Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa hukuk örgütlerinden BM’ye Türkiye raporu

İngiltere’de yüzlerce avukatı temsil eden Hukuk Cemiyeti (The Law Society) Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne Türkiye ile ilgili bir rapor sundu.

BOLD – Avrupa’nın dört bir tarafında faaliyet gösteren birçok hukuk bürosunu temsil eden cemiyet, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin iç hukuk yollarının tükenmediği gerekçesi ile binlerce dosyayı Türkiye’ye geri göndermesini eleştirdi.

Müvekkillerini savunmaya çalışan avukatların toplu duruşmalarda cezalandırıldığının vurgulandığı raporda, diğer avukatların ise büyük baskı altında görevlerini yapmaya çalıştığı ifade edildi.

15 Temmuz’dan önce yaşanan insan hakları ihlallerine de dikkat çekildiği raporda cinayete kurban giden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da isimleri yer aldı.

“İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKENMEDİĞİ GEREKÇESİ” ELEŞTİRİSİ İLK SIRADA

İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyetinin BM’ye sunduğu raporda yer alan bilgiler şöyle:

  • 2017 yılında 57 bin 39 Türk vatandaşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak iç hukuk yollarının tükenmediği gerekçesi ile 25 bin kişinin dosyasını kabul görmediği için yeniden Türk mahkemelerine yönlendirildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye aleyhinde karar alsa bile bu kararlar Türkiye tarafından uygulanmıyor.
  • Darbe girişimden bu yana 599 avukat gözaltına alındı ve tutuklandı; 1546 avukat yargılandı; 311 avukat mahkum edildi; toplam bin 967 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.
  • Avukatların belli insanları temsil etmesi, hapishanede mahkumları ziyaret etmesi, basına açıklama yapması, AİHM davaları hakkında tweet atması, uluslararası örgütlerle iletişim kurması ve devlet uygulamalarını eleştirmesi, avukatların mahkum edilmesi için temel sebepler olarak kullanıldı. Avukatların meşru profesyonel faaliyetlerini suç haline getirmek için terörle mücadele mevzuatının kullanılması hukukun üstünlüğünü baltalamak anlamına geliyor.
  • Avukatlara ve Türkiye’de hukuk alanında çalışan diğer kişilere yönelik saldırı, adalete erişim ve hukukun üstünlüğü açısından sistematik olarak olumsuz sonuçlar doğuruyor. Avukatların müvekkillerini savunmak için mesleki yükümlülüklerini yerine getirmemeleri için terör örgütleriyle ilişkilendirilmeleri kabul edilemez.
  • Darbe girişiminden önceki dönemde de avukat ve hakimlere yönelik insan hakları ihlalleri endişeye neden oluyordu. Temmuz 2015 ve Aralık 2016’da ülkenin Güney Doğusu’nda birçok kişi operasyonlarda hayatını kaybetti. Ekim 2015 yılında 500 avukatın Cizre’ye girmesine izin verilmedi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi 28 Kasım 2018 yılında öldürüldü. Soruşturma eksik kaldı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Türkiye ile ilgili son raporunu 2015 yılında yayınlamıştı. 193 üyesi bulunan konsey önümüzdeki yıl ‘Universal Periodic Review’ olarak bilinen Türkiye ile ilgili yeni raporunu açıklayacak.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin Türkiye ile ilgili çalışmalarına katkı sunan hukuk örgütlerinin isimleri şunlar:

İngiltere ve Galler Hukuk Derneği

Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Enstitüsü

İngiltere ve Galler Barosu İnsan Hakları Komitesi

Ulusal Konsey Baroları

Kanada Avukat Hakları Gözlemevi

Avrupa Demokrasi ve Dünya İnsan Hakları için Avukatlar Birliği

Avukatlar için Avukatlar

Norveç Barosu, İnsan Hakları Komitesi

Uluslararası Tehlike Altındaki Avukatlar Gözlemevi

Paris Barosu İnsan Hakları Enstitüsü

Alman Barosu İnsan Hakları Komitesi

Cenevre Barosu İnsan Hakları Komisyonu

Abogacía Espanola – Consejo Genel

UIA – Uluslararası Avukatlar Birliği

AİHM inanamadı: Karaciğer nakli olan hasta gerçekten cezaevinde mi?

Dünya

Türkiye’ye karşı stratejik işbirliği: Atina Fransa’dan 18 Rafale savaş uçağı alıyor

Yunanistan’ın Fransa’dan 18 adet Rafale savaş uçağı satın alımı için imzalar atıldı. Fransız ve Yunan savunma bakanları  imza töreninde Türkiye’ye karşı “stratejik işbirliği” mesajı verdi.

BOLD – Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, temaslarda bulunmak üzere geldiği Atina’da, Yunan mevkidaşı Nikos Panayiotopulos ile bir araya geldi. Yunanistan’ın Fransa’dan almaya karar verdiği 18 Rafale savaş uçağı için resmi anlaşmaya imza atan ikili, yaptıkları açıklamada Türkiye’ye karşı “stratejik işbirliği” mesajı verdi.

Yunan ve Fransız savunma bakanlarının Atina’da imzaladığı 2,5 milyar euroluk anlaşma, Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıkta Türkiye’ye mesaj olarak değerlendiriliyor.

YUNAN BAKAN: AÇIK BİR MESAJ

Yunan Bakan Panagiotopulos, imza töreninde yaptığı konuşmada, “anlaşmanın çeşitli yönlere açık bir mesaj gönderdiğini” söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Parly de Yunanistan ile “stratejik işbirliği” içinde olduklarını belirterek “Yunanistan’ın Akdeniz’de güçlü bir aktör olarak kalması için” fırkateyn satışı gibi başka tekliflerin de gündemde olduğunu” kaydetti.

İLK 6 UÇAK TEMMUZ’DA TESLİM EDİLECEK

Anlaşma kapsamındaki 18 Rafale uçağının 12’si Fransa Hava Kuvvetlerinin kullanımında bulunuyor. Diğer altı uçak ise Dassault Aviation firması tarafından üretilecek.

Yunanistan hükumet sözcüsü Hristos Tarantilis de ilk altı savaş uçağının teslimatının Temmuz ayında başlayacağını, Yunan hava kuvvetlerinden bir grup pilot ve teknisyenin gerekli eğitimler için önümüzdeki birkaç gün içinde Fransa’ya gideceğini belirtti.

FRANSIZ UÇAK GEMİSİ DOĞU AKDENİZ’E GELİYOR

Bu arada Fransa Savunma Bakanı Parly, Fransa’nın nisan ayında Yunanistan ile düzenleyeceği iki ortak tatbikata 8 Rafale uçağıyla katılacağını belirterek, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’un şubat sonunda bir Yunan fırkateyni eşliğinde Doğu Akdeniz’e geleceğini ifade etti.

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERLE AYNI GÜNE DENK GELDİ

Yunanistan’ın Fransa ile Rafale uçakları için anlaşmaya imza atması, Türkiye ile Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlık noktalarının masaya yatırıldığı istikşafi görüşmelerin yeniden başlatıldığı güne denk geldi.

Yunan hükumet sözcüsü, istikşafi görüşmelerin “müzakere” anlamına gelmediği ve “bağlayıcılık taşımadığı” vurgusu yaptı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Eylül ayında açıkladığı, 10 milyar euronun üzerinde maliyete yol açacağı tahmin edilen dev savunma programı, Türkiye ile askeri dengenin Yunanistan lehine değişmesini hedefliyor. Program kapsamında alınacak teçhizat arasında Fransız Rafale savaş uçaklarının yanı sıra dört fırkateyn, dört donanma helikopteri, tanksavarlar, güdümlü füzeler ve gemi torpidoları da bulunuyor.

Yunanistan ayrıca 2025 yılına kadar orduya 15 bin profesyonel asker alacak. Savunma programı geçen haftaki oylamada Yunan meclisinde de kabul edilmişti.

Türk ve Yunan heyetleri istikşafi görüşmeler için 5 yıl aradan sonra masaya oturdu

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği Türkiye’ye ek yaptırımları rafa kaldırdı

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Aralık’taki liderler zirvesinde Türkiye’ye karşı kararlaştırılan ek yaptırımları rafa kaldırdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara’dan gelen olumlu sinyallerin yaptırımlarla gölgelenmesini istemediklerini söyledi.

BOLD – AB Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye yönelik Aralık ayındaki liderler zirvesinde kararlaştırılan ek yaptırımları rafa kaldırma kararı aldı. Heiko Maas, AB dışişleri bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Olumlu gelişmeler kaydedildiğini gördüğümüz için Türkiye’ye karşı bugün yaptırım kararı almadık” dedi.

Yunanistan ile Türkiye arasında 2016’da son verilen istikşafi görüşmelerin yeniden başlatıldığına ve Türkiye’nin şu an Doğu Akdeniz’deki tartışmalı bölgelerde gemisinin bulunmadığına işaret eden Maas, “Bunlar uzun süredir beklediğimiz olumlu sinyaller. Bu sinyallerin AB tarafından gelecek yaptırım kararlarıyla gölgelenmemesi gerekir” dedi.

ADIMLARIN KALICI OLMASI ÖNEMLİ

Almanya Dışişleri Bakanı, Ankara’dan gelen olumlu sinyallerin kalıcı olmasının önem taşıdığını vurgulayarak, “O zaman AB ile Türkiye arasında yeniden bir pozitif gündemden de bahsedebilecek durumda oluruz” diye konuştu.

Maas, AB tarafından pozitif gündemin, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi ve Suriyeli sığınmacılara ek yardımlar gibi maddeleri kapsayabileceğini kaydetti.

AB, ARALIK’TA HANGİ KARARLARI ALMIŞTI?

10-11 Aralık’taki liderler zirvesinde Türkiye’ye yönelik, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşları içeren yaptırım listesinin genişletilmesi kararı alınmıştı. Yaptırımların çerçevesi 2019 yılı Aralık ayında oluşturulmuş, geçen yıl Şubat ayında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi yaptırım listesine alınmıştı.

Türkiye’ye karşı bu listenin dışında daha ağır yaptırımları da içerecek şekilde yaptırımların kapsamının genişletilmesi için karar ise Mart ayında düzenlenecek zirveye bırakılmıştı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mart ayına kadar Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırım seçenekleriyle ilgili bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti.

Türk ve Yunan heyetleri istikşafi görüşmeler için 5 yıl aradan sonra masaya oturdu

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da kaçırılan Mozart gemisine korsan baskını güvenlik kamerasında

Lagos’tan Cape Town’a gitmek üzere yola çıkan Liberya bandralı Mozart adlı Türk konteyner gemisine Nijeryalı korsanların yaptığı kanlı baskının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

BOLD – Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan Liberya bandralı Mozart adlı Türk konteyner gemisi, cumartesi günü Nijeryalı korsanların saldırısına uğradı.

Lagos’a yaklaşık 180 mil açıkta seyreden ve 19 mürettebata sahip Türk gemisine yönelik saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi, 15 kişi kaçırıldı ve 3 kişi ise gemide bırakıldı.

Geminin 4’üncü kaptanı Furkan Yaren, radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirerek 2. mühendis Farman İsmayilov’un öldürüldüğünü açıkladı.

BASKININ GÖRÜNTÜLERİ

Türk konteyner gemisine yapılan kanlı saldırının kamera kayıtları ortaya çıktı. İhlas Haber Ajansında yer alan habere göre, gemiden ulaşılan görüntüler izleyenleri dehşete düşürdü. Korsanların uzun namlulu silahlarla kaptan köşkünü bastığı ve denizcileri yaraladığı görülüyor.

Ateş açarak gemideki radar ve kontrol panellerine zarar veren korsanlar, kaptan dahil bütün mürettebatı ellerindeki silahlarla darp ediyor.

Görüntülerle birlikte ayrıca, olayın ardından gemiyi limana götüren 4. kaptanın şirket yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesi de servis edildi. İkili arasında geçen konuşmada 4. kaptan yaşananları tek tek anlatıyor.

Öte yandan Boden Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan gemiyle ilişkin yaptığı basın açıklamasında “Gemimiz, Türk sahipli veya Türk bayraklı değildir. Gemimiz, yabancı yatırımcılara aittir. Boden Denizcilik AŞ, geminin teknik işletmesinden sorumludur. Korsanlardan bir telefon alındığına dair bana hiçbir bilgi ulaşmadı” dedi.

Karsan, gemide hayatını kaybeden ikinci mühendisin naaşının THY ile Türkiye’ye getirilip Azerbaycan’a gönderileceği söyledi.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

Okumaya devam et

Popular