Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı eski savcı, avukatlık ruhsatı aldı; Adalet Bakanlığı iptal ettirdi

15 Temmuz’dan sonra çıkartılan KHK’larla ihraç edilen eski bir savcı, hakkındaki yargılamalardan beraat etti. Avukatlık ruhsatı alan eski savcıya, Adalet Bakanlığı engel oldu.

BOLD-Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilip tutuklanan bir savcı, “Mor Beyin mağduru” olduğu ortaya çıkınca önce tahliye edildi. Yargılama sonucunda beraat eden ve mesleğinden haksız yere ihraç edildiği anlaşılan eski savcı, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) avukatlık ruhsatı için başvurdu.

BERAAT ETTİ FAKAT AVUKATLIK RUHSATI İPTAL EDİLDİ

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, TBB daha önce başka bir KHK’lı bir hâkimin ruhsat başvurusunu kabul etmemişti. Ankara 23. İdare Mahkemesi, TBB’nin bu kararını etti. TBB’de Ankara 23. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda yargılandığı davada beraat kararı alan eski savcının, serbest avukatlık ruhsatı başvurusunu onayladı.

TBB’nin bu onayına, Adalet Bakanlığı itiraz etti. Adalet Bakanlığı, Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için başvurdu. Mahkeme, 21 Haziran’da verdiği kararda, avukatlık ruhsatının iptaline karar verdi. Mahkeme kararında beraat etmesine rağmen eski savcının KHK ile ihraç edilmiş olmasını gerekçe göstererek avukatlık yapamayacağına hüküm verdi.

İPTAL GEREKÇESİ KHK’LI OLMASI

Mahkemenin ilgili kararı şu şekilde;

“Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 24.08.2016 tarihli ve 2016/426 sayılı kararıyla 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 3. maddesinin 3. fıkrasındaki atıfla aynı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4. maddesinin 2. fıkrasında yer alan ‘birinci madde gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekleri, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendilemeyeceklerine’ yönelik hükmü karşısında kamu görevinden çıkarılan kişinin avukat olarak baro levhasına yazılmasına, avukat unvan ve sıfatını kullanmasına olanak bulunmadığı, buna göre avukat olarak baro levhasına yazılamayacağı sonucuna varılan kişinin baro levhasına yazılmasına ilişkin davaya konu ısrar işleminde, hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

23’ÜNCÜ İDARE MAHKEMESİ “AVUKATLIK KAMU GÖREVİ DEĞİL” DEMİŞTİ

23’üncü İdare Mahkemesi ile 7. İdare Mahkemesi verdikleri kararda karşı karşıya gelmiş oldu. İhraç edilmesine rağmen hakkında soruşturma veya kovuşturma olmayan eski hakimin başvurusunu inceleyen 23. İdare Mahkemesi, avukatlığın kamu görevi olmadığını, kamuya hizmet eden serbest meslek olduğuna vurgu yapmıştı.

TBB daha önce reddettiği başvuruları kabul etmişti

Ankara 23. İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine daha önce avukatlık ruhsatı başvurusu reddedilen 2 kişi yeniden Türkiye Barolar Birliği’ne başvurmuş ve başvuruları kabul edilmişti.

Kaymakam, kocası cezaevinde olan 75 yaşındaki kadını zorla evinden çıkartıyor

Gündem

Yıllarca protesto ettiği AKP’nin üyesi çıktı

CHP’li Veli Ağbaba, Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapılmasına “Güler misin ağlar mısın” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapıldığı ortaya çıktı.

Olaya gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, skandala tepki gösterdi.

Canpolat’ın AKP tarafından hem işinden edildiğini hem de gözaltına alındığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin meşhur usulsüzlüklerinden biri olan ‘habersiz üye yazımı’ skandalına bu kez Malatya’dan şahit olduk” dedi.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

Ağbaba, paylaşımında şunları kaydetti: “Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla. İşten at, Gözaltına al, Ekmeğe muhtaç et, Sonra da partine habersiz üye yap. Eğitimsen Malatya önceki başkanı Erdoğan Canpolat çok çektiği AKP’nin üyesi çıktı. Güler misin ağlar mısın?”

113 GÜNDÜR EYLEMDE 97 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Canpolat’ın KHK ile meslekten ihraç edilmesinin ardından Malatya’da 113 gündür eylemde olduğunu ve 97 kez gözaltına alındığını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Eğitim Sen önceki başkanlarından Erdoğan Canpolat ve eşinin gizlice AK Parti’ye üye yapıldığı belgelendi. Eğitim Sen üyesi halen memur olan birçok kişinin de sorgulamada AK Parti üyeliği tespit edildi. Mesleğinden ihraç ettiği, 97 kez gözaltına aldırdığı kamu emekçisini,halen kamu görevi sürdüren eğitim sen üyelerini, ‘Siyasi partilerle haber dışında hiçbir bağlantım olmadı’ diyen gazeteciyi bile habersiz üye yapmayı marifet bilen(!) ve üye sayısı ile övünen AKP’nin sicilinin ne kadar bozuk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.”

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Metruk bina içinde yaşayan Suriyeli anne ve 3 çocuğunun üzerine yıkıldı

Gaziantep’te metruk bir binaya sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, çöken binanın enkazı altında kaldı. Binadakiler canlı çıkarılırken annenin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BOLD – Gaziantep’te akşam saatlerinde Savcılı Mahallesi’nde bulunan bir metruk bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İki katlı binanın ilk katına sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, odanın toprak zemininin çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla enkaz altında kalan anne Fatma Rahmun (60) çocukları Ömer, Ahmet ve Muhammed Rahmun kurtarıldı.

Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan anne Fatma Rahmun’un durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Nurkiç’in eli kırıldı, Enes Kanter takımını zafere taşıdı

 

Portland, yıldız oyuncusu Yusuf Nurkiç’in elinin kırılmasının ardından çıktığı ilk karşılaşmada Atlanta Hawks’ı 112-109 mağlup ederken, double-double yapan Enes Kanter maçın oyuncusu seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansı ekiplerinden Portland, üç gün önce karşılaştığı İndiana maçında yıldız pivotu Yusuf Nurkiç’in elini kırmasıyla büyük şok yaşamıştı. NBA kamuoyunda, Portland bu mevkiye kimi alabilir tartışmaları yapılırken, Koç Stotts’un, benchden gelerek süre alan oyuncusu Enes Kanter ile özel olarak konuştuğu ve ona ‘ben sana güveniyorum. Parkeye çık ve iki sene önce yaptığının aynısı tekrar yap.’ dediği kulislere yansımıştı. Enes Kanter, başta Koç Stotts olmak üzere kendisine güveneleri mahcup etmedi ve double-double yaparak maçın kazanılmasında başrol oynadı.

NURKIÇ’IN DAHA ÖNCEDE AYAĞI KIRILMIŞTI

2019’da neler olduğunu birlikte hatırlayalım. Enes Kanter, iki sene önce, sezon arasında NewYork Knicks’ten ayrılıp Portland Trail Blazers’a gelmişti. Oyuna bu sezon olduğu gibi benchden gelerek katkıda bulunuyordu. Yusuf Nurkiç’in sezon sonuna yakın talihsiz bir pozisyonda ayağını kırılmasıyla, NBA otoriteleri Portland’ın play-off’lara kalma şansının azaldığını, bunu başarsa bile ilk turu geçmesinin mümkün olmadığında fikir birliğine varmışlardı. Yusuf Nurkiç’in yokluğunda maçlara ilk beşte çıkan Enes Kanter, mükemmel bir performans sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Enes Kanter’li, Damien Lillard’lı Portland, Play off’lara kalmayı başarmış ilk turda Oklohoma’yı, 4-1 ile geçmiş, Yarı Finalde ise Nikola Jokic’li, Jamal Murry’li Denver Nugget’sı 4-3 ile eleyerek finale kalmışlardı. Bu turda Enes Kanter hem oruçlu hem de ciddi bir omuz sakatlığına rağmen takımını yalnız bırakmamış ve Portland’lı taraftarların kalbinde taht kurmuştu. Batı Konferansı Finalinde ise tarihinin altın dönemlerini yaşayan Golden State Warriors’a elenmişlerdi. Uzun yıllar final görmeyen Portland’ın başarısında Enes Kanter’in rolüde çok büyüktü. O sezon Enes Kanter’in performansını inceleyelim

Geçen sezon Boston Celtics forması giyen ve Doğu Konferansında Final oynayan yıldız oyuncu, bu sezon başında tekrar Portland ‘a geri dönmüştü. İki yıl önce olduğu gibi Yusuf Nurkiç’in ardından oyuna giren Enes Kanter, Boşnak yıldızın bu kez de elinin kırılmasıyla, dün geceki Atlanta maçına ilk beşte çıktı. Maçta mükemmel bir performans sergileyen Enes Kanter karşılaşmayı 12 sayı, 15 ribaund, 5 blok, 3 asist, 2 top çalmayla tamamladı. Maçın oyuncusu seçilen Enes Kanter, maç sonrasında verdiği röportajda takım arkadaşlarına övgülerde bulunurken, yaptığı esprilerle stüdyodaki spikerleri kahkahaya boğdu.

Okumaya devam et

Popular