Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Adalet Divanı’ndan aile birleşimleri ile ilgili önemli karar

Avrupa Adalet Divanı, aile birleşimleri ile ilgili önemli bir emsal kararı aldı. Yüksek mahkeme, Danimarka’nın, eşi ve çocukları ile aile birleşimine izin vermediği bir Türk kadınını haklı buldu.

BOLD – Türk bir kadın ve erkek, Türkiye’de evlendi ve dört çocuk sahibi oldu. Ancak 1998 yılında boşandılar ve baba 4 çocuğunu da alarak Danimarka’ya yerleşti.

Çift, 2009 yılında yeniden evlendi ve Danimarka Göç İdaresi’ne aile birleşimi için başvurdular. Göç İdaresi, annenin Danimarka’ya gelmesine izin vermedi.

Aile, konuyu Danimarka Yüksek Mahkemesi’ne götürdü. Yüksek Mahkeme tarafından dava Avrupa Adalet Divanı’na taşındı.

AVRUPA ADALET DİVANINDAN EMSAL TEŞKİL EDECEK KARAR 

Davayı karara bağlayan Avrupa Adalet Divanı, Danimarka’nın eşi ve çocukları ile birleşimine izin vermediği Türk kadını haklı buldu.

Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı, aile birleşimine engel olmanın Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mevcut anlaşmalara aykırı olduğunu belirtti.

Yüksek Mahkeme, üye ülkelerin Türk vatandaşlarının bir AB üyesi ülkede iş ve ailelerine erişimini engelleyemeyeceğine hükmetti.

Kararda, “Böyle bir engelleme dayanaksızdır” denildi.

KARAR, DAHA ÖNCE REDDEDİLEN 8 BİN TÜRK ÇİFTİN DURUMLARINI ETKİLEYEBİLİR

Türk ailenin avukatı Thomas Ryhl, 2003-2018 arasında 8 bin Türk çiftin aile birleşimi başvurularının Danimarka hükümeti tarafından reddedildiğini belirtti.

Danimarka Göç Bakanlığı, davayı “yüksek öncelikli” bir vaka olarak tanımlamıştı. Karar sonrası, daha önce ret kararı verilen ailelerin yeniden dava açabileceği belirtiliyor.

Danimarka Göç Bakanı Mattias Tesfaye, “Bize karşı verilen karardan dolayı hayal kırıklığına uğradım. Bunun sonuçları hakkında herhangi bir şey söylemeden önce şimdi bakanlığın kararı çok yakından incelemek için zamana ihtiyacı var… AB mahkemesinden verilen karara elbette hükümet saygı duyar” ” dedi.

Danimarka’da yeni iktidara gelen ve göçmen akınını durduracağını belirten Sosyal Demokrat hükümet için karar büyük bir yenilgi oldu.

Danimarka’daki yasalara göre, yetkililer, aile birleşimi için başvuran kişilerin başka bir ülkeyle bağlantısının Danimarka’ya göre daha güçlü olduğunu düşünürse aile birleşimi başvurularını reddedebiliyordu.

Kaçırılan öğretmenler için AİHM’den Moldova’ya para cezası

Dünya

CNBC abonelerine böyle duyurdu: Pompeo, “Türkiye’ye karşı ‘gerekirse’ askeri güç kullanmaya hazırız”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun CNBC’ye verdiği röportaj olay oldu. CNBC, Pompeo ile yaptığı röportajda tüm abonelerine ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye’ye karşı ‘gerekirse’ askeri güç kullanmaya hazır olduğunu” aktardı.

BOLD-ABD Başkanı Donald Trump, “Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız” ifadesini kullanmıştı. CNBC’deki habere göre, Closing Bell sunucusu Frost’a konuşan Pompeo, “Barışı savaşa tercih ederiz. Ama kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz” dedi.

CNBC muhabirinin, ABD’nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek ‘kırmızıçizgi’ lerinin ne olduğu sorusuna cevap vermeyen Pompeo “Başkan’ın ABD’nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemiyorum” şeklinde değerlendirdi.

Pompeo “Ekonomik güçlerimize atıfta bulundunuz. Bunları kesinlikle kullanacağız. Diplomatik gücümüzü de kullanacağız. Bunları tercih ediyoruz,” dedi.

Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek yapılan müzakereyi savunan Pompeo, “Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Pompeo, “Türkiye’nin istila ettiği Suriye, egemen bir ulus. Kürt dostlarımızla, DSG ile Fırat Nehri’nin yukarısında ve aşağısında beraber çalıştık” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo’nun görüşleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

 

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı gözaltına alındı

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump yine tehdit etti: Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki kabine toplantısı öncesi gazetecilere, Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeydoğusuna ilişkin varılan anlaşma konusunda açıklamalarda bulundu.

BOLD-ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen görüşmelere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Trump, “Suriye’de ateşkese uyuluyor. Ufak çatışmalar devam ediyor” dedi.

Konuşmasının devamında “Kürtlere sizi 400 yıl koruyacağız sözü vermedik” ifadelerini kullanan Trump ayrıca, “(Suriye) Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız” diye konuştu.

Ayrıca “Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız” ifadelerini kullanan Trump, Suriye az sayıda ABD askerinin kalmaya devam edeceğini söyledi.

Kardeşim Esad is loading…

Okumaya devam et

Dünya

Mark Esper’in Suriye’deki petrol sahaları için asker bırakılabilir sözü tartışma yarattı

ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı doğrultusunda Suriye’deki askerlerini çekmeye başlatan Washington’un Suriye’de petrol sahalarını korumak için yaklaşık 200 askeri çekmeyebileceği belirtiliyor.

BOLD – Afganistan ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Suriye’nin kuzeydoğusundaki kasabalarda petrol sahalarının yakınlarında askerlerimiz var. Bu askerler şu anki çekilme aşamasında yer almıyor.” dedi.

Mark Esper, “Amaç özellikle petrol gelirine bu geliri kendi kötü niyetli faaliyetleri için isteyebilecek IŞİD’in ve diğer grupların erişimini engellemek” şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanı Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte görev yapan bir grup ABD askerinin Suriye’de kalması konusunda istişarelerin yapıldığını doğruladı ancak bu konuda henüz bir kararın alınmadığını belirtti.

PENTAGON SEÇENEKLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

New York Times gazetesi konuyla ilgili haberinde Pentagon’un ABD Merke Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM’dan farklı seçeneklerle ilgili çalışma yapmasını talep ettiği ve askeri yetkililerin de Başkan Trump’ı bu hafta içinde konuyla ilgili bilgilendireceklerini yazmış, Trump’ın bu seçeneğe sıcak baktığı belirtilmişti.

Savunma Bakanı Mark Esper da henüz Başkan’a söz konusu planı sunmadığını ancak Pentagon’un görevinin farklı seçenekleri incelemek olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump hafta sonu paylaştığı bir Twitter mesajında “Suriye’deki petrol sahalarını güven altına aldık” demiş ancak başka ayrıntı vermemişti.

ABD’nin Suriye’de sadece petrol sahalarını düşünmesi eleştilere ve tartışmalara sebep oldu.

AFP: TÜRKİYE’NİN SURİYEDEKİ HEDEFİ 120 KM

Bu arada Fransız haber ajansı AFP, Türk askeri yetkililere dayandırdığı bilgilere göre Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde 120 kilometre uzunluğunda bir güvenli bölge oluşturmayı planlıyor.

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonla ilk aşamada 120 kilometre uzunluğunda bir güvenli bölge oluşturmayı hedeflediği bildiriliyor.

AFP’nin Türk askeri yetkililerine dayandırdığı haberine göre 120 kilometrelik bölgenin Tal Abyad’dan Resul-Ayn’a kadar uzanmasının hedeflendiği, bir sonraki aşamada da güvenli bölgenin 444 kilometreye genişletilmesinin düşünüldüğü belirtildi.

Güvenli bölgenin derinliğinin de Suriye devleti toprakları içinde yaklaşık 30 kilometre olmasının planlandığı ifade ediliyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamada güvenli bölgenin uzunluğunun 444 kilometre olacağını belirtmişti.

İran, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni gözlem noktaları kurmasına karşı çıktı

Okumaya devam et

Popular