Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kaşıkçı cinayeti için uluslararası soruşturma talebi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini araştıran Birleşmiş Milletler raportörü Agnes Callamard, cinayetin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması için uluslararası soruşturma istedi.

BOLD – Agnes Callamard, hazırladığı Cemal Kaşıkçı cinayeti raporunu Çarşamba günü Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne sundu. 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyinin üyeleri arasında Suudi Arabistan da bulunuyor. Suudi Arabistan’ın rapora bir cevap vermesi bekleniyor. BM İnsan Hakları Konseyi, 3 haftalık yaz sezonu çalışmalarını Pazartesi günü başlatmıştı.

BM SORUŞTURMASI NEDEN GEREKLİ? 

Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan öldürülmesi ile ilgili 101 sayfalık rapor, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve üst düzey görevlilerin cinayetten sorumlu olduğunu ortaya koymuştu.

Raporla ilgili BM İnsan Hakları Konseyi’nde konuşan Agnes Callamard, Kaşıkçı’nın üst düzey Suudi yetkililerin planladığı ve yürüttüğü bir operasyonla öldürüldüğünü söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın cinayeteki rolü ve Suudi Arabistan’da açılan dava ile ilgili konuşan Agnes Callard, “Bu tür temel sorulara cevap verilebilmesi için bir BM ceza soruşturması gerekli” dedi.

GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN CESEDİ HALA BULUNAMADI 

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve bir daha haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldüğünü Riyad yönetimi daha sonra bir açıklama ile kabul etmişti.

Cemal Kaşıkçı’nın cesedine ise hala ulaşılamadı.

SUUDİ YÖNETİMİ 11 KİŞİYE DAVA AÇTI 

Suudi Arabistan, cinayetle ilgili 11 kişiye dava açtı. Bunlardan 5’i için Suudi savcılığı idam cezası istedi.

Suudi yönetimi, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın cinayette rolü olduğunu iddialarını ise hiçbir zaman kabul etmedi.

KAŞIKÇI’NIN NİŞANLISI HATİCE CENGİZ’DEN BM GENEL SEKRETERİ’NE ÇAĞRI 

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’e çağrı yaparak bir BM soruşturması için konumunu kullanmaya çağırdı.

Hatice Cengiz, “Cemal’i öldürme emrini kim verdi ve kimler bunu biliyordu bilmek istiyorum… Cesedi nerede? Bunu bilmek istiyorum” dedi.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdulaziz Alwasil, uluslararası soruşturma taleplerini reddetti ve BM raportörü Agnes Callamard’ın raporunun önyargılı olduğunu belirtti.

CALLAMARD: CİNAYET MAHALLİ TEMİZLENDİ 

BM Raportörü Agnes Callamard, Suudi Arabistan’daki soruşturmalarda ciddi eksiklikler ve çelişkiler bulunduğunu söyledi.

İstanbul’a 15 Suudi ajanın geldiği bilinmesine rağmen, 11 kişiye dava açıldığını ve gelen ekibi yönlendiren olduğu vurgulanan Veliaht Prensin danışmanı Saud El-Kahtani’ye dava açılmadığını belirtti.

Türk yetkililerin İstanbul Başkonsolosluğu’nda araştırma yapmadan önce 17 kişinin binaya giriş yaptığının tespit edildiğini ifade eden Callamard, “Ulaşılacak bir tane sonuç var. O da cinayet mahallinin temizlendiği” dedi.

BM Kaşıkçı raporundan korkunç detaylar: Gövdeyi torbaya koymak mümkün mü?

Dünya

Hollanda Prensesi askere çağrıldı

Hollanda’da yapılan kanuni düzenleme ile Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu, 17 yaşındaki 100 bin genç kadın cinsiyet eşitliği kapsamında askere çağrılacak

BOLD – Hollanda’da, cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Hollanda basının da yer alan haberlere göre, ülkede bu haftadan itibaren Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadın askeri celp kağıtlarını almaya başlayacak.

Ülkede aktif askerlik hizmeti 1997 yılında kaldırıldı. 2018’de kabul edilen bir kanun değişikliği, cinsiyet eşitliği kapsamında genç kadınlara da 17 yaşında geldiklerinde askerliği zorunlu hale getirdi.

Yine kanuna göre kadınlar 45 yaşına kadar, savaş halinde orduya çağrılabilecek. Mevcut durumda kadınlar askeri personelin yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsünün, Hollanda yayın kuruluşu NOS’a verdiği bilgide “Düzenlenen kanunla kadınları ordudaki sayısı biraz artıyor. Ancak ordu işi isteyen kadınlar bulmak çok zor” dediği öğrenildi.

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Okumaya devam et

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Popular