Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP’den küçük ortağa yardım yok

Cumhur İttifakı’nın küçük üyesi BBP ile AKP’nin arası açıldı. Erzurum’da AKP’li büyükşehir belediyesi BBP’li ilçe belediyesine yardım yapmayacağını açıkladı.

BOLD – Yerel seçimlerde Erzurum’un Oltu ilçesi Belediye Başkanlığını Büyük Birlik Partisi kazandı. Oltu’da muhtarlarla bir araya gelen eski İçişleri Bakanı ve AKP Erzurum Milletvekili Selami Altunok ile Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen BBP’li belediyeye yardım yapmayacaklarını açıkladılar.

GEÇEN DÖNEM YARDIM YAPIYORDUNUZ

Kaymakamlık Toplum Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda muhtarlarla, AKP’li vekil Altunok ve AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Sekmen arasında gerginlik yaşandı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Oltu’ya yaptığı yatırımları hatırlatan Başkan Sekmen, “‘Geçen dönem yapıyordunuz’ şeklinde sorabilirsiniz, olabilir. İlçe belediyelerimizin yapamadığı, eksik kaldığı yerde biz tamamlıyorduk. Bu bir geçiş dönemiydi. Tabii biz her şeyi yapmaya soyunursak bunun altından kalkmamız mümkün değil” dedi.

BENİM PARTİMDEN OLMAYANA YARDIM YOK

Muhtarların talep ve şikâyetlerini dile getirdiği esnada Milletvekili Selami Altınok’un “Kimse kusura bakmasın. Benim partimden olmayan belediyeye yardım da yok” sözleri üzerine Oltu Belediye Başkan Yardımcısı Temel Demir ve BBP Büyükşehir Encümeni Hikmet Dağ’ın tepki göstermesi üzerine salonda tartışma çıktı.

“İŞ MAKİNALARINIZ YOKSA ÇIKMAYACAKTINIZ MEYDANA”

Oltu Belediyesi’nin iş makinası eksikliği nedeniyle 65 köy, 7 mahalleye yetişmekte zorlandığını dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Temel Demir’e, “İş makinalarınız yoksa çıkmayacaktınız meydana” şeklinde karşılık veren Milletvekili Altınok’un bu sözleri tartışmayı daha da alevlendirdi. Yaşanan tartışma üzerine muhtarların bir kısmı salonu terk etti.

Politika

Kayyım hazırlığının seçimden bir gün sonra başladığı ortaya çıktı

Diyarbakır Belediyesine kayyım atanması hazırlığına İçişleri Bakanlığının olur yazısıyla seçimden hemen sonra başlandığı ortaya çıktı. İşte kayyım darbesinin skandal belgeleri…

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kayyım kararının belediye başkanları seçildikten sonraki dört buçuk aylık süreç içinde, İçişleri Bakanlığının yürüttüğü soruşturmalar neticesinde alındığını açıkladı. Oysa ki, görevden uzaklaştırmaya ilişkin ‘Olur’ yazısında Diyarbakır Valiliğinin 1 Nisan 2019 ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde gönderdiği yazılar ve eklerine yer veriliyor.

HAZIRLIK 24 SAAT GEÇMEDEN BAŞLATILMIŞ!

Kayyım hazırlığının henüz seçimlerin üzerinden 24 saat geçmeden başlatıldığı ortaya koydu. 1 Nisan tarihli yazıda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında 2017, 2018 ve 2019 yıllarında başlatılan soruşturmalar konu ediliyor. Görevden Alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın avukatı, ortaya çıkan belgenin, kararın tamamen siyasi olduğunu gösterdiğini dile getirdi

SOYLU VE ALİ ÇELİK’İN İMZASI VAR

19 Ağustos 2019 tarihli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Olur’ kararını taşıyan yazı, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik’in imzasını taşıyor. Diyarbakır Valiliği’nin yazısının 1 Nisan 2019 tarihini taşıması dikkat çekiyor. Bu yazıya göre Valilik 31 Mart seçimlerinin sabahında, 1 Nisan tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkındaki soruşturmaların bir listesini yaparak, Bakanlığa göndermiş.

ESKİ SORUŞTURMALAR GEREKÇE YAPILMIŞ

Artı Gerçek’in özel haberine göre, yazıda Selçuk Mızraklı hakkında derdest olan dava ve soruşturmaların listesi yer alıyor. Mızraklı hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2017 açılan ve halen devam eden bir yargılama, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2018 ve 2019 yıllarında başlattığı 2 soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018 yılında başlattığı 6 soruşturma dosyasının esas numaraları yer alıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında seçildikten önce başlatılan soruşturma ve yargılamalar, görevden uzaklaştırmaya gerekçe yapılıyor.

KAYYIM KARARI SİYASİ BİR OPERASYON

Mızraklı’nın avukatı Mehmet Emin Aktar’a göre, bu yazı kayyım kararının siyasi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Aktar, “Seçimin hemen ertesi sabahı Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı hakkında İçişleri Bakanlığı’na ‘hakkında soruşturmalar var’ diye yazı yazıyor. Bu, soruşturmaların tümünün seçim öncesi konuşmalara dayandığını gösteriyor. İçişleri Bakanlığı yazısında ayrıca hakkında idari soruşturma yürütüldüğü de belirtiliyor. Ama idari soruşturmanın neye dayandığına ilişkin hiçbir bilgi yok. Hukuki referanslar gösteriliyor ama kayyım tayini ve görevden uzaklaştırma kararının tamamen siyasal bir operasyon olduğunu görüyoruz. Bunu desteklemek için de aynı gün birçok kişi gözaltına alındı” dedi.

Kayyım gerginliği giderek tırmanıyor

Okumaya devam et

Politika

Arınç’tan partideki çözülmelere karşı yeni ittifak önerisi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AKP’deki çözülmelere karşı yeni ittifaklar kurulması gerektiğini belirtti. Adres olarak ise alevi kesimini gösterdi.

BOLD – Arınç, yeni parti kurmaları gündemde olan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdi. Bunun bir hata olacağını ileri süren Arınç, Erkan Mumcu, İdris Naim Şahin ve Abdüllatif Şener örneğini verdi. Ancak o partiler kuruluğunda AKP’nin çok güçlü zamanları oluğunu belirterek, “Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var” dedi.

MUHALİF SESLERE DE HAYAT HAKKI VERECEKSİN

AKP Malatya İl Başkanlığında konuşan Bülent Arınç, partideki ayrılıklara müsaade etmeyeceklerini söyledi. Arınç, “Bunun içerisinde muhalif sesler olabilir mi, olur ama bu ayrılığa dönüşmemeli. Muhalif seslere de hayat imkanı vereceksin kardeşim, eleştiri olacak. Eleştiri bir şeyin olmazsa olmazıdır, yemeğin tuzu ve lezzetidir. Ben parti grubunda konuşurken, Bakanlar Kurulunda (eleştiri) yaparım ama dışarıda yapmam, yapmamaya çalışırım” ifadelerini kullandı.

YENİ PARTİLERİN TEK ZARARI AKP’YE OLUR

Geçmişte AKP’den ayrılarak kurulan partilerin üfürük gibi gittiklerini beliren Arınç, şunları dile getirdi: “Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var. Bunları tekrar toplamamız lazım. Birilerinin yol göstermesiyle, onların sözlerine bakarak, karşımıza çıkıp parti kurarlarsa millet onları affetmez. Hiçbir şey bize zarar vermez. Bu partiler kurulursa tek zararı AK Parti’ye olur. Bizden 3-5 alsalar maalesef sistem o hale geldi, bizden yarım da alsalar.”

ALEVİLERİ BAŞKA SİYASETÇİLERİN ELİNE TERK ETTİK

Bülent Arınç, “Yeni ittifaklar bulmamız lazım dedim. Ben Alevi kardeşlerimizin oylarını önemsiyorum. Alevi kardeşlerimiz, bu ülkenin bir varlığıdır. Bizim onlarla iftihar etmemiz lazım. Samimiyetle itiraf edeyim, onlara çok uzak kaldık. Onları başka siyasetçilerin eline terk ettik. Ben azlığında çokluğunda değilim, bir Alevi’nin bize oy vermesi çok önemli çünkü önümüzdeki seçimlerde bizim Alevi yurttaşlarımızın oylarına ihtiyacımız var. Biz Alevileri kendimizden görüyoruz” diye konuştu.

“Türk milliyetçiliği üstüne kurulu ‘derin devlet’ Erdoğan’ı esir aldı, istediğini yaptırıyor”

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Çelebi’den Pakdemirli’ye: ‘Devlet diye bir şey bırakmadınız’

CHP’li Çelebi, pilotların THK uçaklarıyla uçmayı reddettiğini söyleyen Pakdemirli’ye “Uçakların uçuşa elverişli olup olmadığına SHGM karar verir, senin uçmaya korkan personelin değil” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gazetecilerin bir sorusu üzerine Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının teknik yetersizliğinden bahsederken “Bazı pilotlar beni memuriyetten atın ama ben bu uçağa binmem” diyerek uçmayı reddettiklerini söyledi. Pakdemirli İzmir yangınında kullanılmadıkları için uzun süredir gündemi meşgul eden yangın söndürme uçakları ile ilgili THK’nın verdiği uçuş sertifikasına da güvenmediğini belirtti.

KORKAK PERSONELİN KARAR VEREMEZ

Bakan Pakdemirli’ye cevap CHP’li Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’den geldi. Çelebi sosyal medya hesabından yayınladığı belge ile THK uçaklarının Haziran ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden ‘Uçuşa Elverişli’ raporu aldığı açıkladı. Çelebi konuyla ilgili ”Uçakların uçuşa elverişli olup olmadığına da görüldüğü gibi SHGM karar verir senin uçmaya korkan personelin değil. Devlet diye bir şey bırakmadınız! Sen de pilotsan bilirsin @bekirpakdemirli , uçuş öncesi kontrolleri pilot da yapar ve isterse bizzat uçuşu kendi de kesebilir” ifadelerini kullandı.

Kimlik kontrolü yapan polisin kötü muamelesi böyle isyan ettirdi

Okumaya devam et

Popular