Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kaşıkçı cinayeti raporu 26 Haziran’da BM’ye sunulacak

Birleşmiş Milletler yargısız infazlar araştırmacısı Agnes Callamard, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesi ilgili raporunu açıklayacak.

BOLD – Agnes Callamard, Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de başkonsoloslukta öldürülmesi ile ilgili uluslararası araştırmaya başkanlık etmişti. Callamard, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye yaptığı ziyaret sonrası yaptığı açıklamada kanıtların Suudi yetkililer tarafından “planlanan ve işlenen” acımasız bir cinayete işaret ettiğini söylemişti. Cinayet sonrası Kaşıkçı’nın cesedine veya parçalarına ulaşılamamıştı.

Türkiye’nin ABD’ye ve bazı ülkelere verdiği ses kayıtlarına işaret eden Callamard, kendisiyle birlikte adli tıp ve hukuk uzmanlarının Türk istihbaratı tarafından tespit edilen “ürpertici ve korkunç ses kayıtlarına” erişim imkanı olduğunu söylemişti.

RAPOR, BAZI DEVLET VE KİŞİLERİN CEZAİ SORUMLULUĞU KONUSUNDA TAVSİYELER İÇERECEK 

Callamard’ın raporunun hangi devlet ve kişilerin cezai sorumluluğu olduğu konusunda tavsiyeler içermesi de bekleniyor. Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’daki yönetime muhalif görüşleriyle biliniyordu.

Türkiye ile birlikte Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve batılı ülkeler cinayetten dolayı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ı suçlamışlardı. Suudi yönetimi ise suçlamaları reddetmiş cinayetle ilgili 11 alt düzeyli görevliyi suçlamış ve tutuklamıştı.

Agnes Callamard, Suudi Arabistan’daki gizli duruşmaları eleştirmiş ve yargılamaların şeffaflıktan yoksun olduğunu belirtmişti. Callamard, Suudi Arabistan yönetiminden tutuklananların isimlerini ve kendilerine yöneltilen suçlamaları açıklamasını açıklamaya çağırmıştı.

RAPOR, BM İNSAN HAKLARI KONSEYİNE SUNULACAK 

Callamard, hazırladığı raporu 26 Haziran’da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne sunacak. 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi’nin üyeleri arasında Suudi Arabistan da bulunuyor. Fransız vatandaşı Agnes Callamard, aynı zamanda New York Columbia Üniversitesi’nde “Küresel İfade Özgürlüğü” İnisiyatifinin başkanlığını yürütüyor.

BM, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili bağımsız soruşturma istedi

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular