Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Bu hafta vizyonda 8 yeni film var

28 Haziran 2019 vizyon haftasında Türkiye’deki sinemalarda 8 yeni film gösterime giriyor. İşte haftanın filmleri…

ANNABELLE 3

Warner Bross’un Amerikalı paranormal araştırmacıları Ed ve Lorraine Warren’ın gerçek yaşam öyküleri etrafında kurguladığı Conjuring evreni 2013’te James Wan yönetiminde başlamıştı. Annabelle 3 bu evrenin son filmi.

Warren’lar tarafından bir odaya kapatılan Annabelle adlı kötü ruhlu bebek etrafındaki diğer şeytani ruhları uyandırır ve Warren ailesinin canını yakacak bir hedef seçer: Ailenin 10 yaşındaki kızı Judy…

GEÇMİŞ OLSUN

“28 Gün Sonra” filmini Türkler yaparsa bir de komedi olmasına karar verirlerse ne olur diye merak ediyorsanız “Geçmiş Olsun” tam size göre! Bir kazada komaya girip 3 yıl sonra uyanan Saffet’in ilk düşündüğü sevgilisi Tuğba’ya kavuşmaktır. Ama o iş o kadar kolay değildir. Çünkü Saffet komadayken bir virüs insanlığın neredeyse tamamını yok etmiştir. Tuğba’nın sağ kalan az sayıdaki insandan biri olduğunu öğrenen Saffet sevdiğine kavuşabilmek için bir sürü maceraya atılacaktır.

YESTERDAY

İstediği çıkışı bir türlü yapamayan yetenekleri sınırlı müzisyen Jack Malik, gizemli bir elektrik kesintisi sonrası sıra dışı bir şey fark eder: Dünyada Beatles’ı hatırlayan bir tek kendisi kalmıştır. Bu durumu lehine kullanmaya karar veren Jack, müzik tarihinin en ünlü grubunun şarkılarını kendi besteleri gibi söylemeye başlar. Sonunda büyük bir üne kavuşur ama bunun da bir bedeli olacaktır.

ATEŞLE OYNAYANLAR

Babasına ait kafede hem garson hem idareci olarak çalışan Ella’nın hayatı kumarbaz Abel’le tanışınca bambaşka bir yöne girer. Hayat ve insanlar konusunda çok fazla deneyimi olmayan Ella, bir süre sonra Abel’in peşinde kurtulmak istediği ama daha derine battığı bir yaşamla yüzleşmeye başlar.

SAHİR DEEP WEB

Genç bir kadın olan Meltem uzun bir ilişkiyi bitirdikten sonra yeni bir çevre içinde kendini yeniden tanımaya başlar. Bu sırada içinde uyanmaya başlayan gizemli bir güç onu başa çıkılması zor problemlerle karşı karşıya bırakacaktır.

LAUREL İLE HARDY/STAN AND OLLIE

Dünyanın en iyi komedi ikilisi olarak bilinen Laurel ile Hardy’nin tam isimleriyle Stan Laurel ve Oliver Hardy’nin gerçek yaşam öyküsünü beyaz perdeye aktaran biyografik filmde Steve Coogan Stan Laurel’i canlandırırken John C. Reilly ise Oliver Hardy’e hayat veriyor.

İkilinin 1953 yılında çıktıkları son turneye odaklanan film, sevilen ikilinin kariyerlerinin yanı sıra özel yaşamlarına ve yaşadıkları problemlere de değiniyor.

İFRİT

Yerli korkunun bir türlü vazgeçemediği “cin” öykülerinden biri daha. Bir kaza sonrası engelli kalan Gökhan, sevgilisinin kendisinden ayrılmasına çok içerler ve onu geri döndürmek için büyü yaptırır. Bu büyü sonrası genç kadına musallat olan varlıklar ise onu çok tehlikeli biri haline getirir.

KAHRAMAN PRENS SUALTI MACERALARI

Genç Sadko, köylü bir ailenin oğludur. Ailesi gibi tarlada çalışmak istemeyen Sadko’nun yapmak istediği tek şey arp çalmaktır. arp çalması için Prens’in sarayına çağrılan Sadko’dan istenilen şey, Prens’in kızı Nastya kendisine uygun eş seçeceği sırada bir köşede oturup arp çalmasıdır. Ancak Nastya, gelen taliplerinden kimseyi beğenmez, sadece Sadko’dan etkilenir. Bu durumdan rahatsız olan Sadko ise çareyi Nastya’dan, saraydan ve düğünden kaçmakta bulur. Kendisini denizin dibinde bulan Sadko, burada konuşkan bir papağan olan Jacob ile tanışır. Ancak buradaki durum da pek iyi değildir. Kötü kraliçe, Deniz Krallığı’nı ele geçirmiştir. Eve geri dönmeye çalışan Sadko, bunu başarabilmek için Jacob ile birlikte kraliçeyi yenmek zorundadır.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Hakkâri’deki tarihi kiliseler ‘Sahipsiz Çığlık’ belgeseliyle kayıt altında

Bir zamanlar Hakkâri’de yaşayan Asuri ve Nasturiler’den geriye kalan kiliseler, gazeteci Emin Sarı’nın iki aylık çalışması sonucu “Sahipsiz Çığlık” isimli belgeselle kayıt altına alınıyor.

BOLD– Hakkâri ve ilçelerinde bulunan ve Süryani cemaatine ait toplam 150 kilisenin büyük bir kısmı tamamen yıkıldı. 30 civarında kilise ise defineciler tarafından tahrip edildi. Emin Sarı hâlâ kısmen ayakta duran bu kiliselerle ilgili 40 dakikalık “Sahipsiz Çığlık” adlı bir belgesel çekti.

KİLİSE VE MANASTIRLAR YOK OLMAK ÜZERE

Kültür Servisi’nin haberine göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘Demokrasi İçin Medya / Medya İçin Demokrasi’ projesi kapsamında alınan destekle çekilen belgeselde Nasturilerin Merkezi Kilisesi Kocranıs, Şemdinli’deki Dêra Reş gibi kiliselerde başlayan çekimler Kırıkdağ (Dêze) Vadisi’nde bulunan Mar Şalita Manastırı’nda tamamlandı.

Projeyi yürüten Emin Sarı Hakkâri’deki kilise ve diğer dini yapıların sahipsiz olduğunu dile getirirken “Kilise ve manastırların önemli bir kısmı yıkılmak üzere. Bunlar korunmuyor. Umudum o ki bu belgesel aracılığı ile bu yapılara ilgi olur. Hem Asuri halkını tanıtmak istiyoruz hem de bu kiliselerin korunması için bir çalışma başlatılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ESKİDEN BURADA YAŞAM VARDI

Belgeselde kiliseler ve diğer yapılar ile ilgili söz alan Hakkârili Gazeteci Vasfi Ak ise, “Dêze mıntıkası 15 köyden ibaret bir yer. Bulunduğumuz manastır Asuriler ait çok eski bir yapı. Bu yapı bir çeşme üzerine kurulmuş. Burası bir yaşam alanıydı. Yemekhanesi vardı. Zamanında 200 keçi beslenmiş. Bütün bunlar zenginliktir. Çok kutsal yer burası ancak ne yazık ki yıkılmak ile karşı karşıya. Umarım ki sahip çıkılır, korunur. Kültür Bakanlığı ve Kültür Müdürlüğü’nün bu gibi yerleri korumasını istiyoruz.” sözleriyle tarihi yapıların karşı karşıya bulunduğu tehlikeye dikkat çekti.

Kürtçe çekilen belgeselin yayın tarihi ile ilgili olarak açıklama yapan Emin Sarı “Hakkâri ve ilçelerinde şimdiye kadar 10 kilisede çalışma yaptık. Genç bir ekiple beraber çalıştım. Nasturiler konusunda araştırma yapan araştırmacılar ile çalıştım. Artık sona geliyoruz. Bir ay içerisinde belgeselimizi kamuoyuna sunacağız.” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Bizimkiler dizisinin Abbas’ı Hikmet Karagöz hayatını kaybetti

Bir dönemin fenomen dizisi Bizimkiler’de canlandırdığı Abbas karakteriyle akıllarda yer eden Hikmet Karagöz, hayatını kaybetti. Haberi, oyuncunun kızı Zeynep Karagöz duyurdu.

BOLD– Ressam, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Hikmet Karagöz, 73 yaşında hayata veda etti. Oyuncunun kızı Zeynep Karagöz Twitter hesabından paylaşım yaparak babasının vefatını duyurdu.

“Babişkom, Hikmet Karagöz bugün son yolculuğuna çıktı… Bu kez dönüşü yok; ardından tebessümler, kadehler ve anılar, sohbetler yakışır. Korona nedeniyle cenaze töreni olması mümkün gözükmüyor. Hatrına şerefe…”

“CANIMDAN BİR CAN DÜŞTÜ TOPRAĞA”

Hikmet Karagöz’ün yakın arkadaşı oyuncu Orhan Aydın da arkadaşının kaybından duyduğu üzüntüyü sosyal medya hesabından şu sözlerle dile getirdi.

“Canımdan bir can düştü toprağa.. 42 yıllık dostluk, yoldaşlık, şen-şakrak-sevinç ve umut dolu bir hayat bitti. Seni asla unutmayacağım #HikmetKaragöz asla.”

HİKMET KARAGÖZ KİMDİR?

Sanat yaşamına 1962-1963 yıllarında Eminönü Halkevi’nde amatör olarak tiyatroyla başlayan sanatçı, 1964’te Küçük Sahne Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda profesyonel oldu. 1974 yılında Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’la TV yapımlarında rol almaya başlayan Karagöz’ün sinemaya geçişi ise 1982 tarihli Zeki Öktem filmi Faize Hücum ile oldu.

1989-2002 yılları arasında 465 bölüm yayınlanan Bizimkiler dizisindeki Abbas rolüyle geniş kitlelerce tanınan Karagöz 1986’dan bu yana ağırlıklı sulu boya olmak üzere birçok kişisel sergi de açtı.

Okumaya devam et

Kültür

İlhan Şeşen ve Vedat Sakman’dan “Akustik Hikâyeler” albümü

Türkçe müziğin iki duayen ismi İlhan Şeşen ve Vedat Sakman 2013’ten beri yürüttükleri “Akustik Hikayeler” isimli sahne performansını albüme dönüştürdü.

BOLD– İlhan Şeşen, Birgün’den Işıl Çalışkan’la yaptıkları söyleşide “150 konser verdikten sonra, bir albüm yapmasak saçma olurdu.” derken Vedat Sakman ise birlikteliklerine duyulan ilginin gurur verici olduğunu dile getirdi.

BİRBİRİNDEN GÜZEL 10 ŞARKIYLA ŞEŞEN & SAKMAN

2013’te bir sahne projesi olarak doğan “Akustik Hikâyeler” müzikseverlerden büyük ilgi gördü. Yıllar içinde 150 civarında konser veren ikiliden beklenen albümle ilgili ilk haberler 2018’de duyuldu. İki yıldır konuşulan albüm nihayet ete kemiğe büründü ve müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Her biri klasikleşmiş İlhan Şeşen ve Vedat Sakman şarkılarından oluşan albümde toplam 10 şarkı bulunuyor.

Okumaya devam et

Popular