Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Bu hafta 10 yeni film vizyona giriyor

Türkiye’deki sinemalarda bu hafta 2’si yerli on yeni film vizyona giriyor. İşte 12-19 Temmuz vizyon haftasının yeni filmleri…

ÖLÜ ADAM/ DEAD MAN

Cannes’da prömiyerini yapan “The Dead Don’t Die” filminin yönetmeni Jim Jarmusch’un 1995’te çektiği Dead Man tam 25 yıl sonra “Filmartı” tarafından Türkiye’de ilk kez sinemalarda gösterilecek.

Her şeyini kaybedince bir madencilik şirketinden aldığı teklif üzerine yollara düşen muhasebeci William Blake rolündeki Johnny Depp kariyerinin daha başı sayılabilecek bir dönemde muhteşem bir oyunculuk sergiliyor.

KAÇIŞ PLANI 3/ ESCAPE PLAN 3

Sylvester Stallone, Rocky ve Rambo’dan sonra yeni bir seri yakaladı üstelik 72 yaşındayken. Ray Breslin bu sefer bir yandan Çinli bir iş adamının kızını kurtarmaya çalışırken bir yandan da sevgilisinin hayatı için savaş veriyor.

ARKADAŞIMIN AŞKI/THE OTHER WOMAN

Daniel Auteuil’in yazıp yönettiği filmde yıllar sonra karşılaşan 50’lerinin sonundaki iki arkadaşın aşk hayatı eğlenceli bir komediyle anlatılıyor. Bu arkadaşlardan birinin sevgilisi henüz 30 yaşındaysa ve bu şanslı adamı Gerard Depardieu canlandırıyorsa biraz sinir bozucu biraz eğlenceli bir film sizleri bekliyor demektir.

AMERİKAN SOYGUNU/ AMERİCAN ANİMALS

Dört arkadaşın birçok tehlikeyi göze alarak 12 milyon dolar değerindeki koleksiyon kitaplarının peşine düşmesinin anlatıldığı film Sundance’ta gösterilmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmi Bart Layton yönetiyor.

CİN DERESİ MÜSFER

Ay geçmiyor ki sinemalarımızda yeni bir cin filmi yayınlanmasın! Cin Deresi Müsfer, tehlikeli cin kabilelerinden olan Müsfer cinlerinin bulunduğu yere gitmek zorunda kalan bir grup insanın hikayesini anlatıyor.

COLETTE

Ünlü Fransız yazar Sidonie-Gabrielle Colette’in hayat hikayesini anlatan filmin yönetmeni Wash Westmoreland. Başarısız bir yazar olan kocasının ısrarıyla ilk kitabı Claudine’i çıkaran yazarın mücadele ile geçen hayatının filmde Keira Knightley, Fiona Shaw, Dominic West, Robert Pugh ve Sloan Thompson gibi isimler rol alıyor.

ASTRONOT WİLLY: MACERA GEZEGENİ

Ailesiyle yaptığı uzay yolculuğu sırasında kaybolan Willy’nin, ailesine geri dönmek için eğlenceli bir serüvene atılmak zorunda kalır.

KIYAMET DENEYİ/ APORIA

Silahlı bir grup tarafından yakalanarak ölümcül bir deneyin kobayı haline getirilen insanlar bu durumdan kurtulmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

YUVAYA DÖNÜŞ

İran-Irak savaşının tüm şiddetiyle sürdüğü günlerde, Saddam Hüseyin 18 Mart 1985’de bir gün sonra İran’a hava saldırısı başlatacağını ve İran hava sahasını kullanan sivil uçakların da vurulacağını açıklar. Ülkedeki yabancılar apar topar ülkeyi terk etmeye başlar. Ancak 215 Japon bilet bulamadıkları için havalimanında mahsur kalır. İran ve Irak’tan garanti gelmediği için Japonlarınki de dahil hiçbir hava yolu bu yolcuları almaya gidemez. En sonunda Türkiye’den gönderilen bir uçak Japon yolcuları alır.

Yuvaya Dönüş, bu riskli operasyon sırasında gelişen bir aşk hikayesi etrafında şekilleniyor. Yıllar sonra gerçek babasını öğrenen Yumi onu bulmak için geldiği Türkiye’de kendisi de bir Türk’e aşık olur.

ÖLÜMCÜL SULAR/CRAWL

Florida’yı vuran kasırga sırasında babasını kurtarmaya çalışan Halley, bir yandan da dev timsahlarla mücadele etmek zorundadır. Dikkat çeken Britanyalı oyunculardan Kaya Scodelario’nun başrolünde olduğu filmi Alexandre Aja yönetiyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Bilim insanları en korkunç filmi seçti

Bilim insanları, fiziksel reaksiyonları gözleyerek korku filmlerini inceledi. En korkunç filmler listesinin bir numarasında ise sürpriz bir film yer alıyor.

BOLD– Bir grup bilim insanı korku filmleri izleyenlerin gösterdikleri fiziksel tepkileri gözleyerek en korkutucu filmleri sıraladı. İlk sırada sürpriz bir şekilde 2012 yapımı “Sinister” yer aldı.

EN ÇOK KORKUTAN FİLMLER

Playtuşu’nun haberine göre Reddit kullanıcıları ile işbirliği yapan bilim insanları, ortalama kalp atış sıklığını korku filmlerindeki değişimlerle birlikte inceledi. Film sırasında en yüksek ve en düşük atış noktalarını gözlemleyen çalışmaya göre listenin bir numarasında 2012’de vizyona giren Ethan Hawke’lı Sinister yer alıyor.

Insidious, The Conjuring, Hereditary, Paranormal Activity gibi türün çok başarılı yapımlarını geride bırakan Sinister’ın ilk sırada olması şaşırtıcı bulundu. Listenin tamamını ve Sinister’ın fragmanını aşağıda bulabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

TDK’den Kürtçe ile ilgili taleplere cevap: Sözlük var…

TDK, Kürtçeye ilişkin çalışmaların da yapılması içeren 10 maddelik talep listesinden sadece sözlükle ilgili olana ‘Zaten var’ açıklamasıyla karşılık verdi.

BOLD– Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’na (TDK) Kürtçeyle ilgili çalışmalar yapılması amacıyla yaptığı başvuruya yanıt geldi. Platform Sözcüsü Şerefhan Ciziri’ye iletilen yanıtta 10 maddeden sadece Türkçe-Kürtçe sözlük konusunu yanıtlayan TDK, Kürtçe-Türkçe, Türkçe-Kürtçe Sözlük’ün 2014 yılından bu yana yayınlandığını ifade etmekle yetindi.

KÜRTÇE ÇALIŞMALARI TALEBİ GÖRMEZDEN GELİNDİ

Yeni Yaşam Gazetesi’nin haberine göre Diyarbakır’da 8 Ocak’ta basın toplantısı düzenleyen Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’ndan Kürtçe ile ilgili 10 maddelik çalışma talebinde bulundu. Türk Dil Kurumu’ndan Diyarbakır’da Kürtçe şubesi açılmasını, Uluslararası Kürtçe Sempozyumunun düzenlenmesini, üç ayda bir “Kürtçe Dil Bilgisi” dergisinin çıkarılmasını ve Kürtçe-Türkçe sözlük yayınlaması gibi talepler içeren açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“PZK (Platforma Zimanê Kurdî-Kürt Dil Platformu) olarak; TDK’nin (Türk Dil Kurumunun) Türkçe için kuruluşundan beri kapsamlı çalışmalar yaptığını bilmekteyiz. Sadece Türkiye Türkleri için değil, dünyada yaşayan Türkler için yaptığınız çalışmaları yakından takıp ediyoruz; fakat buna rağmen devlet yöneticileri tarafından her seferinde ’Cumhuriyetin kurucu unsurları’ olarak ifade edilen Kürtler için şimdiye kadar sadece bir Türkçe – Kürtçe sözlük yayımlamanızı, yeterli görmediğimizi önemle dile getirmek istiyoruz.”

Kürt Dil Platformu’nun bu taleplerine karşılık TDK “Türkçe-Kürtçe, Kürtçe-Türkçe” sözlüğün 2014 yılından bu yana yayınlandığını söylemekle yetinip diğer taleplerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul’daki sokak köpeklerini anlatan “Stray” filminden fragman yayınlandı

Elizabeth Lo’nun İstanbul sokaklarını mesken tutan üç sokak köpeğinin peşine takılarak sımsıcak bir hikâye anlattığı Stray filminden ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 2016’da yayınlanan Ceyda Torun imzalı Kedi’nin ardından bu kez İstanbul’daki sokak köpekleri sahneye çıkıyor. Elizabeth Lo‘nun ilk uzun metraj belgeseli olan Stray; “Kartal, Nazar ve Zeytin” isimli üç sokak köpeğinin, onları bağrına basan şehrin ve hayatlarından geçtikleri insanların öyküsü…

100 BİN SOKAK KÖPEĞİNİN ÖYKÜSÜ

Bir İstanbul seyahati sırasında Zeytin’le tanıştığını söyleyen Elizabeth Lo, onu takip ettiğinde 100 bini aşkın sokak köpeğin hikâyesine de katılmış olur. Yönetmen Lo, altı boyunca her gün kamerasıyla Zeytin ve arkadaşlarını takip ederken, filmin ortak yapımcıları olan Ceylan Çarhoğlu, Zeynep Köprülü ve Zeynep Aslanoba da şehrin seslerini kaydetmiş.

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yılın Tribeca Film Festivali’nde yapan Stray, Londra ve Stockholm gibi festivallerde de boy gösterdi ve Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri’nde En İyi İlk Belgesel kategorisinde adaylık kazandı.

Okumaya devam et

Popular