Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerçek sahibi Bahçeli”

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerçek sahibinin MHP lideri Devlet Bahçeli olduğunu yazdı. MHP’nin iktidar ortağı gibi bir statüyü kullandığını dile getirdi.

BOLD – Taşgetiren bugünkü yazısında, AKP’nin yüreğini yakan sonuçların Bahçeli’yi hangi boyutta ilgilendirdiği sorusunu gündeme getirdi. Taşgetiren, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden ‘AK Parti’ye format atma’ gibi bir ‘Akıl’ mı Bahçeli’yi bu role soyunduruyor?” diye sordu.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI ADALET DUYGUSUNU YARALIYOR

AKP’nin İstanbul seçimlerinde yaşadığı kayıpta, Cumhurbaşkanı’nın “Parti lideri” olarak meydanlara çıkmasının da payı olduğu aktaran Taşgetiren, “Sonuçlar bir yandan ‘Cumhurbaşkanı da kaybedenler arasında’ yargısına yol açarken diğer yandan da ‘Partili Cumhurbaşkanı toplumun adalet duygusunu yaralıyor’ değerlendirmesini getirdi” diye yazdı.

YENİLGİ MHP’Yİ KOMŞUDAKİ CENAZE KADAR İLGİLENDİRİYOR

İstanbul’da yaşanan 9 puan farkla yenilginin MHP’nin hanesine de yazıldığını, ancak onunkisinin biraz ‘komşudaki cenaze’ ilgi mesabesinde olduğunu belirten Taşgetiren, “Asıl ağıt yakacak olan belli ki AK Parti. Nitekim Grup başkanı Naci Bostancı başı çekti, başkan vekillerinden biri olan Ömer Turan peşinden geldi ve ‘Sistem gözden geçirilebilir’ dediler” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ SİSTEME KARŞI ÇIKAN AKP’LİLERE AYAR VERDİ

Taşgetiren yazısında şunları kaydetti: “Gerekçeleri de son derece masumdu. Yeni sistemin üzerinden bir yıl geçmişti, bu süre içinde uygulamalarda aksaklıklar olması normaldi, öyleyse kimi düzenlemelere gidilebilirdi. Bu kadar masum bir çıkışa bile tahammül etmedi Bahçeli. Hemen ayar verdi. Ona göre bunlar kamuoyu önünde konuşulacak şeyler miydi! Ona göre sistem tartışmaları bitmişti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yozlaştırma çalışmaları ülkemize ihanetti.” diye yazdı.

SÜREÇTE MHP BİR KAYIP YAŞAMIYOR

Süreç içinde MHP’nin bir kayıp yaşamadığını belirten Taşgetiren, “MHP iktidar ortağı gibi bir statüyü kullanıyor. Bahçeli, İyi Parti’nin tabandan kopuş sağlamasının önünü bu yolla alabiliyor. Bürokraside etkinliğe sahip olabiliyor” dedi.

İSTANBUL SEÇİMİNİN TUSUNAMİSİ GELEBİLİR

Taşgetiren şunları ifade etti: “AK Parti, MHP’nin verdiği destekle mutlak bir iktidar kullanıyor, denebilir. Mustafa Kemal’in kullandığı iktidara benzer bir güç sahibi olduğu doğrudur. Bu da MHP sayesindedir. Ancak İstanbul gibi bir sembol şehirde dramatik bir yenilgi AK Parti yanında Cumhurbaşkanı’nın kaybı sayılmıştır. Daha önemlisi, İstanbul sonucunun seçmen tabanında çok daha ciddi bir kaynamanın sonucu olduğu değerlendirmesi. Yani bugün bu sonuç var, tedbir alınmazsa tsunamisi de gelebilir.”

Cumhur ittifakında yüzde 50+1 çatlağı

Politika

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

MetroPOLL Araştırmanın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar, dolar kurunun 8 lirayı geçmesinin AKP Hükumetine olan halk desteğinin erimesine neden olduğunu iddia etti.

BOLD – MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar AKP Hükumetine olan halk desteği ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Sencar, dolardaki artışın hükumete yönelik desteğe olumsuz etkisi bulunduğunu söyledi. Sencar yaşanan ani artışın ardından AKP’nin yüzde 30 bandının altına düştüğünü söyledi. Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 direnç hattını aştı. Forex’çilerin terminolojisiyle: Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 destek hattını kırdı” ifadelerini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı bir televizyon programında yükselişte olan döviz kuruna ilişkin, “Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz? Ne işiniz var dolarla” ifadeleri halkın tepkisine neden oldu. Türkiye’deki emtiaların dolar üzerinden fiyatlandığını söyleyen ekonomistler, dolar ile ilgili sözlerinden ötürü Albayrak’ı uzun süre eleştirdi.

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Okumaya devam et

Politika

AKP Sözcüsü Çelik, Kılıçdaroğlu’nun ‘Hermes çantayı yaksınlar’ çağrısını kadına şiddete bağladı

Ömer Çelik, Erdoğan’ın boykot çağrısına eşinin Fransız lüks Hermes marka çantasıyla cevap veren Kılıçdaroğlu’nu, Emine Erdoğan’a sözel şiddet uygulamakla suçladı.

BOLD – CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü partisinin grup toplantısında, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’ya boykot çağrısını ele aldı. Halka Fransız mallarını alacak hal kalmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu boykot çağrıları için: “Saray sosyetesi uygularsa uygulasın. Mesela Fransız uçakları var, satsın hemen. Emine Hanım’ın çantası var. Onu da sarayın bahçesinde yaksın, ‘Protesto ediyorum’ desin” diye konuştu.

SON DERECE YAKIŞIKSIZ

Kılıçdaroğlu’nun Emine Erdoğan’a yaptığı çağrıya AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi. Kılıçdaroğlu’nu Emine Erdoğan’ın çantası üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Çelik şunları kaydetti: “Bir siyasetçiye, hanımefendinin üzerinden siyaset yapmak yakışmıyor. Yakışıksız bir tavır. Maalesef en temel değerlere riayet etmeyen bir tutum içerisine girebiliyor. Hanımefendiyle ilgili kurduğu cümleler son derece yakışıksızdır. Siyasetçinin muhatabı siyasetçidir. Şiddetle kınıyoruz. Sözel şiddetin kadına şiddetin önemli bir parçası olduğunu ifade ediyoruz. Aileler, kadınlar üzerinden siyaset yapma tarzı doğrudan şiddettir, saygısızcadır ve kınanması gerekiyor. Hanımefendiyi diline alarak bu şekilde bir örnek ortaya koyması son derece yakışıksızdır.

Ülkedeki ekonomik krize rağmen, Emine Erdoğan’ın fiyatı 80 bin dolar civarında olan Fransız Hermes marka çanta kullanması sosyal medyada uzun süreden beri tartışma konusu. Erdoğan’ın boykot çağrılarının ardından lüks çanta yeniden gündeme geldi.

 

Tayyip Erdoğan’ın beyaz çay zevki halkın çay keyfini kaçırdı

Okumaya devam et

Politika

Perinçek’in sırrı ortaya çıktı: Öcalan en geç 2024’te çıkacak!

Doğu Perinçek’in “Türk devleti kısa zaman sonra Abdullah Öcalan’ı çıkartacak ‘Silahları bırakın, biz yanlış yaptık’ dedirtecek” sözlerinin ardından ilginç bir iddia gündeme geldi. Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın AİHM’in 2010 yılındaki kararı gereği en geç 2024 yılında tahliyesinin gündeme gelebileceği iddia edildi.

BOLD – Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin(AİHM) 2010 yılında verdiği karara dikkat çekerek, Abdullah Öcalan’ın 2024 yılında tahliye edileceğini iddia etti.

Takan’ın yazısında Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun bu konudaki açıklamasına yer verildi. Eminağaoğlu, “Öcalan’ın şu tabloda da 2024 yılında umut hakkı nedeniyle koşullu salıverilmesi açıkça ortada” dedi. Takan ise yazısını, “Biz, TRT’ye çıkarılacak diye anlamıştık… Demek ki; Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Öcalan çıkarılacak” diye boşa konuşmamış!” diyerek bitirdi.

Ahmet Takan’a konuşan Ömer Faruk Eminağaoğlu, Öcalan’ın 15 Şubat 1999 yılında ceza aldığına dikkat çekerek, 2024 yılında Abdullah Öcalan’ın tahliye olabileceğini ileri sürdü.

EN GEÇ 15 ŞUBAT 2024’TE ÇIKACAK

Takan’ın yazısına göre Eminağaoğlu, Öcalan’ın tahliyesiyle ilgili şu iddialarda bulundu: ” Öcalan, aldığı cezadan sonra, AİHM’e başvurduğunda, AİHM 2 ‘nci Dairesi 2014 yılında oybirliği ile aldığı kararda, Öcalan hakkında da mahkûm olduğu ceza nedeniyle koşullu salıverme hakkı tanınmaması nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğine de karar verdi. Türkiye’nin bu konuda yaptığı itiraz aynı yıl AİHM Büyük Dairesi tarafından reddedildi. Cezaevinde suç işleyen Öcalan hakkında, bu konularda işlem yapılmadığı için Türkiye’de, AİHM kararını gözetince umut hakkı nedeniyle Öcalan’ın 15 Şubat 1999 tarihinde yakalandığını esas aldığımızda, Öcalan’ın en geç 15 Şubat 2024 tarihinde koşullu salıverilmesi gündeme gelecek.”

Namlunun ucundaki KHK’lının polisten isteği: Çocuk uyanmasın lütfen!

Okumaya devam et

Popular