Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Hükümtetin iddialı programı çok ama sonuç yok

Hükümet, başta ekonomi, tarım, sanayi olmak üzere hemen hemen her alanla ilgili iddialı programlar açıklıyor ancak bunları hiçbiri hayata geçirilmiyor.

BOLD – AKP hükümeti, ülkeyi içine düşürdüğü durumdan çıkarabilmek için her alanda programlar açıklayıp duruyor. Çok büyük iddialarla açıklanan programlarda ise bir sonuç alınamıyor.

UYGULAMAYA KOYAMADIKLARI İDDİALI PROGRAMLAR AÇIKLIYORLAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, iktidarın sorunları çözmek yerine, bir türlü uygulayamaya koymadıkları iddialı programlar açıkladığını belirtti. Türkiye’de tarımın ardından sanayi sektörünün de üvey evlat haline getirildiğini belirten Budak, “Ekonominin temel dinamiklerinden birisi olan sanayi sektörü ciddi şekilde kan kaybetmeye başladı. Son göstergeler sektörün ciddi alarm verdiğinin ortaya koyuyor. Ama iktidar ne yapıyor? Sorunları çözmek yerine, bir türlü uygulayamaya koymadıkları iddialı programlar açıklıyorlar” dedi.

PROGRAM SONUÇLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞILMADI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Budak, “ TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2019 yılı Nisan ayında sanayi üretimi yüzde 4 gerilerken, Türkiye ekonomisi 2018 yılı 4’üncü çeyreğinde yüzde 3, 2019 yılı 1’inci çeyreğinde yüzde 2.6 oranında küçülmüştür. İhracat içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı ise sadece yüzde 3.5 seviyesindedir. Bu noktada, ekonomi yönetimi döviz ihtiyacının azaltılması ve katma değerli üretim gerçekleştirilmesi amacıyla yıllar içinde çeşitli defalar “sanayide yerlileştirme”, “ürün yerlileştirme”, “yerli üretime destek” gibi iddialı program açıklamışlardır. Ancak bu programların ne kadarının hayata geçirildiği ve bunlardan alınan sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmamıştır” dedi.

FARKLI BAKANLAR AYNI PAKETLERİ Mİ AÇIKLADILAR?

Budak, önergede Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:

“Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ürün yerlileştirme programının meyvelerini vermeye başladığı şeklinde açıklama yapılmıştı. Bu açıklamada geçen ‘yerlileştirme’ programı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni dönemde uygulayacağı yerlileştirme programı arasındaki fark nedir? KOBİ ve girişimciler için 17 Ağustos 2018’de açıklanan 16 maddelik destek paketinin 1’inci maddesinde yer alan ‘ithal 2739 ürünün incelenmesi sonucu minimum 30 milyar dolara karşılık gelen öncelikli ürün gruplarının yerlileştirilmesi’ çalışmaları ne aşamadadır? 2019 yılı Mart ayında Bakanlığınızın yaptığı ‘En öncelikli yapısal reformumuz ürün yerlileştirme programı olacak. Ara malı ithalatını azaltarak yerli üretimin teknoloji yoğunluğunu, uluslar arası pazara entegre bir biçimde daha da artırmayı amaçlıyoruz’ açıklamasında geçen ürün yerlileştirme programı çalışmalarına başlanmış mıdır? Başlandıysa hangi aşamaya gelinmiştir? Alınan sonuçlar nelerdir? İleri teknoloji ürünlerinin toplam ihracat içinde yüzde 3.4’e gerileyen payının yükseltilmesi öngörülmekte midir? Bunun için nasıl bir program uygulanacaktır?”

 

 

Ekonomi

Bakan Albayrak: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda

Küresel şirket yöneticilerine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı sermaye girişi konusunda Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında bulunduğunu söyledi.

BOLD – Citibank Yatırımcı Konferansında, küresel şirket yöneticilerine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’ye biçtiği kredi notununun makroekonomik gerçeklerle uyuşmadığını söyleyen Albayrak, “Enerjide atılacak adımlarda TÜFE’yi yüzde 5’in altına düşürecek aksiyonlar alacağız” ifadelerini kullandı.

Sermaye kontrolü ile ilgili de iddiaları da yalanlayan Albayrak, “Net bir biçimde açıklık getireyim böyle bir şey yok. İstihdamda esnek çalışma üzerine kurulu bir model üzerine çalışıyoruz” dedi.

Yabancı sermaye girişi konusunda Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında bulunduğunu söyleyen Albayrak, Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda. Özel sektör yatırımlarını desteklemenin yanında, hükumet etkin bir paydaş olarak demir yolu, yükleme limanı ve sulama sistemleri gibi alanlar ile birlikte tarım, enerji, eğitim ve sağlık hizmetlerinde de yer alacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ YANLARI

Albayrak konuşmasının devamında: Türkiye’nin yeni ekonomi modeli artan yerli üretim, yatırım, iş imkanları, yeterli düzeyde rekabetçi kur ile pandemi öncesi seviyeye ihracatı getirerek kendini gösterdi. Türkiye’nin en güçlü yanları, lojistik avantajı, 3 kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücü” ifadelerini kullandı.

SALGIN LİRA’DA ETKİLİ OLDU

Pandeminin Çin’e bağımlılığın riskli olduğunu ortaya çıkardığını söyleyen Bakan Albayrak: “Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya’dan bölgemize yönlendirmeye başladı. Bu belirsiz ve zorlu dönemde küresel şirketlerin Türkiye gibi güvenilir ve dinamik ortaklara ihtiyacı var. Rekabetçi maliyet yapısı, iyi eğitimli insan kaynağı stratejik konumu, teşviklerle Türkiye yatırımcılara benzersiz fırsatlar sunmakta. Türkiye’de turizmdeki salgın kaynaklı kaygılar Türk Lirası üzerinde etkili oldu” diye konuştu.

BREXİT TÜRKİYE’Yİ ETKİLEMEZ

Piyasaları bekleyen Brexit tehlikesine de değinen Albayrak: “Biz karşılıklı olarak her halükarda AB ile İngiltere ilişkisinden bağımsız olarak İngiltere ile daha iyi ekonomik ilişkiler içinde olacağız. Brexit Türkiye’yi etkilemez” dedi.

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar 9 TL’ye doğru ilerliyor

Haftaya yükselişle başlayan dolar, yükselişini devam ettiriyor. Haftaya 8 TL’nin altında başlayan dolar, iki günde 2023 dolar hedefini de geride bırakarak 8.15’i geçti. Euro ise 9.62 TL oldu.   

BOLD – Hafta başı 8 lirayı aştıktan sonra yükselişini ve rekorlarını sürdüren dolar/TL, bugün 8.15’in üzerine çıkarak yeni zirvesine ulaştı. Euro/TL ise 9.62’yi geçti.

Döviz kurlarındaki yükseliş devam ediyor. Dün 8 lirayı aştıktan sonra 8.09’a kadar tırmanan dolar/TL tarihi zirvesini 8.154’in üzerine taşıdı. Euro/TL’de de yeni zirve 9.62 oldu. ABD seçimleri öncesinde ülkedeki destek paketine yönelik belirsizlikler ve özellikle Avrupa’da artan koronavirüs vaka sayılarının piyasalar üzerindeki baskısı satış getirmeye devam ediyor.

AKP döneminin hukukçularını veterinerler yetiştiriyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan onayladı: İşçi iki ay daha sefalete mahkum

İşçileri 1168 TL’ye mahkum eden kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BOLD – Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağının süresini 2 ay daha uzatan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla, işten çıkarma yasağı 17 Kasım’dan itibaren 2 ay uzatıldı.

17 GÜNLÜK ARA DİKKAT ÇEKTİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla işten çıkarma yasağı 17 Kasım’dan itibaren 2 ay daha uzatıldı. 2 ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise daha önce uzatılan süre 30 Ekim’de sona eriyordu. Kararın uzatılması için 17 günlük ara verilmesi dikkat çekti. 

BAKAN SELÇUK DA DUYURDU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü ‘Savunmaya operasyon’u mercek altına aldı: Suç teşkil eden somut kanıttan yoksun

Okumaya devam et

Popular