Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan “Geri dönüş teşviki” dedi İstanbul’da Suriyeli avı başladı

İstanbul’da polis, kayıtsız Suriyelileri bulup sınır dışı ediyor. Polis kontrolüne yakalanmak istemeyen göçmenler ise evlerine hapsolmuş durumda. Kaydı İstanbul’da olmayanlar da şehirden gönderiliyor.

BOLD – Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından Türkiye’ye 3.6 milyon Suriyeli geldi. Ancak özellikle son yerel seçim sürecinde yaşanan asayiş olayları ve siyasilerin kutuplaştırıcı dili nedeniyle Suriyeli göçmenlere yönelik tepki zirveye çıktı.

İstanbul seçimi yenilgisinin ardından da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan “Suriyelilerin geri dönüşü teşvik edilecek açıklaması geldi. Bu gelişmelerin ardından polis, resmi rakamlara göre 550 bin Suriyeli’nin yaşadığı İstanbul’da denetimlere başladı. Seçimlerden sonra AKP’nin mültecilere yönelik politikası sertleşti.

YÜZDE 90’I KAYITLI

Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin yüzde 90’ı kayıtlı. Suriyelilerin, geçici koruma hakkını hangi şehirde aldılarsa o şehirden dışarı çıkmaları yasak. Ancak denetimler sıkı yapılmadığı için birçok sığınmacı iş ve eğitim imkanlarının daha iyi olduğu büyükşehirlere gitti.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre polis kontrol noktalarına takılmak istemeyen Suriyeliler evlerinden çıkamıyor.

AİLEME BAKACAK KİMSE YOK

Habere göre, Muhammed Halili isimli Suriye vatandaşı, 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından Halep’ten ayrılarak Türkiye’ye geldi.

Geçici sığınma başvurusunu Hatay’da yaptı. Bir müddet Hatay’daki Apaydın Çadır Kampı’nda kalan Muhammed, kampın zor koşullarına dayanamayarak İstanbul’a gitti.

Günde 70 TL yevmiyeyle ailesini geçindirmeye çalışan Muhammed’in hayatı 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından daha da kötüye gitti.

Şimdi, bir polis kontrolüne denk gelip geri gönderilmemek için evinden çıkmıyor. Eğer geri gönderilirse iki çocuğuna ve eşine bakacak kimsesi olmadığını söylüyor.

BASKINLAR DÜZENLENİYOR

İstanbul’un bazı ilçelerinde Arapça tabelalara yönelik yapılan denetimlerin ardından işyerlerine ani baskınlar gerçekleştiriliyor. Çalışma izinleri olmayan Suriyelilere işlemler yapılıyor ve bu işletmelere yüklü cezalar yazılıyor.

Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Esenler ve Esenyurt gibi ilçeler bu denetimlerin en sıkı yapıldığı ilçeler arasında. Birçok işletme sahibi, çalışma izni olmayan Suriyeli çalışanlarını işten çıkardı.

HEPİMİZ GERİ GÖNDERİLECEĞİZ

Denetimler, geçici korunma hakkını başka şehirlerde aldığı halde İstanbul’da yaşayan Suriyelilere ya da hiçbir kaydı bulunmayan göçmenlere yönelik yapılıyor.

Göç İdaresi yetkililerine göre geçici koruma hakkı İstanbul’da bulunmayan Suriyeliler tespit edildiklerinde ikametleri hangi şehirde kayıtlıysa o şehre gönderiliyor.

İstanbul’daki Suriyeliler arasında “hepimiz geri gönderileceğiz” söylentisi çoktan başlamış durumda. “Gönüllü geri dönüş” belgesi imzalatılanlar olduğu gibi sınır dışı edilenler de var.

Suriyelilere ‘geri dönüş’ teşviki geliyor

Gündem

Soylu’nun annesine küfreden kişi Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp bırakılan E.E, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma süren E.E, sosyal medya üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN TUTUKLANDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, İçişleri Bakanı Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle E.E. hakkında “Kamu Görevlisine Hakaret” suçundan yürütülen soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında E.E.’nin sosyal medya hesapları detaylı olarak incelendi. İncelemede şüpheli E.E.’nin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren paylaşımlar yaptığı tespit edildi. Şüpheli E.E. bunun üzerine gözaltına alındı. Bakırköy Adliyesi’ne çıkarılan E.E., sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SOYLU: TUTUKLANIRSA PROVOKASYON SAYARIM

Soylu, konuyla ilgili daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada “45 gündür anam hastanede. Annemle fotoğrafımın altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar? Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder? Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım” demişti.

Berat Albayrak’ın ipini hangisi çekti?

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li Bulu’nun yardımcılığı teklifini üniversiteden kimse kabul etmedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik tepkiler devam ediyor. AKP milletvekili aday adayı olan Bulu’nun rektör yardımcılığı görevini üniversiteden kimse kabul etmedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP’de uzun yıllar siyaset yapan Melih Bulu’yu dışarıdan rektör olarak atamasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve hocalarının başlattığı eylemler devam ediyor. Pandemi nedeniyle uzaktan yaptıkları derslerinin ardından okula gidip rektörlüğe sırtlarını dönerek bu atamayı reddettiklerini belirten akademisyenler eylemlerini sürdürüyor.

22 GÜNDÜR YARDIMCI ATAYAMADI

Rektörlük önünde akademisyenler adına yapılan açıklamada, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının üzerinden 22 gün geçmesine rağmen kimsenin yardımcılığını yapmayı kabul etmediğine dikkat çekildi. Açıklamada, “1 Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde, gerekse kurum içi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileri ile birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, bu atamayı reddetmektedir. Bugüne, yani 22 Ocak’a kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır” denildi.

Berat Albayrak’ın ipini hangisi çekti?

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li belediye yoksullukla kurduğu ‘dilenci timi’ ile savaşacak

Türkiye’de ekonomik kriz giderek artıyor. Krizden en çok etkilenen Şanlıurfa’da AP’li belediye, artan dilencilerle mücadele edebilmek için dilenci timi kurması dikkat çekti.

BOLD – Şanlıurfa’da gün geçtikçe sayıları artan dilencilerle mücadele edebilmek için AKP’li Büyükşehir Belediyesi dilenci timi kurdu. Dilenci sayısındaki artışta kentte yaşayan 650 bin Suriyelinin de etkisi olduğu öne sürülüyor.

YAKALANANLAR ZABITA KARAKOLUNA GÖTÜRÜLÜYOR

Yoksulluğun arttığı Şanlıurfa’da AKP’li Büyükşehir Belediyesi, kentte sayıları giderek artan dilenciler için dilenci timi kurdu. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde görevli sivil zabıtalar dilenci timinde görevlendirildi. Dilenci timi, ana arterler ve cami önlerinde yakaladığı dilencileri zabıta karakoluna götürüp, dilenmeyi sürdürmeleri halinde kendilerine ceza verileceği uyarısında bulunduktan sonra serbest bırakıyor.

Gezi Davası’nda Osman Kavala ve 8 kişi hakkında beraat kararı bozuldu

Okumaya devam et

Popular