Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kaşıkçı cinayeti için uluslararası soruşturma talebi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini araştıran Birleşmiş Milletler raportörü Agnes Callamard, cinayetin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması için uluslararası soruşturma istedi.

BOLD – Agnes Callamard, hazırladığı Cemal Kaşıkçı cinayeti raporunu Çarşamba günü Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne sundu. 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyinin üyeleri arasında Suudi Arabistan da bulunuyor. Suudi Arabistan’ın rapora bir cevap vermesi bekleniyor. BM İnsan Hakları Konseyi, 3 haftalık yaz sezonu çalışmalarını Pazartesi günü başlatmıştı.

BM SORUŞTURMASI NEDEN GEREKLİ? 

Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan öldürülmesi ile ilgili 101 sayfalık rapor, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve üst düzey görevlilerin cinayetten sorumlu olduğunu ortaya koymuştu.

Raporla ilgili BM İnsan Hakları Konseyi’nde konuşan Agnes Callamard, Kaşıkçı’nın üst düzey Suudi yetkililerin planladığı ve yürüttüğü bir operasyonla öldürüldüğünü söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın cinayeteki rolü ve Suudi Arabistan’da açılan dava ile ilgili konuşan Agnes Callard, “Bu tür temel sorulara cevap verilebilmesi için bir BM ceza soruşturması gerekli” dedi.

GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN CESEDİ HALA BULUNAMADI 

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve bir daha haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldüğünü Riyad yönetimi daha sonra bir açıklama ile kabul etmişti.

Cemal Kaşıkçı’nın cesedine ise hala ulaşılamadı.

SUUDİ YÖNETİMİ 11 KİŞİYE DAVA AÇTI 

Suudi Arabistan, cinayetle ilgili 11 kişiye dava açtı. Bunlardan 5’i için Suudi savcılığı idam cezası istedi.

Suudi yönetimi, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın cinayette rolü olduğunu iddialarını ise hiçbir zaman kabul etmedi.

KAŞIKÇI’NIN NİŞANLISI HATİCE CENGİZ’DEN BM GENEL SEKRETERİ’NE ÇAĞRI 

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’e çağrı yaparak bir BM soruşturması için konumunu kullanmaya çağırdı.

Hatice Cengiz, “Cemal’i öldürme emrini kim verdi ve kimler bunu biliyordu bilmek istiyorum… Cesedi nerede? Bunu bilmek istiyorum” dedi.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdulaziz Alwasil, uluslararası soruşturma taleplerini reddetti ve BM raportörü Agnes Callamard’ın raporunun önyargılı olduğunu belirtti.

CALLAMARD: CİNAYET MAHALLİ TEMİZLENDİ 

BM Raportörü Agnes Callamard, Suudi Arabistan’daki soruşturmalarda ciddi eksiklikler ve çelişkiler bulunduğunu söyledi.

İstanbul’a 15 Suudi ajanın geldiği bilinmesine rağmen, 11 kişiye dava açıldığını ve gelen ekibi yönlendiren olduğu vurgulanan Veliaht Prensin danışmanı Saud El-Kahtani’ye dava açılmadığını belirtti.

Türk yetkililerin İstanbul Başkonsolosluğu’nda araştırma yapmadan önce 17 kişinin binaya giriş yaptığının tespit edildiğini ifade eden Callamard, “Ulaşılacak bir tane sonuç var. O da cinayet mahallinin temizlendiği” dedi.

BM Kaşıkçı raporundan korkunç detaylar: Gövdeyi torbaya koymak mümkün mü?

Dünya

Recpect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor. 700’ü aşkın öğrencisi bulunan Enstitü, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

BOLD – ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor.
Sınırlı bir kadro ve kısıtlı imkanlarla önemli hizmetler veren okul, pandemi sürecinde online eğitim ile dünyanın dört bir köşesine ulaşma fırsatı yakaladı.

SEFERBERLİK BAŞLATILDI

2021’e 700’ü aşkın öğrencisi ile giren müessese, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek, mevcut eğitim kalemlerini artırabilmek ve alanında marka bir isim olabilmek için Ramazan vesilesi ile eğitimin önemini kavramış hayırseverlere özel bir program düzenliyor. “Bir mum da sen yak, seferberlik zamanı” gibi sloganlarla farkındalık oluşturan okul çalışanları ve gönüllüleri ramazan öncesi seferber oldu.

BARIŞ VE HUZURUN TEMİNATI BİREYLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Okulun misyonunu anlatan Tanıtım ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İmam Beytullah Çolak, “Azınlık durumda olduğumuz bu hakim kültürün içinde kendi değerlerimizle varolabilmek, evlatlarımıza aktarabildiğimiz öz değerlerimizle istikbale yürüyebilmek, içinde bulunduğumuz topluma ve insanlığa faydalı olabilmek için Respect’i çok daha etkin ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor” dedi. Çolak, okulun vizyonu arasında yeryüzünde barış ve huzurun teminatı kanaat önderleri yetiştirmek, genel İslami ilimler üzerine master seviyesinde eğitim vermek, üniversite, hastahane, askeriye, hapishane, itfaiye gibi kurumlarda manevi bakım rehberleri (chaplainler) yetiştirmek, çağı yakalamış aydın din adamları hazırlamak olarak sıraladı.

BAĞIŞ VE TANITIM PROGRAMI YAPILACAK

Recpect Enstitüsü (Respect Graduate School) 18 Nisan Pazar günü Türkçe olarak ikincisini yapacağı burs, bağış ve tanıtım programının konuşmacıları Gazeteci Kerim Balcı, İlahiyatçı yazar Reşit Haylamaz, tv programcısı Dr. Figen Es ve Chaplain Öğretim üyesi Doçent Dr. Salih Yücel olacak. Programda okulun çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin de görüşlerini paylaşacaklar.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Dünya

Milli Görüş, Strasbourg’ta inşa ettiği cami için talep ettiği 2,5 milyon euro yardımdan vazgeçti

Fransa’da cami inşası için Strasbourg Belediyesi’nden 2,5 milyon euro almaya hazırlanan Milli Görüş Derneği, mali destek talebinden vazgeçti. Derneğe yapılacak yardım, Fransa İçişleri Bakanı’nın tepkisini çekmişti.

BOLD – Fransa’da Strasbourg Belediye Meclisi’nin Milli Görüş’e ait bir caminin inşası için 2,5 milyon euro mali yardımda bulunma kararıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Strasbourg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian, Milli Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’nun (CIMG) mali destek talebini geri çektiğini duyurdu. Belediye Başkanı Barseghian, CIMG’nin, ‘finansman planını sağlamlaştırma ihtiyacı’ nedeniyle böyle bir karar aldığını belirtti. Milli Görüş derneğine ödenmesi gündemde olan kamu parası nedeniyle Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Strasbourg Belediye Başkanı Barseghian’ı yabancı ülkelerin Fransız topraklarına ‘karışmasına’ yardımcı olmakla suçlamıştı.

İLKELER BEYANNAMESİNİ İMZALAMAMIŞTI

CIMG’nin Fransa’da hükumetin ülkedeki Müslüman derneklerle kararlaştırdığı dini ilkeler beyannamesini imzalamayı reddettiğini hatırlatan Bakan Darmanin, hükumetin bölgedeki en üst düzey temsilcisi olan Josiane Chevalier’den tartışmalı mali destek kararının durdurulması için mahkemeye başvurmasını istemişti. Strasbourg Belediye Başkanı ise yapacakları mali desteğin, bu beyannamenin CIMG tarafından imzalanması şartına bağlı olduğunu savunmuştu.

FRANSA İMAMLARI GERİ GÖNDERMEYE HAZIRLANIYOR

Fransa’da Müslüman federasyonlarının çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi, hükumetin talepleri doğrultusunda geçen Ocak ayında ‘Fransa İslamı’ ilkeler beyannamesini kabul etmiş, ancak Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fransa Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve CIMG dâhil üç Müslüman kuruluş beyannameyi imzalamayı reddetmişti.

Yaklaşık 5 milyon kişiyle Avrupa’daki en büyük Müslüman cemaate ev sahipliği yapan Fransa’da hükumet, Müslüman cemaatleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı ülkelerin etkilerinden ve radikal unsurlardan arındırmayı ve “Fransa İslam”ı oluşturmayı hedefliyor. Fransa hükumeti, ülkede görev yapan ve Türkiye, Fas ve Cezayir’den gönderilmiş 300 kadar imamın da geri gönderilmesini planlıyor.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin Indianapolis kentinde silahlı saldırı: Saldırgan dahil 9 ölü

ABD’nin Indianapolis şehrinde bulunan bir kargo şirketinin hangarında kalabalığa ateş açan bir kişi en az 8 kişiyi öldürdü 6 kişiyi de yaraladı. Kimliği belirsiz saldırganın olay sonrası aynı silahla kendini vurduğu kaydedildi.

BOLD – ABD’nin Indianapolis kentinde Fedex kargo şirketinin binasında çevreye ateş açıldı. Polis yetkilileri, saldırgan dahil 9 kişinin öldüğünü çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Cuma sabahı 02.45 civarında yaşanan olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edilirken, olay mahalline girmeye çalışan Fedex çalışanlarının yakınlarının civarda bir otelde tutulduğu kaydedildi.

Indianapolis Polis Karakolu görevlisi Genae Cook, saldırıda zanlı dahil toplamda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralının da hastaneye kaldırıldığını, kurşun isabet eden yaralılardan birinin ise durumunun ağır olduğunu söyledi.

Kargo devi Fedex’ten yapılan açıklamada, “Öncelik her zaman güvenliğimiz. Hayatını kaybeden çalışanların ve yaralıların ailelerine başsağlığı diliyoruz. Polis ekipleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Bilgi aldıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağız” denildi.

Fedex’te çalışan bir görgü tanığı televizyona verdiği röportajında, silahlı birinin depoya gelerek etrafa defalarca ateş ederek ilerlediğini, yerde de hareketsiz yatan bazı insanlar gördüğünü ve oradan kaçtığını söyledi.

Silahlı kişinin yalnız olduğu ve çevreye ateş açtıktan sonra kendisini öldürdüğü bildiriliyor.

ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta göreve geldiğinden bu yana ilk kez bireysel silahlanma konusunda atılacak adımları açıklamıştı.

Atılacak adımlar arasında; belli silahlarla ilgili kurallar konması, silah satılacak kişilerin geçmişinin gözden geçirilmesi ve yerel düzeyde şiddetin önlenmesi için yeni önlemler alınması da vardı.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0