Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeyi için “güvenli bölge” konusunda anlaşamadı

Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeyine kurulacak “güvenli bölge” konusunda anlaşamadı.

BOLD-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin güvenli bölge önerisi için, ” Oyalama olmaması gerekiyor. Çünkü bizim sabrımız tükendi.” dedi. Çavuşoğlu, anlaşma olmaması halinde Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyon yapabileceğinin sinyalini verdi.

Bu arada Ankara’daki ABD Büyükelçiliği, görüşmeler olumlu açıklaması yaptı.

ABD’nin Suriye ve İŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin 2 gün süren Ankara görüşmeleri sonrasında Washington yönetiminin teklifi Türkiye’yi memnun etmedi.

Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin güvenli bölge önerisi için, ” Oyalama olmaması gerekiyor. Çünkü bizim sabrımız tükendi.” dedi.

“ABD’NİN YENİ ÖNERİLERİ TATMİN EDİCİ DEĞİL”

Özel Temsilci James Jeffrey, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da aralarında bulunduğu üst düzey Türk yetkililerle görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Bunu açıkça söylememiz lazım. Burada adeta Münbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimini edindik.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, bir oyalamanın olmaması gerektiğinin altını çizerek, “Bir an önce güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Bizim sabrımız kalmadı.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN SURİYE’YE ASKERİ HAREKAT SİNYALİ

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin kuzeyine daha önce düzenleyeceği harekatı ABD Başkanı Donald Trump’ın ricası üzerine durdurduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Ama bir oyalama olmaması gerekiyor. Çünkü bizim sabrımız tükendi. Cumhurbaşkanımızın harekatla ilgili bir talimatı vardı. Trump’ın ricası üzerine biz bu harekatı durdurduk.” diye konuştu.

Türkiye’ye yönelik saldırıları tolere edemeyeceklerinin altını çizen Çavuşoğlu, “O nedenle arzumuz bir an önce güvenli bölge konusunda mutabakata varıp uygulamaya geçmek. Aksi takdirde biz Türkiye olarak gereğini kendimiz yapacağız. Bu konuda da kararlıyız.” dedi.

ABD’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ: GÖRÜŞMELER “SAMİMİ, OLUMLU VE VERİMLİ”

Bu arada Ankara’daki ABD Büyükelçiliği, Türk tarafının aksine görüşmelerin olumlu geçtiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yaptığı yazılı açıklamada, “Taraflar, Münbiç Yol Haritası konusunda hızlı ve somut ilerleme sağlamayı taahhüt etmişler; Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı teklifleri ele almışlardır” dedi.

ABD Büyükelçiliği, görüşmelerin “samimi, olumlu ve verimli” geçtiğini belirterek, “ABD ve Türkiye, Suriye ile ilgili ortak endişelerine ilişkin görüş alışverişinde bulunmaya devam etmektedir. Bu görüşmelerin, askeri yetkililer arasındaki istişareler de dahil olmak üzere, bundan sonra da sürdürülmesini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ BÖLGE TANIMLARI ÇELİŞİYOR 

Türkiye, güvenli bölgede terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG unsurlarının bulunmaması gerektiğini savunuyor. ABD ise terör örgütü YPG’nin ana unsuru olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) IŞİD’e karşı mücadelede önemli bir ortağı olarak görüyor.

Türkiye ve ABD’nin güvenli bölge tanımları ve amaçları bu anlamda tamamen birbiriyle çelişiyor.

ABD, güvenli bölgeyi Suriyeli Kürtleri hem Esed rejiminden hem de Türkiye’nin saldırılarından koruyacak bir yapı olarak düşünüyor.

Türkiye, Fırat’ın doğusuna girmeye mi hazırlanıyor?

Dünya

Korona salgını ‘sahte ilaç üretimini’ artırdı

Dünya Sağlık Örgütü, başta Kovid-19’la ilişkilendirilenler, sahte ilaçların yoksul ve orta sınıf ülkelerde satışının arttığına, bunları kullanmanın ciddi yan etki ve zarara yol açabileceğine dikkat çekti.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası özellikle gelişmekte olan ülkelerde sahte ilaç satışının arttığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) Pernette Bourdillion Esteve, gelişmekte olan ülkelerde görülen durumun tehlike arz ettiğini belirtti.

Bazıları süresi geçmiş bazıları da ilacın aslının aktif maddesini içermeyen veya onun yerine başka madde içeren ürünlerin satıldığı bilgisini paylaştı.

HEM TEDAVİ ETMEYİP HEM DE ZARARLI OLANLAR VAR

İlaç pazarının 30 milyar doları (202,3 milyar lira) aşkın hacme sahip bulunduğunu aktaran Esteve, “Sahte ilaçların çoğu işe yaramıyor ama daha kötü senaryo, aralarında hem tedavi etmeyip hem de zararlı olanlar var” ikazı yaptı.

SADECE GEÇEN AY 90 ÜLKEDE 121 KİŞİ TUTUKLANDI

Geçen ay, DSÖ’nün koronanın küresel salgına yol açtığını ilanından sonraki bir haftada Interpol’ün ilaçta sahtecilikle mücadele eden birimi Operation Pangea, 90 ülkede 121 kişiyi tutukladı.

MALEZYA’DAN MOZAMBİK’E GENİŞ BİR YELPAZEDE VARLAR

Piyasa değeri 14 milyon dolarlık (94,37 milyon lira) sahte ilaç ve malzeme ele geçirildi. Malezya’dan Mozambik’e on binlerce sahte maske ve koronayla mücadelede yarar sağladığı iddia edilen sahte ilaca el kondu.

İNSAN HAYATI PARA UĞRUNA HİÇE SAYILIYOR

Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, böyle bir krizin yaşandığı süreçte insanların hayatının para uğruna hiçe sayıldığının altını çizdi.

Karantinadakilerin GSM takibi başladı: İlk mesajlar atıldı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünyadaki vaka sayısı 1,5 milyonu geçti

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, dünya genelindeki teyitli koronavirüs vakası 1,5 milyonu geçti. Vaka sayısında altı günde 500 binlik bir artış oldu. Ölü sayısı ise 90 bine yaklaştı.

BOLD – Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nin topladığı verile göre (TSİ 18.00 itibariyle) bir milyon 502 bin 618. Ölü sayısı ise 89 bin 915 olarak açıklandı. Vakalardan 339 bin 775’i tedavilerini tamamlayarak hastalıktan kurtuldu.

Çoğu kişinin, virüsü hafif semptomlarla atlatamsı ve test edilmemesi nedeniyle, asıl vaka sayısının çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

432 binden fazla vaka bulunan ABD’yi, İspanya, İtalya ve Almanya izliyor.

Can kaybında ise İtalya 17 bin 669 kişi ile en üst sırada bulunuyor.

İtalya’yı İspanya, ABD ve İngiltere izliyor. ABD’nin ölü sayısında önümüzdeki günlerde İspanya’yı geçmesi bekleniyor.

İSPANYA’DA ÖLÜ SAYISI 15 BİNİ AŞTI, YENİ VAKALAR AZALIYOR

İspanya’da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 15 bini aştı, ancak yeni vaka artış oranındaki yavaşlama umut verdi.

Son 24 saatteki verilere göre İspanya’da 683 ölüm kayıtlara geçti. Önceki günse 757 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkedeki teyitli vaka sayısı da, 146.680’dan 152.446’ya çıktı.

Böylece günlük vaka sayılarındaki azalmaya da geri dönülmüş oldu. Salı ve Çarşamba günü yükselmesinden önceki dört gün yeni vaka artışı dört gün üst üste azalmıştı.

İspanyol Parlamentosu, sokağa çıkma kısıtlamalarının uzatılmasını ele alıyor, ancak İspanyol Başbakanı, durumun kontrol altına alınmaya başlandığını belirtti.

İRAN’DA ÖLENLERİN SAYISI 4 BİN 110’A ÇIKTI

İran’da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı resmi verilere göre 4 binin üzerine çıktı.

İran Sağlık Bakanlğı, son 24 saatte 117 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Kianoush Jahanpour toplamda 4 bin 110 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 918 kişinin yoğun bakımda olduğunu, 32 bin 309 kişinin de iyileştiğini belirtti.

Ülkede şu ana kadar görülen vaka sayısı 66 bin 220.

Bakanlık sözücüsüne göre şu ana kadar 231 bin 393 kişliye test yapıldı.

ALMANYA, ANTİKOR ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Almanya’da salgın hastalıklardan sorumlu Robert Koch Enstitüsü (RKI), yeni tür koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla ülke çapında antikor çalışmalarına başlıyor. Sözkonusu araştırmalar sayesinde halihazırda kaç kişinin enfeksiyonu atlattığı ve böylece belirli bir süre için virüse karşı bağışıklık geliştirdiğinin tespit edilmesi amaçlanıyor.

RKI, çalışmalara katılan kişilerin kanında virüse karşı antikor mevcut olup olmadığını incelenecek. Buna göre de sözkonusu kişilerin enfeksiyonu atlatıp atlatmadıkları belirlenecek.

HASTALIĞI ATLATANLARIN SAYISI ORTAYA ÇIKACAK

Enfeksiyonun sıklıkla hafif semptomlarla seyrettiğini, hatta bazı durumlarda virüs taşıyan kişinin bunu fark etmediğini hatırlatan Wieler, yürütülecek antikor çalışmalarının “pandeminin gidişatı ve ciddiyetini ve alınan önlemlerin etkililiğini daha iyi değerlendirebilmek adına büyük anlam taşıdığını” ifade etti.

Enstitü, sözkonusu araştırmaya Nisan ayı ortasında başlayacak. İlk sonuçların Mayıs ayında gelmesi bekleniyor. Uzun vadeli olması planlanan araştırma kapsamında 150 farklı yerde 15 bin kişi üzerinde inceleme yürütülecek. Ülke çapındaki temsili çalışmanın ilk sonuçlarının Haziran’da elde edilmesi bekleniyor.

JAPONYA’DA İK KEZ BİR GÜNDE 500’DEN FAZLA VAKA

Japonya Sağlık Bakanlığı, ülkede Çarşamba günü ilk kez 500’den fazla yeni vaka görüldüğünü kaydetti. Toplam vaka sayısı da 4 bin 768 olarak açıklandı. Bu rakamlara Tokyo yakınlarında bu yılın başında karantinaya alınan gemideki yüzlerce vaka ise dahil edilmedi.

Vakalarda arka arkaya yaşanan artış, Başbakan Şinzo Abe’nin Tokyo’da ve koronavirüsten etkilenen diğer altı idari bölgede acil durum ilan etmesinin ardından geldi. Önlemlerle hedeflenen, halkın birbiriyle temasını yüzde 70 oranında azaltmak. Acil durum kapsamında valiler daha sıkı sosyal mesafe kuralları uygulayabilecek, ancak bunları ihlal edenlere yaptırım uygulanmayacak.

Tokyo’da şu ana kadar yalnızca evde kalma talimatı çıkartılmıştı. Gıda, ilaç satışı ve sağlık hizmetleri dışında hayati önemde sayılmayan işyerlerinin kapatılması konusundaysa hala karar alınmadı. Perşembe günü Tokyo’nun merkezinde birçok kişi toplu taşımayla işyerlerine gitmeye devam etti.

ABD’DE 16 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALDI

ABD’de, geçen hafta 6,6 milyon kişinin işsizlik yardımına başvurduğu açıklandı. Böylece, ülkede son üç haftada, bu yardıma başvuru yapanların sayısı 16 milyondan fazlaya yükseldi.

Bu daha önce hiç görülmemiş bir sayı.

2008 mali krizinde, çok daha uzun bir sürede 9 milyon kişi işini kaybetmişti.

FED’DEN 2,3 TRİLYON DOLAR KREDİ DESTEĞİ

Amerikan merkez bankası Federal Reserve, koronavirüs salgınından zarar gören küçük ve orta ölçekli işletmeler ve yerel yönetimlere destek olmak için 2,3 trilyon dolarlık kredi paketi açıkladı.

Fed bankalar kanalıyla çalışan sayısı 10 bine kadar çıkan şirketlere 4 yıl vadeli kredi sağlanacağını ayrıca eyalet ve kalabalık şehir yönetimlerinin ihraç edeceği borçlanma tahvillerini doğrudan alacağını açıkladı.

ÜNLÜLERDEN KORONAVİRÜS BAĞIŞLARI

Ünlü film yıldızı George Clooney ve insan hakları avukatı eşi Amal Clooney’nin, koronavirüs ile mücadele için bir milyon doları aşkın bağışta bulundukları bildirildi.

Clooney’lerin yaptıkları bağışın altı farklı alanda kullanılmasını istedikleri belirtildi.

Bunlar arasında İngiltere’deki sağlık sistemi NHS’e 300 bin dolar, İtalya’nın Lombardia bölgesine ve Lübnan’da yoksullara gıda yardımı da var. Amal Clooney Lübnan’da doğmuştu.

Ünlü rock grubu U2 da İrlanda’da koronavirüse karşı mücadelede kullanılmak üzere 10 milyon euro bağış yaptığını yazdı.

U2’nun bu paranın özellikle sağlık ve diğer ön saflarda çalışanlara koruyucu ekipman alımında kullanılmasını istedikleri belirtildi.

Çin’de yeni tehdit: Sessiz taşıyıcılar

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de koronavirüs bulaştırma tehditlerine ‘terör’ suçlaması

ABD’de koronavirüs bulaştırma tehdidinde bulunan iki kişiye terör suçlaması yöneltildi.

BOLD – Amerikan Adalet Bakanlığı, koronavirüsü “biyolojik silah” diye sınıflandırdı ve bu konuda yapılan tehdit ya da şakalara beş yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

İlk vakada, Florida eyaletindeki bir adam aile içi şiddet nedeniyle gözaltına alınırken, polis memurlarının üzerine öksürmek ve tükürmekle suçlanıyor.

Mahkeme belgelerine göre 31 yaşındaki zanlı bir polis memuruna “Koronavirüsüm var” dedi, ancak daha sonra yapılan testleri negatif çıktı.

Teksas eyaletinde de, Facebook’ta San Antonio kendindeki süpermarketlere koronavirüs yayması için birine para ödediğini iddia eden bir zanlıya da dava açıldı.

ABD, koronavirüs vaka sayısında dünyada lider. Can kayıplarında ise 3. sırada olan ABD’nin önümüzdeki günlerde İspanya’yı geçerek 2. olması bekleniyor.

Koronavirüs Suudi kraliyet ailesine bulaştı

Okumaya devam et

Popular