Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM: Libya’daki çatışmalarda ölü sayısı bini geçti

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da Nisan ayından beri süren çatışmalarda ölü sayısının bini geçtiğini açıkladı.

BOLD – Birleşmiş Milletler, Libya’da Nisan ayından beri taraflar arasında süren çatışmalarda ölü sayısının bini geçtiğini duyurdu. Ayrıca Halife Hafter destekli Libya Ulusal Ordusu’nda ele geçirilen ABD yapımı son teknoloji FGM-148 Javelin anti-tank füzelerinin ilk olarak Fransa’ya satıldığı ortaya çıktı.

LİBYA’DA ÖLÜ SAYISI BİNİ, YARALI SAYISI 5 BİNİ AŞTI

Nisan ayında ülkenin doğusunu elinde bulunduran General Halife Hafter ve ona bağlı Libya Ulusal Ordusu, başkent Trablus’da uluslararası toplum ve Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni devirmek ve Trablus’u alabilmek için saldırı başlatmıştı.

Trablus’un güneyindeki dış mahallelere kadar ilerleyen Halife Hafter’i Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Fransa destekliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni ise Türkiye ve Katar destekliyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, Nisan ayından beri süren çatışmalarda 106’sı sivil 1,048 kişinin öldüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Çatışmalarda 289’u sivil 5,558 kişi de yaralandı.

TARAFLAR ARASINDAKİ SINIR HATTI 3 AYDA DEĞİŞMEDİ 

Binleri bulan ölü ve yaralı sayısına rağmen iki taraf arasındaki sınır hattı çok fazla değişmedi. İki taraf aylardır Trablus’un güneyindeki mahallelerde birbirini bombalıyor.

Geçtiğimiz hafta Trablus’daki çatışmalar sırasında Afrikalı göçmenlerin tutulduğu bir mülteci kampı Halife Hafter güçleri tarafından vurulmuş, çoğu Afrikalı 50’den fazla göçmen hayatını kaybetmişti. Hafter güçleri, saldırıyı düzenlemediklerini savunmuştu.

ABD YAPIMI JAVELİN ANTİ-TANK FÜZELERİNİN İLK OLARAK FRANSA’YA SATILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Bu arada Halife Hafter destekli Libya Ulusal Ordusu’nda ele geçirilen ABD yapımı son teknoloji FGM-148 Javelin anti-tank füzelerinin ilk olarak Fransa’ya satıldığı ortaya çıktı.

FGM-148 Javelin anti-tank füzeleri; zırhlı araçlara karşı kullanılan, son derece gelişmiş bir sistem ve alanındaki en iyi füzelerden biri olarak gösteriliyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerinin geçtiğimiz günlerde düzenlediği saldırıda Gheryan bölgesini sürpriz bir şekilde Libya Ulusal Ordusu’ndan almıştı.

Libya Ulusal Ordusu’nda ABD yapımı son teknoloji 4 adet FGM-148 Javelin anti-tank füzesi, Çin yapımı silahlı insansız hava araçları ve daha başka ülkelere ait gelişmiş silah sistemleri ele geçirilmişti.

Her biri 170 bin dolar değerindeki FGM-148 Javelin anti-tank füzelerinin ilk olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne verildiği iddia edilmişti. Üçüncü ülkelere satışı ve devrinin yasak olduğu füzelerin Hafter güçlerinin eline nasıl geçtiği ile ilgili ABD’de soruşturma başlatılmıştı.

FRANSA, FÜZELERİ 2010 YILINDA ABD’DEN ALDIĞINI KABUL ETTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, seri numaraları üzerinden yaptığı araştırmada füzelerin ilk olarak Fransa’ya verildiğini ortaya çıkardı. Satışın 2010 yılında gerçekleştirildiği ve Fransa’nın o yıl ABD’den 260 adet Javelin anti-tank füzesi aldığı belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, konu hakkında ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisini de bilgilendirdi.

Franssız Savunma Bakanlığı yetkilileri ise füzelerin ilk olarak Fransa’ya satıldığını kabul etti. Savunma Bakanlığı yetkilisi, bu füzelerin Hafter’e Fransa tarafından verildiği iddialarını ise kabul etmedi. Ancak füzelerin Hafter güçlerinin eline nasıl geçtiği konusuna açıklık getiremedi.

Fransız yetkili, füzelerin zarar görmüş olduğunu ve kullanılamaz halde bulunduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Fransız yetkili, 2010 yılında ABD’den alınan bu füzelerin Libya’daki Fransız güçlerini korumak ve anti-terör operasyonları için Libya’ya götürüldüğünü ifade etti. 2016 yılında 3 Fransız Özel Kuvvetler askeri Libya’nın doğusunda helikopter kazasında ölmüştü.

İç savaş dolyısıyla Libya’ya silah satışı 2011 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmış durumda.

Libya’da Türk uçağı düşürüldü: Hafter güçlerinden Türkiye’ye tehdit

 

Dünya

İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor: Gazze’de ölü sayısı 22’ye yükseldi

İsrail’in Gaaze ve Şam’da İslami Cihad liderlerine yöenlik düzenelediği saldırıların ardından Gazze Şeridi’nde son iki gündür yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükseldi.

BOLD – İsrail güçlerinin Şam ve Gazze’de Filistin İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadının komutanlarından Beha Ebu’l Ata’yı öldürmesinin ardından bölgede başlayan çatışmalar devam ediyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, iki gündür devam eden çatışmalar ve hava saldırılarında 22 Filistinli hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi de yaralandı.

GAZZE’DEN İSRAİL’E ROKET SALDIRILARI

İslami Cihad Hareketi komutanının öldürülmesinin ardından olayı ‘savaş ilanı‘ olarak değerlendiren Filistinli gruplar, Gazze’den İsrail’in iç bölgelerine roket saldırıları düzenlemişti. İsrail ordusuna göre, Salı gününden bu yana ülkenin güney hattı boyunca birçoğu hava savunma sistemleri tarafından engellenen 220 roket atışı yapıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail’in saldırılarının devam etmesi durumunda Filistin direnişinin elinde pek çok seçenek olduğunu belirtti. Berhum, Filistin Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası’nın bu saldırılara karşılık vermek için arı kovanı gibi çalıştığını vurguladı.

İsrail ordusu geçtiğimiz gün saldırılar nedeniyle sınırdan itibaren 80 kilometrelik alanda olağanüstü hal ilan etmişti.

İsrail’de acil sağlık hizmeti veren Magen David Adom, Salı gününden itibaren, hafif yaralı 48 kişiye müdahale edildiğini duyurdu.

NETANYAHU: VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in saldırılara karşılık vermeyi sürdüreceğini söyledi. Netanyahu, “İslami Cihad’ın bu mesajı içselleştirmeye başladığına inanıyorum. Onları merhamet göstermeden vurmaya devam edeceğimizi anlıyorlar” ifadelerini kullandı.

İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Tugayları’nın komutanı 42 yaşındaki Beha Ebu’l Ata Salı günü Gazze’deki evine yönelik düzenlenen hava saldırısında eşiyle birlikte öldürülmüştü.

İsrail güçleri eş zamanlı olarak, Şam’ın batısında başka bir Kudüs Tugayları komutanı olan Akram el-Ajouri‘nin evine yönelik roketli saldırı düzenlemişti. Saldırıdan Ajouri’nin kurtulduğu ancak evde bulunan oğlu Mouaz’ın hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugayları, yönetici kadrosundan 38 yaşındaki Halid Muavvad Ferrac’ın Gazze’nin orta kesimindeki Deyr Belah kentinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırıda 8 kişi yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Dünya

AKP’li Erdoğan, AST tarafından düzenlenen ‘billboard eylemi’ ile protesto edildi

ABD’ye resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan hakları dernekleri tarafından 15 Temmuz sonrası “darbe girişimi” bahane edilerek başlatılan cadı avı nedeniyle protesto edildi.

BOLD-15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini duyurmak amacıyla hareket eden Advocates of Silenced Turkey yine farklı bir eylemle yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yapmış olduğu ziyaret, insan hakları aktivistleri tarafından protesto edildi. ABD’nin New York şehrindeki en işlek otoyollarından biri olan route 80’deki billboardlar da Türkiye’deki hukuksuzluklara vurgu yapıldı.

Otoyolda sergilenen billboardlar da hapisteki kadın ve bebeklerin durumunun altı çizildi. 30 binden fazla kişinin politik tutuklu olarak cezaevlerinde bulunduğuna vurgu yapıldı. AST daha önce de hukuksuzlukları anlatan afişlerle giydirilmiş onlarca araçtan oluşan bir konvoyla New York ve Washington’da eylemler düzenlemişti.

Adliyelerde kalmayan adaleti sokakta arıyorlar

Okumaya devam et

Dünya

Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanmasına AB’den tepki: Yeterli gerekçe yok

Avrupa Birliği, gazeteci Ahmet Altan’ın 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edilmesinin ardından tekrar tutuklanmasına tepki gösterdi.

BOLD – AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini’ye bağlı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS), Ahmet Altan’ın tekrar tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Gazeteci Ahmet Altan, kaçma riski bulunduğu gerekçesi ile serbest bırakıldıktan bir hafta sonra birçok basın kuruluşu temsilcisi ve gazeteci gibi dün yeniden tutuklandı. Medya, kararın haberini verdiği sırada o karardan haberdar bile değildi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanması için yeterli gerekçelerin bulunmaması ve mahkemenin daha önceki serbest bırakma kararını bozarak yeniden tutuklanması, özellikle de yüksek düzeyde siyasi müdahalenin bulunması Türk yargısına olan güveni daha da sarsmıştır. Bu müdahaleye son verilmelidir” denildi.

Basın ve ifade özgürlüğünün işleyen bir demokraside önemine dikkat çeken Avrupa Birliği, Türkiye’de basın özgürlüğünün devamlı olarak erozyona uğraması ve özellikle çok sayıda gazetecinin hapishanelerde bulunması nedeniyle tepkisini dile getirdiğini hatırlattı.

Yazılı açıklamada, “Gazeteciler, işlerini yapmalı, cezaevinde bulunmamalı” ifadeleri yer aldı.

Tuncer Çetinkaya Welt’e konuştu: “Ameliyata askerlerin eşliğinde girdim, ailemin haberi yoktu”

Okumaya devam et

Popular