Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TMSF Başkanı, el konulan şirketleri kayyımla batırdıklarını itiraf etti

TMSF Başkanı Muhittin Gülal, AKP’nin el koyduğu Hizmet Hareketi gönüllülerine ait şirketlerin nasıl iflasa sürüklendiğini anlattı. Kayyım atadıkları şirketler arasında en çok inşaat sektöründe zorlandıklarını açıkladı.

BOLD – Muhittin Gülal, TMSF’nin faaliyetleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. TMSF kayyımında yönetilen inşaat şirketlerinin Fi Yapı, İnanlar ve Dumankaya olduğunu belirtti.

Bu şirketlerden daire alanların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışma başlattıklarını aktaran Gülal, satışta yaşanan zorluklar nedeniyle belirlenen takvimin gerisinde kaldıklarını söyledi.

ALMAN ŞİRKETLERLE ANLAŞTILAR

TMSF, geçen yıl 21 Haziran’da Dumankaya Grubu ve Fi Yapı Grubu’nun yarım kalan inşaat projelerini bitirmek üzere Alman Dress&Sommer liderliğindeki konsorsiyumla işbirliği anlaşması imzaladı.

Konsorsiyumda Eurabau GmbH, CPB Project Development GmbH, Drees&Sommer ve Flagman Capital vardı.

Yarım kalan projelerin bitirilmesi için Almanlara yurt dışından 450 milyon euro kredi tahsis edildi. Ancak ilk etapta Dumankaya’ya ait ve bitmesi en yakın Mozaik projesinde geçen yıl başlayan inşaat yeniden durdu.

“İNŞALLAH TAMAMLAYACAKLAR”

Gülal, buradaki sorunların nasıl çözüleceğini şöyle anlattı: “Hem sektörün içindeki sıkıntılar hem şirketlerin finansal portföylerinin çok zayıf olması nedeniyle hareket alanımız sınırlı. İnşaat şirketlerinin bankalara kredi borçları var. İnşallah tamamlayacaklar. Borçlar ödenmeden daireler üzerindeki ipoteklerin kalkması söz konusu değil” diye konuştu.

Tamamen satılan projelerden artı değer oluşturulmasının mümkün olmadığına işaret eden Gülal, hiç başlanmamış projelerden gelecek değerlerle bir yol haritasının çizilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

BİNLERCE MAĞDUR VAR

Daha önce medyada yer alan 2018 verilerine göre Dumankaya projelerinde 3 bin, Fi Yapı’da ise 5 bin mağduriyetle karşı karşıya kalındı. Bunların bir kısmının tapu teslim işlemleri yapılmıştı.

Dumankaya mağdurları tarafından oluşturulan grubun yaptığı açıklamada, Dumankaya’nın Mozaik, Adres, Modern Collection, Hİ FİT ve Flex Ofis projelerindeki konutların inşaat işleri yürütülemezken Fi Yapı ile ilgili herhangi bir şantiye çalışmasına girişilmediği belirtildi.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir Dumankaya mağduru, hem Eurobau hem de Dumankaya kayyımlarından bilgi almak için bir grup oluşturduklarını ve hiçbir taraftan net bilgi alamadıklarını açıkladı. Mağdur vatandaş şunları söyledi:

“Alman firmalarıyla ilgili sözleşmenin akıbeti ve teslimler konusunda TMSF yönetiminden açıklama bekliyoruz, anlaşma yapıldıktan sonra yeniden güvendik ve 2019 Mayıs-Haziran ayında teslim edileceği söylenen konutlar için Mozaik projesinde bir sürü aile yeniden ödeme yaptı ancak buna rağmen inşaat ilerlemiyor.”

Ekonomi

Kefen parasını tüketen Türkiye astronomik faizle borçlanmaya başladı

Koronavirüsün ekonomiye etkilerini analiz eden Alp Altınörs, Türkiye’nin güvenilmez ülke kategorisine girmesiyle birlikte astronomik faizle dış borç bulmaya başladığını, bunun virüs etkisiyle iyice artacağını söyledi.

BOLD – Virüse karşı kimi ülkeler öz kaynaklarını kullanarak krizin etkilerini atlatmaya çalışırken, bazı ülkeler de dış borçlanma yoluna giderek krizden çıkma yolunu arıyor. Ancak her iki durumda olmayan ülkeler için kötü bir gelecek beklentisi hâkim.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, G20 ekonomileri hakkında geçtiğimiz günlerde yayımladığı araştırmasında, Türkiye’nin 2021 yılında ancak yüzde 0,8 büyüyeceği öngörülürken, gelişmekte olan G20 ülkeleri arasında ekonomisinin en ciddi etkilenen ülke olacağını kaydetti.

Türkiye’nin bir yanda korona salgınının ekonomik etkilerine karşı yetersiz tedbir paketi, “Kefen parası” olarak nitelendirilen ihtiyat akçesinin tüketilmiş olması, CDS (Credit default swap-Kredi temerrüt takası) priminin 500 puana dayanarak zirveye çıkması, hazinenin 40,4 milyarlık açık vererek, tarihi rekor kırması ve yine ve mevcut yönetimin halktan bağış toplaması gibi gelişmeler iç kaynağın tüketildiğini gösterirken, Türkiye’nin dış kaynak bulma olasılığı ise yeniden gündeme geldi.

Peki enflasyon oranı ile dış borcu yüksek, döviz rezervi düşük ve iç ve dış siyasi riskleri büyük ülke olarak algılanan Türkiye’nin dış kaynak bulma şansı var mı?

MA’ya konuşan ekonomist Alp Altınörs, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda güvenilir bir ülke olmadığını ve mevcut güvensiz konumundan dolayı yeni bir finansman kriziyle karşı karşıya geleceğini söyledi.

YABANCI SERMAYE REEL NEGATİF FAİZ SINIRI AŞILDIĞI İÇİN KAÇIYOR

Özellikle Merkez Bankası’nın faiz oranlarında gittiği düşüşün, Türkiye’yi daha zor bir süreçle karşı karşıya bıraktığını söyleyen Altınörs, son altı aydaki sermaye çıkışının ciddi boyutlara ulaştığını, yine hazine tahvillerindeki yabancı payının yarıya kadar düştüğünü ifade etti. Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırım konusunda ciddi bir liman olmadığını ancak ara sermayesi için hala yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu ekleyen Altınörs, “AKP’nin kendi yandaşlarını kurtarmak için faizleri aşağıya çekmesi ülkeyi negatif real faiz oranı sınırına getirdi. Dolayısıyla negatif real faiz olan bir ülke de sermaye durur mu? Eğer bu ülke ABD, Almanya ya da Japonya ise durabilir fakat, Türkiye gibi ülkelerde negatif real faiz olduğu zaman yabancı sermayeyi tutmak mümkün değil” dedi.

AMERİKANIN 15 KATI FAİZLE BORÇ BULABİLİYORUZ

Sıcak para akışı seyrinin Türkiye’de tersine döndüğüne değinen Altınörs, para akışı seyrindeki tersi dönüşün Türkiye’yi dolarla borçlanmaya ittiğini ve bu borcu ödeyip ödemeyeceği konusunun ciddi bir finansman krizi yarattığını vurguladı. Altınörs, “Bakın şu anda Türkiye tahvil borsalarında dolara yüzde 8 faiz ödeyerek borçlanabiliyor. ABD piyasalarına baktığımız zaman, 10 yıllık bonoları yüzde 0,5 gibi bir rakamla borç verilirken, Türkiye, yüzde 8 oranında dolara faiz vererek borçlanıyor. Bunun nedeni ise Türkiye’ye güvenmemeleri” diye belirtti.

BORÇ BULUNUR ANCAK FAHİŞ FAİZLE

CDS primi 300’ün üzerinde olan ekonomilerin aşırı kırılgan ekonomiler olduğu bilgisini veren Altınörs, Türkiye’nin CSD priminin ise 600’e yaklaştığını ve bu verinin de artık borçlarını ödeyemeyeceği yönünde ciddi izlenimler verdiğinin altını çizdi. Altınörs, “Bu durum Türkiye’nin şu anda borç bulamaması anlamına gelmiyor ama yüksek faizle borç bulabilir. Şimdi Türkiye sürekli olarak kendi para birimi karşısında değer kazanan dolarla ile borç alıyor ve üstüne bir de yüzde 8’lik faizle bunu yapıyor. Dolayısıyla Türkiye dış kaynağı ancak bu şekilde bulabilir. Bu durumda giderek yeni bir finansman krizin kapısını aralayacak” şeklinde konuştu.

“Hapis yatmaması gerekenler kapsam dışı! Zimmet, gasp, rüşvet, irtikap affediliyor”

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni düzenlemeye göre, 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de alınan yeni tedbirler göre, işten çıkarma 3 ay süreyle yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isterse bu yasağı 6 aya kadar uzatabilecek.

BOLD-İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Katar uçakları Türkiye’ye ne taşıyor? Turhan Bozkurt yorumladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin tüm yurtdışı uçuş seferlerini iptal etmesine rağmen Katar’a uçuş seferlerinin devam etmesi dikkat çekti. Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın sosyal medya hesabında günde getirdiği uçuşlar da ne taşındığı merak konusu oldu.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomideki son gelişmeler ve Katar uçağı BOLD Medya Youtube kanalında Fatih Akalan’ın sunumuyla Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt’un yorumuyla gündeme taşındı.

Okumaya devam et

Popular