Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dolar/TL kayıplarını geri alıyor

G20 zirvesinden çıkan mesajların ardından küresel piyasalarda yatırımcıların risk iştahını kabartacak meltemler esmeye başladı. Ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu kötü durum, bu olumlu havayı da yurt içi piyasalarda etkisiz kıldı.

G20 zirvesinde Erdoğan’ın “Yaptırım olmayacak” açıklamasının da etkisiyle dün 5.79’dan 5.62’ye kadar gerileyen dolar, yeniden yükselişe geçti. Dolar/TL kuru 5.70’in üzerine çıktı.

BOLD – Dün yüzde 2’nin üzerinde düşüşle 5.62’yi gören, günü de 5.65 civarında tamamlayan dolar/TL, yeni sabaha 5.65 seviyelerinde başladı. Daha sonra yükselişini hızlandıran kur, 5.70’in üzerini test etti. Euro da yüzde 1’e yakın artışla 6.44’e çıktı.

Hafta sonu G20 zirvesinden gelen haber akışı Türk varlıklarında olumlu hava yaşanmasına neden olmuştu.

Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ABD’den S400 konusunda yaptırım beklemediğini ifade etmiş, yine zirvede uluslararası piyasaların da yakından takip ettiği Çin – ABD görüşmelerinde iki ülke ek tarife gelmeyeceği konusunda uzlaşmıştı.

Bu haber akışı risk iştahını desteklerken, dün Asya ve Avrupa borsaları yükseldi, ABD borsaları ise rekor seviyelere çıktı.

Yurt içi piyasalar da bu iyimserliğe eşlik etti, Türk Lirası dün euro ve dolar karşısında değer kazanırken, Borsa İstanbul 100 endeksi de yüzde 3’ten fazla yükselerek 100 bin sınırına dayandı. Bankacılık endeksi gün içinde yüzde 6’nın üzerinde yükseliş kaydetti.

Dün Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 380.8 ile nisandan beri en düşük seviyeye indi, 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizleri de geriledi.

Yabancı yatırımcı ilgisi, risk primindeki düşüşle faizlerdeki geri çekilme başta bankacılık olmak üzere Türk hisselerine alım getirdi. Bankacılık endeksi ocaktan beri günlük en iyi 2. performansı kaydetti. Borsa bu sabaha ise düşüşle başladı.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede, İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ve G20’den S400’ler konusunda beklentinin ötesinde açıklamalarla Türk varlıkları üzerindeki belirsizliğin önemli ölçüde azaldığını söyledi.

Tözge, “Yurt dışında dün risk iştahı yüksekti, bugün daha dengeli bir piyasa bizi bekliyor. Endekste 100 binin geçilmesi halinde 100 bin 600 seviyesi test edilebilir. Dolar/TL’de dün 5.62 seviyesi test edilmişti. ABD’de dün açıklanan PMI verisi düşse de beklentinin üzerinde geldi, parite 1.13’ün altına indi, bu nedenle biz de kurda 5.65 seviyelerinde başladık. TL’de değerlenme süreci sürebilir. 5.62 seviyesi kırılırsa 5.59 test edilebilir” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

TOBB rakamları açıkladı: 2020’nin ilk 9 ayında 10 binden fazla şirket kapandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerle ilgili açıkladığı istatistikler ekonomik krizin boyutunu gösterdi. TOBB’un verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı 10 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Sadece eylül ayında bin 582 şirket kapandı.

BOLD – TOBB, eylül ayında açılan ve kapanan şirketlerin sayısını açıkladı. Pandemi döneminde rekor seviyede şirket kapandı.

Birgün’ün haberine göre, Türkiye’de kapanan şirket sayısı ilk kez yılın ilk 9 ayında 10 bini geçerek 10 bin 453’e çıktı. Türkiye’nin yine bir mali bunalımda olduğu geçen yıl ilk 9 ayda kapanan şirket sayısı 9 bin 385’ti. Kapanan şirket sayısı ilgili dönemde yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Sadece eylül ayı itibariyle kapanan şirket sayısı bin 582 olarak gerçekleşti. Eylül ayları içinde değerlendirildiğinde son 10 yılın en çok kapanan şirketi 2020’de gerçekleşti. Eylül aylarında kapanan şirket sayılarının 2015’ten bu yana kesintisiz şekilde artması dikkat çekiyor.

EN ÇOK ELEKTRİK ŞİRKETİ KAPANDI

Ocak-Eylül döneminde kapanan 10 bin 453 şirketin bin 808’ini anonim şirketler oluşturdu. Anonim şirketler içinde en çok şirketin kapandığı faaliyetler ise sırasıyla elektrik enerjisi üretimi, ikamet amaçlı olan veya olmayan binaların inşaatı, mühendislik faaliyetleri için teknik danışmanlık oldu.

Kapanan şirketler içinde en çok elektrik enerjisi olması dikkat çekerken bu yılın ilk 9 ayında toplam 211 elektrik anonim şirketi kapandı.

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Leva rekor kırınca Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti

Bulgarlar alışveriş edirne

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Levanın 5 TL’ye dayanması sonrası Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye akın etti. Bulgarların çantalarını Türk ürünleriyle doldurmaları dikkat çekti.

BOLD – Bulgaristan’ın para birimi olan leva, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya yükselince, komşu ülke vatandaşları Edirne’ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin her yerinde Bulgar plakalı araçların dolaşması dikkat çekti.

SOSYETE PAZARINI BULGARLAR DOLDURDU

Bulgaristan para birimi Leva’nın Türk Lirası karşısında hızla değer kazanmasını fırsat bilen Bulgarlar, Edirne’de kurulan sosyete pazarına akın etti. Giyimden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgarlar, aldıkları malzemeleri taşımakta güçlük çekti.

SON DÖNEMDE DAHA ÇOK GELİYORLAR

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu valilik ve belediye tarafından pandemi için hazırlanan Bulgarca uyarı anonslarını gün boyu ses sistemlerinden yayınladıklarını dile getirerek, “Pandemi başladığından bu yana salgınla ilgili önlemler almaktayız. Son dönemde tabii Bulgar vatandaşlarımızın Edirne’ye gelmesi ile birlikte yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğa rağmen biz ekibimizle birlikte emniyetimiz, sağlık müdürlüğümüz ve valiliğimiz ile birlikte güvenlik ve sağlık önlemlerini en üst seviyede almaktayız” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular