Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bafra Cezaevi’nden feryat: “Sıcak suyu bırak soğuk su bile kesildi”

“Sıcak sudan vazgeçtim soğuk su alamaz olduk. Tuvalet 1, mevcut 21 olunca sular da kesik olunca artık rezilliği sen düşün.”

BOLD ÖZEL – Bafra T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda sıcak suyun ardından soğuk su kesintileri de başladı. 21 kişi tek odada tutuluyor.

Bafra Cezaevinden bir tutuklunun gönderdiği mektupta, cezaevi şartlarının kötüleştirilerek bir cezalandırma yöntemi olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Mektupta durum şöyle anlatıldı: “Bugünlerde sürekli su kesintisi yapıyorlar. Gerekçe kazan dairesindeki arıza. Sıcak sudan vazgeçtim soğuk su bile alamaz olduk. Tuvalet sayısı 1, mevcut 21 olunca sular da uzun süre kesik olunca artık rezilliği sen düşün. Bafra gibi deniz kenarında olan içinden büyük bir nehir geçen, üstelik sürekli yağmur olan bir yerde su kesintisi yapılması ne kadar garip değil mi? Bir de yeni cezaevi diyorlar.”

“HAYVAN HAKLARI DERNEĞİNE YAZACAĞIM”

Sorunlarına kimsenin ses vermediğini belirten tutuklu, son çare olarak TBMM, Adalet Bakanlığı, CİMER, BİMER, İnsan Hakları Örgütleri olmazsa Hayvan Hakları Derneği’ne yazacağını belirtti.

Hayvanların bile tutuklulardan daha çok değer gördüğünü belirtilen mektupta Bafra Cezaevindeki doluluğa da vurgu yapılıyor.

5 KİŞİ DÖNÜŞÜMLÜ YERDE YATIYOR

Bulundukları koğuşta 21 kişi tutulduklarını, 5 kişinin yerde dönüşümlü olarak yattığını belirten tutuklu, başka cezaevlerine sevk dilekçelerine de cevap verilmediğini belirtti. Şartların her geçen gün kötüleştirildiğini belirten tutuklu, yakında iki kişi bir yatakta yatmak durumunda kalacaklarını dile getirdi.

CEZAEVLERİNDE KASTEN HAK İHLALLERİ

OHAL döneminden itibaren cezaevlerinde su kesintileri bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Cezaevlerinin yanındaki şehirlerde su kesintisi şikayeti gelmezken, cezaevlerinden sürekli olarak günde 20 saatlere varan su kesintileri haberleri geliyor.

Kalabalık koğuşlarda ya da hücrelerde tutma da bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılıyor. Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde onlarca kişi büyük koğuşlarda ya da 3 kişilik odalarda tek başına “hücre” cezasına çarptırılmış durumda. İki yıldır bu şekilde cezalandırılan tutuklular var.

Diğer taraftan ise 7/8 kişilik koğuşlara 20’nin üzerinde tutuklu yerleştirilmesi uygulaması yaygın biçimde sürdürülüyor.

 

Gündem

‘Siparişim gecikti’ deyip kargo çalışanını öldürdü

İstanbul’da siparişinin geciktiğini ileri süren bir müşteri, kargo çalışanını darp etmişti. Kargo çalışanı yaklaşık 1 hafta sonra hayat mücadelesini kaybetti. Zanlı Tayfun Ş. ise ölüm üzerine tutuklandı.

BOLD – İstanbul’da 19 Ekim günü kargo işçisi Mehmet Ali İbin, müşteri Tayfun Ş’nin siparişini teslim etmek için verilen adrese gitti. Ancak kargo çalışanı hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Paketinin geç teslim edildiğini ileri süren Tayfun Ş, kargo işçisi İbin’i darp etti.

Beyin kanaması geçiren İbin hastaneye kaldırıldı. Zanlı Tayfun Ş, ise gözaltına alındı. Ancak ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çalışma arkadaşları tarafından İbin yoğun bakımdayken yapılan açıklamada ise “Acımızı yaşayamıyoruz bile, suçlu serbest. Gencecik bir insan Mehmet, ekmeğinde Mehmet, belki de toprağa vereceğimiz Mehmet, nerede adalet. Acımıza ses olun. Kargoyu şubeye iade etmek yerine alıcıyı arayarak iyilik etmek istemiş ve belki de bu durum onun hayatına mal olacak” denilmişti.

Korkulan oldu ve sokak ortasında darp edilen İbin, yaklaşık 1 hafta yoğun bakımda hayat mücadelesi verdikten sonra vefat etti. Ölüm haberinin ardından zanlı Tayfun Ş, tekrar gözaltına alındı. Ardından da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sandalyede ölüme tepki gösterenlere skandal gözaltı

KHK mağduru polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu, karantina hücresinde can vermişti. İnsanlığın da can verdiği beyaz sandalyedeki ölüm tepkileri de beraberinde getirdi. Ancak iddiaya göre sosyal medyadan yükselen tepkilere skandal bir şekilde gözaltı kararı verildi.

BOLD – KHK’lı polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina hücresinde, tek başına ve beyaz plastik bir sandalyede can vermesi gündemden düşmüyor. Türkiye içinden ve dışından tepkiler yükselirken Ankara Cumhuriyet Savcılığı skandal gözaltı kararlarına imza attı.

GÖZALTI KARARI GÖZDAĞI İÇİN Mİ?

İddiaya göre savcılık, sosyal medyadan yapılan tepki paylaşımları için gözaltı kararı aldı ve bazı isimler gözaltına alındı. O iddiaları sosyal medya hesabından gündeme taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı.

‘Adalet’ vurgusu yapan Gergerlioğlu, skandal gözaltı kararını kamuoyuna duyurduğu paylaşımında  “Eleştirmek de mi yasak? Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane cezaevindeki beyaz sandalyedeki skandal ölümü için sosyal medya paylaşımında bulunanlar Ankara Cumhuriyet Savcılığınca gözaltına aldırılmış!!!

Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye Aralık’ta Çin’den Kovid-19 aşısı alacak

Aşı tartışmaları devam ederken Türkiye kararını verdi. 5 milyon doz Çin aşısı 40 gün sonra Türkiye’de olacak. Alman ve Rus aşısı için görüşmeler ise devam ediyor.

BOLD – Bir yanda aşı üretme çalışmaları, diğer yanda mevcut aşıların ne kadar güvenli olduğu tartışılıyor. Tartışmalar devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Bakan Koca, Türkiye’nin Çin’den Kovid-19 aşısı alacağını duyurdu.

ÇİN AŞISI TÜRKİYE YOLUNDA

Hürriyet’ten Osman Müftüoğlu’na koşuna Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre ilk Çin aşısı Aralık başlarında Türkiye’de olacak. SinoVac’ın CoronoVac aşısının ilk partisinde 5 milyon doz aşı alınması kararlaştırıldı.

ÖNCELİK ÇİN’DE, YERLİ AŞIDA TARİH NİSAN AYI

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı Almanya’da çalışmaları devam eden BioNTech’in aşısının alınması için de görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca Rusya ile de aşı için görüşmeler devam ediyor. Diğer yandan Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre yerli aşı çalışmalarında kritik tarih Nisan 2021. Şu an 16 ayrı firma Türkiye’de aşı çalışmalarına devam ediyor. Mart sonu ya da Nisan başında yerli aşının kullanılması hedefleniyor.

Bakanlık, şu aşamada Çin aşısında yan etkinin daha az olacağını düşünüyor. Kasım sonu itibarıyla Türkiye’deki testlerde aşı ile sağlanan bağışıklık düzeyinin ve güvenlik meselesinin yeterli olduğuna dair verilerin” elde edilmesi halinde aşı alımı gerçekleşecek.

İSTANBUL MERCEK ALTINDA

Diğer yandan Bakan Koca salgının son durumunu da değerlendirdi. Avrupa’nın salgında yeni üs olduğunu belirten Koca, kış aylarıyla birlikte ikinci pikin yaşanmasının beklendiğin söyledi. Başta İstanbul olmak üzere Marmara havzası için endişeler devam ederken çalışmaların İstanbul’da yoğunlaşması bekleniyor. Sağlık Bakanı Koca ise özellikle vatandaşların dikkatli olmasını ve fedakarlık göstermesi istedi.

Bugün de 69 kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Popular