Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dolar 5 dakika içinde 10 kuruş birden arttı

Yeni güne sert bir artışla 5.9250'yi test ederek başlayan dolar/TL, saat 06.55 ile 07.00 arasında 10 kuruş birden yükseldi.

Dolar/TL, ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne sert bir yükselişle 5.9250’yi test ederek başladı. Sabah saat 06.55’te 5.83 seviyelerinden işlem gören dolar/TL, saat 07.00 olduğunda 5.93’e yaklaşmış vaziyetteydi.

BOLD – Piyasada bu hafta sonu yapılacak İstanbul seçimleri beklenirken, ABD ile ilişkiler ana yön belirleyici konumunu sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yeni genişleme yanlısı adımlar atılabileceği açıklamaları ise piyasada iyimserliği destekleyen bir etken olarak öne çıkıyor.

Asya borsaları para politikası kararını bu akşam açıklayacak olan Fed’in ECB’yi izleyerek faiz indirimlerine kapı aralayacağı beklentisiyle 5 haftanın zirvesine çıktı.

Yatırımcılar doların Fed kararı sonrası gücünü koruyup koruyamayacağını izliyor olacak.

Fed’in bu akşam sonuçlanacak toplantıda para politikasında değişiklik yapmaması, ancak bir sonraki toplantının yapılacağı temmuz ayında faiz indirimine zemin hazırlaması bekleniyor.

Türkiye’nin kredi notunun Moody’s tarafından bir kademe indirilmesine belirgin tepki vermeyerek haftaya 5.90’lı seviyelerin üzerinde başlayan dolar/TL dün de düşüşünü sürdürerek günü 5.84’lü seviyelerde tamamlamıştı. Kur bu sabah ise güne saat 5.9250’yi test ederek başladı.

Bankacılar yükselişte son dönemde olduğu gibi ABD Türkiye ilişkilerinin belirleyici olduğunu söylüyor. Kur saat 09:50 itibarıyla 5.8625 seviyesinde yer aldı.

Dolar/TL, bu ay içinde 5.6605’i test ettikten sonra geçen hafta Cuma günü 5.9340’a kadar yükseldi. Hem düşüş, hem yükselişte belirleyici ABD ile ilişkiler oldu.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD ile ilişkiler yakından takip ediliyor. Hatırlarsınız yerel seçimlerden önce iki ülke arasında bir gerilim yaşanmayacağı beklentisi TL’de hatırı sayılır bir iyimserlik getirmişti. Ancak son günlerde ise bunun tam tersi yaşanıyor” dedi ve ekledi:

“Bugün de olumsuz bir haber akışı görüyoruz. Yeni yaptırımlar değerlendirildiğine dair haberler TL’de satış baskısı yarattı. Etki çok büyük diyemeyiz çünkü Trump-Erdoğan görüşmesi öncesi somut bir adım beklenmiyor. Ancak önümüzdeki dönemde ABD ile ilişkiler piyasanın ana gündem maddesi olarak kalmaya devam edecek.”

Bloomberg’de bugün yer alan haberde Trump yönetiminin Türkiye’nin S-400 alımına karşı Türkiye’ye uygulanabilecek 3 yaptırım paketini değerlendirdiği belirtildi. Haberde ABD yaptırımlarının en erken temmuz ayında uygulanabileceği belirtilirken, Trump’ın Erdoğan ile G-20 zirvesindeki görüşmeden önce bir karar almada isteksiz olduğu da kaydedildi.

Reuters’ta dün yayımlanan bir habere göre de ABD Savunma Bakanlığının satın almadan sorumlu yetkilisi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle Washington’ın F-35 parçaları üreten Türk şirketlere ek olarak diğer Türk savunma şirketlerine finansal yaptırımlar getirme seçeneğini değerlendirdiğini söylemişti.

Ekonomi

Rekor kıran euro 10 TL’ye ilerliyor

Her gün yeni rekorlar kıran dolar ve euro, bugün de rekorlarını yeniledi. Dolar 8.26’dan, euro ise 9.71’den işlem görüyor. 

BOLD – Dün, en düşük 8,08, en yüksek 8,20 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,2 değer kazancıyla 8,18’den tamamladı. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 8,26 seviyelerine kadar yükseldi.

Euro ise yüzde 0,4 artışla 9,71’den, sterlin/TL yüzde 0,4 değer kazancıyla 10,74’ten satılıyor. Analistler, bugün açıklanan yılın 4. Enflasyon Raporu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın basın toplantısında verdiği mesajların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1,5 günlük tatil öncesinde piyasaların öğlene kadar açık olacağını hatırlatan analistler, yeni tip koronavirüs aşı çalışmaları, ABD’de teşvik paketi ve jeopolitik gelişmelere ilişkin gelişmelerin de gündemdeki yerini koruduğunu ifade etti.

Dolara krize inat TÜİK güven endeksinin arttığını açıkladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez dolarda havlu attı: Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok

Enflasyon tahminini yüzde 12.1’e yükselten Merkez Bankası, dolarla ilgili hedef açıklamaktan kaçındı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok” dedi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 9,4’e gerileyeceği tahmin edilmektedir” dedi.

SALGININ GETİRDİĞİ BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Koronavirüs salgınının seyrine ve ekonomi politikalarının etkilerine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirten Uysal, “Döviz kuru oynaklığı son dönemde artarken salgın dönemine özgü politikalardaki normalleşme adımlarıyla kredi büyümesi üçüncü çeyrek sonunda önemli ölçüde yavaşladı. Türkiye’nin risk primi dalgalı ve yüksek seyrediyor. Finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlandı. 3. çeyrekte iktisadi faaliyet V tipi belirgin bir toparlanma kaydetti. Mal ihracatındaki güçlü toparlanmaya karşın hizmet gelirlerindeki düşüş ithalattaki yükselişle cari işlemler açığı arttı” dedi.

ENFLASYONDA BEKLENTİ 8.9’DAN 12.1’E YÜKSELDİ

2020 yılı sonunda muhtemelen pozitif büyüme göreceklerini belirten Uysal, “İktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma iş gücü piyasasına yansımaya başlamakla birlikte istihdam salgın öncesi seviyelerin altında seyrediyor. Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 11,1 ile yüzde 13,1 aralığında (orta noktası yüzde 12,1), 2021 yılı sonunda yüzde 7,1 ile yüzde 11,7 aralığında (orta noktası yüzde 9,4) gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi. Bir önceki beklenti bu yıl için yüzde 8,9, gelecek yıl için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu.

DÖVİZ KURU SEVİYESİ İLE HEDEFİMİZ YOK

Kurdaki yükselişle ilgili Uysal, “Döviz kurundaki hareketler bir çok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası finansal istikrar ve fiyat istikrarı açsından konuya yaklaşıyor. Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucunu görmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz. Ciddi sıkılaştırma politikası yürüttük bunun etkilerini kısmen gördük hala da sıkılaştırma eğilimimiz devam ediyor” dedi.

AKP için İstanbul’da kazan kaynıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Berat Albayrak: Battık diyenlere inat ekonomimize güven artıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası “Battık, bittik diyenlere inat, ekonomimize güven artıyor” dedi.

BOLD – Ülke ekonomisi ne dair beklentileri ölçen ve 100,0 seviyesi altının daha negatif, 100,0 seviyesi üzerinin ise pozitif, olumlu gidişat olduğunu gösteren Ekonomik Güven Endeksi, Ekim ayında 92,8 seviyesine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.

Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, twitter hesabından mesaj yayınlayarak, “Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 88,5 iken Ekim’de yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi” dedi.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Popular