloji ilişkisini denetleyin

Yeşilay, başlayan yaz tatilinde ailelere çocuklarının verimli bir yaz tatili geçirmelerini sağlamak için tatili planlayıp, teknoloji ile ilişkilerini denetlemelerini önerdi.

BOLD – Okulların kapanmasıyla birlikte yaklaşık iki buçuk aylık yaz tatiline giren yaklaşık 18 milyon öğrenci, yoğun geçen eğitim ve öğretim yılının stresini atmaya hazırlanıyor. Her tatilde olduğu gibi bu dönemde de çocuklar için bilgisayar ya da mobil oyunlar günlük aktiviteleri arasında daha fazla yer kaplayacak. Çocukların ve gençlerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeleri ruhen ve bedenen gelişimleri için oldukça önem arz ediyor. Bu nedenle teknolojiyi de yararlı şekilde kullanmak ve zararlarından uzak tutmak için ebeveynlere önemli görevler düşüyor.

AİLELERE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, yaz tatilinin çocuklar için bir iyi bir fırsat olduğunu belirterek, bu dönemi hem dinlenebilecekleri hem de kişisel gelişimleri için birçok sosyal faaliyete katılarak değerlendirebileceklerini ifade etti. Spor yapmak, kültürel aktivitelere katılmak, seyahat etmek, arkadaşlarla zaman geçirmek ve kitap okumak, tüm bunlar için ailelerin planlı hareket etmesi gerektiğini ve onlara bu ortamı sağlayabilmenin ön koşulunun da teknolojik araçlardan mümkün olduğunca uzak kalmalarını sağlamak olduğunun altını çizen Öztürk ebeveynlere bu konuda tavsiyelerde bulundu.

KONTROLSÜZ KULLANIM BAĞIMLI YAPIYOR

Prof. Dr. Öztürk; bilinçli, kontrollü kullanım ve çocukların internette nasıl vakit geçirdiğini bilmesine katkı sağlayacak bir takip, kontrol sürecinin de aileler için önemine dikkat çekti. Kontrolsüz ve ihtiyaç dışı kullanımın teknoloji bağımlılığına sebep olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, bu nedenle de çocukların okul döneminde bu cihazlardan yoksun bırakılıp, tatilde de sınırsız kullanımına izin verilmesinin son derece yanlış olduğunu vurguladı.

OYUN BAĞIMLILIĞI BİR HASTALIK

Öztürk, “Oyun oynama bozukluğu” ya da “oyun bağımlılığı”nın, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 72’inci Sağlık Genel Kurulu’nda bir hastalık olarak tanımlanması kabul edildiğini belirtti. Öztürk, “Bilgisayar ve oyun bir ihtiyaç. Bağımlı olmadan da oyun oynanabilir. Ancak, çocukları oyun bağımlısı olan aileler evlatlarını asla cezalandırmamalı. Tam tersine, tedavi için çocuklarının yanında ve onlara destek olmalılar” dedi.

EBEVEYNLER TÜM GÜNLERİNİ TELEFONLA GEÇİRMESİN

Ailelerin çocukları için plan yapmasının önemini ısrarla vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, çocukların internette geçirdiği vaktin aileler tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Öztürk, “Bu durumun da asla çocukların özel hayatına karışmak anlamına gelmiyor. Çünkü, bu bir kontrol mekanizmasıdır. Sokakta görebileceğinizden daha fazla anonim kimliğin sanal dünyada olması, interneti daha tehlikeli bir yer haline getirebilir. Çocuğun güvenliği için çok önemli bir konu. Bu nedenle de aileler teknoloji kullanımında çocuklarına rol model olmalı. Yani, bir anne ya da baba olarak elinizde tüm gün telefonunuzla vakit geçirdiğinizi çocuğunuzun görmesi, bu araçları çocuğunuz için çok masum kılıyor. Bir sınır belirlenecekse, tüm aile fertlerinin buna uyması gerekiyor.” diye konuştu.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular