Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Kültür bakanına “Çehov neden engelleniyor” sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ünlü Rus öykücü ve oyun yazarı Anton Çehov’un “Martı” adlı oyununun Devlet Tiyatroları tarafından engellenmesini Meclis’e taşıdı.

BOLD – Devlet Tiyatroları son yirmi yılda 17 oyun sahneye koyan Ayşe Emel Mesci’den Çehov’un en ünlü eserlerinden “Martı”yı talep etti. Mesci de uzun süren bir hazırlık süreci sonucunda Martı’yı sahneye hazır hale getirdi. Ancak Devlet Tiyatroları, oyunun seyirciyle buluşmasına az bir zaman kala hiçbir gerekçe göstermeden iptal kararı verdi.

Gamze Akkuş İlgezdi, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi

KÜLTÜR BAKANINA SORULDU: SEBEP NAZIM HİKMET Mİ?

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy’dan bu iptalde Ayşe Emel Mesci’nin aynı zamanda “Nazım Hikmet” oyununu sahneliyor olmasının etkili olup olmadığı hususunda cevap istedi.

İlgezdi’nin Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy’a yönelttiği tek soru bu değil. Ayşe Emel Mesci tarafından yazılan ve 6 sezondur kapalı gişe oynayan “Kerbela” isimli oyun da yine hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırılmıştı. Yazılı sorusunda, yönetmenin maddi ve manevi kaybının giderilmesi konusunda bir adım atılıp atılmadığı soran İlgezdi, ayrıca son on yılda Devlet Tiyatroları’nın hangi yönetmenlerden hangi oyunları talep ettiği ve bunların kaçının sahnelenmeden kaldırıldığı konusunda da bilgi verilmesini talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular