Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Anayasa Mahkemesi’nden ‘bireysel başvuru’ rezaleti

Anayasa Mahkemesi’nin, bireysel başvuru sahiplerine bakarak hangi gerekçeyle ret kararı vereceğini önceden belirlediği öne sürüldü. Skandal niteliğindeki iddiayla ilgili ‘gerçek dışı’ açıklaması geldi.

BOLD – Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuru hakkı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki (AİHM) ihlal davası sayısının azaltılması amacıyla 23 Eylül 2012’de hayata geçirildi. Ancak AKP Hükümetinin bir organı haline gelen yüksek mahkemenin son dönemde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin verdiği kararlar Türkiye gündeminden düşmüyor.

AYM’ye 2012 yılından bugüne kadar yapılan toplam başvuru sayısı 221 bin 494’e ulaştı. İlk yıl yapılan bireysel başvuru sayısı 1342’yken bu sayı 2016 yılında 80 bin 756’ya çıktı. 15 Temmuz’un ardından ise AYM’nin bireysel başvurulara yönelik tutumu tartışma konusu oldu.

15 Temmuz sonrası TSK’dan ihraç edilen hukukçu Levent Mazılıgüney, Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurularla ilgili skandalını gün yüzüne çıkardı. AYM’nin, bireysel başvuru sahiplerine bakarak hangi gerekçeyle ret kararı vereceğini önceden belirlediğini gösteren rezaleti sosyal medya hesabından tek tek anlattı. Video kaydıyla da skandalı belgeledi.

Anayasa Mahkemesi ise iddialarla ilgili açıklama yaptı. “İhsas-ı reyde bulunulduğu yolundaki iddia tamamen gerçek dışıdır” dedi.

Levent Mazılıgüney

İşte Mazılıgüney’in aktardığı bilgiler:

 • Uzun zamandır Anayasa Mahkemesinin etkili bir iç hukuk yolu olmadığını ancak AİHM nezdinde vitrin olabilecek kararlar vererek AİHM ve uluslararası kamuoyunu yanıltmaktan başka işe yaramadığını düşünüyorum.
 • Bilindiği üzere, AİHM/Alparslan Altan kararının çevirisini daha önce yayınlamıştım. Alparslan Altan’ın AYM bireysel başvurusunda verilen kararı bir daha incelemek istedim. AYM kararlar bilgi bankası bağlantısını kullandım.
 • Karşıma çıkan metin, beni pek şaşırtmadı ancak çok üzdü. AYM’de uzun süre raportörlük de yapmış üstadlarıma konuyu danışınca tam bir skandal olduğu yorumu yapıldı.
 • “PDY ile ilgili müdahaleler bağlamında yapılacak başvurularda kullanılacaktır” notları ne anlama gelir? Karara ilişkin bilgi formuna yazılan bu notla AYM, yüksek yargı üyelerince yapılacak benzer başvuruları kabul edilemez bulacağına ilişkin ‘ihsası rey’de bulunmuştur.
 • Darbe teşebbüsü sonrası suçüstü halinde yakalandıkları iddiasıyla tutuklanan yargı mensuplarının tutuklanmalarının hukuka aykırı olduğunu, kararlarda gerekçe gösterilmediğini, şikayetleri bakımından bireysel başvurunun etkili bir çözüm yolu olamayacağını değerlendiriyorum.
 • Bu nedenle, AYM’nin inceleme sonucu beklenilmeksizin doğrudan AİHM’e gitmelerinin bence önü açılmıştır. Üstelik bu durum sadece yargı mensupları için değil, her meslek grubu için geçerlidir.
 • Her bir meslek grubunun olası hak ihlali iddiaları içeren “bireysel” başvurularında ne karar verileceği tarife usulüyle belirlenmişse, bireysellik ortadan kalkmış, AYM etkili bir iç hukuk yolu olmaktan çıkmıştır.
 • Muhtemelen hata ile intranet (iç ağ) sisteminde olması gereken (ki bu da garabettir, ihsas-ı reydir) notlar İnternette yayınlanmış. Bu değerlendirmelerin doğru olduğu ise birçok şablon karardan anlaşılıyor. Aynı notlar başka kararlarda da mevcut. Ne diyelim. Yaşasın Adalet!

Levent Mazılıgüney, incelediği dosyada karşısına çıkan aşağıdaki metni, Anayasa hukukçularına sorduğunu ve bunun tam bir skandal olduğu cevabını aldığını aktarıyor.

Rezaletin videosunu da çeken Mazılıgüney, bireysel başvurularda AYM’nin inceleme sonucunu beklemeksizin doğrudan AİHM’e gidilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu durum sadece yargı mensupları için değil, her meslek grubu için geçerli olduğunun da altını çiziyor.

Mazılıgüney, hak ihlallerini içeren bireysel başvurularda ne karar verileceğinin tarife usulüyle belirlendiğini ortaya çıkaran Alparslan Altan kararının linkini de şu şekilde paylaşıyor:

https://web.archive.org/web/20190628162819/https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/Ara?BasvuruAdi=ALPARSLAN+ALTAN&KararBulteni=1

LEVENT MAZILIGÜNEY KİMDİR?

Hava Mühendis Binbaşı Levent Mazılıgüney, Milli Savunma Bakanlığında iç denetçiyken kardeşinin telefonunda ByLock bulunduğu iddiasıyla ihraç edildi. İki kardeşinin de Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilmesi sonrasında ByLock’ta ‘Morbeyin’in ortaya çıkarılmasını sağladı. Hakkındaki ihraç kararını yargıya taşıdı ve “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı aldırttı. Hukuk okuyan Mazılıgüney, şimdi avukatlık mesleğine kabul edilmeyi bekliyor.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

 • Dikkatli ve tetikte olun.
 • Kalabalıklardan kaçının.
 • Düşük profilinizi koruyun.
 • Çevrenizden haberdar olun.
 • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
 • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular