Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Elektronik sigara ağzında patlayınca çenesi kırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde yaşayan 17 yaşındaki bir gencin elektronik sigarası ağzında patladı. Çenesi kırılan ve pek çok dişi sökülen talihsiz genç 6 hafta boyunca tedavi görecek.

ABD’de 17 yaşındaki bir gencin elektronik sigarası ağzında patladı. Çenesi kırılan talihsiz gencin pek çok dişi de söküldü.

BOLD – Elektronik sigaraların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bu ürünlerin güvenliği pek çok alanda da tartışma konusu oldu. Henüz çok yeni olan elektronik sigaraların uzun dönemli etkilerinin bilinmeyişi, sağlık açısından risklerinin neler olduğunun anlaşılmasını zorlaştırıyor.

Likitlerde kullanılan tatlandırıcı aromalar da sürekli tartışılıyor. Ancak elektronik sigaranın gündeme gelmesine neden olan durum bu kez tamamen farklı.

ABD’nin Utah eyaletinde yaşanan olayda 17 yaşındaki bir gencin ağzında elektronik sigara patladı. Patlamanın şiddeti çocuğun çenesini kırmaya, dişlerini dökmeye ve talihsiz gencin ağzında geniş yaraların açılmasına neden oldu.

Genç, yaklaşık 2 saat sonra sağlık merkezine geldi. Salt Lake City Çocuk Hastanesi’nde ilk müdaheleyi yapan Doktor Katie Russell, yaşanan olayın boyutlarını, “Bu genci görene kadar bir elektronik sigaranın neler yapabileceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Çenenizi kırmak için çok fazla güç gerekiyor” ifadeleriyle gözler önüne serdi.

Yapılan müdahalelerle ilgili de açıklamalarda bulunan Russell, diş yuvalarının fazlasıyla tahriş olduğunu tespit ettikleri için bazı dişleri de çektiklerini, kırılan çeneyi sabitlemek içinse diş etlerinin altına bir plak yerleştirdiklerini söyledi.

Talihsiz gencin çenesinin düzelmesinin 6 haftayı bulabileceğini belirten Russel, çenenin şimdilik kapanmadığını ancak bu durumun normal olduğunu, kalıcı bir hasar beklemediklerini dile getirdi.

Elektronik sigaralara güç veren lityum iyon piller, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon gibi elektronik cihazlarda da kullanılmalarıyla biliniyor. Bu pillerin yapısı hem şarj edilebilirlik hem de uzun ömürleri nedeniyle pek çok alanda kullanım avantajı sağlıyor.

Ancak söz konusu piller bununla birlikte bazı riskler de içeriyor. Yüksek sıcaklık, sıvı teması, pillerin dış kısımlarında bulunan kaplamaların soyulması gibi durumlar, bu pillerin tutuşup patlamalarına neden olabiliyor.

Bu yüzden özellikle pillerin sağlam bir şekilde korunduğundan emin olmak gerekiyor. Pillerin kaplamalarında hasar varsa bu kaplama değiştirilmeli ya da yeni bir pil alınmalı.

Lityum iyon pilleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak, bu pillerin dış etkenler nedeniyle ısınmasına neden olacaktır. Bu ısınma, patlamaya yol açabilir.

Kullanıma bağlı olarak pillerin ısınması da patlamaya yol açabilir. Elektronik sigara, dizüstü bilgisayar ya da bu tip pilleri içeren herhangi bir ürün kullanılıyorsa, uzun süreli kullanımların pillerin ısınmasına neden olacağı unutulmamalı.

Dünya

Afganistan’da ABD’nin şart koştuğu bir haftalık kısmi ateşkes devreye giriyor

Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. Anlaşma uyarınca ilk etapta taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

BOLD – Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. İlk etapta ABD’nin talebi doğrultusunda taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

Çatışmasızlık durumunun kalıcı olmasının ülkedeki Amerika ve uluslararası güce bağlı askerlerin çekilmesiyle sonuçlanması umuluyor.

Katar’da barış görüşmeleri için bulunan ve Afganistan’daki Taliban liderleri de çatışmasızlık konusunda varılan uzlaşıyı doğrulamışlardı.

Taliban’ın üzerinde uzlaşıya varılan bir haftalık çatışmasızlık anlaşması konusunda resmi bir açıklama yapması da bekleniyor.

Washington, ABD ile Taliban arasında barış anlaşmasının imzalanabilmesi için öncelikle şiddetin azaltılmasını talep ediyordu. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Taliban’ın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilmek için yedi gün sürenin yeterli olacağını belirtmişti.

Taliban Afganistan’da bir haftalık kısmi ateşkesi kabul etti

Okumaya devam et

Dünya

Libya ortak askeri komite toplantıları Cenevre’de yeniden başladı

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı amaçlayan Cenevre’deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının yeniden başladığını duyurdu.

BOLD – BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Sözcüsü Jean El Alam, “Bugün Cenevre’deki 5+5 formatındaki askeri komite toplantılarının yeniden başladığını teyit ediyorum.” dedi.

Sözcü El Alam, toplantıların ne kadar süreceğini bu aşamada kestiremediklerini belirterek, “Bildiğiniz üzere müzakerelerde her şey mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

BM nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Başkanlık Konseyi, ülkenin doğusunda kontrolü elinde tutan Halife Hafter’e bağlı milislerin salı günü Trablus Limanı’na düzenlediği saldırılar nedeniyle İsviçre’nin Cenevre kentindeki 5+5 formatında planlanan askeri komite toplantısına katılımını askıya almıştı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 3 Şubat’ta başlayan ve 5 üyesinin UMH, diğer 5 üyesinin de Halife Hafter’e bağlı silahlı grup Libya Ulusal Ordusu tarafından belirlendiği 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının ilk turu 8 Şubat’ta sona ermişti.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa, Doğu Akdeniz’de Rumlara destek için Kıbrıs’a uçak gemisi gönderdi

Fransa, Güney Kıbrıs’ın Limasol limanına uçak gemisi gönderdi. Fransa, Türkiye ve Güney Kıbrıslı Rumlar arasında doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlikte Rumlar’ı destekliyor.

BOLD – Rumlar ile Ankara arasındaki tansiyonun Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yüksek olduğu bir dönemde Güney Kıbrıs devlet televizyonu RIK, Fransız Deniz Kuvvetlerine ait Charles de Gaulle isimli uçak gemisinin Rum ordusu ile yapılan bir tatbikat sonrası Limasol’a geldiğini duyurdu.

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly de geçen hafta Kıbrıs’ı ziyaret ederek doğalgaz arama gerginliğinde AB üyesi Rumların yanında olduklarını ifade etmişti.

Kıbrıslı Rumlar, daha önce Fransız Total ve İtalyan Eni enerji şirketlerine tartışmalı bölgelerde doğalgaz arama ruhsatı vermişti.

Rus medyası: İdlib’de Türk zırhlı araçlarını Rus savaş uçakları vurdu

Okumaya devam et

Popular