Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

La Casa De Papel’den Netflix rekoru

Üçüncü sezonuyla Netflix ekranlarında olan sevilen suç dizisi La Casa De Papel, ilk haftasında 24 milyon kişi tarafından izlenerek bir rekora imza attı.

BOLD – 3. sezonu ilk haftada 24 milyon kullanıcı tarafından izlenen La Casa De Papel böylece orijinal dili İngilizce olmayan yapımlar arasında ilk hafta en çok izlenen dizi olma rekorunu ele geçirdi.

ÖNCE DARPHANE SONRA MERKEZ BANKASI

Profesör lakaplı bir suç dehası önderliğinde ilk iki sezonda İspanya darphanesini soyan çete üçüncü sezonda hedef olarak İspanya Merkez Bankasını seçti. Hemen hepsi bir yönden arızalı üyelerden oluşan grubun bu sezonki macerasını toplamda ise 34 milyondan fazla kullanıcı izledi ve bu sayı giderek artmakta.

En kısa sürede en çok izlenme rekoru ise ise 3. sezonu ilk üç günde 18,2 milyon izlenen Stranger Things’te bulunuyor.

Gündem

Tarkan’ın Kaz Dağları için yazdığı ‘Uyan’ sosyal medyayı salladı

Kaz Dağlarındaki doğa katliamına dikkat çekmek için söz ve müziği Tarkan’a ait Boğaziçi Gençlik Korosunun seslendirdiği ‘Uyan’ adlı şarkı sosyal medyada büyük beğeni topladı.

BOLD- Söz ve müziği doğaya ve tarihe olan duyarlılığıyla bilinen şarkıcı Tarkan’a ait şarkının düzenlemesini Masis Aram Gözbek yaptı. Kaz Dağlarındaki ağaç katliamına tepki olarak bestelenen ‘Uyan’ adlı şarkıyı Boğaziçi Gençlik Korosu seslendirdi.

Gözbek’in yönetimindeki Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu tarafından seslendirilen ‘Uyan’ isimli şarkı, sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Tarkan da şarkıyı sosyal medya hesabından “Bir olur geliriz üstesinden, her şey mümkün eğer inanırsan” notuyla paylaştı. Tarkan daha önce de baraj suları altında kalan Hasankeyf için şarkı söyleyerek doğal ve tarihi güzelliklerin korunmasına dikkat çekmeye çalışmıştı.

AKP’li müdür yardımcısından selin vurduğu İstanbullulara ‘Oh olsun’ mesajı

Okumaya devam et

Kültür

Hobbit ya da “bizi küçük şeyler kurtaracak”…

Filmlerin odak noktası olan sahneler vardır. Hem bütün bir hikâyeyi içinde barındırır hem de hikâyenin nasıl gelişeceğine dair ipuçları verir hem de “insan” hakkında önemli mesajlar içerir.

BOLD– Matrix filmindeki “virüs” sahnesi ile sinema tarihinde yer edinmiş filmlerden bazı sahneleri sizlerle paylaşmaya başlamıştık. Bu gün sıra bir başka büyük bütçeli yapım olan “Hobbit- Beklenmedik Yolculuk” filminde.

NEDEN KÜÇÜK BUÇUKLUK?

“Galadriel: Mithrandir, neden Buçukluk?

Gandalf: Saruman, kötülüğün sadece büyük bir güç kullanılarak kontrol altında tutulabileceğine inanıyor. Ama ben öyle düşünmüyorum. Karanlığı uzakta tutan şeyin sıradan halkın küçük günlük işlerinin, nezaket ve sevgi gibi basit davranışlarının olduğunu fark ettim. Neden mi Bilbo Baggins? Belki de korktuğum için ve o bana cesaret veriyor.

KİMSE KÜÇÜK ŞEYLERİ ÖNEMSEMİYOR

İnsanlığı kötülüğe karşı koruyacak unsurlar olarak hep inanç, toplumsal normlar, adalet, devlet gibi kavramlardan söz edilir. Oysa toplumlar ve insanlık bireylerden ve bireyler arası ilişkilerden oluşur. Bireysel ilişkilerin iyilik üzerine kurulmadığı ya da yeterince güçlü olmadığı toplumlarda ne düzen korunabilir ne birlik.

Bir toplumu güçsüz ve kolay boyun eğer hale getirmek mi istiyorsunuz? Yapacağınız şey bellidir. Akrabalık, komşuluk vb bütün bağları koparacak düşmanlıklar icat edin. Gazetelerle TV’lerle, internetle üfleyin insanlar arasındaki bağlara. Kimse en yakınına dahi güvenemesin. Sosyal yapı da ahlak da ekonomi de kendiliğinden gümbür gümbür çökecektir.
Ne diyordu Kitap: “Düğümlere üfleyenin şerrinden…”

DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK
Bizi güzellik kurtaracak… Komşumuzu, evladımızı, anne-babamızı, arkadaşımızı, dostumuzu sevmek… Ne olursa olsun sırt çevirmemek, merhameti elden bırakmamak, affetmeyi bilmek… Bir merhabayı, hal hatır sormayı çok görmemek…

Bizi güzellik kurtaracak… Karanlığın inadına güzellik… Sıradan yaşamlarımızın içindeki küçük güzellikler… Ahmet Kaya’yı hatırlayın… Kötüye karşı neyimiz var ki “kan içindeki yüreğimiz”den başka…

Okumaya devam et

Kültür

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tarihi belli oldu

56. Antalya Film Festivali 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

BOLD– Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, yarışma bölümü kaldırıldıktan sonra dört yıldır “Uluslararası Antalya Film Festivali” ismiyle düzenlenen organizasyon bu yıl “Antalya Altın Portakal Film Festivali” olarak gerçekleştirilecek.

İSİMLE BİRLİKTE YARIŞMA DA DÖNDÜ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek festivali özüne döndüreceklerini şu sözlerle ifade etti: “Festivalimizi 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dönüştürüyoruz. Geçen dönem Altın Portakal, film festivalimizin isminden çıkarılmıştı. Özüne dönüp, tekrar eski adıyla düzenleyeceğiz. Ulusal ve Uluslararası yarışmalar ayrı kategorilerde devam edecek.”

Ulusal yarışma kategorisi iki yıl önce dönemin belediye başkanı Ak Partili Menderes Türel tarafından festivalden çıkarılmıştı. Türel, o dönemde amaçlarının festivalin kapsamını genişletmek olduğunu söylese de asıl sebebin ödül törenlerindeki muhalif konuşmalar olduğu çokça konuşulmuştu.

Okumaya devam et

Popular