Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD ile ‘güvenli bölge’ görüşmelerinde ikinci tur başlıyor

ABD heyeti Suriye’nin kuzeyine kurulacak “güvenli bölge” görüşmeleri için 4 Ağustos Pazar günü Ankara’ya geliyor. Görüşmeler 5 Ağustos’ta Milli Savunma Bakanlığında başlayacak.

BOLD – Türk ve Amerikan askeri heyetleri arasında 23 Temmuz’da başlatılan “güvenli bölge” görüşmelerinin 2. etabı gelecek hafta başlayacak. Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamalarda, Amerikan heyetinin 4 Ağustos Pazar günü Ankara’da olacağı ve görüşmelerin 5 Ağustos Pazartesi günü Milli Savunma Bakanlığında gerçekleştirileceği belirtildi.

TÜRKİYE, ANLAŞILAMAMASI DURUMUNDA TEK TARAFLI HAREKET EDECEK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin “barış koridoru” adını verdiği güvenli bölge konusundaki görüşmelerde ABD heyetinin yeni tekliflerinin değerlendirileceğini belirtti.

Hami Aksoy, “ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız” dedi.

Türkiye’nin ABD tarafına temel beklentilerini aktardığını ifade eden Aksoy, beklentilerin ‘bölgenin derinliğinin 32 kilometre olması, bölgenin kontrolünün Türkiye’de bulunması ve PYD/YPG’nin bu bölgeden çıkarılması’ olduğunu aktardı.

Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada da ortak çalışmanın 5 Ağustos Pazartesi günü bakanlıkta gerçekleştirileceği ifade edildi.

İLK GÖRÜŞMEDEKİ AMERİKAN TEKLİFİ TÜRKİYE’Yİ TATMİN ETMEDİ

ABD’nin Suriye ve IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin 22-23 Temmuz’da Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmeler ve 23 Temmuz’da Milli Savunma Bakanlığında askeri heyetler arasındaki görüşmelerde Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeyine kurulacak “güvenli bölge” konusunda anlaşamadı.

Washington yönetiminin teklifi Türkiye’yi memnun etmedi.

Görüşmeler sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin güvenli bölge önerisi için, ” Oyalama olmaması gerekiyor. Çünkü bizim sabrımız tükendi.” dedi. Çavuşoğlu, anlaşma olmaması halinde Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyon yapabileceğinin sinyalini verdi.

GÜVENLİ BÖLGE TANIMLARI ÇELİŞİYOR 

Türkiye, güvenli bölgede terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG unsurlarının bulunmaması gerektiğini savunuyor. ABD ise terör örgütü YPG’nin ana unsuru olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) IŞİD’e karşı mücadelede önemli bir ortağı olarak görüyor.

Türkiye ve ABD’nin güvenli bölge tanımları ve amaçları bu anlamda tamamen birbiriyle çelişiyor.

ABD, güvenli bölgeyi Suriyeli Kürtleri hem Esed rejiminden hem de Türkiye’nin saldırılarından koruyacak bir yapı olarak düşünüyor.

Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeyi için “güvenli bölge” konusunda anlaşamadı

Dünya

AB’den sondaj çalışmaları nedeniyle iki Türk vatandaşına yaptırım kararı

AB, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve “yasa dışı” diye nitelediği sondaj faaliyetleri nedeniyle iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldı. Listeye alınanların Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi olduğu belirtildi.

BOLD  – Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve AB’nin “yasa dışı” ilan ettiği doğal gaz arama faaliyetleriyle bağlantılı olarak iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu’na “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan” sorumlu oldukları için kısıtlayıcı tedbirler uygulanacağını belirtti.

Bu çerçevede, Akalın ve Namoğlu’na AB’ye seyahat yasağı uygulanacak ve ilaveten AB’deki mal varlıkları dondurulacak. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’de bulunan kişi ve kurumların da bu iki ismin ulaşabileceği fonlara katkıda bulunması yasaklandı.

AB Konseyi, 18 Ekim 2019’da “Doğu Akdeniz’de yasa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması” konusunda anlaşmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KARARA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada karara tepki göstererek, “birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneği. AB’nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur” ifadelerini kullandı.

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Okumaya devam et

Dünya

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Moskova ve Şam savaş suçu işliyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye ve Rusya’yı sivilleri keyfi biçimde öldürerek savaş suçu işlemekle itham etti.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye ve Rusya’nın İdlib ve çevresindeki sivil halka yönelik saldırılarını “savaş suçu” diye niteledi ve yaptırım talep etti.

Alman Bakan, “Terörle mücadele kapsamında alınan önlemler uluslararası hukuk çerçevesinde garanti altına alınan insan haklarını yok sayamaz” şeklinde konuştu. İlaveten sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini kaydetti.

KEYFİ SALDIRILAR SAVAŞ SUÇUDUR

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye hükumetini, Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ve müttefiki Rusya’yı, İdlib’de kötü olan koşulları daha fazla görmezden gelmemeye çağırdı. Bölgedeki savaşın bütün taraflarının, sivil halkı korumakla yükümlü olduğunu hatırlatan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, onları korumak yerine sivillere ait alt yapıyı, hastaneleri ve okulları bombaladıklarını söyledi. Maas, “Sivillere yönelik keyfi saldırılar savaş suçudur” diye konuştu.

RUSYA: YALANDAN İBARET

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın eleştirilerini geri çevirdi ve Suriye’de sivillere yönelik yaptıkları iddia edilen saldırıların yalandan ibaret olduğunu öne sürdü.

BM Genel Sekreteri Guterres: İdlib’deki saldırı kaygı verici, derhal ateşkes sağlanmalı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Türkiye’ye destek açıklamaları: Graham’dan ‘uçuşa yasak bölge’ çağrısı

İdlib’de 33 şehit verilmesinin ardından ABD’den üst üste Türkiye’ye destek açıklamaları geldi. İdlib üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması önerildi.

BOLD İdlib’de 33 şehit haberinin gelmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert O’Brien ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmenin içeriğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

GRAHAM’DAN UÇUŞA YASAK BÖLGE ÇAĞRISI

ABD Başkanı Donald Trump ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, İdlib üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması önerisinde bulundu.

ABD Başkanı Trump’a hitaben konuşan Graham, “Dünya, eli kolu bağlı oturmuş, İdlib’in Esad, İran ve Ruslar tarafından yok edilişini izliyor” dedi. Graham, Başkan Trump’tan Rusya ve İran destekli Suriye hükümet güçlerinin sivillerin öldürülmesini engellemesini istedi.

Graham, “Uluslararası toplumun binlerce masum erkek, kadın ve çocuğu bu dehşet verici ölümlerden kurtarmak için İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan etmesinin zamanı gelmiştir’’ ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN MÜTTEFİKİYİZ”

Yaşanan gelişmeler üzerine ABD’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kay Bailey Hutchison, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimi güvenilir dost olarak görmesi gerektiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan umarım bizim geçmişlerinin ve geleceklerinin müttefiki olduğumuzu görecektir” ifadesini kullanan Hutchison, “Rusya’nın ne olduğunu ve şu anda ne yaptığını görüyorlar” şekline konuştu.

ABD NATO Büyükelçisi ayrıca Washington’ın, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerinden vazgeçmesi gerektiği yönündeki çağrılarını da bir kez daha tekrar etti.

Hutchison, “Umarım cumhurbaşkanı geçmişte olduğu kadar gelecekteki müttefiki olduğumuzu ve S-400’lerden vazgeçmesi gerektiğini anlamıştır. Rusya’nın ne olduğunu, şu anda ne yaptığını görüyorlar. Ve eğer Türk askerlerine saldırıyorlarsa, bu saldırı bu iki ülke arasında olan her şeye ağır basar” diye konuştu.

DEMOKRAT SENATÖR’DEN SALDIRIYA KINAMA

Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden ABD Kongresi üyeleri arasında yer alan Demokrat Partili Florida Senatörü Marco Rubio, saldırıyı kınadı.

Rubio, dün paylaştığı mesajını, ‘’Türkiye Suriye’deki bir hava saldırısında büyük bir kayıp verdi. Bir NATO ortağı Rusya ile silahlı çatışmaların eşiğinde’’ notuyla yeniden paylaştı.

Rubio mesajında, ‘’Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de doğrudan bir askeri çatışmaya girme öngörüleri saatler geçtikçe artıyor. Erdoğan doğru tarafa yer alıyor. Putin ve Esat bu korkunç insani felaketten sorumlu’’ ifadelerini kullanmıştı.

ABD DIŞİŞLERİ: SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ

İdlib’de şehit haberlerinin gelmesinin ardından ABD’den Türkiye’ye bir destek açıklaması gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de Türk askerine yönelik düzenlenen saldırıyı kınayarak, “NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye’ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz.”

Saray’dan yeni açıklama: Uluslararası toplum, uçuşa yasak bölge oluşturmak için harekete geçmeli

Okumaya devam et

Popular